خودتحریمی‌های داخلی مانع اصلی صادرات است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

خودتحریمی‌های داخلی مانع اصلی صادرات است

 • شنبه 02 اسفند 1399 15:30
 • شناسه 60627
خودتحریمی‌های داخلی مانع اصلی صادرات است

معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران با بیان اینکه در دوره‌های مختلف شاهد صدور بخشنامه‌های غیر کارشناسی و ساعتی برای تولید و صادرات هستیم، بخش عمده مشکلات صادرات را ناشی از خودتحریمی‌ داخلی دانست که در قالب بخشنامه‌های خلق‌الساعه ظهور می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران، گفت: فلسفه برگزاری آئین روز ملی صادرات آسیب‌شناسی صادرات، سیاست‌گذاری در حوزه ارز و صادرات، تدوین و ارائه راهکار در بحث افزایش صادرات، معرفی الگوهای موفق صادراتی به جامعه و صادرکنندگان جوان و فرهنگ‌سازی در این امر است.

مظفر علیخانی در آئین تجلیل از صادرکنندگان نمونه چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: درآمد ارزی و بازگشت ارز به چرخه اقتصادی و کمک به کارآفرینی، تولید و توزیع ثروت، برقراری عدالت اجتماعی، ایجاد اشتغال، افزایش درآمد مردم و ... از جمله کارکردهای اصلی صادرات است.

او با بیان اینکه به علت خودتحریمی داخلی، مشکلات ناشی از کرونا و تحریم‌های ظالمانه شاهد کاهش صادرات از کشور در چند سال اخیر بودیم، خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد مشکلات برای امر صادرات مربوط به خودتحریمی‌های داخل کشور است، متأسفانه شاهد صدور بخشنامه‌های غیر کارشناسی و ساعتی در حوزه تولید و صادرات هستیم، این مسئله موجب اختلاف بین سیاست‌گذاران و فعالان اقتصادی در کشور می‌شود.

علیخانی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: کارآفرینی، درون‌زایی اقتصاد، برون‌گرایی و مردمی کردن اقتصاد از کلیدواژه‌های مهم در این سیاست‌های ابلاغی است، دولت باید دست از تصدی‌گری در اقتصاد بردارد و تنها در این حوزه سیاست‌گذار باشد.

معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران با بیان اینکه در سال گذشته تنها هشت میلیون دلار صادرات نفت از کشور داشتیم و این رقم امسال نیز کاهش داشت، افزود: بنابراین واردات مواد اولیه، تأمین نهاده‌های موردنیاز بخش‌های تولیدی، واردات تجهیزات، گسترش رفاه، مبارزه با کرونا و ... توسط فعالان اقتصادی در کشور انجام شد، همچنین این قشر نقش مؤثری در مبارزه با جنگ اقتصادی در کشور داشتند.

او با تأکید بر اینکه تجربه نشان داده است که دولت کارفرمای خوبی نیست، تصریح کرد: معمولاً مذاکرات سیاسی کشورها برای کسب منافع اقتصادی است، دولت برای موفقیت در اقتصاد به بخش خصوصی اعتماد و برای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌ها با فعالان بخش خصوصی مشورت کند.

علیخانی ادامه داد: متأسفانه در زمان گرانی اجناس، کمبود در بازار و مشکلات اقتصادی انگشت اتهام به سمت تولیدکننده نشانه گرفته می‌شود، درحالی‌که این افراد به مسئولیت‌های اجتماعی خود به‌خوبی عمل می‌کنند و در کارهای خیری و عام‌المنفعه نیز در کنار فعالیت‌های اقتصادی شرکت دارند.

معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران با اشاره به اینکه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نمونه در کشور باید به مردم معرفی شوند، گفت: این اشخاص نیز باید همانند مفاخر علمی، هنری و ... مورد تجلیل قرار بگیرند.

او توضیح داد: اعتماد و سرمایه اجتماعی یکی از مواردی است که باید موردتوجه قرار بگیرد، در حال حاضر به این دو مقوله بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم و باید اعتمادسازی کنیم، امروز تولید ثروت در جامعه با امر صادرات و سرمایه‌گذاری محقق می‌شود.

در آئین تجلیل از صادرکنندگان نمونه چهارمحال و بختیاری از سه صادرکننده ممتاز و نمونه ملی این استان شامل شرکت ظریف ‌مصور، برفاب و ورق خودرو و هشت صادرکننده نمونه استانی شامل شرکت‌های سناد بازرگان سپهر زاگرس، شیر خشک نوزاد پگاه، خوراک آبزیان فرادانه، صنایع سیمان شهرکرد، بابک متال، شرکت تولیدی صنعتی کشاورزی ابتکار هاشمی، همایون گاز و شرکت پلی‌دشت شهرکرد تجلیل شد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صادرات »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • بیست و دوم فروردین 1400

  ویژه برنامه بورس

  بیست و دوم فروردین 1400 (75)

  شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت باید بازوی توسعه استان ها باشند - فرآیند ثبت نام دارندگان سهام عدالت در سامانه سجام اعلام شد - مالیات بر عایدی سرمایه ، طرحی برای هدایت نقدینگی ها به سمت بازار سهام

 • شرکت صنایع اتاق تمیز بهار

  پیشران

  شرکت صنایع اتاق تمیز بهار (37)

  شرکت صنایع اتاق تمیز بهار تولیدکننده اتاق تمیز ایزوله و تجهیزات جانبی و فیلتراسیون اتاق های عمل مورد مصرف در مراکز درمانی – صنایع غذایی – صنایع دارویی و های تک high teck دارنده تایید از وزارت صمت و بهداشت نشانی : استان تهران - شهرک صنعتی پرند راه تماس : 021 – 22380727

 • شرکت پیشگامان اقتصاد جام جم(ایر تاکسی ، تاکسی هوایی)

  کارآفرینان

  شرکت پیشگامان اقتصاد جام جم(ایر تاکسی ، تاکسی هوایی) (490)

  شرکت پیشگامان اقتصاد جام جم(ایر تاکسی ، تاکسی هوایی) - مهمان : احمد بیرانوند ، مدیرعامل شرکت پیشگامان اقتصاد جام جم

 • تولید کننده هود و گاز آشپزخانه

  پیشران

  تولید کننده هود و گاز آشپزخانه (14)

  گروه تولیدی صنعتی ﺷﺎﯾﻨﺎ ﺑﻪ ﻫﻤﺖ ﮔﺮوﻫﯽ از ﻣﻬﻨﺪﺳﯿﻦ و ﻣﺘﺨﺼﺼﯿﻦ ﺑﺎ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﻟﻮازم ﺧﺎﻧﮕﯽ ﺑﺎ ﻫﺪف ﻧﻮع آوری و ﺑﻬﯿﻨﻪ ﺳﺎزی و اﺳﺘﻔﺎده از ﺗﮑﻨﻮﻟﻮژی روز درﻃﺮاﺣﯽ و ﺗﻮﻟﯿﺪ ، و ارﺗﻘﺎ ﮐﯿﻔﯽ ﻟﻮازم ﺧﺎﻧﮕﯽ آﺷﭙﺰﺧﺎﻧﻪ اﻋﻢ از اﻧﻮاع اﺟﺎق ﮔﺎز ، هود، ﻓﺮ، ﺳﯿﻨﮏ و …. . ازدﯾﻤﺎه ﺳﺎل 1391 ﺗﺎﺳﯿﺲ ﮔﺮدﯾﺪ . ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ در آﺑﺎﻧﻤﺎه ﻫﻤﺎن ﺳﺎل ﺑﺎ اﯾﺠﺎد زﯾﺮﺳﺎﺧﺘﻬﺎ مجوزهای قانونی لازم را اخد نموده وهم چنین اﺳﺘﺎﻧﺪارﻫﺎ ﻣﻠﯽ ﻻزم را در ﺧﺮداد ﻣﺎه ﺳﺎل 1392 از ﺳﺎزﻣﺎن ﻣﻠﯽ اﺳﺘﺎﻧﺪارد اﯾﺮان برای گروه کالایی اجاق گاز و هود شومینه اشپزخانه اﺧﺬ ﮔﺮدﯾﺪ . ﮔﺮوه ﺻﻨﻌﺘﯽ ﺷﺎﯾﻨﺎ ﺟﻬﺖ ﺣﻀﻮر در ﺳﻄﺢ ﺑﺎزارداﺧﻠﯽ و ﺟﻬﺎﻧﯽ و دﺳﺘﯿﺎﺑﯽ ﺑﻪ ﺑﺎﻻﺗﺮﯾﻦ اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﺟﻬﺎﻧﯽ با اﺳﺘﻔﺎده از ﺟﺪﯾﺪﺗﺮﯾﻦ ﺳﯿﺴﺘﻤﻬﺎی ﻣﺪﯾﺮﯾﺘﯽ و آموزشی و ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﺗﮑﻨﻮﻟﻮزی وﻓﻦ آوری نوین ﻓﺮاﯾﻨﺪﻫﺎی طراحی ، ﺳﺎﺧﺖ و ﻣﻮﻧﺘﺎژ ﺑﺮ روﻧﺪ رو ﺑﻪ رﺷﺪ ﺧﻮد اﻓﺰوده و با ایجاد واﺣﺪ ﺗﺤﻘﯿﻖ ﺗﻮﺳﻌﻪ وﺑﻬﺮه ﮔﯿﺮی از ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻣﺪﯾﺮان وﻣﺘﺨﺼﺼﯿﻦ ﻣﺠﺮب و ﻣﺘﻌﻬﺪ ﮐﺸﻮر گامی بزرگ را درنیل به اهداف برداشته است .

 • کارخانجات طاها البرز

  پیشران

  کارخانجات طاها البرز (29)

  کارخانجات طاها البرز نزدیک یک دهه هست که در زمینه تولید هود / اجاق گاز رومیزی/ سینک ظرفشویی وشیرالات دراستان البرز و کمال شهر کرج مشغول بکار هست چگونگی شروع فعالیت این کسب و کار و گسترش روز افزون اون رو بشنویم از آقای طباطبایی موسس و بنیان گذار طاها البرز مدیریت کارخانجات طاها البرز در نظر داره تا حضورمؤثر در بازار رو با افزايش توان رقابت پذيري محصولات و خدمات ممتاز پس از فروش رقم بزنه در این راستا تمامی محصولات داری گارانتی بی قید وشرط برای مشتریان و خریداران تعویض خواهد شد

آخرین خبرها