44.8 میلیون تن فرآورده دامی از مرز بازرگان ترانزیت شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

44.8 میلیون تن فرآورده دامی از مرز بازرگان ترانزیت شد

  • چهارشنبه 01 اسفند 1397 10:50
  • شناسه 37606
44.8 میلیون تن فرآورده دامی از مرز بازرگان ترانزیت شد

رییس اداره دامپزشکی ماکو گفت: طی 11 ماه گذشته 44 میلیون و 893 هزار تن انواع فرآورده های دامی پس از بازدید و نظارت های بهداشتی در قرنطینه از طریق مرز بازرگان ترانزیت شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ، فاطمه آیرم رییس اداره دامپزشکی ماکو بیان کرد: این فرآورده‌ها که از مبدا کشورهای ترکیه، برزیل، قبرس، اتریش و پاراگوئه بارگیری شده بود، پس از بازدیدهای بهداشتی در قرنطینه دامپزشکی بازرگان به جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، عراق، افغانستان، قرقیزستان، پاکستان و ازبکستان ترانزیت شد.
وی خمیر مرغ منجمد، خوراک و مکمل طیور، گوشت مرغ منجمد، پوست مرغ، آلایش غیرخوراکی، گوشت گاو و گوساله و گاو منجمد، خوراک دام، شیر پاستوریزه و کنجاله سویا را از عمده کالاهای ترانزیتی عنوان کرد و ادامه داد: ایران در این نقطه مرزی به عنوان پل ترانزیتی کشورهای غربی و آسیایی ایفای نقش می کند و همچنان در تسهیل تجارت منطقه ای تاثیرگذار است.
وی اضافه کرد: در این مدت از طریق قرنطینه مرز بازرگان، 22میلیون و 26 هزار تن انواع فرآورده‌های دامی از اتریش، اسپانیا، اسکاتلند، ایرلند جنوبی، مجارستان، آلمان، اوکراین، ترکیه، مصر، هلند، بلژیک، بلغارستان، ژاپن، ترکمنستان، چک، چین، فرانسه، لهستان و لیتوانی وارد کشور شد.
رییس اداره دامپزشکی ماکو عمده ترین کالاهای وارداتی از طریق مرز بازرگان را بر اساس اولویت ویتامین، مکمل دارویی، افزودنی خوراک دام، تخم مرغ خوراکی، تخم مرغ نطفه دار، غذای حیوانات کوچک، غذای ماهی و داروهای دامی، گوشت و فرآورده های بیولوژیک عنوان کرد.
آیرم افزود: میزان صادرات فرآورده های دامی کشور از طریق مرز بازرگان نیز در این مدت یک میلیون و 422 هزار تن شامل پودر گوشت طیور، ماهی زینتی، ضایعات پشم گوسفندی و پودر صدف معدنی بوده است.
به گزارش ایرنا، اگرچه نگرانی هایی از کاهش نقش ایران در ترانزیت کالا وجود دارد اما اتصال شبکه راه های کشور به مسیر حمل و نقل بین المللی با ایجاد 10 کریدور شمال - جنوب و شرق - غرب به طول 21 هزار کیلومتر از مهمترین برنامه های وزارت راه و شهرسازی در طرح جامع حمل و نقل برای تقویت این نقش است.
مرز بازرگان که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می رود در فاصله یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو (در آذربایجان غربی) قرار دارد؛ این گمرک در سال 1305 شمسی راه اندازی شد و تنها مرز 24 ساعته و بین‌المللی بین ایران و ترکیه است.

انتهای پیام /

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دام و طیور»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها