۴۶۳۶ رأس دام در ۶ استان سیل زده تلف شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

۴۶۳۶ رأس دام در ۶ استان سیل زده تلف شد

 • پنجشنبه 08 فروردین 1398 11:32
 • شناسه 37989
۴۶۳۶ رأس دام در ۶ استان سیل زده تلف شد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور جزئیات خسارات دام در سیلاب اخیر استان های گلستان، مازندران، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا به نقل از سازمان دامپزشکی کشور، علیرضا رفیعی پور که طی روزهای اخیر پیگیر وضعیت خدمات رسانی بخش‌های دولتی و خصوصی به بهره برداران و همچنین سایر خدمات مرتبط با بهداشت عمومی در حوزه دامپزشکی در مناطق سیل‌زده بوده است، عصر سه شنبه ۶ فروردین ۹۸ گزارش خسارات ناشی از وقوع سیل در ۶ استان کشور تا پایان شامگاه امروز را اعلام کرد.

رفیعی پور با دسته بندی خسارات وارده در ۷ بخش دام سبک، دام سنگین، تک سمی، نیمچه گوشتی، مادر و تخمگذار، آبزیان و کندوی زنبورعسل اعلام کرد: در استان‌های مازندران، گلستان، کرمانشاه، لرستان، کهکیلویه و بویر احمد و خراسان شمالی به ترتیب ۱۳۰۹، ۲۴۴۴، ۴۶، ۱۶، ۱۲۰ و ۵۶۵ و در مجموع ۴۵۰۰ رأس دام سبک تلف شده اند.

وی افزود: این در حالی است که در استان‌های یاد شده و طی همین مدت ۱۳۶ رأس دام سنگین تلف شده است که بیشترین تعداد تلفات دام‌های سنگین به ترتیب با ۶۲ و ۵۸ رأس سهم استان‌های گلستان و مازندران بوده و کمترین سهم تلفات نیز سهم استان‌های خراسان شمالی با ۱۵ رأس و کرمانشاه با فقط یک رأس دام سنگین بوده که در این میان موردی از تلفات دام سنگین در استان‌های لرستان و کهکیلویه و بویراحمد رخ نداده است.

رئیس سازان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه در دسته دام‌های «تک سمی» نیز تلفات ۴ رأس تک سمی در استان گلستان رخ داده است، تصریح کرد: در طی حادثه سیل اخیر تعداد ۵۹۷۵ کندوی زنبور عسل خسارت دیده است که با فاصله بسیار زیادی این خسارت شامل حال کندوهایی شده که در استان مازندران مستقر بوده اند؛ به گونه‌ای که از این تعداد ۵۶۸۰ کندو در استان مازندران و ۲۹۵ کندوی خسارت دیده نیز در استان گلستان بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در مجموع خسارات وارده در حوزه دامپزشکی ۸۴۱ هزار و ۵۰۰ قطعه طیور اعم از نیمچه گوشتی، مادر و تخمگذار تلف شده اند، اضافه کرد: بیشترین سهم این خسارت به لحاظ تعداد شامل گله‌هاینیمچه‌های گوشتی با تعداد ۶۸۳ هزار و ۵۰۰ قطعه بوده است که بیشترین آن با تعداد ۵۹۴ هزار قطعه در مرغداری‌های شهرستان‌های گنبد کاووس، آق قلا، بندر ترکمن، گمیشان و آزاد شهر استان گلستان بوده است. در استان مازندران نیز تعداد ۸۹ هزار قطعه نیمچه گوشتی در شهرستان‌های ساری و جویبار تلف شده اند و در سایر استان‌های درگیر سیل، تا کنون تلفاتی در واحدهای پرورش نیمچه گوشتی گزارش نشده است.

رفیعی پور در مورد میزان خسارات وارده به مرغداری‌های مادر و تخمگذار نیز اعلام کرد: از مجموع ۱۵۸ هزار قطعه مرغ تلف شده، تعداد ۴ واحد در استان‌های مازندران و گلستان دستخوش خسارت شده که با اندکی تفاوت این نسبت به صورت ۸۰ هزار قطعه در ۲ واحد شهرستان بابلسر استان مازندران و ۷۸ هزار قطعه در دو واحد شهرستان‌های گمیشان و آق قلا در استان گلستان بوده است.

وی در مورد خسارت وارده به مزارع پرورش‌آبزیان هم اعلام کرد: تعداد ۹۴ مزرعه سردابی و ۵۰۰ مزرعه گرمابی در استان‌های گلستان، کرمانشاه، لرستان، کهکیلویه و بویراحمد خسارت دیده اند که بیشترین تعداد مزرعه گرمابی خسارت دیده به میزان ۵۰۰ مزرعه در شهرستان گنبدکاووس و تعداد ۵۷ مزرعه سردابی در استان کهکیلویه و بویر احمد رخ داده است.

بنا بر این گزارش، از آنجا که خسارت سیل زودتر از همه گریبان هموطنان گلستانی ما را گرفت، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در اشاره به سایر مراکز مرتبط خسارت دیده در استان گلستان نیز مواردی نظیر تخریب و آب گرفتگی ۱۶ کارخانه داروسازی، خوراک و مکمل سازی در شهرستان‌های کردکوی و آق قلا، تخریب ۶ واحد انبار نگهداری خوراک در شهرستان آق قلا، تخریب سالن و ابنیه نگهداری طیور در ۱۲ واحد شهرستان‌های آزادشهر و گنبد کاووس، تخریب سالن و ابنیه نگهداری دام در ۹۴ واحد شهرستان‌های آزادشهر، مراوه تپه و رامیان و تخریب و آب گرفتگی ۲ کارخانه جوجه کشی در شهرستان آق قلا را برشمرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دام و طیور»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • آنونس وقت کار

  وقت کار

  آنونس وقت کار (76)

  توضیحاتی درباره برنامه آینده وقت کار در دوشنبه 10 تیر 98

 • ترازآسیب شناسی محصولات تراریخته کشاورزی در بازار

  تراز

  ترازآسیب شناسی محصولات تراریخته کشاورزی در بازار (2)

  در سی و نهمین برنامه تراز در گفتگو با میهمانان به اهداف اصلی تحقیق و توسعه صنعت محصولات تراریخته در ایران و جهان پرداخته شد.امروزه مراکز مهم پژوهشی معتبر در دنیا با هدف رسیدن به اقلام با کیفیت برتر و بازدهی بالاتر و داشتن انتخاب های بیشتر به اصلاح نباتات در قالب آرایش جدید ژنی یا نوارکیبی یا تراریخته می پردازند.

 • دستگاه پانسمان زخم در خلا

  بارکد

  دستگاه پانسمان زخم در خلا (473)

  چگونه میتوان زخم بستر را به سرعت درمان کرد؟

 • بررسی آخرین وضعیت واردات،تولید و توزیع داروهای انسانی در کشور

  تراز

  بررسی آخرین وضعیت واردات،تولید و توزیع داروهای انسانی در کشور (3)

  چهلمین برنامه تراز با موضوع « بررسی آخرین وضعیت واردات،تولید و توزیع داروهای انسانی در کشور» با حضور دکتر امیرحسین معینی زندی، نایب رییس اتحادیه واردکنندگان دارو و دکتر سید حسام الدین شریف نیا ،عضو هیئت رئیسه انجمن داروسازان ایران ؛به بحث و بررسی پیرامون پیشرفت های صورت گرفته در تکنولوژی تولید انواع داروهای انسانی در کشور و حجم تولید،واردات و صادرات دارو در سال 97 و 98 و همچنین اخبار مبنی بر رانت های ایجاد شده در واردات مواد اولیه پایه دارویی پرداخته شد.

 • «روﻧﻖ ﺗﻮﻟﯿﺪ در ﮔﺮو اﺻﻼح ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر»

  تراز

  «روﻧﻖ ﺗﻮﻟﯿﺪ در ﮔﺮو اﺻﻼح ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر» (2)

  سی و هشتمین برنامه تراز با موضوع «روﻧﻖ ﺗﻮﻟﯿﺪ در ﮔﺮو اﺻﻼح ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر» با حضور آقایان ﻣﺤﻤﺪرﺿﺎ ﺟﻌﻔﺮﯾﺎن (ﻣﺸﺎور اﻣﻮر ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ اﺗﺎق اﺻﻨﺎف اﯾﺮان) و دﮐﺘﺮﻋﻠﯽ اﻣﯿﺮاﻟﻬﯿﺎری (ﮐﺎرآﻓﺮﯾﻦ وﺻﺎدرﮐﻨﻨﺪه ﻧﻤﻮﻧﻪ وﺗﻮﻟﯿﺪ ﮐﻨﻨﺪه ﺗﺠﻬﯿﺰات داﻧﺶ ﺑﻨﯿﺎن ارﺗﻮﭘﺪی) به یکی از اصلی ترین مطالبات تولید کنندگان و کار آفرینان یعنی اصلاح نظام ناکارآمد مالیاتی کشور اختصاص داشت.

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها