غلامعلی فیض‌اللهی، مینا کاری | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

غلامعلی فیض‌اللهی، مینا کاری

  • چهارشنبه 17 مهر 1398 21:55
  • شناسه 39678
غلامعلی فیض‌اللهی، مینا کاری

در بهار سال ۱۳۳۸ در خانواده‌ای هنرمند چشم به جهان گشود و از همان اوان کودکی با نقش و نگارهایی که پدرش بر روی ظروف مینا می‌آفرید آشنا شد.

بیوگرافی غلامعلی فیض‌اللهی

در بهار سال ۱۳۳۸ در خانواده‌ای هنرمند چشم به جهان گشودم و از همان اوان کودکی با نقش و نگارهایی که پدرم بر روی ظروف مینا می‌آفرید آشنا شدم و از سال ۱۳6۲ با جدیت به کار هنر میناسازی نزد مرحوم پدرم مشغول و از محضر ایشان درسهای فراوانی آموختم.

اکنون نیز به همراه برادرم غلامرضا فیض‌اللهی ادامه دهنده راه پدر هستیم و بیشتر به ساخت میناکاری های اماکن متبرکه مانند ساخت درب و ضریح حضرت سیّدالشّهداء(ع)، حضرت ابوالفضل العباس(ع)، حضرت زینب(س) و... مشغول می‌باشم و در کنار آن نیز به ساخت ظروف مختلف میناکاری و تابلوهای ابنیه آثار اصفهان مشغولم و آثارم در نمایشگاه‌های مختلفی مانند توانمندی‌های صادراتی، روز جهانی صنایع دستی نمایشگاه‌هایی در بلگراد، باکو، تایلند، آلمان، فرانسه، ژاپن، سوئیس، عربستان، چین، مسکو، سن پترزبوک، کره جنوبی و بلاروس و... در معرض دیده علاقه‌مندان قرار گرفته شد.

در خانواده‌مان سه خواهر در رشته مینا، مینیاتور در دانشگاه مشغول به تدریس می‌باشند که یکی از آنها در یکی از دانشگاه‌های آمریکا به تدریس هنر مشغول است و دو نفر دیگر در دانشگاه‌های ایران هنر مینیانور و مینا را تدریس می‌کند که با توجه به سفارشات پدرمان تمام تلاش ما حفظ و حراست از فرهنگ و هنر غنی ایرانی-اسلامی کشورمان است.

از سال ۱۳۷۰ بعنوان عضو و رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مینا، مینیاتور و نقاشی و همچنین رئیس اتحادیه صنف صنایع دستی استان اصفهان و عضو هیئت مدیره اتحادیه صادراتی صنایع دستی و رئیس هیئت مدیره سه قرض‌الحسنه که عموماً متعلق به هنرمندان می‌باشد به خدمتگزاری مشغول می‌باشم. که در حال حاضر بغیر از اتحادیه صنف صنایع در بقیه حضور دارم در سال ۱۳۷۵ بعنوان عضو نمونه هیئت مدیره تعاونی‌های استان انتخاب شدم در کنار کارهای هنری میناسازی چند سالی است که در دانشگاه هنر و علمی کاربردی نقش جهان به تدریس رشته هنر مینا کاری مشغول می باشم.

در زمینه هنر میناسازی برای اولین بار کتاب هنر میناکاری را نوشته و در سال ۱۳۸۸ به چاپ رسید، همچنین با توجه به اینکه مدرک تحصیلی‌ام لیسانس حقوق می‌باشد و به مسائل حقوقی نیز علاقه‌مند هستم در سال ۱۳۸3 کتاب برگزیده قوانین شهرداری را به كمک واحد حقوقی شهرداری اصفهان به چاپ رساندم، با توجه به اینکه مسئله مهم در کنار هنر موضوع گردشگری می‌باشد. در رشته جغرافیا و برنامه‌ریزي گردشگری موفق به اخذ کارشناسی‌ارشد در این رشته شدم و در سال ۱۳۹3 نیز درجه یک هنری در رشته مینا را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت صنایع دستی و گردشگری دریافت نمودم همچنین در زمینه‌های مختلف هنری مقالات و نوشته‌های مختلفی تهیه که در روزنامه‌ها و مجلات مختلف به چاپ رسید. همچنین بعنوان رئیس شورای هنری ستاد عتبات عالیات و عضو پژوهشکده هنرهای سنتی و عضو استاندارد هنر مینا مشغول بکار می‌باشم، در سال ۱۳۹۱ برای اولین بار نشانه استاندارد در رشته میناکاری را دریافت نمودم و در سال ۱۳۹4 بعنوان استاندارد برتر استان انتخاب شدم.

در حال حاضر در دانشگاه به تدریس در رشته حقوق و هنر مشغول به کار می‌باشم.

در حال حاضر نیز چند سالی است بعنوان مدیر کمیسیون ماده صد شهرداری اصفهان در خدمت مردم عزیز شهرم می‌باشم و بعد از فراغت از کار اداری تا پاسی از شب با کار بر روی ظروف مینا خستگی روزانه را از خود دور می‌نمایم، عشق به هنر میناسازی باعث شده و علیرغم اینکه دارای مجوز دفتر وکالت می‌باشم ترجیح می‌دهم بعنوان یک سرباز در خدمت اعتلای فرهنگ و هنر سرزمینم باشم.

هنری که یادگار نیاکانم می‌باشد که آنرا با چنگ و دندان حفظ و حراست نمودند و اکنون در اختیار ماست و ما باید آنرا حفظ و در اختیار آیندگان قرار دهیم.

در حال حاضر هم نیز در حال تدوین جلد دوم کتاب هنر مینا و همچنین کتابی پیرامون مسائل حقوقی ماده صد و کتابی در خصوص تاریخچه ضریح‌سازی می‌باشم که انشاءا... به زودی به چاپ خواهد رسید.

ورزشی:

از سال ۱۳۵۳ با ورزش کشتی آشنا شدم و بارها در استان به عنوان قهرمانی دست پیدا کردم در کشتی پیشکسوتان کشور در رشته آزاد نایب قهرمان کشوری و در فرنگی مقام سومی کشور را دارم.

 

غلامعلی فیض‌اللهی

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صد ساله ها»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها