شرح فعالیت دفاتر خدمات قضایی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

شرح فعالیت دفاتر خدمات قضایی

  • چهارشنبه 26 شهریور 1399 15:59
  • شناسه 45618
شرح فعالیت دفاتر خدمات قضایی

مدیر عامل کانون خدمات الکترونیک قوه قضاییه در گفتگو با ایران کالا گفت: تمام نظام حکومتی این امکان را دارند که بخشی از مسئولیت‌های غیرحاکمیتی خود را به بخش خصوصی واگزار کنند. قوه قضاییه هم از این قانون مستثنی نیست.

آقای روحانی نیا افزود: از سال 91تشکیل دفاتر خدمات قضایی در سراسر ایران شروع شد. چشم انداز مبتنی بر اصل 44 این بود که از ظرفیت فوق العاده بخش خصوصی و توانمندی مردم استفاده شود و در این هشت سال اخیر این امر تحقق یافته است.

روحانی نیا درباره تعداد دفاتر قضایی فعال کشور گفت: بر اساس اخرین امار 1200 دفتر در سراسر کشور فعالند و این دفاتر دارای پراکندی مناسبی در شهرها و شهرستانها و حتی بخش های مختلف وجود دارند.

وی درباره اشتغال زایی دفاتر تازه تاسیس شده گفت: دستگاه قضایی وظیفه ایجاد شغل ندارد ولی تشکیل این دفاتر موجی اشتغال 5 هزار نفر از فارغ التحصیلان جوان حقوق و فناوری شده است.

 روحانی نیا بر ضرورت احراز صلاحیت موسسان دفاتر تاکید کرد و اظهار داشت: تصدی مسئولیت  دفاتر خدمات قضایی مهم است؛ زیرا اسناد محرمانه مردم به این دفاتر ارسال می‌شود. از این رو با گزینش های خاصی همراه است. افراد می توانند در وب سایت مرکز فناوری قوه قضاییه شرایط و ضوابط لازم برای تصدی این شغل را ملاحظه کنند.

روحانی نیا از راه اندازی دفاتر الکترونیک در دفاتر خدماتی قوه قضاییه تجلیل کرد و یاداور شد: قوه قضاییه جز اولین مراکزی بوده است که از اواخر سال 88موضوع ایجاد ارتباط الکترونیک بین مردم و دفاتر را مطرح کرد.

وی ادامه داد: در ابتدای سال 99 این بخش راه اندازی شد و اکنون نیازی به حضور فیزیکی افراد نیست و مراجعان می توانند ابتدا از طریق سایت کانون وقت بگیرند و در زمان مشخص شده مراجعه کنند این اقدام باعث کاهش مراجعه حضوری و تجمع در دفاتر شده است.

روحانی از راه اندازی طرح عدالت همراه خبر داد و تصریح کرد: طرح عدالت همراه در حال راه اندازی است و با این طرح تلاش شده تا  بخش دیگری از حضور افراد در دفاتر حذف شود و ارسال مدارک یا اخذ مدارک هم غیر حضوری صورت گیرد. عدالت همراه اپلیکیشنی است که روی گوشی های همراه هوشمند نصب می شود و امکان ارتباط الکترونیک با دفاتر قضایی را فراهم می کند.

وی در پایان سخنانش بر لزوم کمک به اقشار محروم از سوی قوه قضاییه تاکید کرد و اظهار داشت: اختصاص یک فرایند برکه بتوان به صورت نظام مند به افراد محروم در دستگاه قضایی کمک کرد یکی از اقدامات دستگاه قضایی بوده است. در گذشته افراد محروم هزینه دادرسی را از قبل پرداخت نمی کردند؛ اما هزینه تعرفه دفتر را پرداخت می کردند. این هزینه دفتر هم اکنون پرداخت نمی شود و کانون هزینه تعرفه دفتر را برای اقشار محروم پرداخت می کند.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «سازمان بازرسی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها