اپلیکشین «ماسک» برای کمک به کاهش قربانیان بیماری کرونا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اپلیکشین «ماسک» برای کمک به کاهش قربانیان بیماری کرونا

  • دوشنبه 04 فروردین 1399 01:06
  • شناسه 42215
اپلیکشین «ماسک» برای کمک به کاهش قربانیان بیماری کرونا

اپلیکیشن ماسک بر اساس دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی و تجربۀ کشورهای پیشرفته، برای کنترل شیوع بیماری کرونا و کاهش آمار قربانیان آن در ایران، توسّط جمعی از استادان دانشگاه‌ صنعتی شریف و نخبگان ریاضی، کامپیوتر، علوم پزشکی و ویروس‌شناسی (غیردولتی، غیرانتفاعی) ساخته شده‌است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا در حالی که در روزهای اخیر احوالات خیلی‌ها به دلیل شیوع کرونا خوب نیست و ‏‌‎شهر از وقایع اتفاق افتاده غمگین است، ‎تنها دریچه منتهی به نور، امید و اتحاد است. در همین روزها تیمی از استادان، دانش‌آموختگان و دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی شریف، شهید بهشتی و امیرکبیر، بلافاصله پس از تأیید ورود کرونا به ایران تصمیم گرفتند که داوطلبانه و بدون انگیزه‌های تجاری، با تولید و طراحی اپلیکیشنی با نام ماسک به یاری هموطنان بیایند و در هماهنگی با مرکز مبارزه با بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت و جمعی از متخصصان برجسته علوم پزشکی و اپیدمیولوژی و با بهره‌گیری از تجارب دیگر کشورها گامی برای کنترل شیوع کرونا و کاهش قربانیانش در ایران بردارند.

هدف این افراد کمک به شهروندان ایران و نظام سلامت برای کاهش قربانیان آن در ایران از طریق آگاهی‌افزایی و فراهم کردن نقشه ابتلا در ایران است. مثلاً اگر یکی از افرادی که شما در ۲ هفته اخیر با آن‌ها تماس نزدیک(ارتباط رو در رو به فاصله کمتر از دو متر یا تماس با وسایل مشترک) داشته‌اید مبتلا به کرونا شود، لازم است شما هم در سریع‌ترین زمان مطلع شوید. بعد از اطلاع، شما می‌توانید تماس‌تان با دیگران، به‌خصوص سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای را قطع کنید، حتی‌الامکان خود را قرنطینه خانگی کنید و به محض بروز علایم، نظام سلامت و درمان را مطلع کنید. با این کار می‌توان از مبتلا شدن هزاران نفر و مرگ صدها نفر پیشگیری کرد.

اپلیکیشن رایگان و غیرانتفاعیِ ماسک نسبت به محرمانه ماندن داده‌های شما تعهد سخت‌گیرانه‌ای دارد و اجازه دسترسی به بقیه گوشی شما را ندارد. کمیته‌ای متشکل از نمایندگان تعدادی از معتبرترین نهادهای تخصصی علمی، مدنی و مستقل کشور بر محرمانگی داده‌های شما نظارت می‌کنند.

به جز رعایت بهداشتِ پیشگیری و پرهیز از سفر و خروج غیر ضروری از خانه، می تواند کمک موثری به کنترل شیوع کرونا انجام دهد. بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی و تجربه چین و کره جنوبی، رصد کردن تماس‌های نزدیک (contact tracing) از ضرورت‌های کنترل شیوع کرونا است. «ماسک» تنها اپلیکیشنی است که در ایران مطابق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی چنین کاری می‌کند، حاصل تلاش متخصصان ایرانی در این زمینه است و هر چه ایرانیان بیشتری از آن استفاده کنند، کنترل شیوع کرونا آسان‌تر می‌شود.

ماسک هیچ کاری را بدون اجازه کاربران انجام نمی‌دهد. اگر اجازه ثبت موقعیت جغرافیایی خود را بدهید، اگر مشخص شود در همان زمان یک بیمار کرونا در همان محل حضور داشته، ماسک می‌تواند این موضوع را به شما اطلاع دهد.

در قسمت «درباره ما» این اپلیکیشن نام اساتیدی، چون علی شریفی زارچی، کسری علیشاهی و میرامید حاجی‌میرصادقی دیده می‌شود. همچنین چهار شرکت ابرآروان، شمارا، مپ و نشان با اهدا کردن زیرساخت یا مشارکت در تحلیل داده در ساخت این اپلیکیشن همکاری داوطلبانه کرده‌اند.

در این اپلیکیشن می‌توانید فعالیت‌ها و ملاقات‌های خود را ثبت کنید، مکان‌های پرتردد و آلوده را مشاهده کنید و با ثبت وضعیت سلامت احتمال ابتلای خود و اعضای خانواده‌تان به کرونا را بسنجید.در ماسک شما هم می‌توانید نقشه ابتلا به کرونا را در کشور، شهر و محل زندگی‌تان ببینید و از مناطق آلوده دوری کنید، هم می‌توانید با پاسخ منظم به سؤالات اپلیکیشن احتمال ابتلای خودتان به کرونا را بسنجید و هم اگر بدون این‌که بدانید با مبتلایان کرونا در تماس بوده‌اید مطلع شوید، تا بتوانید احتیاط بیشتری برای مبتلا نکردن دیگران کنید.


تجربه دیگر کشورها برای بهره گیری از اپلیکیشن برای مهار کرونا

تجربه چین و کره جنوبی در استفاده از اپلیکیشن رصد تماس‌ها (contact tracing) برای کنترل موفق شیوع کرونا بسیار مفید بوده است. در ایران اپلیکیشن «ماسک» تنها اپلیکیشنی است که این کار را می‌کند. هر چه شمار بیشتری از شهروندان از آن استفاده کنند، توفیق بیشتری در کنترل کرونا می‌توان داشت. بر اساس توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، کاری که این اپلیکیشن انجام می‌دهد مکملی ضروری برای «فاصله‌گیری اجتماعی» و «پایش و درمان مبتلایان کرونا» است. اگر در ایران، بر خلاف چین و کره جنوبی، استفاده از چنین اپلیکیشنی اجبار قانونی نمی‌شود، لااقل خودمان می‌توانیم از اعضای خانواده، دوستان و آشنایانمان بخواهیم از آن استفاده کنند. اگر کارفرما هستیم هم می‌توانیم استفاده از آن را که لازمه کنترل کرونا در محیط کار است شرط حضور کارمندان و مشتریان در محیط کار کنیم.

 

ویژگی های این اپلیکیشن

برخی خدمات، امکانات و کاربردهای اپلیکیشن ماسک به شرح زیر است:

  • نمایش جدیدترین نقشۀ وضعیّت شیوع بیماری کرونا در سراسر ایران (بر اساس آدرس محل زندگی افراد مبتلا شده).
  • نمایش محل‌های دارای ریسک بالای ابتلاء به بیماری بر روی نقشه. کاربر برای انجام کارهای ضروری خارج از منزل، می‌تواند بر اساس بررسی مناطق بروز و شیوع این بیماری، امن‌ترین محل‌ها را انتخاب کند.
  • کاربر با ثبت مکان‌هایی که در صورت لزوم به آنها مراجعه می‌کند و ثبت افرادی که در صورت ضرورت با آنها ملاقات می‌کند (به جز اعضای خانواده)، اوّلاً میزان ریسک ابتلاء خود را مشاهده کرده، ثانیاً، طی روزهای آتی، از بیمار شدن احتمالی افرادی که با آنها ملاقات داشته یا شیوع بیماری در مکان‌هایی که به آنها مراجعه داشته مطّلع می‌شود تا پیش از بروز علائم بیماری، از بالا بودن احتمال ابتلاء خود مطّلع شده و هر چه سریعتر به انجام اقدامات مربوطه مبادرت ورزد.

«ماسک» بر اساس اطّلاعاتی که کاربران مختلف وارد می‌کنند، احتمال ابتلاء شما به کرونا را مشخص می‌کند


به محض مثبت شدن احتمالی آزمایش کرونای هر یک از کاربران این برنامه، کادر مدیریت و درمان بیماری از تمام محل‌ها و افرادی که شخص بیمار طی روزهای اخیر به آنها مراجعه یا با آنها ملاقات داشته‌است مطّلع شده و می‌توانند بهترین اقدامات مربوطه را در سریعتر زمان ممکن انجام دهند.

  • این برنامه، با ثبت الگوی ترددها و بازدیدها، اطّلاعات مورد نیاز برای کنترل بهینۀ شیوع بیماری را در اختیار کادر درمان و مدیران مربوطه قرار می‌دهد.
  • و ...

 

مسائلی که ممکن است موجب شوند اپلیکیشن «ماسک» را نصب نکرده یا به کار نگیریم

این برنامه بسیار خوب و به اصطلاح «یوزر فرندلی» (برنامه‌ای که کار کردن با آن بسیار راحت است) طرّاحی شده‌است. وارد کردن اطّلاعات مورد نیاز برنامه برای عملکرد بهینۀ آن (که البته هیچ کدام اجباری نیست)، بسته به میزان تردد خارج از منزل کاربر در هر روز، ممکن است حدود ۱-۵ دقیقه زمان بِبَرَد.

ثبت روزانۀ وضعیت سلامتی کاربر در نرم‌افزار صرفاً با پاسخ دادن به چند پرسش ساده (چند گزینه‌ای)

 

اگر چه در مقایسه با کارآیی و فواید این برنامه برای کنترل شیوع بیماری خطرناک و به شدّت مسریِ کرونا، صَرفِ این مقدار زمان به صورت روزانه برای وارد کردن اطّلاعات مورد نیاز آن ناچیز محسوب می‌شود، امّا متأسّفانه همین مقدار زمان و دقّت نیز از میزان حوصلۀ بیشتر کاربران تلفن همراه در ایران فراتر است.

از سوی دیگر، کارآیی بهینۀ این نرم‌افزار منوط به این است که اکثریت افراد آن را نصب کرده و اطّلاعات مربوطه را به صورت روزانه و با دقّت ثبت کنند. این در حالی است که چنین انتظاری بسیار بیشتر از سطح فرهنگ بخشی از جامعه و میزان اولویت قائل شدن آنها برای «خیر جمعی» (منافع ملّی، مصالح عمومی و ...) است.

همچنین، همان‌طور که اشاره شد، قابلیّت «ثبت ملاقات با سایرینِ» این نرم‌افزار صرفاً در صورتی موضوعیّت دارد که افرادی که با آنها ملاقات می‌کنیم نیز این اپلیکیشن را بر روی گوشی خود داشته و از آن استفاده کنند. بنابراین، حتّی کاربر متعهّد و مسئولیت‌پذیری (مسئولیت‌پذیر در قبال جامعه) که بخواهد با دقّت زیاد از «ماسک» استفاده کند نیز در بسیاری موارد چنین امکانی برایش فراهم نخواهد بود.

ثبت ملاقات با سایرین با استفاده از ارتباط بلوتوثی مشروط به آن که سایرین نیز بر روی گوشی همراه خود نرم‌افزار ماسک را نصب کرده و از آن استفاده کنند

 

طرّاحی و کارآمدی چنین اپلیکیشن‌های مفیدی مستلزم شرایط و زیرساخت‌هایی است که در جامعۀ ما چندان فراهم نیستند. یک دسته از زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهای مربوطهْ مسائل «فرهنگی» هستند که به برخی جنبه‌های آن اشاره شد. از میان سایر زیرساخت‌های ضروری می‌توان از «وجود بستر آماری و اطّلاعاتی لازم»، «شفافیت»، «زیرساخت‌های فناوری اطّلاعات (IT) شامل وسیع بودن پنهای باند اینترنت» و «حکمرانی خوب (good governence)» نام برد که در ایران با نواقص و چالش‌هایی مواجه‌اند.

به عنوان مثال، واضح است که متأسفانه امکان مشخص کردن «محل‌های کسب» برای طرّاحان این اپلیکیشن فراهم نبوده‌است. یعنی کاربر در هنگام تعیین محل‌های مراجعۀ خود بر روی نقشه، فقط می‌تواند یک نقطه مشخص کند و نه مثلا «نانوانی الف»، «سوپری ب»، «قصابی ج» یا امثال آن را. بنابراین، دقّت و کارآیی برنامه پایین می‌آید. یعنی ممکن است سه کاربر مختلف هنگام تعیین محل مراجعۀ روزانۀ خود یک نقطۀ یکسان بر روی یک خیابان واحد را تعیین کنند در حالی که یکی از آنها به «نانوایی الف»، دیگری به «سوپری سمت چپ نانوایی الف» و نفر سوّم به «قصّابی سمت راست نانوایی الف» مراجعه کرده باشند.

مطالب مرتبط:

خرید ماسک از طریق نرم افزار شهر من

فروش ماسک بهداشتی در صندوق عقب تاکسی!

معامله کرونا در فرابورس تهران! + سند

تولید بومی کیت تشخیص ویروس کرونا توسط جهاددانشگاهی

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها