معدوم سازی 17 میلیون قطعه مرغ در سطح کشور بخاطر بیماری آنفلوآنزا

 • پنجشنبه 21 دی 1396 12:08
 • شناسه 13829
معدوم سازی 17 میلیون قطعه مرغ در سطح کشور بخاطر بیماری آنفلوآنزا

رئیس سازمان دامپزشکی گفت، با شناسایی 350 کانون بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان در استانهای مختلف کشور 17 میلیون قطعه مرغ برای پیشگیری از شیوع بیماری معدوم سازی شد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا دکتر علیرضا رفیعی پور که به مشهد سفر کرده است  افزود، بیماری آنفلوآنزای پرندگان از سال 1395 در کشور شیوع یافت و از ابتدای امسال تاکنون 15 استان را درگیر کرده است. 

وی ادامه داد، همچنین 85 درصد از مرغهای معدوم شده در بین مرغهای تخمگذار به دلیل فراگیری بیماری در بین این گروه گزارش شده است. 
رئیس سازمان دامپزشکی شمار مرغداریهای کشور را 34 هزار واحد اعلام و بیان کرد، ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان طی امسال در مرغداریهای 15 استان به ویژه آذربایجان شرقی، قم، تهران، البرز و قزوین گزارش شده است. در خراسان رضوی که از حساسیت بالایی برخوردار است با توجه به اقدامات پیشگیرانه تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای پرندگان مشاهده نشده و این استان از همین نظر پاک است. سویه جدید آنفلوآنزای حاد فوق پرندگان از نوع H5N8 می باشد که بیشتر مرغهای تخمگذار را درگیر می کند. این بیماری پارسال در 65 کشور دنیا اعم از اروپایی، آسیای شرقی و آسیای میانی گزارش شده است. بیماری آنفلوآنزای پرندگان پارسال در 25 استان ایران گزارش شد. 
رفیعی پور در ادامه از تخصیص 300 میلیارد ریال بابت معدوم سازی مرغهای آلوده خبر داد و افزود: 200 میلیارد ریال نیز بابت خسارت به مرغداریها و بازگشت به چرخه تولید اختصاص یافته است. 
وی همچنین شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان را یکی از عوامل گرانی تخم مرغ ذکر و بیان کرد: با معدوم سازی 17 میلیون قطعه مرغ بلافاصله واردات تخم مرغ به کشور انجام شد و مازاد تخم مرغ تولیدی در استانهای پاک از بیماری نیز به سایر نقاط کشور انتقال یافت. 
رئیس سازمان دامپزشکی پرورش جوجه مرغ تخم گذار در استانهای پاک از بیماری آنفلوآنزا را از دیگر اقدامات در حال انجام در این زمینه عنوان و بیان کرد: از پارسال که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شیوع یافته صادرات تخم مرغ به کشورهای دیگر متوقف شده است. 
وی به اقدامات برای مهار بیماریهای دام و طیور نیز اشاره و بیان کرد، با تلاش شبانه روزی دست اندرکاران حوزه دامپزشکی اکنون شاهد کاهش 50 درصدی بیماریهای تب مالت و سیاه زخم نسبت به گذشته و همچنین کاهش 15 تا 75 درصد بیماری مشترک بین انسان و دام در سطح کشور هستیم. 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دام و طیور»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • شگرد جدید معامله گران در بازار دلار و سکه

  شگرد جدید معامله گران در بازار دلار و سکه

  با نگاهی به پایگاه های اینترنتی معتبر ارز و سکه میتوان مشاهده کرد که در ابتدای هر روز قیمتهای سکه طلا و ارز سیر نزولی پیدا میکنند و در انتهای روز دوباره رشد صعودی خود را از سر می گیرند.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها