تخصیص ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌های دانش‌بنیان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تخصیص ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌های دانش‌بنیان

  • چهارشنبه 10 دی 1399 10:00
  • شناسه 48806
تخصیص ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌های دانش‌بنیان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از تخصیص ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌های دانش‌بنیان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا،  علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد عملکرد صندوق نوآوری در این حوزه خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۲۲ تعاونی دانش بنیان از معاونت علمی مجوز دارند که از این تعداد ۱۰۱ شرکت فعال بوده و از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات دریافت کرده‌اند. بر این اساس تاکنون ۱۶۰ فقره تسهیلات برای تعاونی‌های دانش بنیان به ارزش ۱۱۰ میلیارد تومان از صندوق نوآوری و شکوفایی اخذ شده است. میزان تسهیلات اعطاشده نسبت به تعداد تعاونی‌های دانش‌بنیان فعال نشان می‌دهد برخی شرکت‌ها از چند سرویس مختلف استفاده کرده‌اند.

وی ادامه داد: توزیع تعاونی‌های دانش بنیان در سطح کشور معنادار است و تنها ۲۳ تعاونی دانش بنیان در تهران مستقر هستند. این در حالی است که بیشترین فراوانی شرکت‌های دانش‌بنیان در تهران است. 

وحدت درمورد تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: با هدایت و کمک‌های دکتر ستاری و با توسعه حوزه دانش بنیان در کشور، خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در سال‌های اخیر به بیش از 10 برابر رسیده است و بخش زیادی از شرکت‌های دانش بنیان از خدمات مالی صندوق نوآوری استفاده کرده‌اند. تسهیلات صندوق نوآوری بسیار متنوع است و برخی از این خدمات به تامین هزینه استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دارد. مرکز نوآوری و توسعه تعاون نیز در راستای توسعه فضای نوآوری در این حوزه و استقرار تعاونی‌های دانش‌بنیان راه‎اندازی شده است و می‌تواند از خدمات صندوق نوآوری در زمینه استقرار استفاده کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان بیان کرد: ضمانت تعاون خدمت دیگری است که ظرف یک هفته آینده عملیاتی می‌شود و برای معرفی ظرفیت‌های بخش تعاون صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه در خدمت هستیم.

در ادامه محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص 230 میلیارد تومان خط اعتباری با نرخ ۱۲ درصد برای فعالیت تعاونی‌های دانش بنیان این مراکز  خبر داد و گفت: 20 میلیارد تومان برای حمایت از منتا، 10 میلیارد تومان برای شهرستان‌ها و اندیشکده، جمعا 30 میلیارد تومان کمک از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اختصاص یافته است.

وی با اعلام اینکه در بانک توسعه تعاون یک شعبه (VIP)  که بتواند خدمات ویژه‌ای را به همه مراکز دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها ارائه کند، ایجاد شده است، گفت: همه مراکزی که تسهیل‌گر فعالیت تعاونی‌ها در کشور هستند، اینجا نماینده دارند و این مرکز می‌تواند به تعاونی‌هایی که مشکل دارند راهنمایی و مشاوره بدهد. امیدوارم مسیر تقویت تعاونی‌ها را ادامه دهیم تا با اوج قدرت به دولت بعدی واگذار شود.

همچنین سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم گفت: توسعه بخش تعاون در کشور به فرهنگ‌سازی نیاز دارد. اقتصاد دانش‌بنیان هم فرهنگ جدیدی است که به کشور تزریق شده است. بنابراین باید فرهنگ و دیدگاه‌ها تغییر کند تا توسعه اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: صندوق‌های زیادی در حوزه تعاون وجود دارد که باید حامی ایده‌های نو باشد و شرایط را برای توسعه شرکت‌های خلاق این حوزه فراهم کند. این صندوق‌ها باید روی ایده‌های جوانان و ایده‌های آنها سرمایه‌گذاری کنند. افتتاح مرکز اندیشکده تعاون یکی از نمادهای همکاری ما با وزارت تعاون است که نشان از یک نگرش جدید درحوزه اقتصاد دانش بنیان دارد. با پیشرفت فعالیت مرکز اندیشکده تعاونی‌ها، جوانان تحصیلکرده جامعه در شرکت‌های دانش بنیان مشغول به کار شده و اشتغال‌زایی برای کشور فراهم می‌شود. اندیشکده تعاون نیز حلقه واسط دستگاه حاکمیتی و مجامع علمی در سطوح علمی و انجام مطالعات کاربردی در حوزه تعاون است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها