اجرای دولت الکترونیک راه عبور از مشکلات اقتصادی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اجرای دولت الکترونیک راه عبور از مشکلات اقتصادی

 • یکشنبه 18 شهریور 1397 11:29
 • شناسه 32670
اجرای دولت الکترونیک راه عبور از مشکلات اقتصادی

وزیر ارتباطات با اشاره به ریشه مشکلات اقتصادی کشور: راه عبور از مشکلات داخلی، شفاف سازی و پیاده سازی دولت الکترونیکی است.

به گزارش شبکه ایران کالا، محمدجواد آذری جهرمی در برنامه حالا خورشید شبکه سه سیما گفت: برای استقرار دولت الکترونیک باید همه ابزارهای دسترسی مردم و زیرساخت ها ارائه خدمات فراهم شود.
وی ادامه داد: راه عبور از مشکلات داخلی شفاف سازی و اجرای دولت الکترونیکی است و باید هم مطالبه مردم باشد و هم همه دستگاه ها پای کار بیایند.
جهرمی تاکید کرد: چرا باید ارز ناشی از صادرات دولتی‌ها و خصولتی‌ها دیر به دست واردکنندگان برسد؟

اجرای دولت الکترونیک راه عبور از مشکلات اقتصادی

وی گفت : صحبت های روز گذشته رئیس جمهور، حجت را بر همه دستگاهها تمام کرد و باید همه فعالیت ها شفاف باشد و در بخش زیر ساخت امکان دسترسی مردم به خدمات پرسرعت فراهم می‌شود.

قاچاق تلفن همراه به صفر رسیده است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : در موضوع واردات تلفن همراه همه چیز شفاف و مشخص است و واردات قاچاق را به صفر رسانده ایم.
 محمد جواد آذری جهرمی در برنامه زنده حالا خورشید در شبکه سه سیما تاکید کرد : شفافیت و دسترسی به گردش آزاد اطلاعات تنها راه مبارزه با قاچاق است.
آذری جهرمی ادامه داد: 9 و 2 دهم میلیارد یورو ارز اختصاص پیدا کرد و واردات انجام شد اما اینکه به چه قیمت هایی فروخته اند باید بررسی شود و تنها پرونده ای که حالا در دست پیگیری است به موضوع واردات تلفن همراه اختصاص دارد چون همه چیز شفاف و تا نقطه انتها مشخص است که چه کسی چه کاری انجام داده و پرونده نیز تا دو هفته برای رسیدگی به دستگاه قضایی ارجاع می شود اما چرا در عرصه های دیگر شاهد این اتفاق نیستیم؟ چون شفاف نیست.
وزیر ارتباطات درباره شفاف سازی و گردش آزاد اطلاعات افزود: سیستم دسترسی آزاد به اطلاعات سامانه خوبی است و البته در گام اول قرار دارد و به ترمیم، ممارست و شفاف بودن نیاز است.
وی گفت: در حقیقت شفاف بودن برای همه دشوار است اما این قانون، قانونی است که زیرساخت فنی آن را ما فراهم کرده ایم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در آن مسئولیت دارد و گام ها خوبی دولت برداشته است.
وزیر ارتباطات تصریح کرد : دولت سوالات متعددی را از بخش های دولتی پرسیده است که بخشی جواب داده اند و بخشی هم هنوز عادت به پاسخ دادن ندارند البته بنده در مجموعه خودم نیز با این چالش مواجه هستم، سوالاتی را از زیرمجموعه ام می پرسم که هنوز بی جواب مانده که البته می گویند نباید قرارداد فیمابین مناقصات را مطرح کنیم چون محرمانه است اما این مسئله با گردش آزاد اطلاعات منافات دارد.
آذری جهرمی ادامه داد: شفافیت یک شبه محقق نمی شود و اگر فکر می کنیم همین که اراده کنیم شفاف سازی انجام می شود کلمه اشتباهی است و پایدار هم نخواهد بود و این مسیر ؛ فرآیند، گزارش، پیگیری و ممارست می خواهد.
وی افزود: بنده سوالات در مجموعه خودم را پیگیری کردم و دیدم که برای ما درصد پاسخ به سوالات قابل توجه نیست یعنی ما تا امروز 67 درصد به سوالات پاسخ داده ایم اما برای حل این مسئله در وزارت ارتباطات تعاریفی را مطرح کردیم که با چه مکانیزمی به این سوالات پاسخ داده شود؟
آذری جهرمی درباره دلایل عدم افشای قراردادهای مناقصه گفت: برخی این سوال از بنده می پرسند که پهنای باند اینترنت را چقدر می خرید و چقدر می فروشید؟ آن فردی که این کار را انجام می دهد می داند پشت ماجرا چیست؟ ولی من اصرار کردم که به همین سوال هم پاسخ بدهید و دلیل بیاورید چون اشکالی ندارد مردم بدانند چه اتفاقی افتاده است و همین اصرارها باعث اصلاح امور می شود.
وزیر ارتباطات درباره دولت الکترونیک تصریح کرد: ما یک پروژه داریم مردم همه می شناسند (ثبت اصالت تلفن همراه) و پیش از این 95 درصد تلفن های همراه وارداتی که قاچاق بود اما حالا این مسیر تغییر کرده، پس ما اراده کردیم و توانستیم با اتصال سه دستگاه ، قاچاق گوشی تلفن همراه را به صفر برسانیم.
وی گفت: این روزها در بازار ارز تلاطم ایجاد شده، پوشک گران شده و ربطی هم به قاچاق ندارد بلکه باید فرآیند توزیع ارز بررسی شود.
وزیر ارتباطات گفت : برخی می خواهند به این شفافیت بد و بیراه بگویند مثلا می گویند مرگ بر شفافیت و در کنار آن می گویند دیدید گوشی گران شد کار آذری جهرمی بود؟
وی تصریح کرد : برخی با شفاف سازی مقابله می کنند اما شفاف سازی مزیت های بیشماری دارد در کشور ما امروز قیمت گازوئیل سهمیه ای 300 تومان و نرخ آزاد آن 600 تومان است اما در مبادی ورودی مرزی همین گازوئیل از 6 تا 8 هزار تومان به فروش می رسد حالا داستان چیست؟ یک سیستم سالمی وجود داشت که سوخت را با کارت توزیع می کرد برنامه ای را وزارت راه و وزارت نفت طراحی کردند که سوخت را بر اساس پیمایش کامیون عرضه کنند و در کنار آن دو الی سه سامانه را به هم متصل کردند که با اجرای این طرح 76 هزار کارت سوخت در یک روز سوزانده شد و یک اعتراض هم دریافت نکردند.
آذری جهرمی تاکید کرد: همین مراقبت در عرضه سوخت به منزله مقابله با 6 و 4 دهم میلیارد لیتر سوخت قاچاق است که اگر این عدد را ضرب در قیمت سوخت کنید ببینید به چه عددی می رسید این یعنی اجرای دولت الکترونیک و مقابله با قاچاق.

 67 میلیون مشترک پهنای باند در کل کشور داریم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برای توسعه دولت الکترونیک باید زیرساخت ها ایجاد شود و در حال حاضر 67 میلیون مشترک پهنای باند در کل کشور داریم.
محمدجواد آذری جهرمی در برنامه "حالا خورشید" شبکه سه سیما افزود: هنوز راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل وجود ندارد و من همین جا یک راهکارم این است که فرایند گرفتن مجوز برای مردم کوتاه شود، به عنوان مثال کسی که می خواهد مجوز استخر آبزی پروری دریافت کند باید بیش از 50 استعلام مجوز بگیرد و دو سال طول می کشد تا مجوز متقاضی صادر شود و این در صورتی است که با 15 دقیقه هم مجوز قابل ارائه است.
آذری جهرمی افزود : در نظام واردات ما همه چیز اتو کشیده و با فرایند ساده صورت می گیرد اما برای کسی که می خواهد تولید کند فرایند صدور مجوز بسیار طولانی است و راه حل این استعلامات این است که ما به جای اینکه مردم را بین دستگاه ها بچرخانیم کار آنها را در دستور قرار دهیم و مردم را از پاس کاری بین دستگاه ها حذف کنیم.
وی گفت : برای داشتن دولت الکترونیک ما باید زیرساخت را ایجاد کنیم که یکی از این زیرساختها ، توسعه دسترسی ها است و در حال حاضر 67 میلیون مشترک پهنای باند در کل کشور داریم تا دولت بتواند ابزار الکترونیکی داشته باشد و نکته دیگر این است که مردم باید از باب مسئله دانش ؛ سواد ارتباطات را داشته باشند و ایران یکی از کشورهایی است که از سواد بالایی برخوردار است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به قاچاق تلفن همراه در کشور افزود: عده ای در فضای مجازی گفتند که وزیر ارتباطات ارز چهار هزار و دویستی را ایجاد کرد و این در صورتی است که ما راه های مقابله با قاچاق را بررسی کردیم و در رابطه با کنترل تعداد تلفن همراه در کشور وزارت ارتباطات مسئولیتی ندارد و وزارت صنعت از ما خواست و ما کمک آنها کردیم در واقع مسئولیت به عهده کسی است که می خواهد پاسخگو باشد که انصافاً آقای شریعتمداری و کارکنانشان در خصوص قاچاق تلفن همراه کمک شایانی کردند.
آذری جهرمی گفت: اگر من حرفی می زنم این است که مبارزه با قاچاق کالا را گوشزد کنم و در حال حاضر 720 هزار گوشی تلفن همراه در کشور وجود دارد که 
600 هزار گوشی تلفن همراه در گمرک بوده و 120 هزار نیز توسط دستگاه قضا توقیف شده است.
وی افزود: قبل از اصالت سنجی یا ریجستری یک میلیون و 300 گوشی وارد کشور می شد اما بعد از ریجستری بیش از دو میلیون گوشی وارد کشور شد، در واقع اصالت سنجی گوشی ها مانعی برای ورود گوشی به کشور نبود بلکه افزایش هم داشت.
آذری جهرمی در خصوص افراد سودجویی که ارز دولتی دریافت کرده اند اما تلفن همراه را چند برابر قیمت به مردم فروختند ، گفت: 16 شرکت متخلف که ارز دولتی دریافت اما گوشی ها را قاچاق کرده اند توسط دستگاه قضا دستگیر شدند تا به مجازات خود برسند.
وی افزود : ارز و عدم ورود کالا در بازار دو عامل گرانی گوشی در کشور شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر اینکه برخی از تجار به دلیل گرانفروشی به زندان افتاده اند؟ گفت: در مقطعی که هنوز نوسانات در بازار نبود برخی افراد سودجو با دریافت ارز چهارهزار و دویستی گوشی را گران به مردم فروختند در واقع به مردم ظلم کردند و با استفاده از رانت ، ارز دولتی دریافت نمودند، امروز اگر کسی به زندان افتاده است ، نباید مظلوم نمایی کند، طبق فرمایش حضرت علی، ضربت در برابر ضربت و سیلی در برابر سیلی و دستگاه قضا قطعاً قانون خود را دارد.
آذری جهرمی افزود: این افراد توانستند به راحتی ارز دولتی دریافت کنند اما منِ وزیر نتوانستم ارز برای اپراتورهای وزارت ارتباطات دریافت کنم ، اما چطور این افراد ارز 4200 تومانی گرفتند و گوشی وارد کشور کردند؟
وی در پاسخ به پیامک های تبلیغاتی و ارزش افزوده آنها گفت: مکانیزم و فرایندی که وجود دارد و درخواست مردم هم شفا سازی است که کاملاً به جا بوده و ما باید این موضوع را حل کنیم و با راه اندازی سامانه 195 توانستیم حدود 70 هزار سیم کارت را شناسایی و قطع کنیم و در حال حاضر مردم با شماره گیری #800* متوجه می شوند که در چه سرویس هایی عضو هستند.
آذری جهرمی افزود: چند روز پیش یکی از نمایندگان مجلس به من گفت که 33 هزار تومان ارزش افزوده برای ایشان در روی قبض تلفن همراه ثبت شده و این در صورتی است که من عضو هیچ سامانه پیامکی نبودم که در همین خصوص ما به یک پرونده بزرگ ارزش افزوده رسیده ایم و این موضوع به ثبت شرکت تخلفات بر می گردد و اینها یک باند هستند و تا دو هفته آینده به نتیجه نهایی خواهیم رسید و اعلام می کنیم.
وی گفت: دولت الکترونیک فقط ، دولتی نیست بلکه امروز بیشترین دستگاه هایی که باید به استعلامات جواب دهند قوه قضائیه با 27 درصد است و نیروی انتظامی 18 درصد، وزارت اقتصاد 11.38 درصد، وزارت کشور 8.93 درصد و اتاق اصناف 6.11 درصد بیشترین نیاز استعلام را در کشور دارند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اما نکته مهم اینجاست که استدلال دستگاه قضا این است که ما قوه ای مجزا و مستقل هستیم و زیر نظر دولت نیستیم، نیروی انتظامی استدلال دارد که ما زیر نظر دولت نیستیم و خودمان می توانیم فعالیت خود را ادامه دهیم و البته در زمینه الکترونیک کردن کارها خیلی پیشرو بوده اند.
آذری جهرمی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا شما با دستگاه های زیر نظر خود فعالیت تان را آغاز نمی کنید؟ گفت: اینکه ما گمرک، اقتصاد و دیگر دستگاه های دولتی را فقط جزو دولت و دولت الکترونیک بدانیم یک حرف عوامانه است، وقتی در ارتباط سنجش کار می کنیم بدون سنجش سایر دستگاه ها این کار معنا ندارد.
وی با اشاره به دستگاه های غایب مرکز تبادل ارتباطات در دولت الکترونیک افزود: دستگاه قضا که بیشترین استعلامات در رابطه با سازمان ثبت اسناد است با 27 درصد، سازمان امور مالیاتی، روزنامه رسمی، شهرداری ها، بانک مرکزی، وزارت علوم و بیمه از دیگر دستگاه های غایب در دولت الکترونیک هستند.

67 میلیون مشترک پهنای باند در کل کشور داریم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برای توسعه دولت الکترونیک باید زیرساخت ها ایجاد شود و در حال حاضر 67 میلیون مشترک پهنای باند در کل کشور داریم.
 محمدجواد آذری جهرمی در ادامه برنامه "حالا خورشید" شبکه سه سیما افزود: هنوز راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل وجود ندارد و من همین جا یک راهکارم این است که فرایند گرفتن مجوز برای مردم کوتاه شود، به عنوان مثال کسی که می خواهد مجوز استخر آبزی پروری دریافت کند باید بیش از 50 استعلام مجوز بگیرد و دو سال طول می کشد تا مجوز متقاضی صادر شود و این در صورتی است که با 15 دقیقه هم مجوز قابل ارائه است.
آذری جهرمی افزود : در نظام واردات ما همه چیز اتو کشیده و با فرایند ساده صورت می گیرد اما برای کسی که می خواهد تولید کند فرایند صدور مجوز بسیار طولانی است و راه حل این استعلامات این است که ما به جای اینکه مردم را بین دستگاه ها بچرخانیم کار آنها را در دستور قرار دهیم و مردم را از پاس کاری بین دستگاه ها حذف کنیم.
وی گفت : برای داشتن دولت الکترونیک ما باید زیرساخت را ایجاد کنیم که یکی از این زیرساختها ، توسعه دسترسی ها است و در حال حاضر 67 میلیون مشترک پهنای باند در کل کشور داریم تا دولت بتواند ابزار الکترونیکی داشته باشد و نکته دیگر این است که مردم باید از باب مسئله دانش ؛ سواد ارتباطات را داشته باشند و ایران یکی از کشورهایی است که از سواد بالایی برخوردار است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به قاچاق تلفن همراه در کشور افزود: عده ای در فضای مجازی گفتند که وزیر ارتباطات ارز چهار هزار و دویستی را ایجاد کرد و این در صورتی است که ما راه های مقابله با قاچاق را بررسی کردیم و در رابطه با کنترل تعداد تلفن همراه در کشور وزارت ارتباطات مسئولیتی ندارد و وزارت صنعت از ما خواست و ما کمک آنها کردیم در واقع مسئولیت به عهده کسی است که می خواهد پاسخگو باشد که انصافاً آقای شریعتمداری و کارکنانشان در خصوص قاچاق تلفن همراه کمک شایانی کردند.
آذری جهرمی گفت: اگر من حرفی می زنم این است که مبارزه با قاچاق کالا را گوشزد کنم و هم اکنون 720 هزار گوشی تلفن همراه در کشور وجود دارد که 
600 هزار گوشی تلفن همراه در گمرک بوده و 120 هزار نیز توسط دستگاه قضا توقیف شده است.
وی افزود: قبل از اصالت سنجی یا ریجستری یک میلیون و 300 گوشی وارد کشور می شد اما بعد از ریجستری بیش از دو میلیون گوشی وارد کشور شد، در واقع اصالت سنجی گوشی ها مانعی برای ورود گوشی به کشور نبود بلکه افزایش هم داشت.
آذری جهرمی در خصوص افراد سودجویی که ارز دولتی دریافت کرده اند اما تلفن همراه را چند برابر قیمت به مردم فروختند ، گفت: 16 شرکت متخلف که ارز دولتی دریافت اما گوشی ها را قاچاق کرده اند توسط دستگاه قضا دستگیر شدند تا به مجازات خود برسند.
وی افزود : ارز و عدم ورود کالا در بازار دو عامل گرانی گوشی در کشور شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر اینکه برخی از تجار به دلیل گرانفروشی به زندان افتاده اند؟ گفت: در مقطعی که هنوز نوسانات در بازار نبود برخی افراد سودجو با دریافت ارز چهارهزار و دویستی گوشی را گران به مردم فروختند در واقع به مردم ظلم کردند و با استفاده از رانت ، ارز دولتی دریافت نمودند، امروز اگر کسی به زندان افتاده است ، نباید مظلوم نمایی کند، طبق فرمایش حضرت علی، ضربت در برابر ضربت و سیلی در برابر سیلی و دستگاه قضا قطعاً قانون خود را دارد.
آذری جهرمی افزود: این افراد توانستند به راحتی ارز دولتی دریافت کنند اما منِ وزیر نتوانستم ارز برای اپراتورهای وزارت ارتباطات دریافت کنم ، اما چطور این افراد ارز 4200 تومانی گرفتند و گوشی وارد کشور کردند؟
وی در پاسخ به پیامک های تبلیغاتی و ارزش افزوده آنها گفت: مکانیزم و فرایندی که وجود دارد و درخواست مردم هم شفا سازی است که کاملاً به جا بوده و ما باید این موضوع را حل کنیم و با راه اندازی سامانه 195 توانستیم حدود 70 هزار سیم کارت را شناسایی و قطع کنیم و هم اکنون مردم با شماره گیری #800* متوجه می شوند که در چه سرویس هایی عضو هستند.
آذری جهرمی افزود: چند روز پیش یکی از نمایندگان مجلس به من گفت که 33 هزار تومان ارزش افزوده برای ایشان در روی قبض تلفن همراه ثبت شده و این در صورتی است که من عضو هیچ سامانه پیامکی نبودم که در همین خصوص ما به یک پرونده بزرگ ارزش افزوده رسیده ایم و این موضوع به ثبت شرکت تخلفات بر می گردد و اینها یک باند هستند و تا دو هفته آینده به نتیجه نهایی خواهیم رسید و اعلام می کنیم.
وی گفت: دولت الکترونیک فقط ، دولتی نیست بلکه امروز بیشترین دستگاه هایی که باید به استعلامات جواب دهند قوه قضائیه با 27 درصد است و نیروی انتظامی 18 درصد، وزارت اقتصاد 11.38 درصد، وزارت کشور 8.93 درصد و اتاق اصناف 6.11 درصد بیشترین نیاز استعلام را در کشور دارند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اما نکته مهم اینجاست که استدلال دستگاه قضا این است که ما قوه ای مجزا و مستقل هستیم و زیر نظر دولت نیستیم، نیروی انتظامی استدلال دارد که ما زیر نظر دولت نیستیم و خودمان می توانیم فعالیت خود را ادامه دهیم و البته در زمینه الکترونیک کردن کارها خیلی پیشرو بوده اند.
آذری جهرمی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا شما با دستگاه های زیر نظر خود فعالیت تان را آغاز نمی کنید؟ گفت: اینکه ما گمرک، اقتصاد و دیگر دستگاه های دولتی را فقط جزو دولت و دولت الکترونیک بدانیم یک حرف عوامانه است، وقتی در ارتباط سنجش کار می کنیم بدون سنجش سایر دستگاه ها این کار معنا ندارد.
وی با اشاره به دستگاه های غایب مرکز تبادل ارتباطات در دولت الکترونیک افزود: دستگاه قضا که بیشترین استعلامات در رابطه با سازمان ثبت اسناد است با 27 درصد، سازمان امور مالیاتی، روزنامه رسمی، شهرداری ها، بانک مرکزی، وزارت علوم و بیمه از دیگر دستگاه های غایب در دولت الکترونیک هستند.

کاهش 50 درصدی پرداخت بیمه به داروخانه ها با سامانه اصالت سنجی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : طراحی سامانه تی تی ای سی برای تعیین اصالت دارو سهم عمده ای در کاهش 50 درصدی پرداخت بیمه به داروخانه ها داشته است.
محمدجواد آذری جهرمی در برنامه زنده "حالا خورشید" شبکه سه سیما افزود: شفاف سازی در سیستم غذا و دارو کمک شایانی به کاهش قاچاق در این عرصه کرده است و سامانه ای در دولت یازدهم و دوازدهم طراحی شده به نام تی تی ای سی برای تعیین اصالت دارو که گمرک، وزارت صمت، وزارت بهداشت و بیمه را به هم متصل کرده است.
وی گفت: بنابر گزارش های قبلی وزارت اطلاعات پیش از طراحی این سامانه یک دارو 300 هزار عدد به کشور وارد شده و 900 هزار عدد از آن از طریق داروخانه ها با بیمه تسویه شده یعنی 3 برابر پول به بیمه پرداخت شده که نشان دهنده عدم شفافیت در این زمینه بوده است.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: آنچه امروز در عرصه دارو می بینیم با دولت الکترونیک و سیستم کنترل اصالت دارو محقق شده است و واردات دارو به راحتی توسط وزارت بهداشت نظارت می شود.
آذری جهرمی افزود: امروز تا 50 درصد پرداخت مبلغ بیمه به داروخانه ها کاهش پیدا کرده که نشان دهنده شفافیت در این زمینه است.
وی در پاسخ به این سوال که خیلی از مردم علت قاچاق سوخت را عدم اشتغال می دانند ، گفت: یعنی برای اشتغالزایی باید قاچاق کنیم؟ این مسئله را مسئول اشتغالزایی باید برطرف کند یعنی کارش را برای توسعه اشتغال انجام دهد حالا به جای اینکه شئونات مردم را زیر سوال ببریم بهتر است همین مبالغ حاصل از مبارزه با قاچاق را در میان مردم توزیع کنیم تا مشکلات آنها برطرف شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «خدمات»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • هند مقصد جدید محصولات نانویی ایران

  هند مقصد جدید محصولات نانویی ایران

  مدیر کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به راه‌اندازی دفترهمکاری‌های فناورانه در هند گفت: با توجه به اینکه کشور هند جزو چند اقتصاد مطرح دنیاست، بنابراین فرصت‌های همکاری بسیاری در زمینه صادرات محصولات دانش بنیان و به ویژه نانو وجود دارد که امیدواریم به اهداف صادراتی خود برسیم.

 • وضعیت تولیدکنندگان لامپ و روشنایی و تاثیر نوسانات ارز بر آن

  وضعیت تولیدکنندگان لامپ و روشنایی و تاثیر نوسانات ارز بر آن

  دبیر انجمن تولیدکنندگان لامپ و روشنایی گفت: وقتی قیمت ارز سه برابر شد، نقدینگی تولیدکنندگان به حداقل رسید و عملا تمام منابعی که تا پیش از برای تهیه مواد اولیه و واردات داشتند از دست رفت. اکنون اگر تولیدکننده‌ای در سال چهار بار واردات مواد اولیه داشت به دو بار کاهش پیدا کرده است.

 • امضای ۶ توافقنامه برای همکاری شرکت های دانش بنیان ایران و جمهوری آذربایجان

  امضای ۶ توافقنامه برای همکاری شرکت های دانش بنیان ایران و جمهوری آذربایجان

  شرکت های دانش بنیان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در باکو ۶ توافقنامه امضا کرده اند.

 • پیاز افغانستان از بندر چابهار به امارات صادر می شود

  پیاز افغانستان از بندر چابهار به امارات صادر می شود

  معاون هیأت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان روز پنج شنبه گفت: به زودی قرار است هزاران تن پیاز از طریق بندر چابهار به امارات متحده عربی صادر شود.

 • مشکل اتوبوس گردشگران خارجی حل شد

  مشکل اتوبوس گردشگران خارجی حل شد

  معاون گردشگری از حل مشکل حمل و نقل گردشگران خارجی با اتوبوس و اصلاح دستور سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در این رابطه خبر داد.

 • اطلاعیه مهم سایپا درباره تیبای حاشیه ساز

  اطلاعیه مهم سایپا درباره تیبای حاشیه ساز

  گروه خودروسازی سایپا به انتشار ویدئوی نشت آب به داخل اتاق خودرو تیبا که در فضای مجازی منتشر شده واکنش نشان داد و اطلاعیه ای صادر کرد.

 • قیمت قارچ ایرانی در بازار جهانی چند دلار است؟

  قیمت قارچ ایرانی در بازار جهانی چند دلار است؟

  رییس هیات مدیره انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران گفت: دلالان با حضور در مزارع تولید قارچ اقدام به خرید این محصول با قیمت پایین از تولیدکنندگان می‌کنند به این ترتیب قیمت عرضه آن در بازار صادراتی کمتر از قیمت جهانی می‌شود.

 • فولاد هرمزگان چه رتبه ای در بورس دارد؟

  فولاد هرمزگان چه رتبه ای در بورس دارد؟

  مدیر فروش و بازاریابی فولاد هرمزگان رتبه این شرکت در بورس تهران را تشریح کرد.

 • باداب سورت، دومین چشمهٔ آب شور جهان

  باداب سورت، دومین چشمهٔ آب شور جهان

  باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و دومین چشمه‌ی آب شور جهان؛ چشمه‌ای که جوشش بی‌امان آن در طول صدها سال، پلکانی با رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد از جنس تراورتن ساخته است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری می‌باشد.

 • کوه های رنگی آلاداغلار

  کوه های رنگی آلاداغلار

  “آلاداغ لار” یا کوههای رنگی یکی از شگفتی آفرینش که در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز و در مسیر شهرستان اهر- تبریز و خواجه و اتوبان میانه – زنجان قرار دارد.

 • راهنمای تجارت با کشور آذربایجان

  راهنمای تجارت با کشور آذربایجان

  جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و در کنار دریای خزر است. پایتخت آن باکو می باشد. این سرزمین تا حدود دویست سال پیش جزو خاک ایران بود ولی در جنگ ایران و روسیه، طی قراردادهای گلستان و ترکمنچای به روسیه ملحق شد. آذربایجان دارای میراث فرهنگی باستانی و تاریخیست. آذربایجان در ۱۹۹۱ استقلال خود را بازیافت.

 • راهنمای تجارت با کشور کره جنوبی

  راهنمای تجارت با کشور کره جنوبی

  پایتخت کره جنوبی، شهر سئول است که بالغ بر ۱۰ میلیون نفر از جمعیت این کشور شامل می شود. زبان کره‌ای (هانگول)، زبان رسمی در کره می باشد. از نظر دین و مذهب باید گفت در حدود ۴۳ درصد از مردم کره جنوبی فاقد اعتقادات دینی و مذهبی هستند. از ۵۷ درصد دیگر، ۳۱ درصد مسیحی، ۲۴ درصد بودایی، ۲درصد پیروان کنفسیوس و ۱درصد دارای سایر مذاهب می‌باشند.۳۰ تا ۳۵ هزار نفر از مردم این کشور (عمدتاً مهاجر) مسلمان هستند.

 • راهنمای تجارت با کشور آفریقای جنوبی

  راهنمای تجارت با کشور آفریقای جنوبی

  آفریقای جنوبی جزو اقتصادهای بزرگ و یك بازار نوظهور با درآمد متوسط است كه بر عرضه فراوان منابع طبیعی متكی می باشد. دارای بخش های اقتصادی، مالی پیشرفته (انرژی، ارتباطات، حمل و نقل، امور مالی و حقوقی و بازار بورس) و زیر بنای لجستیكی مدرن برای توزیع موثر كالا، می باشد.اقتصاد آفریقای جنوبی دارای دوگانگی ویژه ای است. از یك بعد اقتصادی تولیدی و صنعتی در سطح كشورهای پیشرفته و از بعد دیگر با زیر ساختهای اساسی دارای بسیاری از شاخص های مربوط به كشورهای در حال توسعه می باشد. توزیع ناهماهنگ ثروت و در آمد و ن

 • راهنمای تجارت با کشور تاجیکستان

  راهنمای تجارت با کشور تاجیکستان

  کشور تاجیکستان در سال ۱۳۷۰ هجری خورشیدی (۱۹۹۱) با فروپاشی شوروی، استقلال یافت. پایتخت تاجیكستان، شهر دوشنبه است كه در سال ۱۹۲۴میلادی به عنوان پایتخت جمهوری خودمختار شوروی سوسیالیستی تاجیكستان (در تابعیت جمهوری شوروی سوسیالیستی ازبكستان) انتخاب شده بود. این شهر تا سال ۱۹۲۹میلادی دوشنبه نام داشت و پس از آن به استالین‌آباد و پایتخت جمهوری شوروی تاجیكستان تغییر نام داد. پس از مرگ استالین (۱۹۵۳) و در زمان خروشچف در سال ۱۹۶۱میلادی بار دیگر نام این شهر به دوشنبه تغییر یافت.

 • راهنمای تجارت با کشور افغانستان

  راهنمای تجارت با کشور افغانستان

  افغانستان با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان کشوری محصور در خشکی در آسیای مرکزی است. این کشور حدفاصل آسیای میانه، آسیای غربی و خاورمیانه و پایتخت آن کابل است. همسایگان افغانستان، پاکستان در جنوب و شرق، ایران در غرب، تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرقی هستند.

 • راهنمای تجارت با کشور برزیل

  راهنمای تجارت با کشور برزیل

  جمهوری فدراتیو برزیل بزرگ‌ترین و پرجمعیّت‌ترین کشور آمریکای جنوبی است. پایتخت آن برازیلیا و زبان رسمی آن پرتغالی است. برزیل که منطقه وسیعی را بین مرکز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس در بر می‌گیرد، شرقی‌ترین کشور قاره آمریکاست و با کشورهای اروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، گویان، سورینام و گویان فرانسه هم‌مرز است. در حقیقت، برزیل به جز اکوادور و شیلی با تمامی دیگر کشورهای آمریکای جنوبی مرز مشترک دارد.

 • راهنمای تجارت با کشور بلژیک

  راهنمای تجارت با کشور بلژیک

  پادشاهی بلژیک کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. پایتخت آن بروکسل است. بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. در ۶۰% از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) صحبت می‌شود و فرانسوی در ۴۰% مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود و در منطقه پایتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱% مردم بلژیک آلمانی‌زبان هستند و در شرق کشور زندگی می‌کنند.

 • راهنمای تجارت با کشور قطر

  راهنمای تجارت با کشور قطر

  قطر کشوری در جنوب غربی قاره آسیا در منطقه خاورمیانه و در شرق شبه‌جزیره عربستان، و در بخش جنوبی خلیج فارس واقع شده‌است. پایتخت آن، دوحه است. قطر مرز مشترک زمینی با عربستان سعودی، و مرز آبی با کشورهای ایران، کویت، عراق، عربستان، بحرین و امارات متحده عربی دارد.

 • راهنمای تجارت با کشور اسپانیا

  راهنمای تجارت با کشور اسپانیا

  اسپانیا با نام رسمی پادشاهی اسپانیا کشوری مستقل و از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شبه‌جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم‌مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال (به طول ۱۲۱۴ کیلومتر) طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا است.

 • راهنمای تجارت با کشور اتریش

  راهنمای تجارت با کشور اتریش

  اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است و پایتخت آن وین است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز می باشد.

 • راهنمای تجارت با کشور کانادا

  راهنمای تجارت با کشور کانادا

  کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان (فدرال) و یازده مرکز اداری و سه قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده است. کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

 • راهنمای تجارت با کشور فنلاند

  راهنمای تجارت با کشور فنلاند

  جمهوری فنلاند کشوری است در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا. این کشور ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند. واحد پول این کشور یورو است. فنلاند هرساله یکی از کشورهایی است که در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد.

 • راهنمای تجارت با کشور قبرس

  راهنمای تجارت با کشور قبرس

  جمهوری قبرس کشوری جزیره‌ای است، در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن نیکوزیا است. از سال ۱۹۷۴ میلادی قبرس به دو قسمت تقسیم شد و شهروندان یونانی و ترک آن از یکدیگر جدا شدند. اکنون این کشور به دو بخش قبرس شمالی (بخش ترک‌نشین) و بخش یونانی‌نشین تقسیم می‌شود که در آن هردو زبان یونانی و زبان ترکی رسمی هستند. یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند.

 • راهنمای تجارت با کشور ژاپن

  راهنمای تجارت با کشور ژاپن

  ژاپن مجمع الجزایری است در اقیانوس آرام که در غرب ساحل شرقی قاره آسیا واقع شده است. ۹۸% مساحت کشور ژاپن را چهار جزیره به نامهای هوکایدو (Hokkaido)، هونشو (Honshu)، شیکوکو (Shikoku) و کیوشو (Kyushu) تشکیل می دهند و مساحت کل این کشور در حدود ۳۷۸۰۰۰ کیلومتر مربع است. ژاپن کاملاً در آب محصور شده است: اقیانوس آرام در شرق، دریای ژاپن در غرب، دریای شرق چین در جنوب، دریای اوخوتسوکو در شمال و دریای داخلی ستو، بین جزایر شیکوکو و هونشو.

 • پرداخت آنلاین عوارضی بزرگراه ها با مانیار

  پرداخت آنلاین عوارضی بزرگراه ها با مانیار

  در آخرین نسخه‌ی برنامه‌ی مانیار، خدماتی از قبیل پرداخت عوارض جاده‌ای و عوارض طرح ترافیک تهران افزوده شده است.

 • راهنمای تجارت با کشور چین

  راهنمای تجارت با کشور چین

  چین با نام رسمی جمهوری خلق چین، کشوری است که در شرق قاره آسیا واقع شده است. این کشور که پرجمعیت‌ترین کشور دنیا با بیش از۱٬۳ میلیارد نفر سکنه ‌است، توسط حزب کمونیست چین در قالب نظام تک‌حزبی اداره می‌شود. این حزب بر ۲۲ استان، ۵ منطقهٔ خودمختار، ۴ شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای و چونگ‌کینگ) و ۲ منطقهٔ اداری ویژهٔ بسیار خودمختارِ هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند. پایتخت کشور پکن است.

 • راهنمای تجارت با کشور سوئد

  راهنمای تجارت با کشور سوئد

  پادشاهی سوئد کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور شهر استکهلم است.

 • راهنمای تجارت با کشور استرالیا

  راهنمای تجارت با کشور استرالیا

  کشور مشترک‌المنافع استرالیا (Commonwealth of Australia)، کشوری است توسعه‌یافته در نیمکره جنوبی. این کشور با ۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومتر مربع وسعت، ششمین کشور پهناور دنیا است. استرالیا یکی از قلمروهای همسود است و در سال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافته‌است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانه فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی از ملکه الیزابت دوم، ریاست دولت را در استرالیا به‌عهده دارد. در عمل، نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دار

 • راهنمای تجارت با کشور فرانسه

  راهنمای تجارت با کشور فرانسه

  جمهوری فرانسه یکی از کشورهای واقع شده در اروپای غربی می‌باشد که دارای منطقه‌ها و قلمروهای آنسوی دریاهای زیادی نیز هست. فرانسه یکی از سه کشوری است که دارای سواحلی در دریای مدیترانه و نیز اقیانوس اطلس می‌باشد (دو کشور دیگر عبارتند از اسپانیا و مراکش).

 • راهنمای تجارت با کشور قرقیزستان

  راهنمای تجارت با کشور قرقیزستان

  جمهوری قرقیزستان با ۱۹۸۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت در قسمت شمال شرقی آسیای مرکزی واقع شده‌است. این کشور در شرق و جنوب شرقی با چین، در شمال با قزاقستان و در جنوب با تاجیکستان و از غرب با جمهوری ازبکستان همسایه و هم مرز است. پایتخت قزقیزستان شهر بیشكك می باشد.