یادداشت/نوک کوه یخ مافیای دام و طیور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

یادداشت/نوک کوه یخ مافیای دام و طیور

 • سه شنبه 09 اردیبهشت 1399 05:42
 • شناسه 43074
یادداشت/نوک کوه یخ مافیای دام و طیور

محمد عبداللهی تحلیل گر و فعال رسانه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا کلیپ های زنده به گور کردن میلیونها جوجه یکروزه، افکار عمومی را به شدت متاثر کرد و آه از نهاد هر انسان صاحب قلبی درآمد که چگونه به بهانه سود و ارزان نشدن مرغ، میتوان حق حیات را از موجودات بیگناهی گرفت. اقدامی ضدانسانی و ضداسلامی که به دریا ریختن گندم ها توسط آمریکای لیبرال سرمایه داری را یادآوری میکند و اینکه غربزدگان ایرانی چه خوب درس پس میدهند. البته کسیکه برای سود، "جوجه کُشی" میکند، مثل اربابش برای سود "نسل کشی" هم خواهد کرد.

اما هر چقدر از قتل عام جوجه ها، قلبتان به درد آمد، بدانید این فقط یک پرده عیان از جنایات کثیف مافیای بیرحم قدرت و ثروت در حوزه دام و طیور است. مافیایی سرمایه سالار که طی دو دهه در جمهوری اسلامی چنان ریشه دوانده که کل حوزه دام و طیور ایران را در گروگان خود گرفته است. در این یادداشت به ریشه ها و عمق نفوذ این جریان میپردازم.

صنعت دام و طیور به طور کلی شامل سه بخش: تولید، فروش و توزیع گوشت و فرآورده هاست.

1. از دوره خاتمی، ابتدا یک خیانت بزرگ در نقطه شروع پروسه تولید شکل گرفت. الگوی کشت و کار ایران از تولید نهاده های دامی (به طور مشخص ذرت، سویا، کلزا، جو، گندم) به سبزی و میوه های آب بر چون هندوانه و کاهو و خیارترشی! و.. حتی در مناطق خشک مثل یزد تغییر یافت. نقطه شروع خیانت همین نقطه حساس بود. سپس واردات آغاز شد.

2. همان وزیر کشاورزی خاتمی و بعدها روحانی، سالها سلطنت "مسعود مدلل" سلطان واردات خوراک دام و طیور(ابربدهکار بانکی تحت حمایت کامل اتاق بازرگانی و محمد نهاوندیان) و امثال او را ایجاد کردند. بدتر آنکه پس از مدتی، بی سروصدا این واردات، تراریخته شد. از آرژانتین، برزیل و حتی خود آمریکا. مافیای واردات، فقط مختص خوراک نبود و به سرعت به نطفه، دارو و واکسن و.. کشیده شد. دام و طیور ایران، به موش آزمایشگاهی هند و فرانسه و آمریکا و دیگر کشورها تبدیل شد. درست مثل آفریقا که موش آزمایشگاهی داروهای انسانی همین کشورها تبدیل شده است.

کار به کجا رسید؟ طی ده سال، 70 درصد خوراک دام و طیور، وارداتی شد. 70 درصد آن هم تراریخته. یک مافیای پول پرست که هم سود واردات را به جیب زد هم بزودی با اختلالات ارزی خصوصا در دولت روحانی، شروع به چپاول ارز یارانه ای هم نمود! در واقع دامهای کشور، گروگان این مافیا برای اخاذی از دولت شد. ماهها محموله های خوراک دام و طیور در گمرک ترخیص نمیشد تا در سال 96 یک قلم آن فاش شد که حجم عظیمی از محموله های ذرت وارداتی سمی شده و سخنان ضدونقیضی درباره توزیع آنها بین دامها مطرح شد. هم با گروکشی ارز یارانه ای اش را گرفته، هم دامهای کشور را قتل عام کرده است.

3. آنچه رخ داده، وابستگی کامل حوزه دام و طیور کشور به خارج و بازیچه شدن صنعت و بازار دام کشور در دست مافیایی خطرناک و فوق العاده قدرتمند است. که اگر اراده کند، میتواند طی مدت کوتاهی، کشور را به تلاطم های غذایی و سیاسی و امنیتی بکشاند. چنانکه در اواخر دولت احمدی نژاد، با افزایش ناگهانی قیمت مرغ، بحران آفرید و با گرانی تخم مرغ، ضامن آشوبهای دی 96 را کشید.

4. مافیایی وارداتچی که به اسم تنظیم بازار، و در واقع برای جلوگیری از تولید و صادرات، ماهی 3 میلیون جوجه را قتل عام میکند (آمار رسمی البته) درست در همین حال، برای سود هزاران میلیاردی واردات مرغ، واردات 45 هزار تن مرغ (آبان 98) را نیز مصوب میکند. درحالیکه بازار گوشت دام کشور راکد است، گوشت گرم و یخ زده وارد میکند و گوشت قرمز سرد هشتمین و گوشت قرمز گرم دوازدهمین کالای وارد شده به کشور است. مافیای واردات از شش جهت، از لقمه چرب و نرم واردات بی در و پیکر نمیگذرند. چه مواد اولیه چه محصولات. چرا که به خوبی میدانند هر نوع واردات = نابودی تولید داخل.

5. در این میان، مهمترین قشری که زیر دست و پا و چنگال وارداتچی ها له شده، تولیدکننده نگونبخت است. که نه اختیار خوراک دام خود را دارد، نه اختیار مبلغ فروش خود را. نه یارانه ای میگیرد، نه حمایتی میشود. یارانه اش به اسم او به جیب وارداتچی ها و شرکت های تعاونی (واسطه گرها و دلالهای رسمی) میرود. فی المثل، تنها در ۶ ماهه دوم  سال۹۷ بیش از  ۳٫۷ میلیارد دلار  برای واردات خوراک دام ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یافته اما در این مقطع هیچگاه نهاده با ارز ۴۲۰۰ تومانی بدست مرغدار نرسیده و قیمتی که مرغدار نهاده را خریداری کرده دو برابر این عدد بوده است.در  بقیه مقاطع هم همینطور.

در این میان اگر گاهی هم میشنوید، که "مرگ ناگهانی پرندگان و طیور در فلان نقطه " یا "شیوع ناگهانی بیماریهای واگیر در دام ها و.."  و یا قاچاق دام زنده مرغوب و بارور از ایران و.. تعجب آور نیست. ان شاالله گربه است و دست نامرئی آدام اسمیت (ببخشید مافیای رخنه کرده در وزارت جهاد کشاورزی) هیچ تقصیری ندارد. بنویسید به پای قهر طبیعت!

با همین رویه، در دولت روحانی میشنویم که 60 درصد تولید دام و طیور کشور ورشکست و نابود شده است. و همین واحدهای باقیمانده هم در دست نامرئی مافیای واردات، بعنوان یک بازیچه بخور و نمیر میچرخند.

راه حل چیست؟!

خیانت را از همان نقطه که شروع شده، متوقف کنیم. تغییر الگوی کشت و کشاورزی کشور به سمت خوراک دام گام اول است. به طور ویژه کاشت ذرت، سویا، کلزا، جو، گندم که کالاهای استراتژیک و نقطه شروع چرخه تولید دام طیور هستند. حمایت از کشت خوراک دام و طیور، هم نیاز کشور به روغن وارداتی را قطع خواهد کرد (روغن کشی)، و هم مافیای واردات خوراک را فشل خواهد کرد. مجلس در گام اول، قانون حمایت از کشت نهاده های دامی را تصویب کند، دولت موظف شود مناطق ویژه ای از کشور را به کشت این گیاهان اختصاص دهد و در مرحله بعد، تعرفه های سنگین بر واردات علوفه دام و طیور گذاشته شود. (به عنوان مثال، نیاز کشور جهت تامین خوراک دام بیش از 8 میلیون تن ذرت است که تنها یک میلیون تن آن در داخل تولید میشود.)
شاید باورتان نشود درست درحالیکه امریکا برجام را پاره کرد و حتی از دارو برای مردم ایران مضایقه میکند، همچنان اسپرم گاو و آب پنیر و خون حیوان و بذر ذرت آمریکایی در صدر لیست واردات مستقیم از آمریکا به ایران است! درحالیکه فرانسه، بدترین دشمنی را با ایران دارد و از ایجاد هر نوع راهی برای ارسال غذا و کالا به مردم ایران خودداری میکند، حوزه دارو و واکسن دام ایران در اختیار شرکت های فرانسوی است که مافیای واردات مرتزق از آن، از انتشار هرگونه اطلاعات درباره پیامدها و تبعات این داروها بر تلفات دام و طیور ایران خودداری میکند. بنابراین شرکت های داخلی تولید دارو و واکسن دام و طیور باید حمایت و موظف به خودکفایی شوند و مافیای واردات بشکند. جهش تولید این است. اینجاست. شعار نیست و نباشد. محل عمل و بازخواست اینجاست.

یارانه ارزی را به جای وارداتچی ها و شرکت های تعاونی دام و طیور که نقش واسط و دلال را بازی میکنند مستقیما به خود تولیدکننده ها، دامدارها و مرغدارها و.. برسانید. مجلس جدید باید تصویب کند که ماهیانه مبلغی یارانه به تولیدکنندگان بسته به میزان تولید، اختصاص دهند. اقدامی که تنها یکبار در دولت احمدی نژاد انجام شد و در دولت روحانی به سرعت متوقف شد. چرا که میتوانست "جهش تولید" ایجاد کند و بالکل نه تنها نیاز کشور به واردات گوشت و فرآورده های لبنی را رفع کند که صادرات را هم به حرکت درآورد.

حوزه دام و طیور نیاز به یک جراحی عمیق و سریع دارد. ادامه این روند کشور را به بردگی کامل غذایی و تلاطم های غیرقابل پیش بینی اجتماعی و سیاسی خواهد کشاند. نمایندگان جدید مجلس، قوه قضائیه هشیار، معدود نیروهای دلسوز موجود در دولت روحانی، 1400 دیر است. اینک سال "جهش تولید" است. پس نگذارید حرف رهبرمان بر زمین بماند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دام و طیور»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر در ذوب آهن

  تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر در ذوب آهن

  مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت : روش تولید ذوب آهن به شیوه کوره بلند است و محصولات آن از کیفیت بالایی برخوردارند، لذا رویکرد این شرکت به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر است.

 • جزئیات عرضه اولیه نماد ثبهساز

  جزئیات عرضه اولیه نماد ثبهساز

  روز چهارشنبه ۲۲ مرداد عرضه اولیه سهام شرکت «بهساز کاشانه تهران» با نماد «ثبهساز» انجام می‌شود. هر کد بورسی می‌تواند حداکثر ۱۰۰۰ سهم در بازه قیمتی ۲۰۹ تا ۲۲۰ تومان خریداری کند.

 • توضیحات بانک ملت درباره واریز وجوه فروش سهام عدالت

  توضیحات بانک ملت درباره واریز وجوه فروش سهام عدالت

  بانک ملت در پاسخ به برخی اخبار منتشر شده در رسانه ها و پیام های مشتریان در سامانه های ارتباطی، توضیحاتی را برای آگاهی متقاضیان فروش سهام عدالت از روند واریز وجوه حاصل از فروش سهام ارایه کرد.

 • ورود فولاد صنعت بناب به بورس در سال جهش تولید

  ورود فولاد صنعت بناب به بورس در سال جهش تولید

  مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب اعلام کرد: پروژه بزرگ ذوب و نورد در مجموع با ظرفیت 2 میلیون تن وهمچنین 5 کارخانه توسعه ای فروآلیاژی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد یورو با تامین از محل صندوق توسعه ملی در سال جاری به اجرا درخواهد آمد.

 • معرفی 2 محصول جدید توسط سایپا + عکس و مشخصات

  معرفی 2 محصول جدید توسط سایپا + عکس و مشخصات

  در حاشیه مراسم خداحافظی از خودروی پراید که در سایپا برگزار شد این شرکت 2 محصول جدید "کوئیکS "و "ساینا S "را رسما معرفی کرد.

 • شروع تولید زمزم در کشور عراق

  شروع تولید زمزم در کشور عراق

  شرکت زمزم ایران به دنبال امضا قرارداد تولید تحت لیسانس شرکت زمزم ایران به عنوان مالک جهانی برند فاخر اسلامی ایرانی زمزم و شرکت هاملت عراق پس از انجام مقدمات لازم و ارسال مواد اولیه و اقدامات فنی مورد نیاز، تولید محصولات زمزم با استفاده از خط تولید شرکت الکویت مستقر در شهر بغداد آغاز شد.

 • اسنپ به فروش می رسد

  اسنپ به فروش می رسد

  سهامدار ایرانسل در راستای خروج از بازار خاورمیانه، قصد دارد سهام خود در اپلیکیشن تاکسی آنلاین ایرانی اسنپ را به فروش برساند.

 • عناوین اصلی روزنامه‌های اقتصادی دوشنبه 20 مرداد

  عناوین اصلی روزنامه‌های اقتصادی دوشنبه 20 مرداد

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون ریزش یک میلیون تومانی سکه، سقوط دو هزار تومانی قیمت دلار، پرداخت وام سهام عدالت با نرخ 18 سود درصد و افشاگری اقتصادی رئیس بنیاد مستضعفان پرداختند.

 • نرخ مرغ به ۱۹ هزار تومان رسید

  نرخ مرغ به ۱۹ هزار تومان رسید

  روند توزیع و قیمت نهاده‌های دامی و احتیاط مرغداران در امر جوجه ریزی علت اصلی گرانی قیمت مرغ در بازار

 • رشد ۷ درصدی خرید تضمینی گندم

  رشد ۷ درصدی خرید تضمینی گندم

  از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم با ارزش بالغ بر ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خریداری شده است.

 • واریز یارانه نقدی خانوار در ساعت 24 فردا/ دومین قسط وام یک میلیونی برداشت می‌شود
 • درخواست متقاضیان وام ودیعه مسکن به مرور بررسی خواهد شد

  درخواست متقاضیان وام ودیعه مسکن به مرور بررسی خواهد شد

  مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، گفت: به منظور جلوگیری از ازدحام، افراد به صورت تدریجی به شبکه بانکی معرفی می‌شوند و درخواست تسهیلات آنها در بانک‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.  

 • آغاز ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو

  آغاز ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو

  بررسی میدانی بازار خودروی پایتخت در روز جاری (یکشنبه، ۱۹ مرداد ماه) حاکی از کاهش قیمت برخی خودروها و ثبات در بهای شماری دیگر از آنهاست، البته نرخ برخی از خودروها نیز رشد داشته که با توجه به روند نزولی بهای دلار، آنها نیز به زودی ناچار به کاهش قیمت خواهند شد.

 • مشکلات تامین نهاده های دام و طیور

  مشکلات تامین نهاده های دام و طیور

  نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور گفت: از ابتدای سال واحدهای تولیدی برای تامین نهاده های دامی با دو مشکل مواجه شدند یکی تامین نهاده ها و دیگری قیمت آن که بسیار بالاتر از مصوب کارگروه تنظیم بازار هست . 

 • قیمت طلا، دلار،سکه امروز / کاهش قیمت طلا و ارز در بازار

  قیمت طلا، دلار،سکه امروز / کاهش قیمت طلا و ارز در بازار

  هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک میلیون و 67 هزار تومان، قیمت دلار ۲1 هزار و 800 تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و 550 هزار تومان است.

 • سازمان امور مالیاتی درباره کلاهبرداری از مؤدیان هشدار داد

  سازمان امور مالیاتی درباره کلاهبرداری از مؤدیان هشدار داد

  سازمان امور مالیاتی بدنبال مشاهده برخی کلاهبرداری‌ها با انتشار اطلاعیه‌ای هشدار داد که تمامی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی بوسیله سایت این سازمان و به شکل رایگان انجام می‌شود.

 • کاربرد انرژی های تجدید پذیر افزایش می یابد

  کاربرد انرژی های تجدید پذیر افزایش می یابد

  پژوهشگاه نیرو و ساتبا برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های مشترک طرفین در چارچوب توسعه پایدار انرژی الکتریکی در کشور مبتنی بر افزایش ظرفیت کاربرد انواع انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه بهره وری انرژی برق در کشور، تفاهم‌نامه‌ همکاری امضا کردند.

 • چشم انداز بررسی کرد: دسترنج کشاورزان و جیب دلالان

  چشم انداز بررسی کرد: دسترنج کشاورزان و جیب دلالان

  مسئولان و افراد صاحب نظر در امور اقتصادی در گفت و گو با برنامه «چشم انداز» دلایل کسب سود کلان دلالان از فروش محصولات کشاورزی و راهکارهای رفع این معضل را بررسی کردند.

 • صعود بیش از ۴۳ هزار واحدی شاخص بورس

  صعود بیش از ۴۳ هزار واحدی شاخص بورس

  بازار سرمایه هفته جاری را با چراغ سبز آغاز کرد و شاهد صعود بیش از ۴۳ هزار واحدی شاخص بورس بودیم.

 • ماجرای ترخیص گوشت های تاریخ گذشته

  ماجرای ترخیص گوشت های تاریخ گذشته

  سخنگوی گمرک: به هیچ وجه گوشت بدون تایید سلامت از طرف وزارت جهاد کشاورزی ترخیص نمی‌شود.

 • هیچ بانکی اجازه خرید سهام عدالت کمتر از ارزش بازار ندارد

  هیچ بانکی اجازه خرید سهام عدالت کمتر از ارزش بازار ندارد

  وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: هیچ بانکی اجازه ندارد، کمتر از ارزش بازار بورس سهام عدالت را خریداری کند.

 • بایودنت پیشتاز در مسئولیت اجتماعی

  بایودنت پیشتاز در مسئولیت اجتماعی

  طرح مسئولیت اجتماعی آدامس برند بایودنت، با شعار «با ماسک زدن و فاصله، سلامتی حاصله» در حمایت از کادر درمان کشور به مبارزه با همه گیری ویروس کرونا پرداخته است.

 • جزئیات پرداخت وام با وثیقه سهام عدالت / سود ۱۸درصد؛عودت سه ساله

  جزئیات پرداخت وام با وثیقه سهام عدالت / سود ۱۸درصد؛عودت سه ساله

  معاون وزیر اقتصاد گفت: بانک‌ها مکلف هستند معادل ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت را وام با نرخ سود ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت ۳ ساله به متقاضیان پرداخت کنند.

 • تولید کاتد مس به بیش از ۹۱ هزار تن رسید

  تولید کاتد مس به بیش از ۹۱ هزار تن رسید

  عملکرد شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی در چهار ماهه نخست امسال گویای تولید بیش از ۹۱ هزار تن مس کاتد است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد یک درصدی دارد.

 • چالش های صنعت نوشت افزار در شرایط کرونایی

  چالش های صنعت نوشت افزار در شرایط کرونایی

   رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور گفت: نوشت افزار رابطه مستقیم با دانش آموز و دانشجو دارد و با اوضاع کرونا و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها ضربه زیادی به تولیدکننندگان این بخش وارد شده است.

 • ظرفیت ها و چالش‌های صنعت کفش ایران

  ظرفیت ها و چالش‌های صنعت کفش ایران

  لشگری عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کفش ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا به طرح مشکلات و فرصتهای این صنعت پرداخت.

 • امکان فروش ۶۰ درصد سهام عدالت برای همه

  امکان فروش ۶۰ درصد سهام عدالت برای همه

  مدیر برنامه ریزی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور با اشاره به امکان فروش ۶۰ درصد سهام عدالت از این هفته گفت: کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند نیز می توانند در سامانه تغییر وضعیت دهند و سهام خود را بفروشند.

 • واگذاری اموال مازاد دولت از طریق بورس کالا

  واگذاری اموال مازاد دولت از طریق بورس کالا

  مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران گفت: در پی درخواست وزارت راه و شهرسازی برای استفاده و بهره‌مندی بازار مسکن از ظرفیت‌های بازار سرمایه، طی ماه‌های اخیر مذاکرات مفصلی میان بورس کالای ایران و وزارتخانه انجام شد که از این رو شاهد نخستین عرضه یک واحد تجاری در روزهای آینده خواهیم بود.  

 • همتی: کاهش نرخ ارز در راه است

  رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که نرخ واقعی ارز بسیار پایین‌تر از قیمت فعلی در بازار است و در روزهای آینده نرخ ارز کاهش می یابد از راه اندازی سامانه تلفنی بانک مرکزی برای پاسخگویی به درخواست های تسهیلات خرد خبر داد.

 • بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

  بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

  معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد، در بخشنامه‌ای، بانک‌های دولتی را موظف کرد تا اطلاع رسانی لازم را درباره پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری انجام دهند.