حاج رضا اخوان، بریانی اعظم اصفهان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

حاج رضا اخوان، بریانی اعظم اصفهان

  • چهارشنبه 17 مهر 1398 22:09
  • شناسه 39676
حاج رضا اخوان، بریانی اعظم اصفهان

بریانی اعظم، بزرگترین و با سابقه‌ترین مرکز طبخ "بريان"، غذای سنتی اصفهان در سال ۱2۹۵ خورشیدی توسط مرحوم پهلوان على اخوان و پدر ایشان عبدالكريم اخوان واقع در کوچه‌ی "منطقه"ی سابق (با کوچه‌ی نیك پی) که از يك طرف به خیابان طالقانی و از طرف دیگر به خیابان شیخ‌بهایی منتهی می‌شود تاسیس شد.

تاریخچه بریانی اعظم

بریانی اعظم، بزرگترین و با سابقه‌ترین مرکز طبخ "بريان"، غذای سنتی اصفهان که در سال ۱2۹۵ خورشیدی توسط مرحوم پهلوان على اخوان و پدر ایشان عبدالكريم اخوان واقع در کوچه‌ی "منطقه"ی سابق (با کوچه‌ی نیك پی) که از يك طرف به خیابان طالقانی و از طرف دیگر به خیابان شیخ‌بهایی منتهی می‌شود، تاسیس شد.

پس از ۳۰ سال، زمانی که ساختمان‌های مقابل شهرداری اصفهان توسط صارم الدوله بنا شدند، بریانی اعظم به کوچه‌ی دروازه دولت انتقال یافت و توسط پسر سوم مرحوم پهلوان على اخوان، به نام احمدرضا (که پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه پای به عرصه‌ی شغل اجدادی خود گزارد و پیشه را ادامه داد، اداره شد.

در سال ۱۳۷2 خورشیدی واحد بریانی اعظم در طرح شهرداری اصفهان قرار گرفت و به خیابان چهارباغ پایین انتقال یافت، این واحد هم اکنون شعبه‌ی اول بریانی اعظم می‌باشد.

قابل ذکر است اینکه مرحوم علي اخوان مؤسس بریانی اعظم ملقب به "پهلوان بریانی" بوده که یکی از شاگردان ایشان، حاج آقا حسین مؤدب‌منش (بریانی شاد) می‌باشد.

پس از افتتاح شعبه‌ی يك بریانی اعظم، واقع در چهارباغ پایین اصفهان، احمدرضا اخوان معروف به حاج رضا اخوان، که چندین سال ریاست اتحادیه‌ی کبابی و بریانی اصفهان را به عهده داشته و دارند به كمك پسران شایسته‌ی خود، علی، امجد و ایوب اخوان به این پیشه رونق بخشیده و در فرهنگ‌سازی این غذای سنتی در میان مردم فعالیت شایان توجهی داشته‌اند که این موفقیت با استفاده از تجارب گذشته و علم آشپزی و بروزسازی این غذا مطابق طیع امروزی مردم حاصل شد.

چنانچه هم اکنون نام بریانی اعظم که دارنده‌ی چهار شعبه‌ی شاخص در سطح شهر اصفهان است، نامی آشنا برای مردم اصفهان و گردشگران داخلی و خارجی است.

در خصوص نامگذاری این واحد به نام بریانی اعظم، جالب است بدانید که این نام به هیچ شخصیت خاصی برنمی‌گردد و این نام از همان ابتدا، فقط به معنای بزرگی و عظمت انتخاب شده است که اکنون به عنوان زینت و افتخار نام بریان در اصفهان در شعب بریانی اعظم واقع در خیابان‌های چهارباغ پایین، مسجد سیّد، کمال اسماعیل و چهارباغ بالا، می درخشد.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صد ساله ها»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها