ضرورت حمایت از مرغداران برای عرضه مرغ سایز/ منافع کشتارگاه‌ها در خرید مرغ سنگین وزن است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ضرورت حمایت از مرغداران برای عرضه مرغ سایز/ منافع کشتارگاه‌ها در خرید مرغ سنگین وزن است

 • پنجشنبه 11 شهریور 1400 01:01
 • شناسه 66952
ضرورت حمایت از مرغداران برای عرضه مرغ سایز/ منافع کشتارگاه‌ها در خرید مرغ سنگین وزن است

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: کشتارگاه ها خواستار خرید مرغ با وزن بالا هستند زیرا برای آن ها سود بیشتری دارد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، محمد علی کمالی سروستانی مشاور ارشد اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه بازار جوجه یکروزه تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون با وضعیت گرانفروشی در بازار جوجه مواجه هستیم به طوریکه هر قطعه جوجه یکروزه بالای ۱۰ هزار تومان بدست مرغدار می رسد.

وی افزود: پس از صدور حواله بازارگاه، نهاده دامی با تاخیر بدست مرغدار می رسد که با این وجود تولیدکننده چاره ای جز تامین از بازار آزاد ندارد.

کمالی سروستانی ادامه داد: تعدادی تخم مرغ وارداتی پس از تبدیل به جوجه در اختیار زنجیره ها قرار می گیرد که امیدواریم سامانه مناسبی برای عرضه پیدا شود تا در بازار تاثیر بگذارد.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی با تاکید بر تامین ارز به موقع جوجه بیان کرد: با تامین به موقع ارز جوجه یکروزه و تعادل قیمت در بازار، جوجه به موقع بدست مرغدار می رسد که امیدواریم در ماه های آتی وضعیت بهبود پیدا کند.

وی تعادل بازار جوجه یکروزه و اصلاح قیمت مرغ را از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در ساماندهی بازار مرغ برشمرد.

کمالی سروستانی از توزیع روزانه ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تن مرغ منجمد و گرم در کشور خبر داد و گفت: روزانه ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تن از این میزان در تهران عرضه می شود.

مشاور ارشد اتحادیه مرغداران گوشتی با تاکید بر تامین به موقع نهاده های دامی بیان کرد: با وجود افزایش قیمت محصولات رقیب و جایگزین، فشار بر بازار مرغ بیشتر می شود که عدم تامین به موقع نهاده ها بر بازار اثر منفی می گذارد.

وی قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده را ۱۹ هزار و ۹۵۰ تومان و مرغ گرم ۲۰ هزار و ۱۰۰ تا ۲۰ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد.

این مقام مسئول با اشاره به امتناع کشتارکن ها از خرید مرغ با وزن پایین بیان کرد: با توجه به آنکه مرغ های با وزن سنگین افت کمتری دارند، از این رو کشتارگاه ها و کشتارکن ها از سال ها قبل بهای بیشتری بابت مرغ بابت با وزن سنگین پرداخت می‌کردند، در حالیکه مرغ سنگین علاوه بر هزینه بالای تولید بواسطه مصرف دان، ضایعات و چربی بیشتری دارد.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه مرغ با وزن سنگین برای کشتارگاه و کشتارکن سود بیشتری دارد، به همین خاطر خواستار خرید مرغ با وزن بالا هستند، درحالیکه این موضوع با منافع ملی و مصرف کننده تعارض دارد.

کمالی سروستانی با بیان اینکه مرغ با وزن بالا حداقل ۱۵ درصد ضایعات بیشتری دارد، گفت: با توجه به آنکه کلیه کشتارگاه تمایل به خرید مرغ با وزن بالای ۲.۷۰۰ گرم هستند، از این رو مرغداران سعی می‌کنند در صورت تامین نهاده، مرغ سنگین تولید کنند که دولت برای حمایت از مرغ سایز باید قیمت بالاتری برای مرغ زنده سایز در نظر بگیرد یا شرکت پشتیبانی امور دام با قیمت بالاتری خریداری کند تا بتدریج این موضوع جا بیفتد.

مشاور ارشد اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان تصریح کرد: اصلاح نظام توزیع بعد از کشتار، برقراری نظم در تامین نهاده و اصلاح قیمت بر مبنای نرخ واقعی و کارشناسی شده التهابات بازار به پایان می رسد و در نهایت مرغ با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار می گیرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دام و طیور»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • تولید تلنت (فرآوری و توزیع)

  جمجمک

  تولید تلنت (فرآوری و توزیع) (27)

  نورتاب و جیبانا به عنوان توزیع کننده و تولید کننده شیر به روی صحنه می آیند و در مقابل چشم داوران خلاقیت خود را در عرصه تولید به نمایش می گذارند.

 • نقدینگی 2

  جمجمک

  نقدینگی 2 (25)

  وامهای بی رویه داده شده، توسط کارکترهای سود جوی جمجمک کاشته می شود تا درختهای مسکن و خودرو در بیاید.

 • نقدینگی 1

  جمجمک

  نقدینگی 1 (24)

  وامهای بی رویه تحویل داده شده به مردم، توسط افراد سود جو برای افزایش دارایی مردم کاشته می شود تا سود ببرند.

 • تولید تلنت ( شعبده باز)

  جمجمک

  تولید تلنت ( شعبده باز) (23)

  شعبده بازها در قالب شرکت کننده های مسابقه هر یک به طریق خود شعبده بازی می کنند و ارزش پول را به روشهای خود کم و زیاد می کنند.

 • خدمتگزاری مدیر 1

  جمجمک

  خدمتگزاری مدیر 1 (21)

  جیبانا سعی می کند با تغییر نام خود از مدیریت صرف به مدیر خدمتگزار، وظیفه خود را خطیر جلوه دهد.

آخرین خبرها