توقف واردات گوشت قرمز با ارز ۴۲۰۰ تومانی غیر قانونی است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

توقف واردات گوشت قرمز با ارز ۴۲۰۰ تومانی غیر قانونی است

 • سه شنبه 20 فروردین 1398 13:22
 • شناسه 38089
توقف واردات گوشت قرمز با ارز ۴۲۰۰ تومانی غیر قانونی است

تصمیم دولت برای توقف واردات گوشت قرمز با ارز رسمی عملی غیرقانونی است زیرا بر اساس قانون بودجه، مصوبات و تصمیمات خود دولت، واردات کالاهای اساسی در سال ۹۸ باید با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومان انجام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا به نقل از تسنیم، هنوز زمان زیادی از اظهارات محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه(در 7 اسفند 97) درباره  اقدامات دولت برای تنظیم بازار کالاهای اساسی در سال آینده(98)  مبنی بر اینکه «سیاست تخصیص ارز 4200تومانی در حوزه کالاهای اساسی برای سال 98 نیز تکرار می‌شود» نگذشته بود که عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار روز گذشته اعلام کرد که واردات گوشت قرمز تنظیم بازاری با ارز 4200 تومان متوقف شده است.

نوبخت همچنین گفته بود که سیاست دولت این است که همچنان کالاهای اساسی و مایحتاج مردم را با ارز 4200تومانی تأمین کند.

بنابراین گزارش در لایحه بودجه سال جاری نیز 14 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است و تا قبل از خبر روز گذشته این خبرگزاری درگفتگو با دبیر ستاد تنظیم بازار، خبری از حذف ارز 4200 تومانی برای واردات گوشت قرمز نبود.

دبیر ستاد تنظیم بازار با بیان اینکه واردات و عرضه گوشت قرمز ارزان و نصف‌قیمت متوقف شده است گفت: از این به بعد گوشت قرمز با ارز نیمایی وارد و قیمت این محصول در بازار توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

بنابراین گزارش، هیأت وزیران در جلسه 1397.11.17  تصویب کرده بود که  واردات گوشت قرمز با حقوق ورودی چهار درصد (4%) و ارز به نرخ سامانه نیما مجاز است اما در این مصوبه خبری از توقف واردات گوشت قرمز با ارز رسمی 4200 تومانی نبود.

  با وجود اینکه درباره نحوه توزیع گوشت قرمز وارداتی با ارز 4200 تومانی انقادات زیادی وجود داشت و منجر به ایجاد صفوف طولانی برای خرید این محصول شده بود اما تصمیم جدید دولت برای توقف واردات گوشت قرمز با ارز دولتی می تواند منجر به افزایش دوباره قیمت گوشت قرمز در بازار و حذف این محصول از سبد مصرف خانوار تعدادی بیشتری از خانوار شود.

بنابر این گزارش، پیش از این قیمت هرکیلوگرم گوشت گوسفندی وارداتی تنظیم‌ بازاری به صورت شقه (با استخوان) به‌قیمت 37 هزار تومان  به‌فروش می‌رسید و قیمت این محصول در بازار آزاد حدود 85 تا  بیش از 100 هزار تومان بود. گفتنی است، قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی تا سال 96 در بازار (آزاد) حدود 37  تا 50 هزار تومان بود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «دام و طیور»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها