کاهش تلفات جاده‌ای با توسعه سامانه هوشمند تماس اضطراری | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کاهش تلفات جاده‌ای با توسعه سامانه هوشمند تماس اضطراری

  • دوشنبه 11 اسفند 1399 14:41
  • شناسه 60896
کاهش تلفات جاده‌ای با توسعه سامانه هوشمند تماس اضطراری

یک همکاری فناورانه در کشور منجر به توسعه سامانه تماس اضطراری می‌شود. این کار دومین عامل مرگ و میر در کشور را کاهش ‌می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، مرگ سالانه 18 هزار نفر در کشور براثر تصادفات جاده‌ای، رخداد سالی 800 هزار تصادف رانندگی در کشور و کسب رتبه 38 جهانی در ثبت آمار مرگ و میر ناشی از این حوادث همگی دست به دست هم داد تا دستگاه‌های متولی به فکر استفاده از فناوری‌های نوین بیفتند و تا این آمارها را کاهش دهند.

همین هدف نیز یک همکاری مشترک میان ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت سایپا شکل داد تا سامانه تماس اضطراری در کشور توسعه یابد. سیستمی که در هنگام تصادفات جاده‌ای یا وقوع شرایط اضطراری یک پیامک به صورت خودکار یا دستی به نزدیک‌ترین مرکز پیام یا اورژانس ارسال می‌کند.

این سامانه پس از تصادف با یا فشار دادن یک دکمه به صورت دستی توسط سرنشینان خودرو یا به طور خودکار از طریق فعال‌سازی سنسورهای درون خودرو شروع به کار می‌کند. پس از ارسال پیام به نزدیک ترین مرکز خدمات اضطراری، این مراکز وارد عمل می‌شوند و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

این همکاری مشترک قرار است به نصب سامانه تماس اضطراری در خودروهای تولیدی شرکت سایپا به عنوان خدمات پس از فروش و به صورت انتخابی منجر شود. این کار به ارتقای امنیت سفرهای درون شهری و برون شهری کمک می‌کند و تلفات تصادفات جاده‌ای را کاهش خواهد داد.

شرکت‌های دانش بنیان و خلاق این حوزه با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شناسایی و توانمندی آنها به گسترش استفاده از این فناوری می‌انجامد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها