کاهش تدریجی مشوق های صادراتی / مشوق های کنونی تقویت کننده صادرات غیرنفتی نیست | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کاهش تدریجی مشوق های صادراتی / مشوق های کنونی تقویت کننده صادرات غیرنفتی نیست

  • سه شنبه 06 خرداد 1399 23:58
  • شناسه 43567
کاهش تدریجی مشوق های صادراتی / مشوق های کنونی تقویت کننده صادرات غیرنفتی نیست

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران، در گفت و گو با شبکه ایران کالا از کاهش قابل توجه مشوق های صادراتی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا جمشید نفر رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در گفت و گوی تصویری با برنامه تحریریه اقتصاد از کاهش تدریجی مشوق های صادراتی انتقاد کرد.

وی اظهار داشت: مشوق های صادراتی در سال 1397 حدود 1300 میلیارد تومان بود که متاسفانه فقط 20 میلیارد آن محقق شد. در سال 98 مشوق های صادراتی به 780 میلیارد تومان کاهش پیدا کرد که هیچ مبلغی از آن پرداخت نشد و نهایتا در امسال به 600 میلیارد تومان رسید که تا حال حاضر خبری از آن نشده است.

نفر ادامه داد: البته این به آن معنا نیست که سازمان متولی مشوق های صادراتی (سازمان توسعه تجارت) در این باره منفعل و بی تفاوت عمل می کند. بلکه جلسات متعددی را با سازمان برنامه و بودجه برگزار کرده است که نتیجه آن اختصاص 600 میلیارد تومان برای مشوق های صادراتی است که با توجه به وضعیت بودجه دولت، فعلا برای سه ماه ابتدای سال تنخواه 50 میلیارد تومانی را درخواست شده که در مرحله انجام شدن قرار دارد.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران افزود: متاسفانه مشوق های صادراتی از سال 97 تا کنون سیر نزولی داشته است در حالی که امید کشور به صادرات غیرنفتی است تا از رهگذر تجارت با سایر کشورها ارزآوری خوبی برای اقتصاد داشته باشد.

وی تصریح کرد: مبالغی که برای مشوق های صادراتی ذکر شد، نمی تواند صادرات غیرنفتی را تقویت کند. به هر حال اقتصاد کشور طی سالیان گذشته وابسته به نفت بود و زیرساخت لازم برای صادرات غیرنفتی ایجاد نشده است.

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

انتهای پیام/

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صادرات »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها