کریم صیرفیان، فرش صیرفیان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کریم صیرفیان، فرش صیرفیان

 • چهارشنبه 17 مهر 1398 22:00
 • شناسه 39677
کریم صیرفیان، فرش صیرفیان

تاریخ فرش دستباف ایران با خاندان صیرفیان بیش از یکصد سال است که پیوند خورده است.

«آن صانع قدیم که بر فرش کائنات             چندین هزار صورت الوان نگار کرد»

 

تاریخ فرش دستباف ایران با خاندان صیرفیان بیش از یکصد سال است که پیوند خورده است.

در ابتدا فهرست‌وار،  ارتباط خود را با پدربزرگم چنین معرفی می‌نمایم:

پدربزرگم بنیانگذار فرش صیرفیان، حاج آقا رضا صیرفیان  ۱۲۶۳ تا ۱۳۵۳ هجری خورشیدی؛

پدرم ادامه‌دهنده و توسعه‌دهنده فرش صیرفیان، حاج آقا صادق صیرفیان ۱۳۰۱ تا ۱۳۸۳ هجری خورشیدی؛

و خودم که امروز با عشق به این هنر به عنوان نسل سوم مشغولم، کریم صیرفیان از ۱۳۴۹ هجری خورشیدی تاکنون؛

 

سعدی، شاعر گرانمایه کشور عزیزمان ایران، در بیتی می فرماید:

«به سوق صیرفیان در، حکیم آن را به          که بر محک نزند سیم ناتمام عیار»

 

پدربزرگم در سال ۱۲۶۳ شمسی در اصفهان قدم به این دنیا گذاشت، پدرش آقا محمدعلی اصفهانی، بازرگان بود ولی علاقه وی به شغل پدری نبود و شغل اجدادی مادری‌شان را که صرّافی بود انتخاب کرد و خیلی زود در سن ۱۳ سالگی به این شغل روی آورد.  انتخابی خطیر و دشوار برای آن سن پایین؛ به هر حال با بهره‌گیری از استعداد و هوش ذاتی و خدادادی خود و با پیگیری و کوشش فراوان و البته با درستکاری در این کار به سرعت پیشرفت می‌کند به گونه‌ای که ضمن درآمد مکفی شخصی با از کار افتادن پدرش، به اصطلاح، نان‌آور خانواده می‌شود.

علاقه وی به هنر فرش گرچه ممکن است که باز خود، ریشه در اجدادش داشته باشد ولی به طور مشخص از همان ابتدای رونق کاری‌اش شروع می‌شود، چنانچه در مسیر منزل تا محل کار، در بازار از مغازه‌های فرش هم گذر می‌کرد و دل در گرو طرح و رنگ فرش‌های زیبا می‌سپرد که پس از دهها و شاید صدها سال دوران فترت و خاموشی دوباره خود را برای شکوفایی مجدد آماده می‌کرد.

در این زمان، وی با خرید قطعه زمین‌هایی در مجاورت منزل موروثی تصمیم به توسعه و بازسازی الحاقات،  متناسب با ساختار قدیمی و باستانی منزل یاد شده می‌گیرد  و به این مهم دست می‌یازد و این به مفهوم نیاز بیشتر به فرش‌های اصیل و با کیفیتی بود که اتاق‌های شاه‌نشین و پنج دری و سه دری و غیره را مفروش کند.  این امر شاید یکی از علل گرایش بیشتر ایشان به شناخت و توجه بیشتر نسبت به هنر فرش گردید که می‌توان از همان سال‌ها( حدود ۲۰ سالگی)  دلبستگی و علاقه ایشان را به فرش‌های نفیس و زیبا احساس کرد تا جایی که در حدود ۳۰ سالگی که ازدواج می‌کنند به فردی با تجربه و درایت هم در درجه اول در حرفه اصلی‌شان که در آن زمان صرّافی بود و در ثانی به هنر فرش که بزرگترین علاقه ایشان بود تبدیل می‌شوند. و لذا ایشان را حتی قبل از اینکه خود به حرفه تولید فرش دستباف روی آورند به عنوان مجموعه‌دار فرش‌های نفیس دستباف می‌توان به حساب آورد که از آغاز این حرکت هنری تا امروز بیش از ۱۱۵ سال می‌گذرد.  شمّ بالای ایشان در جمع‌آوری مجموعه‌ای از فرش‌های هنری در منزل باستانی‌اش،  پاره‌ای از تاجران برجسته فرش را که از راه‌های دور و نزدیک و به ویژه تهران می‌آمدند به سویش کشاند تا آنجا که ایشان حتی به طور ناخواسته بنا به ملاحظه آن افراد، تعداد زیادی از آن فرش‌های زیبا و با کیفیت مجموعه خود را از آن منزل تاریخی بود فروخت و بنا به دلایلی متاسفانه موفق به جایگزینی آنها یا فرش‌هایی که در آن زمان در بازار بود نشد یعنی اینکه کیفیت قابل رقابت و قابل قبول را ما بین آنها پیدا نکردند تا خرید کنند و متعاقباً ضمن سرخوردگی به توصیه یکی از آشنایان به خرید فرش سلف یعنی فرش روی دار قالی روی آوردند و باز هم متاسفانه طی حادثه‌ای استاد بافنده‌ای که عهده‌دار این کار شده بود فوت کرد و بالاجبار خود مجبور به پیگیری تکمیل بافت آن فرش‌ها شد و این شروعی برای یک مرحله جدید در علاقه قدیمی وی به فرش بود و آن یعنی تولید فرش‌های هنری. در این زمان با یک بلند نظری خاصی، جرقه‌ای در ذهنش زده شد و آن بهره‌گیری از بهترین‌ها برای تولید بهترین فرش بود، یا انتخاب بهترین الیاف(کرک و ابریشم) و ظریف‌ترین آن‌ها که تا آن موقع سابقه نداشت، با بهره‌گیری از بهترین رنگرزان، زیباترین و بادوام‌ترین رنگ‌های طبیعی را بر آنها استوار ساخت و البته با سفارش اصیل‌ترین و دلنوازترین طرح‌ها، نقوش اصیل ایرانی را بر فرش‌های زیبا جاودان ساخت،  فرش‌هایی که دست پنجة بانوان هنرمند بافنده اصفهان بود که هم اکنون بسیاری از آنها در موزه‌ها و مجموعه‌های هنری ارزشمند دنیا قرار دارد.

فرزندان وی به این هنر روی آوردند.  به ویژه مرحوم پدرم صادق صیرفیان متولد 1301 خورشیدی در دوران دبیرستان بسیار به این هنر علاقه‌مند گردید و پس از فارغ‌التحصیلی با قدرت و توان بالای ذاتی خویش، با پدر خویش در این کار هم‌افزایی می‌کند و پس از چند سالی با کسب تجربه و موفقیت‌های روز افزون نام فرش صیرفیان را بلند آوازه‌تر می‌کند.

البته ناگفته نماند که برادران و حتی خواهران وی(یعنی عمو و عمه‌های من) هم کم و زیاد با همکاری یکدیگر و اعتبار و شهرت فرش صیرفیان افزودند.

فرش صیرفیان از بدو شروع فعالیت تاکنون که حتی از نسل چهارم خاندان هم به نوعی در ادامه آن مشغول می‌باشند و شاخه‌های آن را گسترده‌تر می‌کنند، همواره سمبل هنر ملی ایران زمین بوده است و موجب آبروی این آب و خاک مقدس در دنیا بوده است به صورتی که آثار زیادی از پدربزرگ، پدرم و عموهایم در مجموعه‌های هنری دنیا، کاخ‌ها، سازمان‌ها و موزه‌ها و غیره نگهداری می‌شود چه در ایران و چه در خارج از ایران، و همین طور به عنوان یکی از شاخص‌ترین برندهای هنر فرش در حراجی‌های معظم و معتبر دنیا شناخته شده است و کارشناسان فرش از آن همواره به نیکی و اعتبار یاد می‌کنند. در سازمان ملل متحد در نیویورک، فرش صیرفیان با شعر سعدی شیرین سخن «بنی آدم اعضای یکدیگرند؛ که درآفرینش ز یک گوهرند...» به عنوان سمبل هنری و معنوی، یادآور پیام همبستگی بشریت است.

 فرش یازده منظره که با نام بهشت صیرفیان هم شناخته می‌شود یکی از شاهکارهای تکرار نشدنی از شادروان صادق صیرفیان است که بیانگر عشق و تمایل عمیق انسان به بهشت موعود و دنیای دور از بدی هاست.

مرحوم پدرم( صادق صیرفیان)  سوم اسفند ۱۳۸۳ برابر با عاشورای حسینی(ع)، دار فانی را به سوی سرای باقی وداع گفت، روحش شاد. از فرزندان وی، خداوند به من توفیق داد که مشعلی را که او روشن نگهداشته بود نگذارم خاموش شود و لذا در شاخه پدری تنها نسل سومی هستم که این کار را ادامه داده‌ام گرچه خود مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی اصفهان در سال ۷۲ گرفته‌ام ولی عشق به این هنر، بیش از سی سال است که مرا شیدای خود کرده است و هر روز به عشق آفرینشی نو، به کار می‌پردازم.

من نیز به مانند سنت مختصرسازی، نام کوچک که از زمان پدربزرگم بوده است به جای نام محمدکریم که نام شناسنامه‌ای‌ام است امضای کریم صیرفیان را بر کارهایم استفاده می‌کنم، همانطوری که پدرم به جای محمدصادق نام صادق صیرفیان را استفاده می‌کرد و همینطور که پدربزرگم به جای نام محمدرضا صرفاً به نام حاج آقا رضا صیرفیان مشهور و شناخته شده‌اند.

از فرش‌های ویژه خودم به فرش دسته گل عشق، به یادبود پدر بزرگوارم، فرش بهشت کریم، به یادبود پدر و پدربزرگم و احیای فرش‌های اصیل گل و بلبل، بوستان عشق، بزم شاه عباس، تنازع بقا، طاووس، درخت زندگی، زندگی ایلیاتی، نوای عشق، شکارگاه سلطنتی، آفرینش دل و پنجره‌ای به بهشت اشاره می‌کنم.

 شکر خدا، فرش‌های کریم صیرفیان امروزه گرچه محدود است ولی به نوبه خود نام و عکس و اعتبار فرش ایرانی را بلند آوازه‌تر کرده است و از نام برتر فرش ایران در دنیا دفاع کرده است.

باز در پایان، همة عزیزان و خدمتگزاران این کهن بوم و بر دوست داشتنی را به خدای بزرگ می‌سپارم. 

 

«تو با خدای خود انداز کار و دل خوش دار             که رحم اگر نکند مدعی خدا بکند»

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صد ساله ها»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • پول کجاست؟

  پول کجاست

  پول کجاست؟ (54)

  این قسمت در مورد شرکت گرماسازان نوین ابتکار میباشد که در زمینه ساخت و تولید دیگ بخار و هیترهای گلخاه ای فعالیت میکند و قصد استخدام مدیر فروش را دارند .

 • سازدهنی (فیصل)

  سازدهنی

  سازدهنی (فیصل) (30)

  روایت زندگی سعید فیصل یکی از کارآفرینان برجسته ایرانی

 • شرکت بهپوشان سلامت بخش

  ارسباران

  شرکت بهپوشان سلامت بخش (1)

  شرکت بهپوشان سلامت بخش شرکت بهپوشان سلامت بخش، سال 1392 با کسب مجوز، در شهر سنندج استان کردستان تاسیس گردید. مدیریت این شرکت با ایجاد شغل برای 35 نفر، به تولید البسه و پدهای بهداشتی و جراحی بیمارستانی می پردازد. شرکت بهپوشان سلامت بخش، با شرکت در مناقصه های مختلف تولید البسه و پدهای بیمارستانی، امتیازاتی را کسب و به حیات تجاری خود ادامه می دهد .

 • تیزر هتل پنج ستاره شایان کیش

  ایران هتل

  تیزر هتل پنج ستاره شایان کیش (12)

  در این قسمت به معرفی امکانات، نحوه سرویس دهی، نظرات مهمانان و توضیحات مدیران بخش های مختلف هتل شایان کیش پرداخته می شود و ...

 • صنایع پتروشیمی غرب - لوله آوان

  پیشران 13

  صنایع پتروشیمی غرب - لوله آوان (4)

  صنایع پتروشیمی غرب با نام تجاری آنوان در زمینه تولید انواع لوله های تک لایه و سه لایه مشغول به تولید می باشد. در طول 15 سال گذشته با پیشرفت مصالح و لزوم استفاده از مواد درجه یک در مصرف انرژی تولید لوله های 5 لایه را با کیفیت عالی شروع کند.

آخرین خبرها

 • مشترکان اینترنت از چه سرعتی استفاده می‌کنند؟

  مشترکان اینترنت از چه سرعتی استفاده می‌کنند؟

  مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن‌باند ثابت تا پایان سه ماهه سوم سال جاری، بیش از هشت میلیون و ۷۷۱ هزار نفر هستند که از فناوری‌های اینترنت پرسرعت، شامل ADSL، VDSL و FTTX که سرعت‌های متفاوتی دارند، استفاده می‌کنند.

 • بررسی تاثیر شیوع کرونا بر رشد سهام برخی شرکت‌ها

  بررسی تاثیر شیوع کرونا بر رشد سهام برخی شرکت‌ها

  درحالی که شیوع کرونا در کشور باعث افزایش مصرف ماسک، مواد شوینده و ضدعفونی کننده شده است، این سوال مطرح است که آیا این افزایش مصرف تاثیری بر میزان فروش شرکت‌های مربوطه و در نتیجه صعود سهام آن‌ها در بورس دارد یا خیر؛ سوالی که کارشناسان پاسخ آن را منفی دانسته و توضیحاتی پیرامون آن ارائه کردند.

 • تاثیر کرونا بر بازار کار

  تاثیر کرونا بر بازار کار

  اعلام رقم هزینه ماهانه زندگی کارگران، تاثیر ویروس کرونا بر بازار کار و مشاغل ایران و درخواست از سازمان تعزیرات برای ورود به بازار فروش وسایل غیراستاندارد ایمنی کار از مهمترین خبرهای این هفته حوزه کار و اشتغال بود.

 • عرضه مستقیم 5 هزار لیتر محصولات ضدعفونی کننده توسط شرکت پاکسان

  عرضه مستقیم 5 هزار لیتر محصولات ضدعفونی کننده توسط شرکت پاکسان

  مدیرعامل شرکت پاکسان در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا از عرضه مستقیم 5 هزار لیتر محصولات ضدعفونی کننده توسط شرکت پاکسان خبر داد.

 • ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی در حوزه دارو

  ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی در حوزه دارو

  رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد موثره دارویی در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا از صرفه جویی ۶۰۰ میلیون دلاری در حوزه دارویی کشور خبر داد.

 • دلایل گرانی محصولات ضدعفونی کننده از نگاه یک تولیدکننده

  دلایل گرانی محصولات ضدعفونی کننده از نگاه یک تولیدکننده

  مدیرعامل شرکت ریحان نقش جهان در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: زمانی که شرکت های پتروشیمی با افزایش تقاضای مردم برای خرید محصولات ضدعفونی کننده مواجه می شوند، محصولات خود را گران می فروشند.

 • میوه های گرمسیری سیستان و بلوچستان

  میوه های گرمسیری سیستان و بلوچستان

  سرزمین سیستان و بلوچستان محصولات کشاورزی منحصر به فردی همچون میوه های گرمسیری دارد که یکی از پتانسیل های بی نظیر سرزمین کویر و دریا است که وقتی نامی از آن ها برده می شود اغلب میوه هایی مانند موز، انبه یا خرما به ذهن می رسد اما تنوع میوه های گرمسیری و استوایی به حدی بالاست که اکثر آنها و خواص درمانی آنها به صورت ناشناخته باقی مانده است .

 • تکیه مدیر الملک

  تکیه مدیر الملک

  تکیه معاون الملک متعلق به دوره قاجار است که به دستور حسین خان معاون الملک جد استاد معینی کرمانشاهی ساخته شده است و دارای سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه است. این بنا در محله آبشوران قدیم و خیابان شهید حدادی قرار دارد. اهمیت این بنا به کاشیکاری آن است، کاشی هایی با مضامین تاریخی و مذهبی که از دوره تاریخی تا زمان احمدشاه قاجار را به تصویر می کشد، همچنین از مجالس مذهبی و حماسی نیز در جای جای این بنا کاشی های نصب شده است.

 • آتشکده آناهیتا ( قلعه دختر )

  آتشکده آناهیتا ( قلعه دختر )

  در شمال شرقی شهر کرمان و در داخل محدوده شهر کرمان بقایای دیدنی دو قلعه بزرگ به چشم می‌خورد. یکی از این بناهای مرموز و پر رمز و راز که تاکنون باستان شناسی نشده‌اند، "قلعه دختر" یا "قلعه گواشیر" است که به عنوان یکی از آثار معروف تاریخی شهر کرمان محسوب می‌شود.

 • دره شنگستان

  دره شنگستان

  دره شنگستان از مکان‌های گردشگری کرمان است و در منطقه ییلاقی کوهپایه در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری شمال شهر کرمان قرار دارد. دشت و دامنه، رودخانه، آبشارها و آبادی‌های کوهپایه از مهم‌ترین مقصدهای گذراندن اوقات فراغت کرمانی‌ها است. این منطقه علاوه بر زیبایی‌های پایین‌دست، در مسیرهای بالادست، خصوصا مسیرهای صعود به قله سیمَک یا کوه گهر، به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای کوهپایه‌ای کرمان، میزبان جلوه‌های دلپذیر طبیعت است.

 • کوه شیوشگان

  کوه شیوشگان

  در دل کوه‌های شرق شهر کرمان با نام باستانی شیوشگان و نام کنونی مسجد صاحب‌الزمان(ع)‌ که در جنب قبرستان وجود دارد، رازی نهفته است که تاریخ باستان شناسی را متحول می‌کند.

 • بازار اختیاری کرمان

  بازار اختیاری کرمان

  بازار اختیاری یکی از بازارهای کرمان به شمار می‌رود و با بافت سنتی و زیبایی که دارد از انتهای جنوبی بازار گنجعلی خان کرمان شروع می‌شود و تا ابتدای بازار وکیل امتداد می‌یابد.

 • تغییر نام خودروی رهام به شاهین

  تغییر نام خودروی رهام به شاهین

  مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با پیشنهاد جمعی از پژوهشگران و فعالان محیط زیست موافقت کرد تا نام محصول جدید این شرکت از رهام به شاهین تغییر کند.

 • ویروس کرونا فروش رستوران ها را به یک چهارم کاهش داد

  ویروس کرونا فروش رستوران ها را به یک چهارم کاهش داد

  رئیس اتحادیه چلوکباب و چلوخورش گفت: این اتفاقات باعث شده که در همین چند روز فروش اعضای صنف ما به کمتر از یک چهارم برسد به طوریکه اگر وضعیت به همین منوال ادامه داشته باشد ما حقوق اسفند ماه پرسنل را نمی‌توانیم پرداخت کنیم.

 • گزارش تصویری / فعالیت سه شیفته کارخانه تولید ژل ضد عفونی کننده

  گزارش تصویری / فعالیت سه شیفته کارخانه تولید ژل ضد عفونی کننده

  کارخانه تولید ژل ضدعفونی کننده خرمشهر در این روزها با تمامی ظرفیت خود به صورت سه شیفته مشغول به کار است.

 • بخشش جرایم ​​​​​​​پرداخت مشتریان سایپا تا سقف ۵۰ درصد

  بخشش جرایم ​​​​​​​پرداخت مشتریان سایپا تا سقف ۵۰ درصد

  سایپا قصد دارد به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در قالب طرح بهار تا بهار،طرح بخشودگی جرایم دیرکرد مشتریانی که موفق به پرداخت وجه چک خود در سررسید مقرر نشده اند را اجرا کند.

 • کشت‌ و صنعت فارابی خوزستان شکر دارویی ۶۳ کارخانه داروسازی کشور را تامین کرد

  کشت‌ و صنعت فارابی خوزستان شکر دارویی ۶۳ کارخانه داروسازی کشور را تامین کرد

  مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکرحکیم فارابی خوزستان گفت: این شرکت به عنوان تنها تولیدکننده شکر دارویی کشور امسال تاکنون در یک جهاد اقتصادی، ۶ هزار و ۲۰۰ تن شکر دارویی مورد نیاز ۶۳شرکت داروسازی ایران را تامین، و از واردات و وابستگی به این ماده اولیه مهم داروسازی بی‌نیاز کرد.

 • استارتاپ هواشناسی «سیمیتو» به پیش‌بینی سیل کمک می‌کند

  استارتاپ هواشناسی «سیمیتو» به پیش‌بینی سیل کمک می‌کند

  استارتاپ سیمیتو پیش از وقوع سیل به کمک شهرهای در معرض خطر شتافته و در این راستا با مجموعه بلد نیز همکاری‌هایی انجام داده تا مناطقی که احتمال وقوع سیل و سیلاب در آنها وجود دارد برای کاربران به نمایش درآید.

 • گزارش تصویری / تغییر خط تولید تجهیزات پزشکی به تولید ماسک در رشت

  گزارش تصویری / تغییر خط تولید تجهیزات پزشکی به تولید ماسک در رشت

  در پی شیوع ویروس کرونا یکی از واحدهای تولیدی تجهیزات پزشکی با توقف تولید اقلام قبلی، خط تولید خود را به تولید ماسک تغییر داد. در حال حاضر روزانه با ۳۰ نیرو و در دو نوبت کاری، سه هزار و ۵۰۰ عدد ماسک تولید می کند.

 • زمان واریز چهارمین یارانه معیشتی مشخص شد

  زمان واریز چهارمین یارانه معیشتی مشخص شد

  چهارمین مرحله از یارانه حمایت‌های معیشتی ساعت ۲۴ روز شنبه (۱۰ اسفند) به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

 • بلیت‌های قطار پس از 3 اسفند مشمول شرایط جدید استرداد نیست/هیچ قطار نوروزی به دلیل کنسلی بلیت حذف نشد

  بلیت‌های قطار پس از 3 اسفند مشمول شرایط جدید استرداد نیست/هیچ قطار نوروزی به دلیل کنسلی بلیت حذف نشد

  معاون مسافری راه‌آهن با بیان اینکه هیچ یک از قطارهای نوروزی به دلیل کنسلی بلیت حذف نشده است،‌گفت: پیش‌فروش بلیت قطارهای نوروزی در ظرفیت‌های خالی کماکان انجام می‌شود، ضمن آنکه به ضدعفونی قطارها توجه ویژه داریم.

 • هما برای انجام پرواز به دبی منتظر مجوز سازمان هواپیمایی امارات

  هما برای انجام پرواز به دبی منتظر مجوز سازمان هواپیمایی امارات

  با توجه به اطلاعیه سازمان هواپیمایی امارات در خصوص توقف هرگونه پرواز مسافری و باری ما به این کشور، هما برای انتقال مسافران ایرانی حاضر در دبی منتظر دریافت مجوز پرواز است.

 • رمز پویا را فراموش کنید!

  رمز پویا را فراموش کنید!

  در دنیای پیشرفته و بانکداری مدرن معمولا برای انتقال پول برای مبالغ بالا از این روش ارسال کدبرای مشتری استفاده می‌شود و افراد مجبور به استفاده از رمز پویا نیستند.امادرهرصورت این روشی است که مسئولان نظام بانکی برای همه مبادلات آنلاین در نظر گرفته‌‌اند.

 • ادغام یارانه‌های نقدی و معیشتی به اسم کم درآمدها و به کام پردرآمدها

  ادغام یارانه‌های نقدی و معیشتی به اسم کم درآمدها و به کام پردرآمدها

  کمیسیون تلفیق مجلس با ادغام یارانه های نقدی و معیشتی موجب کاهش 17 تا 28 درصدی یارانه دریافتی خانوارهای یک تا پنج نفره ای که یارانه معیشتی می گرفتند و عموما کم درآمد بودند و افزایش میزان یارانه دریافتی 18 میلیون نفری که یارانه معیشتی نمی‌گرفتند و عموما پردرآمد بودند، شد.

 • آخرین وضعیت جاده چالوس/ فعلا سفر نروید

  آخرین وضعیت جاده چالوس/ فعلا سفر نروید

  مدیر کل بحران و ماشین آلات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از آخرین وضعیت جاده‌های کشور در پی بارش باران و برف خبر داد و گفت: از ساعت 17 دیروز جاده چالوس را به دلیل احتمال سقوط بهمن مسدود کردیم و تاکنون 19 مورد سقوط بهمن با ارتفاع 5 تا 12 متری داشته‌ایم.

 • چرا در جولان "کرونا" کارکنان دورکار نشدند؟

  چرا در جولان "کرونا" کارکنان دورکار نشدند؟

  در جریان شیوع ویروس کرونا و نگرانی که از بابت ابتلا به آن وجود دارد، کاهش ساعت کاری کارکنان و یا دورکاری آنها نیز مطرح است ولی دولت هیچ تصمیمی در این رابطه نگرفته و به استناد اظهارات اخیر رئیس جمهوری برنامه‌ای هم در این‌باره ندارد.

 • کرونا میوه را گران کرد، تقاضای شیرینی و غذا را کاهش داد

  کرونا میوه را گران کرد، تقاضای شیرینی و غذا را کاهش داد

  ویروس کرونا حدود یک هفته‌ای است که به صورت جدی به ایران وارد شده و این موضوع بر بازارهای اقتصادی به ویژه خرده و عمده فروشی کالا تاثیر گذاشته است که دست فروشان مترو نیز از کاهش تقاضا بی نصیب نبوده‌اند و در سوی دیگر بازار خرده فروشی قیمت میوه و سبزه رشد داشته است.

 • لزوم حرکت به سمت بانکداری اسلامی

  لزوم حرکت به سمت بانکداری اسلامی

  کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: بانکداری اسلامی به معنای سهیم بودن بانک در سود و زیان مشتری است که این بهترین شیوه بانکداری است که بانک ها را از بنگاه داری دور می کند.

 • سه خودروساز بزرگ کشور بیش از ۷۹۳ هزار دستگاه خودرو تولید کردند

  سه خودروساز بزرگ کشور بیش از ۷۹۳ هزار دستگاه خودرو تولید کردند

  بررسی آمارهای منتشره سامانه کدال حاکی از تولید ۷۹۳ هزار و ۹۲۴ دستگاه خودرو توسط ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه است.

 • بازار بروزرسان را بیشتر بشناسید

  بازار بروزرسان را بیشتر بشناسید

  معاون بازرگانی نرم افزار به روز رسان در گفتگو با برنامه تحریریه اتاق اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: در برنامه بازار آنلاین برزو رسان بالغ بر 150 نفر بصورت مستقیم کار می کنند که هر روز هم تعداد این افراد بیشتر می شود و من همین جا از افراد متقاضی دعوت به همکاری می کنم تا به مجموعه ما اضافه شوند و کسب و کار داشته باشند