مرغداران توان تأمین تغذیه طیور را ندارند/ علت آشفتگی در بازار مرغ چیست؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مرغداران توان تأمین تغذیه طیور را ندارند/ علت آشفتگی در بازار مرغ چیست؟

  • یکشنبه 22 فروردین 1400 10:36
  • شناسه 62053
مرغداران توان تأمین تغذیه طیور را ندارند/ علت آشفتگی در بازار مرغ چیست؟

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: وزارت جهاد در توزیع نهاده با وجود سامانه بازارگاه نمره عالی را دریافت نکرد، لذا اگر قیمت مرغ واقعی بود این صف ها و آشفتگی ها را نداشتیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ، مهمترین عامل افزایش قیمت گوشت و مرغ  دیشب  در برنامه چشم انداز با حضور حسن مهربانی یگانه مدرس دانشگاه تهران ، صدرالدین عظیمی نایب رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور، سیدجواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

 حسن مهربانی یگانه مدرس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه آمارها نشان می‌دهد که سال گذشته ۱۷ هزار  جوجه ریزی و تولید  داشتیم گفت: با تولید خرده مالکی روبه‌رو هستیم به طوری که ۱۷هزار  تولیدکننده مرغ داریم و آنها به شدت با هم رقابت می‌کنند لذا مرغ داران قدرت احتکار  را ندارند.

 وی با اشاره به اینکه مرغدار قدرت قیمت‌گذاری را ندارد افزود : امروزه عمدتاً با نظام دو نرخی روبه‌رو هستیم لذا نظام دو نرخی باعث تقلب و قاچاق کالا می‌شود ،با کمبود واردات سویا روبه‌رو هستیم  و مرغدار به دلیل این کمبود دچار گرفتاری ها و مشکلات زیادی شده است به طوری که قیمت سویا در بازار آزاد به ۱۷ هزار تومان رسیده است، کمبود واردات به عدم  تخصیص ارز برای نهاده و سپس به قدرت انتقال پول بر می گردد.

مهربانی یگانه با اشاره به اینکه واردکنندگان با بانک مرکزی در کشمکش برای تخصیص ارز هستند افزود: نصف سویای  مورد نیاز به کشور وارد شده است لذا این کمبود مسلما جایی خود را نشان می‌دهد.

 این مدرس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه ارز ترجیحی باید برداشته شود عنوان کرد : باید کارت پروتئین چاپ شود و به طبقه مستضعف جامعه داده شود و ۴۰ تا ۵۰ درصد باقیمانده جامعه هم می‌تواند در بازار آزاد اقدام به تهیه محصول کنند، این سوال مطرح می شود که چرا دولت از جیب تولید کننده برمی‌دارد.

 وی با اشاره به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی فسادآور است تصریح کرد:  سامانه بازارگاه عملکرد موثری در حل مسئله ندارد،  امروزه با  نظام خرده مالکی رو به رو هستیم و خیلی از مرغداران نقدینگی ندارند.

 صدر الدین عظیمی نایب رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور در ادامه برنامه گفت:  از سال ۹۸ عدم تخصیص ارز و عدم واردات به موقع منجر به ایجاد آشوب شده است، قبل از به وجود آمدن سامانه بازارگاه شرایط فرق می کرد، بازارگاه فعلی نقطه عطفی در صنعت طیور کشور است.

وی با اشاره به وجود  دوگانگی میان وزارت صمت و جهاد کشاورزی که باعث گران شدن نهاده ای از جمله سویا شده است  افزود:  سامانه بازارگاه با توجه به مشکلاتی که دارد در عین حال نقطه عطفی دارد که تولیدکننده می تواند  راحت‌ تر به سهمیه خودش  دسترسی پیدا کند، مشکلاتی در بازارگاه در بدو تاسیس وجود داشت اما الان در شرایط فعلی وضعیت نسبت به ۶ ماه پیش بهتر شده است، دست رانت خواران و سودجویان از این صنعت به واسطه بازارگاه کوتاه‌تر شده است لذا نقش سامانه بازارگاه را نمی‌توان نادیده گرفت سامانه باید در آینده بهتر و به روز تر شود.

 انصاری پژوهشگر اقتصادی و متخصص امور دام و کشاورزی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه تولید نمی تواند در دست یکی و بازرگانی در دست دیگری باشد افزود:  تمام فشار را بر روی قسمت نهایی می‌آورند و می‌گویند که مرغ دار ، مرغ را احتکار می کند این در حالی است که قیمت سویا در گران ترین حد خود است و مرغ را نمی‌توان احتکار کرد.

وی  افزود: یک متولی می‌گوید مردم دو سه برابر میزان مصرف خودشان را ذخیره کرده اند  و از سوی دیگر  مسائل دیگری را مطرح می‌کنند،  متاسفانه مسائل جزئی و فرعی غیر ساختاری را مطرح می‌کنند.

سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در بخش دیگری از برنامه با اشاره به اینکه در سال ۹۹ به دلیل عدم تامین ارز به صورت مستمر و به موقع در تامین نهاده مشکل ایجاد شد گفت:  نسبت به نیمه اول سال وضعیت بهتری را با پیگیری‌های فراوان شاهد بودیم، وزارت جهاد در توزیع  نهاده با وجود سامانه بازارگاه نمره عالی را دریافت نکرد.

وی با اشاره به اینکه هنوز تاخیر در ارسال نهاده به مرغ دار وجود دارد ادامه داد:  وزارت جهاد ادعا دارد که صددرصد نهاده را تحویل می دهد و کاملا مشخص است که نهاده به دست چه کسی می رسد.

 ساداتی نژاد با اشاره به اینکه به دلیل پراکندگی  اختیارات وضعیت مطلوبی ایجاد نشده است گفت: در سال ۱۴۰۰ قرارگاه ساماندهی مرغ تشکیل شد، به طوری  که وظیفه بزرگی برعهده وزارت جهاد است و باید پاسخگو باشد ، قرارگاه ساماندهی مرغ ، برای وضعیت بحران ایجاد شده است، اما اینکه با سوء مدیریت وزارت صنعت و جهاد کار به جایی برسد که قرارگاه تشکیل شود.

جای سوال دارد، دولت حاضر نشد که بپذیرد قانون عدم تمرکز و یا فرماندهی واحد را اعمال کند لذا نبود فرماندهی واحد سبب  ایجاد آشفتگی شده است، قیمت دستوری نتیجه این کار است، سازمان حمایت مقصر اصلی است که قیمت مرغ را واقعی برآورد نکرده است، اگر قیمت واقعی بود این صف ها و آشفتگی ها را نداشتیم.

وی ادامه داد : در تلاشیم تا با فرماندهی واحد شرایط بهتری را در ماه مبارک رمضان شاهد باشیم، ارز ۴۲۰۰ تومانی عملاً ام الفساد در این قضیه است وزارت جهاد باید با قدرت از اختیارات خود استفاده کنند در اعمال قدرت و  اعمال اقتدار بر اساس قانون وزارت جهاد بهتر می‌تواند عمل کند، وزارت جهاد جزو وزارتخانه‌های اول هر دولت است به طوری که ستاد تنظیم بازار هم باید مستقل از وزارت صمت باشد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «دام و طیور»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها