قطعات ایران‌ساخت بستری برای تحول در صنعت خودرو/ حرکت‌های نوآورانه دانش‌بنیان‌ها برای خودروسازی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

قطعات ایران‌ساخت بستری برای تحول در صنعت خودرو/ حرکت‌های نوآورانه دانش‌بنیان‌ها برای خودروسازی

  • شنبه 04 بهمن 1399 14:55
  • شناسه 49597
قطعات ایران‌ساخت بستری برای تحول در صنعت خودرو/ حرکت‌های نوآورانه دانش‌بنیان‌ها برای خودروسازی

مرکز نوآوری صنعت قطعه‌سازی خودرو شرکت کروز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مرکز نوآوری صنعت قطعه‌سازی خودرو شرکت کروز را افتتاح کرد.

این مرکز نوآوری صنعت قطعه‌سازی خودرو با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط شرکت دانش‌بنیان کروز، راه‌اندازی شده است تا چرخ‌های این صنعت با فناوری بومی، نوآوری‌های دانشگاهی و قطعات ایران‌ساخت، شتابان‌تر از گذشته حرکت کند.

مرکز نوآوری صنعت قطعه‌سازی خودرو امروز در زیرساختی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع زیربنا با ۳میلیون یورو سرمایه‌گذاری در مسیر رفع نیاز‌های فناورانه صنعت خودرو گام برداشت. بالغ بر ۲۵۰ نفر از متخصصان به صورت تمام وقت و ۳۰ دانشجو در مقاطع گوناگون تحصیلی از دانشگاه‌های برتر کشور در این مرکز نوآوری بر روی بیش از ۱۲۰ پروژه فناورانه صنعت خودرو فعال هستند.

استقبال از شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارتاپ‌ها

ستاری در این مراسم با بیان اینکه نوآوری و توانمندی طراحی، مهم‌ترین مولفه برای تبدیل خودروسازی کشور به یک صنعت پویا است، ادامه داد: مرز باریک میان کارخانه‌داری و صاحب صنعت بودن، توانمندی طراحی، ماشین‌سازی، بهینه‌سازی و توسعه است. این توانمندی صرفا با گشودن در‌ها به روی نوآوری و استقبال از شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارتاپ‌ها به دست می‌آید.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به تاثیرگذاری حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در حوزه خودروسازی گفت: برای تبدیل شدن خودروسازی کشور به یک صنعت پویا و رو به جلو، باید نوآوری دانش‌بنیان‌ها به این حوزه راه یابد. خوشبختانه این اتفاق مهم در این صنعت در حال تحقق است.

او افزود: اکنون توانایی تولید بخش قابل توجهی از قطعات و نرم‌افزار‌های خودرویی در شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی وجود دارد و صنایع باید بازار بزرگ و بالقوه خود را در اختیار این شرکت‌ها قرار دهند تا ضمن برخورداری از یک صنعت پویا، اقتصاد نوآور و طراح، جایگزین اقتصاد وارداتچی شود.

ستاری تصریح کرد: بخش قابل توجهی از بخش‌های الکترونیکی خودرو توسط گروه‌های فناور مستقر در این مجموعه تولید می‌شود. تا کنون بیش از ۳ مدل کنترل مرکزی خودرو، واحد مرکز کنترل کیسه هوا، ده‌ها مدل از قطعات الکترونیکی خودرو و قطعات کنترل بدنه خودرو در این مرکز طراحی و تولید شده است. همچنین سیستم رادار و تشخیص مسیر خودرو از بخش‌های تحقیقاتی و فناورانه آینده این مرکز نوآوری است. این مرکز نوآوری تا کنون ۱۵ پروژه فناورانه را با دانشگاه‌های کشور به سرانجام رسانده و بیش از ۳۰۰ قطعه ایران‌ساخت شده است. این مرکز در حال حاضر فناوری ساخت این قطعات را بومی‌سازی کرده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از حمایت زیرساختی برای ایجاد پلی میان نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق با صنایع گفت و ادامه داد: از تمام شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای رفع نیاز‌های صنعت خودرو و ورود نوآوری به این عرصه دعوت و همچون گذشته از فعالان زیست‌بوم نوآوری خودرو حمایت می‌کنیم.

ستاری با تاکید بر اینکه ایران با برخورداری از تاریخ طولانی و فرهنگی غنی باید صاحب صنعت بومی باشد، بیان کرد: فرهنگ تکیه به مونتاژ و واردات صرف، چالش‌های بسیاری را برای صنایع به وجود آورده است.  امیدواریم با ایجاد مراکز نوآوری و هموار شدن راه ورود خلاقیت، صاحب صنعت بومی خود و صادرات آن شویم.

این مجموعه بزرگ‌ترین مجموعه فعال این صنعت است و با تبدیل شدن به شرکتی دانش‌بنیان، زمینه را برای حمایت از ایده‌های نوآورانه، بی نیازی صنعت خودرو از واردات و تولید خودرو‌های پیشرفته همگام با فناوری‌های روز دنیا فراهم کرده است.

۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر در مجموعه تولیدی کروز اشتغال دارند که ۳ هزار و ۵۰۰ نفر از آن‌ها بانوان هستند و قطعات گوناگون خودرو از جمله حسگرها، نشانگرها، دسته سبم، سوییچ تعلق و ترمز، قطعات تزیینی و قوای محرکه را ایران‌ساخت کرده‌اند. در حوزه یونیت‌های کنترل تولیدی کروز قطعاتی، چون سنسور‌های تهویه، فرمان و ترمز، سیستم‌های کنترل مرکزی و ایمنی خودرو بومی‌سازی شده‌اند.

در مرکز تحقیقات شرکت کروز، پیشرفته‌ترین دستگاه‌های اندازه‌گیری و سیستم‌های طراحی تولید شده است و ۲۳۰ نفر از دانشگاهیان کشور در حال تحقیق و پژوهش هستند که حاصل کار و فعالیت آن‌ها طراحی قطعات پیشرفته مورد نیاز صنایع کشور است. علاوه بر فعالیت‌های انجام شده در این مجموعه، در حال حاضر بالغ بر ۵۰ پروژه با دانشگاه‌های بزرگ کشور از جمله تهران، شریف و امیرکبیر در حال انجام است.

خط تولید قطعات الکترونیکی این شرکت برای قطعات سطحی ۸ خط اتوماتیک را ا ظرفیت ۲۵ میلیون قطعه برای بیش از ۳۴۰ قطعه ظرفیت دارد. در انواع سنسورها، نمایشگر‌ها و قطعات امنیتی و قطعات الکترونیکی و در حوزه کنترل مرکزی خودرو فعالیت می‌کند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها