رضا کربلایی، داروخانه گیاهان دارویی کربلایی (عطاری کربلایی) | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رضا کربلایی، داروخانه گیاهان دارویی کربلایی (عطاری کربلایی)

  • چهارشنبه 17 مهر 1398 22:16
  • شناسه 39674
رضا کربلایی، داروخانه گیاهان دارویی کربلایی (عطاری کربلایی)

عطاری کربلایی را باید یکی از نخستین عطاری‌های تهران دانست. مرحوم محمدجعفر کربلایی بیش از 200 سال قبل در سبزه میدان، نزدیکی کاخ ناصرالدین شاه یک دکان عطاری مجهز به حکیم باشی (خودشان) یک نفر داروساز، یک نفر عرق‌گیر سنتی، یک نفر نسخه پیچ، یک نفر زالو انداز، یک نفر ترازو دار و دو نفر کارگر ساده را دایر نمود.

عطاری کربلایی را باید یکی از نخستین عطاری‌های تهران دانست. مرحوم محمدجعفر کربلایی بیش از 200 سال قبل در سبزه میدان، نزدیکی کاخ ناصرالدین شاه یک دکان عطاری مجهز به حکیم باشی (خودشان) یک نفر داروساز، یک نفر عرق‌گیر سنتی، یک نفر نسخه پیچ، یک نفر زالو انداز، یک نفر ترازو دار و دو نفر کارگر ساده را دایر نمود. پس از فوت محمدجعفر، پسرش غلامحسین کربلایی(نسل دوم) در محله سرپولک و میدان محمدیه امروزی عطاری تاسیس نمودند. ایشان در سال 1312 این عطاری را به دروازه شمیران که آن روزها به سه راه «چه کنم» معروف بود انتقال دادند و 80 سال در این زمینه به طبابت پرداخت و این شغل را برای فرزندانش خویش به ارث گذاشت. فرزندان وی از نوجوانی در عطاری نزد پدر، علوم و فنون طب سنتی را فرا گرفتند.

رضا کربلایی (نسل سوم) از 12 سالگی در کنار پدرش فعالیت می‌کرده وی در خانواده‌ای بزرگ شد که همه اعضایش از عطارباشی‌ها و حکمای بزرگ این طب بودند. بودن در چنین خانواده‌ایی در کنار عشق و علاقه به گیاهان دارویی، مطالعات کتب طب سنتی اسلامی را می‌طلبید که ماحصل آن کتابخانه‌ایی وسیع از کتب طب سنتی است. تجربه زمانی بیشتر می‌شود که همراه بزرگان خاندان برای برداشت گیاهان دارویی به طبیعت می‌رفتند و تجربیاتی که نسل به نسل منتقل شده بود را به اندوخته‌های خود اضافه می‌کردند.

در سال 1383 عطاری کربلایی به دلیل قرار گرفتن در طرح ایستگاه مترو دروازه شمیران به خیابان فخرآباد (محسن مشکی) مقابل سفارت رومانی نقل مکان نمود.

بخش فروش آنلاین عطاری کربلایی با نام الو عطارخونه توسط خانم کربلایی (نسل چهارم) بزودی راه‌اندازی می‌شود و فعالیت خود را آغاز می‌کند.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صد ساله ها»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها