صنعت پرورش ماهی با کمک دانش‌بنیان‌ها به خودکفایی رسید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

صنعت پرورش ماهی با کمک دانش‌بنیان‌ها به خودکفایی رسید

  • سه شنبه 17 فروردین 1400 23:36
  • شناسه 61901
 صنعت پرورش ماهی با کمک دانش‌بنیان‌ها به خودکفایی رسید

یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید تجهیزات و قفسه‌های مورد استفاده در صنعت پرورش ماهی در دریای آزاد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، رامتین نوروزی مدیرعامل شرکت گسترش فناوری دریایی شریف گفت: یکی از منابع ارزشمند کشورمان، دریاهای ایران است که از منابع و ثروت‌های قابل توجهی برخوردار است. صنعت پرورش ماهی در دریا، یکی از فناوری‌های نوینی است که ارزش افزوده قابل توجهی ایجاد می‌کند و ما در این حوزه مشغول به فعالیت هستیم.

مدیرعامل شرکت گسترش فناوری دریایی شریف، در ادامه افزود: برای پرورش ماهی در محیط دریا، نیاز به قفسه‌ها و برخی تجهیزات است که تا پیش از این تنها منبع تامین آن واردات بود. شرکت‌های تولید کننده نیز حاضر نبودند برخی از قطعات و تجهیزات این صنعت را به ایران صادر کنند. به این دلیل با تشکیل یک واحد R&D جوان در شرکت توانستیم تا این تجهیزات را بومی‌سازی کنیم.

این فعال دانش‌بنیان در ادامه گفت: در حال حاضر طراحی و ساخت قفسه‌های پرورش ماهی در اندازه‌ها و وزن های مختلف انجام می‌دهیم. قفسه‌های ماهی از چند حلقه پلی‌اتلین تشکیل شده است که تعدادی قطعه به نام براکت آنها را کنار هم نگاه داشته است. بچه ماهی‌ها درون این قفسه‌ها نگهداری می‌شوند و به آنها غذا داده می‌شود و در نهایت وقتی به وزن مناسب رسیدند، به بازار عرضه می‌شوند. در واقع این قفسه‌ها یک محیط بسته را در درون دریای آزاد برای پرورش ماهی فراهم می‌کنند.

نوروزی ضمن توضیح بیشتر در مورد مزایای فعالیت در این صنعت، افزود:  قفسه‌های پرورش ماهی در دریا، مخصوص پرورش ماهی‌های آب شور است و در اندازه‌های مختلف از 18 تن تا بیش از 100 تن ظرفیت تولید می‌شود. در حال حاضر محصول ما حداقل 40 درصد از نمونه مشابه خارجی ارزان‌تر است.

وی گفت: می‌توان از این قفسه‌ها در آب ذخیره شده در پشت سدها یا مکان‌های مشابه نیز استفاده کرد. اما قفسه‌های مورد استفاده در دریا، از پیچیدگی بیشتری در فناوری و ساخت برخوردار است. در حال حاضر موفق به تولید یک مزرعه تماماً ایرانی در کشور شده‌ایم و به زودی تجهیزات جدیدتری را نیز در  همین زمینه روانه بازار خواهیم کرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها