کشف خرما و شکر احتکار شده در انبارها و واحدهای تولیدی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کشف خرما و شکر احتکار شده در انبارها و واحدهای تولیدی

  • یکشنبه 05 خرداد 1398 10:35
  • شناسه 38573
کشف خرما و شکر احتکار شده در انبارها و واحدهای تولیدی

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از کشف خرما و شکر احتکار شده در انبارها و برخی واحدهای تولیدی خبر داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، عباس تابش در نشست خبری افزود: در استان هایی مانند خوزستان و کرمان سردخانه نگهداری خرما ایجاد کردیم که در موقع نیاز به بازار تزریق شود اما در شرایطی که 2 ماه به فصل خرید باقی مانده اینکه 300 تن خرما در این سردخانه ها انبار شده باشد چیزی جز احتکار نیست. 
وی اضافه کرد:​ عده ای از تهران به این استان ها مراجعه کرده و موجودی سردخانه ها را پیش خرید و عنوان کردند تا زمانی که اعلام نکردند این خرماها از سردخانه ها خارج نشود. اینکه عده ای از تهران این انبارها و سردخانه ها را مدیریت کنند تا کالایی مانند خرما به بازار نیاید چیزی جز سودجویی نیست. 
تابش گفت: با دستان خودم ایزوگام شرکت تولید شکر را باز کردم و دیدم که 21 هزار تن شکر آنجا انبار شده است. دلیل شان این بود که به علت سیل نتوانسته اند عرضه کنند اما سیل از مدت ها قبل موضوعش تمام شده بود و این مصداق احتکار به منظور گرانفروشی است. 
رئیس سازمان حمایت با بیان اینکه شب و روز را در استان ها خواهم گذراند گفت:​ کسی فکر نکند که اگر کالایی را انبار کند و یا از عرضه آن به بازار امتناع کند در حاشیه امن قرار دارد از اینرو هر کالایی مانند شکر در انبار باشد و به بازار تزیرق نشود حتماً با عاملان آن برخورد خواهیم کرد. 
رئیس سازمان حمایت گفت:​ سالانه 400 میلیون قوطی تن ماهی تولید می کنیم که برای این میزان تولید به 200 هزار تن ماهی نیاز داریم. نیمی از این ماهی های مورد نیاز وارداتی است که با حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی و نیمایی شدن ارز برای واردات این ماهی ها، قیمت تن ماهی هم افزایش یافت. البته این تنها علت گرانی تن ماهی نیست بلکه عده ای سودجو از این فضا فرصت طلبی می کنند به طور نمونه وقتی از 4 واحد تولیدی تن ماهی در استان بوشهر بازدید کردم 3 واحد تعطیل بود و وقتی علت را جویا شدم این طور عنوان کردند که به آنها گفته شده تولید نکنید تا ارز نیمایی را به ارز 4 هزار و 200 تومانی برگردانیم درحالیکه اینها سودجویانی بودند که می خواستند با ایجاد کمبود در بازار، موجودی محصولات خود را به قیمت چند برابر در بازار به فروش برسانند. 
تابش افزود: بارها از اصناف خواهش کردم و دوباره هم خواهش می کنم اگر می خواهند مسئولیتی درباره گرانفروشی برعهده آنها نباشد حتماً از حلقه قبلی خرید، سند داشته باشند ضمن اینکه اصناف مکلف هستند برای کوچک ترین واحد خرید حتی بیسکویت به مردم سند ارائه کنند. 
وی افزود: در این بین مردم هم می توانند در رصد انبارها، گرانی ها، گرانفروشی ها و جابه جایی غیرمنطقی کالاها به ما کمک کنند و موارد را گزارش دهند ضمن اینکه رسانه ها هم به عنوان یار دوازدهم می توانند در این باره دست سازمان حمایت را بگیرند آمادگی داریم به خبرنگاران و اصحاب رسانه کارت ناظر افتخاری سازمان حمایت اهدا کنیم تا کمک کار ما باشند. 
وی همچنین به گرانی ماکارانی اشاره کرد و گفت: بعضی از تغییر قیمت ها به ویژه در مورد ماکارانی متأثر از تصمیمات داخلی است یعنی زمانی که گندم مورد نیاز برای واحدهای تولید ماکارانی از کیلویی 900 تومان به کیلویی 1850 تومان افزایش یافت و دستمزدها نیز 33 درصد بالا رفت اگر این افزایش ها را در قیمت تمام شده لحاظ نکنیم تولید به مشکل می خورد.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «سازمان حمایت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها