آفرود سوارها در شبکه ایران کالا، بازدید آقای دکتر زابلی‎زاده از پشت صحنه برنامه صفر تا صد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آفرود سوارها در شبکه ایران کالا، بازدید آقای دکتر زابلی‎زاده از پشت صحنه برنامه صفر تا صد

  • شنبه 05 آبان 1397 00:07
  • شناسه 30275
آفرود سوارها در شبکه ایران کالا، بازدید آقای دکتر زابلی‎زاده از پشت صحنه برنامه صفر تا صد

براي اولين بار در ايران، مسابقات آفرود سوارها با هدف معرفي و حمايت از كالاي ايراني برگزار خواهد شد و محدوديتي براي زنان راننده براي شركت در اين مسابقه وجود نخواهد داشت.

 اردشير زابلي زاده، مدير شبكه ايران كالا در مراسم بازديد از محل افتتاح اين مسابقات آفرود،در گپ و گفتي با روزنامه «قانون» در رابطه با اهداف برپايي چنين مسابقه‌ ورزشي و سرگرمي و نحوه برگزاري و همراهي صدا و سيما توضيحاتي را ارائه كرد.

به گزارش شبکه ایران کالا متن این مصاحبه به شرح زیر است:

جناب دكتر زابلي زاده، آنگونه كه متوجه شديم برنامه سرگرمي با هدف حمايت از كالا داخلي قرار است با محوريت مسابقات آفرود در كویر برگزار شود، در شرايطي كه صداوسيما در جذب مخاطب بسيار ناموفق عمل كرده است، ساخت برنامه‌اي با محوريت مسابقات آفرود چه نقشي در حمايت از كالاي ايراني خواهد داشت و آيا توليد كننده داخلي در شرايط بد اقتصادي امروز تمايلي براي سرمايه گذاري در مسابقات ورزشي آنهم آفرود سواری دارد؟

تصميم بر اين است، برنامه‌اي متفاوت با ژانر سرگرمي با رويكرد حمايت از كالا و دانش ايراني توليد شود. هدف تلاش در چارچوب اقتصاد مقاومتي و كمك به معرفي كالا و خدمات داخلي است. شبكه ايران كالا ساخت اين برنامه را در حالي تصويب كرده است كه قرار است از بستر اين مسابقات ورزشي  و مهيج ما صنعت گردشگري و  كالا، خدمات و دانش ايراني را به مخاطبان معرفي كنيم. با توجه به كيفيت كار و برنامه ريزي دقيقي كه تهيه كننده و كارگردان در نظر گرفته اند كه انتظار مي‌رود براي توليد كننده ايراني نيز حضور در اين برنامه يك فرصت مناسب باشد و براي معرفي خود از اين فضا استفاده كند.

برنامه هاي بسيار محدودي توانسته اند در جذب مخاطب موفق باشند كه آنها هم رويكردي سرگرمي و طنز داشته اند، در اين شرايط آيا مسابقات ورزشي آفرود در جذب مخاطب موفق خواهد بود؟

مدیر شبکه ایران کالا: خبرآگهی، شیوه جدیدی در معرفی نشان های تجاری است

تلاش شده، مسابقه آفرود در فضايي متفاوت برگزار شود. شايد در ابتداي كار اين برنامه نتواند تنه به تنه برنامه هاي پر مخاطب خاص زند اما مطمئن هستيم جذابيت اين ورزش و كيفيت بالاي كار و اراده خوب كارگردان نتيجه مطلوبي خواهد داشت و بعد از 3 يا 5 برنامه مخاطبان بسياري جذب اين برنامه ورزشي و سرگرمي شوند.

همانطور كه مي‌دانيم، آفرود سواري فرهنگ خاصي دارد. در صدا وسيمايي كه يك شبه خط قرمزها جابه جا و فضاي فعاليت محدودتر مي‌شود يا برخوردهاي سليقه اي بسيار است آيا امكان پخش چنين مسابقاتي وجود دارد؟ به تصوير كشيدن چالش‌هاي آفرودرها، فرهنگ و ادبيات گفتاري و رفتاري آنها براي صدا و سيما به دغدغه‌اي تبديل نخواهد شد؟

اگر بخواهيم پيش داوري و قضاوتي داشته باشيم شايد درست نباشد. بنده به عنوان فردي كه سال‌ها در صدا و سيما هستم  با توجه با توضيحاتي كه داده شده برنامه «صفر تا صد» مخالف سياست‌هاي صدا و سيما نيست و فكر نمي‌كنم مانعي براي پخش مسابقات آفرود سواران در صدا و سيما ايجاد شود.

زيرا اين فرهنگي نيست كه بتواند مغايرتي با سياست‌هاي صدا و سيما ايجاد كند. در همه دنيا رسانه‌ها يك سياست و چارچوب خاص براي خود دارند و در همان چارچوپ توليدات خود را انجام مي‌دهند و فقط صداو سيماي ايران نيست كه مجبور به رعايت يكسري چارچوب ها  وسياست گذاري‌هاي رسانه اي است.

بين جنيست راننده‌ها تمايزي قائل شده ايد؟ وآيا محدوديتي براي زنان يا شرايط خاصي براي حضور آنان در مسابقات در نظر گرفته شده است؟

اصول  رانندگي  و پوشش خاص رانندگان كاملا مشخص است و وقتي رعايت شود مشكلي نخواهد بود. تاكنون شرايط خاص يا محدوديتي براي زنان آفرودسوار در نظر گرفته نشده است و زيرا پوشش زنان در اين ورزش كاملا مشخص است و حفظ اصول پايه اي توسط رانندگان زن، مطئمنا مانع هرگونه محدوديتي خواهد شد.

مسابقات آفرود گونه‌ای از مسابقات اتومبیل رانی هستند که در پیست‌های دارای عوارض دشوار طبیعی (و نه همیشه در میان مناطق بکر طبیعی) برگزار می‌شوند.از نمونه های تکامل یافته مسابقات آفرود می توان به رالی داکار اشاره کرد. معمولاً این مسابقات در مسیرهای خاکی، گلی، صخره‌ای و ناهموار شنی و کویری برگزار می‌شود . پیروزی هر گروه در این مسابقات بستگی به قدرت موتور، توان جعبه دنده، مقاومت شاسی و البته مهارت راننده و نقشه خوان در مسیرهای سخت دارد. هرچند ایران دارای مسیرهای طبیعی و بیابان‌های بکر بسیار زیادی است، ولی نباید این مسیر ها را با مسیر های مسابقه اشتباه گرفت. بلکه باید برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و همینطور امکانات امداد رسانی، این مسابقات را در پیست‌های مشخصی برگزار کرد که هم امکان امداد رسانی در آنها وجود داشته باشد و هم طبیعت تخریب نشود. از اين رو براي اولين بار در ايران برنامه تلويزيوني با محتواي سرگرمي قرار است دنياي آفرود سواران و رقابت آفرودر‌ها همراه با معرفي مناق گردشگري كشور را به تصوير بكشد. اين برنامه با نام «صفر تا صد» به تهيه كنندگي کامران فلاحتی و کارگرداني احسان نصیریبه زودي كليد خواهد خورد و از تمامي آفرودرها بدون وجود تمايزي ميان زنان و  مردان براي حضور در اين مسابقات ثبت نام خواهد شد.

برای دیدن تیزر برنامه صفر تا صد کلیک کنید

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها