اقتصاد دانش‌بنیان محور توسعه سیستان و بلوچستان/ ظرفیت بالای استان در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اقتصاد دانش‌بنیان محور توسعه سیستان و بلوچستان/ ظرفیت بالای استان در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر

  • سه شنبه 16 دی 1399 23:52
  • شناسه 49042
اقتصاد دانش‌بنیان محور توسعه سیستان و بلوچستان/ ظرفیت بالای استان در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر

مدیر پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان گفت: بیش از نیمی از شرکت‌های پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان آماده ورود به بخش‌های مختلف صنعت هستند.

محمد نبی شهیکی تاش، مدیر پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان در برنامه چشم‌انداز شبکه ایران کالا گفت: پارک علم و فناوری مرجعی برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در استان سیستان و بلوچستان است. این پارک در مجاورت دانشگاه سیستان و بلوچستان بنا شده است. ظرفیت ایجاد شده در پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان از زاهدان در حال گسترش به سایر شهرستان‌های این استان است. 

وی افزود: از سال 1394 تاکنون 122 شرکت دانش‌بنیان، استارتاپ و واحد فناور در این پارک فعالیت می‌کنند. بیش از 52 درصد شرکت‌های فعال در پارک علم و فناوری پردیس به آمادگی صنعتی و نیمه صنعتی رسیده‌اند و اکنون در حال تلاش برای عرضه محصولات خود به بازار هستند. هدف اصلی در این پارک علم و فناوری ایجاد اکوسیستم با ارزش افزوده بالا است.

مصیب پهلوانی، رئیس بنیاد نخبگان استان سیستان و بلوچستان گفت: بنیاد نخبگان سیستان و بلوچستان انواع تسهیلات را برای حمایت از جوانان نخبه کشور در نظر گرفته است. تسهیلاتی نظیر اشتغال در دستگاه‌های اجرایی و عضویت در هئیت علمی دانشگاه‌های استان برای نخبگان فارغ‌التحصیل فراهم می‌شود.

وی افزود: نخبگان استان سوابق علمی، پژوهشی و آموزشی خود را در سامانه سینا ثبت کرده و اگر نمره لازم را دریافت کنند شامل حمایت‌های بنیاد نخبگان استان می‌گردند. اعتبار بنیاد نخبگان استان سیستان و بلوچستان سالانه در حدود 1 میلیارد تومان است.

حبیب الله دهمرده، نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون سیستان و بلوچستان از نظر نیروی انسانی نخبه و متخصص جایگاه ممتازی در کشور دارد. یکی از مشکلات و معضلات بزرگ استان سیستان و بلوچستان بحث آب است. مجلس با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ردیف بودجه خاصی برای حق آب رودخانه‌های این استان اختصاص داد و مطالعات زیادی برای بهره‌برداری از منابع آب صورت گرفته است.

وی افزود: چاه ژرف سیستان اولین چاه ژرف در ایران است و دانشمندان جوان این استان در عمق سه هزار متری آن به آبی به دمای 90 درجه سانتی‌گراد دست ساخته‌اند که نوعی آب شیرین‌کن طبیعی است و مشکل آب آشامیدنی بسیار از مناطق استان را حل خواهد کرد.

علیرضا پرنده مطلق، مدیرعامل برق منطقه‌ای استان سیستان و بلوچستان گفت: در تمامی نقاط استان سیستان و بلوچستان مناطق مستعدی برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر وجود دارد ولی متأسفانه تا امروز نتوانسته‌ایم خوب از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. در مناطق شمالی استان سیستان و بلوچستان ظرفیت بادهای 120 روزه وجود دارد و با کمک متخصصان این استان انرژی الکتریکی از این بادها تولید و به شهرهای مختلف استان انتقال داده شده است.

وی افزود: منطقه میله نادر از نظر تولید انرژی تجدیدپذیر باد دارای چنان ظرفیتی است که می‌تواند برق مورد نیاز کل استان سیستان و بلوچستان را از آن تأمین کرد. در شهرهای زاهدان و خاش شدت تابش خورشید به گونه‌ای است که بیشترین بازدهی ممکن از ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی دریافت و تبدیل آن به برق دریافت می‌شود.

محمدرضا رخشانی، عضو هیئت علمی دانشگاه زابل گفت: بنیاد ملی نخبگان حمایت‌های خوبی برای دانشجویان نخبه در نظر گرفته و از همین رو ما دانشجویان را به سمت ایجاد شرایط عضویت در این بنیاد هدایت و تشویق می‌کنیم.

وی افزود: اگر طرح تحقیقاتی دانشجویان از سوی کمیته داوری بنیاد ملی نخبگان تأیید شود در مدت زمان بسیار کوتاهی حمایت‌های ملی به دست فرد نخبه خواهد رسید. متأسفانه اکنون سقف حمایت‌ها از پروژه‌های تحقیقاتی در استان محدود است و باید میزان اعتبارات افزایش یابد.

سید مسعود برکاتی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان انرژی تجدیدپذیر انوشیروان گفت: این شرکت اولین شرکت دانش‌بنیان در حوزه تولید توربین‌های بادی در استان سیستان و بلوچستان است. بیش از 10 سال است که در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت می‌کنیم.

وی افزود: با وجود اینکه چند شرکت فعال در حوزه تولید توربین‌های بادی در نقاط مختلف کشور قطعات مورد نیاز خود را از خارج وارد می‌کنند ولی مهندسان شرکت انوشیروان همه قسمت‌های توربین بادی را در داخل شرکت طراحی و تولید می‌کنند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها