افزایش ۸ درصدی صادرات محصولات صنعتی و معدنی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

افزایش ۸ درصدی صادرات محصولات صنعتی و معدنی

  • یکشنبه 18 فروردین 1398 13:46
  • شناسه 38051
افزایش ۸ درصدی صادرات محصولات صنعتی و معدنی

صادرات محصولات صنعتی و معدنی بدون احتساب میعانات گازی افزایش حدود ۸ درصدی داشته است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ،مسعود کمالی اردکانی با اعلام این خبر گفت: در حالیکه میزان کل صادرات ۱۱ ماهه سال ۹۷ (بدون احتساب میعانات گازی) در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد حدود ۶ درصدی را نشان می‌دهد، صادرات محصولات صنعتی و معدنی (بدون احتساب میعانات گازی) رشد نزدیک به ۸ درصدی داشته است.
مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی افزود: صادرات کالا‌های صنعتی و معدنی (به غیر از میعانات گازی) در ۱۱ ماهه سال گذشته به رقمی بالغ بر ۲۸ میلیاردو ۲۰۰ میلیون دلار رسیده است.
کمالی اردکانی افزود : در مدت مذکور در گروه محصولات پتروشیمیایی، محصولات پتروشیمی با ۱۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و ۱۴ درصد رشد، محصولات پایه نفتی شامل قیر و روغن‌های صنعتی با حدود ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و ۱۲ درصد رشد و محصولات عمده پلیمری نیز با حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات، ۳ درصد رشد را در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ تجربه کرده اند.
وی در خصوص صادرات کالا‌های گروه معدن گفت: مواد معدنی و صنایع فلزی شامل سنگ آهن، فولاد، فلزات رنگین و لوله و پروفیل ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات داشته است. همچنین صادرات صنایع غیر فلزی شامل سیمان، کاشی، سنگ‌های تزئینی و دیگر اقلام این گروه نیز با ۱.۷ میلیارد دلار صادرات، رشد یک درصدی را نسبت به سال ۹۶ نشان می‌دهند.
مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی، ضمن اشاره به رشد صادرات برخی از اقلام مهم صنعتی افزود: صادرات لوازم خانگی انرژی بر و غیر انرژی بر به ارزش ۴۴۰ میلیون دلار با ۱۷ درصد رشد همراه بوده است، محصولات نساجی و پوشاک با ۲ درصد رشد به رقمی حدود ۴۲۰ میلیون دلار رسیده و همچنین صادرات فرش ماشینی و موکت با ۱۴ درصد رشد به رقمی بالغ بر ۳۹۰ میلون دلار رسیده است. 
وی گفت : همچنین در مدت یاد شده صادرات قطعات و لوازم یدکی انواع خودرو، موتورسیکلت و قطعات جمعاً ۱۳۰ میلیون دلار با ۶۰ درصد رشد، سیم و کابل با ۲۱۶ میلیون دلار و ۳۰ درصد رشد، تراکتور، کمباین، ماشین آلات کشاورزی و صنایع غذایی و شیرآلات صنعتی و ماشین ابزار مجموعاً ۱۷۶ میلیون دلا ر و ۲۶ درصد رشد همراه بوده است.
گفتنی است؛ بازار‌های اصلی محصولات صنعتی و معدنی عمدتاً کشور‌های همسایه مثل عراق، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه و همچنین سایر کشور‌ها از جمله هند، چین، اندونزی، سوریه و ازبکستان است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صادرات »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها