بهبود کیفیت فرش دستباف ایرانی با نانو نقره | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بهبود کیفیت فرش دستباف ایرانی با نانو نقره

 • یکشنبه 13 بهمن 1398 22:51
 • شناسه 41243
بهبود کیفیت فرش دستباف ایرانی با نانو نقره

استفاده از نخ‌های دارای نانوذرات نقره موجب ویژگی‌های جالب توجهی در فرش‌های دستباف یکی از شرکت‌های تولیدکننده فرش شده است؛ چرا که این محصولات دارای خواص آنتی‌باکتریال است، ضمن آنکه این فرش‌ها در محیط‌های مرطوب بو نمی‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا میکروب‌ها، باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها مانند "کورینه باکتریوم گزروزیس" از دلایل اصلی ایجاد بیماری‌ها، عفونت‌ها و ایجاد بوی بد هستند و برای کاهش فعالیت این میکروارگانیسم‌ها از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود. ولی یکی از شرکت‌های تولیدکننده فرش برای حل این مشکل از نخ‌های حاوی نانوذرات نقره استفاده می‌کند. محصولات آنتی‌باکتریال این شرکت در اثر تماس عرق بدن با سطح آن در مراکز پر رفت‌وآمد مانند مساجد و نواحی مسکونی بو نمی‌گیرد.

محمد جعفری اصل، مدیرعامل این شرکت در این باره گفت: در فرش‌های دستباف به دلیل استفاده از نخ‌های طبیعی، پروتئین‌هایی وجود دارد که این پروتئین‌ها موجب تشکیل "بید" در فرش می‌شود. در این فرش‌های دستباف به دلیل وجود خواص آنتی‌باکتریال بید تشکیل نمی‌شود. همچنین این فرش‌ها عاری از بوهای بد رایج در فرش‌های دستباف هستند. اگر فرش دستباف رایج در محیط‌های مرطوب قرار گیرد، به سرعت بو می‌گیرد؛ این در حالی است که در این فرش‌ها بوی بد ایجاد نمی‌شود.

جعفری، استفاده از نانوذرات را از مزایای فرش‌های تولیدی دانست و خاطر نشان کرد: نوع فناوری به کار رفته در این نخ‌ها به شکلی است که نانوذرات از آن جدا نمی‌شود، بنابراین با شست‌وشو، تاکردن فرش، تکان دادن فرش و جارو کردن آن، نانو ذرات جدا نشده و خواص فرش دستخوش تغییر نمی‌شود.

وی از صادرات این فرش‌ها به کشورهای آمریکا و اسپانیا خبر داد و یادآور شد: این محصول علاوه بر دریافت گواهینامه نانو مقیاس از ستاد توسعه فناوری‌نانو، توانسته تاییدیه بهداشتی از وزارت بهداشت را نیز دریافت کند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صنایع دستی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • محمد شفقی

  سازدهنی

  محمد شفقی (32)

  یکی از قدیمی ترین و مهم ترین تولید کنندگان فرش

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (525)

  طرح راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار، ، تعیین تکلیف دستمزد کارگران، آخرین اخبار پلیس امنیت اقتصادی، آخرین اخبار اقتصادی: 1.6 میلیون نفر متقاضی مسکن ملی، بازگشت رونق به بازار سرمایه تحریریه اقتصاد ساعت 12 شنبه 10 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (519)

  توانمندی تولید کنندگان، سیاست های پولی بانک مرکزی، گشت مشترک تعزیرات در بازار لوازم خانگی، اخبار اقتصادی: تسهیلات دهی به 12 رسته گل و گیاه زینتی، دریافت 60 هزار قطعه زمین برای ساخت مسکن تحریریه اقتصاد ساعت 12 چهارشنبه 07 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (524)

  آیا روند بازار بورس و سهام عدالت در ماه های اخیر، آخرین اخبار و آمار کشاورزی، صنعت دام و طیور استان کردستان، اخبار اقتصادی روز: نخستین افتتاح طرح اقدام ملی مسکن در سیرجان انجام می‌شود و... تحریریه اقتصاد ساعت 10 شنبه 10 خرداد

 • پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت

  گفتانه

  پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت (7)

  پشت صحنه برنامه چشم انداز اقتصاد، پیام تصویری مهرافزار، مدیریت پارچه سرای ایلکار، پیام صوتی مخاطب، معرفی بخش مخاطبان سایت و... بخشهای برنامه این هفته را تشکیل می دهند.

آخرین خبرها