آیین نامه صدور مجوز فروشگاه های صنایع دستی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آیین نامه صدور مجوز فروشگاه های صنایع دستی

  • یکشنبه 09 تیر 1398 00:16
  • شناسه 38828
آیین نامه صدور مجوز فروشگاه های صنایع دستی

فرزاد اوجانی معاون دفتر صادرات صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گفت: آیین نامه صدور مجوز فروشگاه های صنایع دستی پس از تصویب در هیأت دولت به سازمان میراث ابلاغ و ما نیز آن را به ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها ابلاغ خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، فرزاد اوجانی اظهار داشت: دو سال پیش طرحی در مجلس، جهت تمرکز در سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت در زمینه حفظ، احیا، ترویج، توسعه کمی، بهبود کیفی صنایع دستی کشور تصویب شد که طبق این مصوبه صدور مجوز فروشگاه های انحصاری هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران یکی از بندهای وظایف محوله به سازمان میراث فرهنگی است. 

معاون دفتر صادرات صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، یادآور شد: ایجاد هماهنگی در امر معرفی، آموزش و تحقیقات همچنین حمایت، هدایت و تشویق تولید، عرضه و صادرات محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی و صنعتگران و فعالان بخش صنایع دستی از دیگر محورهای این مصوبه است. 

صنایع دستی گران نیست 

اوجانی درباره قیمت کالاهای صنایع دستی نیز توضیح داد: نمی توان گفت کالاهای صنایع دستی گران است، اگر با دستمزد اولیه، مواد اولیه و ساعتِ کاری که برای خلق اثر صرف می شود، محاسبه شود، می بینیم صنایع دستی گران نیست. البته ممکن است برخی فروشگاه ها، سودهای نامتعارف روی کالاهای خود لحاظ کنند، که این موضوع نیز با ابلاغ آیین نامه صدور مجوز فروشگاه های صنایع دستی تحت نظارت قرار خواهد گرفت. 

وی ادامه داد: کالای صنایع دستی مانند هر کالای دیگر یک قیمتی دارد، از این رو قیمت تمام شده صنایع دستی که توسط یک هنرمند ساخته می شود و درصد سودی که فروشنده روی آن می کشد، باعث افزایش قیمت می شود. 

معاون دفتر صادرات صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به سوالی درباره میزان فروش صنایع دستی گفت: اینکه میزان فروش صنایع دستی نسبت به سال گذشته چه میزان است را نمی توان اکنون به طور رسمی اعلام کرد؛ زیرا فروش سال به سال برآورد می شود و این برآورد ماه به ماه نیست. 

اوجانی با بیان این که میزان فروش صنایع دستی با توجه به فصول طی سال متفاوت است، اضافه کرد: آمارهای صادراتی تاکنون، کاهش فروش صنایع دستی را نشان نمی دهد و اگر کاهشی وجود داشته، روند افزایشی میزان فروش، کند شده است؛ اما درصد فروش کاهش نداشته است.

مطالب بیشتر از «صنایع دستی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها