پیشنهاد تشکیل "صندوق نیکوکاری حوادث غیرمترقبه" در بورس | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

پیشنهاد تشکیل "صندوق نیکوکاری حوادث غیرمترقبه" در بورس

 • شنبه 10 فروردین 1398 22:00
 • شناسه 38001
پیشنهاد تشکیل "صندوق نیکوکاری حوادث غیرمترقبه" در بورس

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در نامه‌ای به رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل «صندوق نیکوکاری حوادث غیرمترقبه» را به منظور مدیریت منابع در موارد خاص مانند سیل یا زلزله در یک منطقه جغرافیایی مشخص، پیشنهاد داد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در نامه‌ای سرگشاده به شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پیشنهاد تشکیل صندوق نیکوکاری حوادث غیرمترقبه را ارائه‌ کرده و سازوکارهای پیشنهادی خود جهت شفاف‌سازی جریان مالی حوادثی چون زلزله و سیل را طرح کرده است.

متن نامه دبیرکل کانون به رئیس سازمان بورس به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر محمدی

ریاست محترم سازمان بورس و اوراق بهادار و دبیر محترم شورای‌عالی بورس

اگرچه تمایل نداشتم اولین نامه سال جدید یادآور دردهایی باشد که بر هم‌وطنان‌مان تحمیل شده، اما سیل‌های اخیر در چند استان کشور مرا بر آن داشت تا پیشنهادی که چندین بار در محافل تخصصی مطرح کرده بودم را حضور جناب‌عالی طرح کنم تا شاید با تدبیر مدیران بازار سرمایه و استفاده از زیرساخت‌های آن از تعداد مشکلات کشور کاسته شود.

هر بار که بلایای طبیعی مصیبتی به جان هم‌وطنان‌مان در جای‌جای کشور می‌اندازد، شیوه کمک‌رسانی و شفافیت در ارائه گزارش به مردمِ دغدغه‌مند، خود محل پرسش می‌شود و چه بسیار که سرمایه‌های اجتماعی را هم از بین ‌رفته دیده‌ایم.

از طرف دیگر نهادها و افراد فعال در بازار سرمایه هم محملی برای ایجاد هم‌افزایی در همیاری با هموطنان خود ندارد. لذا به نظر می‌رسد که مناسب باشد "صندوق نیکوکاری حوادث غیرمترقبه" در بستر بازار سرمایه تشکیل شود و همزمان همه ارکان بازار و نهادهای فعال در آن بتوانند وجوه خود را در اختیار این صندوق قرار دهند. اشخاص معروف و سازمان‌ها و نهادهای دولتی هم می‌توانند وجوه موردی خود را در قالب دریافت واحدهای سرمایه‌گذاری در اختیار این صندوق بگذارند.

بدیهی است که صندوق همیشه دارای وجوهی است، اما در موارد خاص (مانند سیل یا زلزله در یک منطقه جغرافیایی مشخص) وجوه واریز شده به این منظور، مشخصا صرف امور مربوط به همان منطقه خواهد شد و می‌توان از وجوه مازاد صندوق نیز استفاده کرد. به این صورت گزارش کامل، به‌روز و شفافی از کمک‌های دولت، سازمان‌ها و نهادها، مردم و اشخاص معروف و هزینه‌کرد منابع جمع‌آوری شده به مردم ارائه خواهد شد. آگاه هستید که سرمایه‌گذاری وجوه چنین صندوقی باید براساس استراتژی‌های کم‌ریسک طراحی شود.

بازار سرمایه آماده‌ترین زیرساخت‌ها برای ایجاد شفافیت را فراهم خواهد کرد و ناگفته پیداست که چنین سازوکاری چه میزان به اعتماد عمومی خواهد افزود.

کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران آمادگی دارد تا در طراحی و تدوین سازوکارها و دستورالعمل‌ها به سازمان بورس و اوراق بهادار کمک کند و با آگاهی از این‌که ممکن است نیاز به مصوباتی باشد، حاضر است در صورت لزوم نقش یکی از ارکان را نیز برعهده بگیرد.

در صورت راه‌اندازی این صندوق، امیدواریم بسیار اندک مواردی پیش بیاید که هموطنان‌مان دچار حادثه شوند و ناچار به استفاده از منابع آن باشیم.

توفیقات روزافزون شما را از خداوند خواستارم و آرزو می‌کنم از آلام مردم ایران کاسته شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «خدمات»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها