نخستین هایپر صنایع دستی کشور در اصفهان افتتاح شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نخستین هایپر صنایع دستی کشور در اصفهان افتتاح شد

 • جمعه 18 بهمن 1398 12:01
 • شناسه 41331
نخستین هایپر صنایع دستی کشور در اصفهان افتتاح شد

اولین هایپر صنایع دستی کشور با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از مسوولان استانی روز دوشنبه در سرای عماد الملک اصفهان افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این آیین در جمع خبرنگاران گفت: در تولید حوزه صنایع دستی مشکلی نداریم و خوشبختانه هنرمندان و صنعتگر کارهای خوب تولید می‌کنند.

علی اصغر مونسان گفت: تاکنون وضع فروش و صادرات خوب بوده است و در داخل مارکت ها بزرگ تر و در بازارهای خارجی فروش داریم.

وی ادامه داد: تجاری سازی و کمک به فروش محصولات موضوع حایز اهمیتی است که خوشبختانه پیگیر هستیم تا مراکز فروش را افزایش دهیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  اظهارداشت: هایپرمارکت صنایع دستی و یا بازارچه‌های دایمی در دست احداث هستند که بخشی توسط وزارتخانه توسط پروژه‌های دولتی ‌انجام می‌دهند.

 وی اضافه کرد: با توجه به محدودیت‌های موجود، بخش خصوصی سرمایه‌گذاری مناسبی در راستای حوزه صنایع دستی انجام داده است.

مونسان یادآور شد: ایجاد هایپرها کمک به فروش هرچه بیشتر و عرضه صنایع دستی می‌کند.

مصطفی حصاری مدیرعامل شهر هنر(اولین هایپر صنایع دستی کشور) در گفت و گو با ایرنا افزود: این هایپر که به صورت پایه در اصفهان، در یک مرحله و ۷۰ مترمربع زیر بنا با حدود ۱۱ مغازه تجهیز و افتتاح شد.

وی با بیان اینکه اجناس و صنایع دستی با اصالت، با کیفیت، شناسنامه‌دار و با قیمت مناسب و تولید داخل در این هایپر وجود دارد، بیان کرد: قرار است این فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تمام نقاط کشور و سه شعبه در خارج از کشور ایجاد شود و این دیدگاه برای علاقمندان ایجاد شود که در هر شهر صنایع دستی را از هایپرهای شهر هنر تهیه کنند.

مدیرعامل شهر هنر اصفهان اظهارداشت: تمامی حوزه‌های صنایع دستی از جمله چوب، قلم زنی، فیزوزه کوبی، سفال مدرن و سنتی، چرم، میناکاری و لباس‌های دست دوز در اولین هایپر صنایع دستی کشور هنرهای خود را در معرض دید علاقمندان قرار داده‌اند.

وی با اشاره به طرح توسعه اولین هایپر صنایع دستی کشور خاطرنشان کرد: برای توسعه این هایپر برنامه‌هایی در دست اقدام بوده و قرار است تمامی این پاساژ سه طبقه در فازهای بعدی به طبقات هایپر اضافه شوند.

از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است که تاکنون ۴۰۰ هزار نفر شاغل در این بخش ساماندهی شدند با احتساب خانواده‌های این افراد معیشت حدود چهار میلیون نفر به صنایع دستی گره خورده است.

استان اصفهان به لحاظ حجم، ۶۰ در صد تولید صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده که از جمله این رشته‌ها زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری، تذهیب و تحریر انواع کتاب، قرآن، قطعات نگارگری و نقاشی است و در خاتم کاری، میناکاری، منبت، قلم زنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارد.

ایران با داشتن ۱۰ شهر و ۲ روستای فعال در تولید صنایع دستی، رتبه نخست دنیا را دارد.

استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار اثر تاریخی (یک هزار و ۸۵۰ اثر ملی و هفت اثر ثبت جهانی) و افزون بر ۶۰۰ خانه تاریخی در کانون توجه علاقه مندان حوزه گردشگری، باستان شناسی، معماری و هنر است.

برنامه ریزی جهت افزایش ورود گردشگر خارجی به کشور از اولویت‌های برنامه ششم توسعه است که این موضوع در استان اصفهان با توسعه زیرساخت‌ها در حال پیگیری است.

استان اصفهان دارای ۹۰ هتل و ۶۵ مهمانپذیر با ظرفیت حدود ۲۰ هزار تخت است که از این تعداد ۵۷ هتل و ۳۰ مهمانپذیر در کلانشهر اصفهان قرار دارد.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صنایع دستی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • محمد شفقی

  سازدهنی

  محمد شفقی (32)

  یکی از قدیمی ترین و مهم ترین تولید کنندگان فرش

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (525)

  طرح راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار، ، تعیین تکلیف دستمزد کارگران، آخرین اخبار پلیس امنیت اقتصادی، آخرین اخبار اقتصادی: 1.6 میلیون نفر متقاضی مسکن ملی، بازگشت رونق به بازار سرمایه تحریریه اقتصاد ساعت 12 شنبه 10 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (519)

  توانمندی تولید کنندگان، سیاست های پولی بانک مرکزی، گشت مشترک تعزیرات در بازار لوازم خانگی، اخبار اقتصادی: تسهیلات دهی به 12 رسته گل و گیاه زینتی، دریافت 60 هزار قطعه زمین برای ساخت مسکن تحریریه اقتصاد ساعت 12 چهارشنبه 07 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (524)

  آیا روند بازار بورس و سهام عدالت در ماه های اخیر، آخرین اخبار و آمار کشاورزی، صنعت دام و طیور استان کردستان، اخبار اقتصادی روز: نخستین افتتاح طرح اقدام ملی مسکن در سیرجان انجام می‌شود و... تحریریه اقتصاد ساعت 10 شنبه 10 خرداد

 • پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت

  گفتانه

  پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت (7)

  پشت صحنه برنامه چشم انداز اقتصاد، پیام تصویری مهرافزار، مدیریت پارچه سرای ایلکار، پیام صوتی مخاطب، معرفی بخش مخاطبان سایت و... بخشهای برنامه این هفته را تشکیل می دهند.

آخرین خبرها