افزایش ۱۴ درصدی مبادلات تجاری ایران با اوراسیا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

افزایش ۱۴ درصدی مبادلات تجاری ایران با اوراسیا

  • یکشنبه 05 مرداد 1399 23:43
  • شناسه 44362
افزایش ۱۴ درصدی مبادلات تجاری ایران با اوراسیا

حجم کل تجارت با اتحادیه اوراسیا از زمان آغاز همکاری با این اتحادیه (از ۵ آبان ۱۳۹۸) تا ۳۰ خرداد سال جاری به ۲ میلیارد و ۴۱۷ میلیون دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۴ درصد رشد داشته است.

به گزارش روز یکشنبه سازمان توسعه تجارت ایران، کل صادرات ایران به اوراسیا پس از اجرایی شدن موافقتنامه تا ۳۰ خرداد ۹۹ بالغ بر ۶۸۱ میلیون دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۷ درصد رشد داشته و کل واردات نیز بالغ بر یک میلیارد و ۷۳۶ میلیون دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد ۱۳ درصدی مواجه شده است.

 

حجم کل تجارت به ۲ میلیارد و ۴۱۷ میلیون دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۴ درصد رشد داشته است. این میزان رشد در تجارت،  علی رغم شیوع ویروس کرونا و کاهش حجم مبادلات در سطح بین المللی در ماه های اخیر، بیانگر پایداری تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و قابلیت توسعه روابط تجاری و اقتصادی با اتحادیه است.

 

صادرات ایران به اوراسیا در فهرست اقلام ترجیحی اوراسیا به ایران، از زمان اجرای موافقتنامه به پنج میلیارد و ۳۸۳ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه قبل ۶۳ درصد رشد داشته است. همچنین در خصوص کالاهای مشمول تثبیت تعرفه، افزایش یک درصدی در میزان صادرات ایران به اوراسیا و در کالاهای مشمول تخفیف تعرفه، ۷۹ درصد رشد مشاهده می شود.

 

از مجموع ۳۸۳.۵۱ میلیون دلار صادرات ایران به اوراسیا در اقلام ترجیحی در این مدت ۴۹.۷۳ میلیون دلار (معادل ۱۳ درصد صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا) در اقلام ترجیحی مشمول تثبیت تعرفه و ۳۳۳.۷۹ میلیون دلار یعنی معادل ۸۷ درصد صادرات در اقلامی بوده که مشمول کاهش تعرفه شدند.

 

واردات ایران از اوراسیا در فهرست اقلام ترجیحی ایران به اوراسیا،  نسبت به مدت مشابه قبل ۱۵ درصد کاهش داشته است. همچنین در خصوص کالاهای مشمول تثبیت تعرفه، کاهش ۱۰ درصدی در میزان واردت ایران از اوراسیا و کالاهای مشمول تخفیف تعرفه، ۳۹ درصد کاهش را نشان می دهند.

از مجموع یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون دلار کل واردات ایران از اوراسیا در اقلام ترجیحی در مدت اجرای توافقنامه، فقط میزان ۲۳۲ میلیون دلار معادل ۲۱ درصد واردات ایران از اتحادیه اقتصادی اوراسیا در اقلام ترجیحی مشمول تخفیف تعرفه ای به آن اتحادیه شده اند و ۸۸۸ میلیون دلار یعنی معادل ۷۹ درصد واردات در اقلامی بوده که هیچ تخفیف تعرفه ای به اتحادیه اوراسیا تعلق نگرفته است.

این اقلام مطابق با مفاد موافقتنامه تنها مشمول تثبیت تعرفه در سال پایه بوده و عمده اقلام وارداتی از اوراسیا که مشمول موافقتنامه قرار دارند شامل اقلام اساسی و مورد نیاز کشور مانند ذرت دامی،  جو، گوشت و عدس هستند.

مطالب بیشتر از «صادرات »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها