تأسیسات ذخیره‌سازی پارس جنوبی پایانه اصلی توزیع میعانات گازی است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تأسیسات ذخیره‌سازی پارس جنوبی پایانه اصلی توزیع میعانات گازی است

  • پنجشنبه 06 آذر 1399 17:24
  • شناسه 47650
تأسیسات ذخیره‌سازی پارس جنوبی پایانه اصلی توزیع میعانات گازی است

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تاسیسات ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری میعانات گازی پارس جنوبی مهم‌ترین پایانه توزیع میعانات گازی کشور برای تغذیه پالایشگاه‌های پایین‌دستی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  از شانا، محمد مشکین‌فام، در آیین بهره‌برداری رسمی از مخازن متمرکز ذخیره‌سازی پارس جنوبی که از طریق ویدئوکنفرانس با فرمان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری انجام شد، با ابراز خرسندی از افتتاح ۱۵ فاز پارس جنوبی در هفت سال گذشته اظهار کرد: پروژه مخازن ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری میعانات گازی پارس جنوبی در عسلویه، با هدف ذخیره‌سازی موقت میعانات گازی پالایشگاه‌های ۱۳گانه پارس جنوبی برای توزیع مناسب میان مبادی مصرف پایین‌دستی تعریف شده است.

وی با بیان اینکه تامین مستمر و پایدار خوراک تاسیسات پایین‌دست از جمله پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مقدار روزانه ۳۶۰ هزار بشکه از طریق این مخازن انجام می‌شود، افزود: طرح ساخت این مخازن همسو با هدف کاهش خام‌فروشی میعانات گازی پارس جنوبی و ایجاد ارزش افزوده این کالا که معادل نفت خام سبک و مرغوب است، اجرا شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: میعانات گازی پارس جنوبی به‌طور عمده در پالایشگاه‌های پایین‌دستی به فرآورده‌های ارزشمند باکیفیتی نظیر بنزین یورو ۴ و با اکتان بالا تبدیل می‌شود که نقشی مهم در خودکفایی در تامین بنزین مورد نیاز کل کشور، قطع وابستگی به واردات و امکان صادرات ایفا می‌کند.

مشکین‌فام با بیان اینکه این تاسیسات مهم‌ترین پایانه توزیع میعانات گازی کشور برای تغذیه پالایشگاه‌های پایین‌دستی است، افزود: رقم سرمایه‌گذاری در این پروژه حدود ۳۰ میلیون یورو و ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بوده است.

وی اظهار کرد: در این طرح، هشت مخزن هر یک به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه (در مجموع ۴ میلیون بشکه) به صورت سقف‌ شناور و ۲ مخزن آتش‌نشانی و مخازن سوخت، شبکه لوله‌کشی و سیستم‌های برق و ابزار دقیق، سامانه‌های اندازه‌گیری و پمپ‌های انتقال میعانات و ساختمان‌های صنعتی و اداری ساخته شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه در سه سال گذشته دو شرکت داخلی ماشین‌سازی اراک و ناردیس به عنوان پیمانکاران اصلی همراه با ده‌ها شرکت کوچک و بزرگ به عنوان مشاور، سازنده تأسیسات، پیمانکاران اجرایی در این پروژه فعالیت داشتند، گفت: به‌طور مستقیم و میانگین بیش از ۴۰۰ نفر به‌صورت مستمر در این طرح فعال بودند و پس از بهره‌برداری نیز اشتغال پایدار برای حداقل ۵۰ نفر ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها