تایید داروی ایرانی ضدالتهاب ریه در درمان مبتلایان کرونا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تایید داروی ایرانی ضدالتهاب ریه در درمان مبتلایان کرونا

 • پنجشنبه 29 خرداد 1399 11:44
 • شناسه 43892
 تایید داروی ایرانی ضدالتهاب ریه در درمان مبتلایان کرونا

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با اشاره به دستاورد محققان ایرانی در استفاده از کورتن برای بهبود التهاب ریه مبتلایان به کرونا گفت: نتایج تحقیق در مورد داروی ضدالتهاب ریه تهیه شده به دست محققان ایرانی، ۱۵ روز پیش در ستاد کرونا تایید و مقاله آن نیز چاپ شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا دکتر مصطفی قانعی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: از بهمن ماه سال گذشته تحقیق در خصوص دارو برای ویروس کرونا در کشور شروع و در ۲۷ اسفند ماه نتایج تحقیق محققان ایرانی در مورد داروی ترکیبی برای بهبود ضایعه التهاب ریه مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ منتشر شد.

وی بیان کرد: در این تحقیق اعلام شد آنچه به بستری و فوت مبتلایان به کووید ۱۹ منجر می شود، ضایعه التهاب ریه است و باید در رژیم درمانی برای درمان این ضایعه داروی کورتیکوید استرویید خوراکی در مدت زمان کوتاه استفاده شود.

قانعی گفت: البته داروهای آزیترومایسین و ناپروکسن نیز به دلیل داشتن خاصیت ضدالتهابی در تهیه این داروی ترکیبی استفاده شدند.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا بیان کرد: در اسفند ماه سال گذشته در ابتدای شیوع این بیماری در پروتکل های درمانی کشورهای آمریکا و انگلیس آمده بود که به هیچ وجه به بیماران کووید ۱۹ کورتن ندهید اما الان آنها نیز به این نتیجه رسیدند که کورتن می تواند در درمان التهاب ریه این بیماران موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه آنها در حال حاضر به فرم تزریقی درمان با کورتن که داروی دگزامتازون است، دست یافته اند، افزود: ما نتایج مثبت استفاده از نوع خوراکی کورتن را در اسفند ماه گذشته اعلام کرده بودیم و تفاوتی بین داروی تزریقی و خوراکی کورتن نیست.

قانعی در خصوص فواید نوع خوراکی این دارو نسبت به نوع تزریقی آن یادآور شد: فرم خوراکی آن ارزانتر است همچنین برای بیماران کرونایی به لحاظ اینکه در حین تزریق به دلیل نزدیکی با بیمار احتمال انتقال ویروس وجود دارد، مناسب تر است.

وی یادآور شد: ما نتایج تحقیقات انجام شده در خصوص استفاده از کورتن را ۲۷ اسفند ۹۸ اعلام کردیم اما ۱۵ روز پیش مقاله آن پذیرش و چاپ شده است. حتی یک مرحله جلوتر از این تحقیق در حال حاضر نیز در کشور انجام و نتایج آن در کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اعلام شده است.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا در خصوص این تحقیق و نتایج مربوط به استفاده از کورتن در درمان التهاب ریه یادآور شد: از روزی که فرد مبتلا به ویروس می شود تا ۱۰ روز بعد که ویروس در بدن فعالیت می کند، به این مشکل ابتدایی بیماری، آغاز ویروس و تکثیر ویروس می گوییم. از روز پنجم یا هفتم التهاب ناشی از ویروس کرونا در ریه شروع می شود و ممکن است بین هفت تا ۱۰ روز هم فاز التهابی ریه در بدن فرد مبتلا ادامه پیدا کند. اگر این فاز روبه بهبودی باشد، فرد مبتلا ترخیص می شود ولی اگر این التهاب کنترل نشود و بهبود پیدا نکند، در این صورت بیمار به آی سی یو منتقل و در برخی از مواقع منجر به فوت بیمار می شود.


وی یادآور شد: آنچه راجب به درمان ویروس کووید۱۹ می گوییم، منحصر به قسمت ابتدایی درمان است اما در پروتکل درمانی کشور ما و دیگر کشورها هنوز برای درمان التهاب ریه روشی مشخص نشده است و این نقص درمانی، مربوط به عدم استفاده از ضدالتهاب ها می شود. با این حال در کشور ما بعد از اعلام نتایج تحقیق در اسفند ماه گذشته، در برخی از مراکز از داروی ترکیبی ضدالتهاب ریه تولیدشده استفاده شد.

قانعی گفت: در این داروی ترکیبی تولیدشده آزیترومایسین به دلیل اثر ضدالتهابی و ویروسی که داشت، ناپروکسن به دلیل ضدلخته و ضدویروس بودن و کورتن خوراکی پردنیزولون نیز که با این دو دارو ترکیب شد، منجر به این شد که خاصیت ضدالتهابی دارو افزایش یابد؛ بنابراین در مطالعات نشان دادیم بیماران با استفاده از کورتن سریعا بهبود یافته و ترخیص می شوند.

قانعی افزود: مطالعه ای که در اسفند ماه انجام و نتایج آن ۱۵ روز پیش در قالب مقاله چاپ شد، کاری بود که در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله صورت گرفت. در حال حاضر نتایج مطالعه دوم که در چهار مرکز انجام شده، در دست چاپ است و مطالعه سوم آن که با وسعت بیشتری انجام می شود، در ۱۳ مرکز در حال انجام است. بنابراین با یک منطق علمی که چطور ما به مبارزه با التهاب روبرو شده ایم، پیشنهاد این ترکیب دارویی ارائه شد.

وی گفت: در مرحله دوم و سوم انجام این تحقیق، به ترکیب داروی موجود، برخی از داروها اضافه و کم شده است؛ در مرحله دوم از داروی کلروکین استفاده نشد. در واقع اولین بار بود که به این نتیجه می رسیدیم که کلروکین معجزه ای نمی کند و اگر هم در داروی موجود حذف شود، مشکلی پیش نمی آید، این نتایج سه هفته پیش به کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ارائه شد.


رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا توضیح داد: در مرحله سوم این کار مطالعه به شکل تصادفی و روی ۳۰۰ بیمار در ۱۳ مرکز در حال انجام است.

قانعی خاطرنشان کرد: با توجه به ناشناخته بودن این ویروس، در اسفندماه در پروتکل های درمانی آمریکا به صراحت اعلام شده که از کورتن نباید استفاده شود اما ایران در آن زمان به اثربخشی آن دست یافته بود.
وی گفت: استفاده از کورتن در بیماری التهابی ریه قبلا توسط ایران اعلام شده بود، پیش از اینکه محققان انگلیس اعلام کنند که نوع تزریقی آن موثر است.

قانعی افزود: ما در مراکز درمانی در سطح تحقیقاتی انواع کورتن را برای درمان التهاب ریه استفاده می کنیم البته در بیمارستان های ما این روش علاوه بر تحقیقات، در فاز درمان التهاب ریه نیز استفاده شده اما هنوز این روش به عنوان پروتکل درمانی کشور ثبت نشده است.

وی ادامه داد: اکنون با تایید موثر بودن کورتن چه به صورت خوراکی و چه به صورت تزریقی، امید است استفاده از این دارو برای درمان التهاب ریه بیماران کرونایی در پروتکل درمانی کشور وارد شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دارو و صنایع دارویی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • بیست و نهم دی ماه 99

  پیش گشایش

  بیست و نهم دی ماه 99 (65)

  بازار متاسفانه از تحلیل خارج شده و به نطر میرسه که زیاد قابل پیش بینی نیست در روز شنبه شاخص کل با افت نزدیک 43 هزار واحدی کانال 1 میلیون و 200 خود را از دست داد. کارشناس ها آقایان قاسمی و نصیرزاده

 • نماد انرژی 3

  تکنیکالیست

  نماد انرژی 3 (30)

  امروز بازار با منفی ها شروع شد و شاهد ریزش های داخل بازار بودیم و این ریزش ها به هر حال به احتمال خیلی زیاد ناشی از عدم ثبات قیمت دلار است. با حضور کارشناس آقای فاضل 1399/10/29

 • ناتوانی بانک مرکزی در تحقق انتظارات مردم/ دلیل کاهش نرخ ارز چیست؟

  چشم انداز اقتصاد

  ناتوانی بانک مرکزی در تحقق انتظارات مردم/ دلیل کاهش نرخ ارز چیست؟ (219)

  یک عضو هیت عملی دانشگاه آزاد اسلامی یزد گفت: عوامل بنیادی در تغییر قیمت ارز به هیج عنوان دراین بازه زمانی نمی تواند صورت بگیرد و تغییراتی نداشته ایم که ناشی از مدیریت بانک مرکزی باشد. چشم انداز شنبه 27 دی

 • مسابقه زنده تلفنی دونبش1399/10/26

  دونبش

  مسابقه زنده تلفنی دونبش1399/10/26 (257)

  جوایز : سرویس قاشق چنگال ناب استیل – کتری برقی سیماران – گوشت کوب برقی سیماران – مینی واش فریدولین – سرویس کف گیر ملاقه ویکتوریا - اتوبخارسیماران - جاروبرقی عصایی سایا - پلوپز پارس خزر-قابلمه و بلور لوتوس مال.

 • مسابقه زنده تلفنی دونبش1399/10/25 نفر اول خانم نجمه جابری

  دونبش

  مسابقه زنده تلفنی دونبش1399/10/25 نفر اول خانم نجمه جابری (256)

  جوایز : سرویس قاشق چنگال ناب استیل – کتری برقی سیماران – گوشت کوب برقی سیماران – مینی واش فریدولین – سرویس کف گیر ملاقه ویکتوریا - اتوبخارسیماران - جاروبرقی عصایی سایا - پلوپز پارس خزر-قابلمه و بلور لوتوس مال.

آخرین خبرها