چشم انداز روشنی پیشروی صنعت کشاورزی وجود ندارد/ ضرورت افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی/ کشاورزی را باید دانش‌بنیان کنیم | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشم انداز روشنی پیشروی صنعت کشاورزی وجود ندارد/ ضرورت افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی/ کشاورزی را باید دانش‌بنیان کنیم

  • یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 01:35
  • شناسه 63153
چشم انداز روشنی پیشروی صنعت کشاورزی وجود ندارد/ ضرورت افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی/ کشاورزی را باید دانش‌بنیان کنیم

قربانی استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد، نجفی علمدارلو استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس، ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور و اعظمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی موضوع مطالبات کشاورزان از دولت آینده پرداختند.

نجفی علمدارلو استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا اظهار کرد: ویژگی اصلی بخش کشاورزی تامین امنیت غذایی است که باید تمام سیاست‌ها به نحوی باشد که این نقش بسیار مهم بخش کشاورزی در اقتصاد پیاده سازی شود.

وی افزود: کشاورزی ایران در یکی دو دهه اخیر رشد مستمر و پایدار داشته است ، کشاورزی نسبت به سال ۹۰، ۴۸ درصد بزرگتر شده در حالی که سایر بخش‌ها در همان پایه حبس شده‌اند.

این استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد:  ۹۰ درصد بخش کشاورزی به صورت رقابتی اداره می‌شود، بخش کشاورزی بخشی کاملا خصوصی است و بر اساس واقعیت‌های بازار به حیات و ممات خود ادامه می‌دهد،  در تمام این سال‌ها  کشاورزی ، اقتصاد کشور را از فروپاشی ناشی از  تحریم‌ها نجات داده است.

وی با اشاره به ضرورت افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی عنوان کرد:  روندهای جهانی در خصوص تولید و تجارت نشان می دهد که چشم انداز روشنی برای محصولات کشاورزی وجود ندارد، بخش زیادی از غذایی که به آن نیاز داریم را باید  از منابع داخلی خودمان تامین کنیم.

علمدارلو با اشاره به ضرورت  بهبود فناوری، کاهش ضایعات، تغییر الگوی کشت، واردات و تغییر در ذائقه الگوی مصرف گفت:  افزایش نیاز ما به غذا به معنای زیر سطح کشت بردن محصولات کشاورزی نیست بلکه مصرف غذا را باید در جامعه اصلاح کرد ،کاهش در مصرف آحاد جامعه می‌تواند اتفاق بیفتد.

 این استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس افزود: به اندازه کافی خلف وعده شنیده شده و این موضوع سبب بی اعتمادی در کشاورزان شده است ،با سیاست های قیمتی می توان کشاورز را تشویق کرد تا محصول مورد نظر را کشت کند.

 ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به اینکه باید اصلاح قیمت خرید تضمینی  با موقعیت اقتصادی جامعه اتفاق بیفتد افزود: ما در میدان عمل کار می کنیم ،دولت آینده باید با برنامه ریزی دقیق در وهله اول وابستگی زیرساختی و تأمین نهاده‌های کشاورزی را از طریق واردات به حداقل برساند.

وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت‌های داخلی استفاده کرد و طرح آمایش سرزمین را به اجرا بگذاریم گفت : ضریب خود اتکایی در تامین نهاده  باید افزایش پیدا کند لذا برای رسیدن به توسعه پایدار کشاورزی نیاز شدیدی به ایجاد و تکمیل زنجیره تامین، تولید و توزیع داریم، مشکل اساسی ما در بخش کشاورزی نبود این زنجیره است.

ملک زاده اظهار کرد: کشاورزان و تشکل‌ها باید در در حوزه های تصمیم گیری و تصمیم سازی مشارکت داشته باشند ،دولت آینده باید حذف تصدی‌گری های غیرضروری را در پیش بگیرد و از  ظرفیت کشاورزان به طور جد استفاده کند.

اعظمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه طرح الگوی کاشت باید به روز رسانی شود گفت : در کمیسیون کشاورزی طرح پشتیبانی و مانع زدایی از بخش کشاورزی را تقدیم مجلس کرده ایم ، متاسفانه دولت ها  عملاً کاری در رابطه با بخش کشاورزی انجام نداده اند، در خصوص  تأمین نهاده‌های بخش کشاورزی در مجلس رأی‌گیری و به خاطر تخلفات به قوه قضاییه ارجاع شد ، ما  از نظر تولید مشکلی نداریم بلکه زیر ساخت‌های کشاورزی دچار مشکل هستند لذا باید به دنبال الگوی کشت دقیق باشیم.

وی افزود: دولت قانون تمرکز را رعایت نکرده است و لذا مشکلات زیادی به وجود آمد ، واردات و صادرات به عهده وزارت جهاد کشاورزی است،  در اسفند ۹۸ تعرفه به صادرات پیاز اضافه کردند و پیاز در دست کشاورز ماند لذا طرح الگوی کشت می تواند گره گشای مشکلات کشاورزان باشد، کشاورزی را باید دانش بنیان کنیم و در راستای توسعه و پیشرفت کشور از کشاورزی دانش بنیان استفاده کنیم.

محمد قربانی استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر لزوم افزایش تولید با توجه به رشد جمعیت در سالهای آینده افزود : بخش کشاورزی ارزش افزوده ایجاد می کند، تاکید بیش از حد بر  روی سرمایه گذاری در بخش کشاورزی وجود دارد.

وی گفت: هنوز ساختارهای بخش کشاورزی سنتی است ، این بخش خود را با تکنولوژی روز دنیا منطبق نکرده است، اوراق مشارکت برای بخش کشاورزی در حال انتشار است لذا  برای تامین منابع مالی بخش کشاورزی می توان از این اوراق استفاده کرد، باید از  سیستم ها، ساختارها و ماشین آلات نوین در بخش کشاورزی استفاده کرد لذا طرح پشتیبانی و مانع زدایی مجلس هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «دانش بنیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها