جامعه فرش دستباف ایران در سوگ احمد دانشگر | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

جامعه فرش دستباف ایران در سوگ احمد دانشگر

  • چهارشنبه 18 فروردین 1400 09:59
  • شناسه 61908
جامعه فرش دستباف ایران در سوگ احمد دانشگر

استاد احمد دانشگر از مولفان شناخته شده و تاثیرگذار در عرصه فرش دستباف دار فانی را وداع گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، استاد فرزند مرحوم حاج محمد حسین دانشگر به سال 1312 شمسی در دزفول به دنیا آمده و تحصیلات خود را در خراسان و سپس دانشگاه تهران در رشته زبان و ادبیات عرب و محضر استادان گرانقدر چون بدیع الزمان فروزانفرو محمد فرزان انجام داده است .
ایشان علاوه بر پژوهش های ادبی و عرفانی در حوزه فرش دستباف، دامنه دار و عاشقانه تحقیق کرده است، رسانه ها و گردهمایی های داخلی و بین المللی همواره شاهد تحقیقات و مقالات ارزشمند و جامع ایشان بوده است.

کتاب معروف این فقید عزیر، دائره المعارف فرش ایران است که در 6جلد که جلد اول آن در مورد اقتصاد، جلد دوم در مورد رنگ است، جلد سوم در مورد نقش می باشد، جلد چهارم در مورد بافت، کتاب پنجم در مورد جغرافیا، انواع بافت و کتاب ششم در مورد کیفیت هاست .
توصیه ایشان برای جوانان: کسی که ابتدا می خواهد  وارد این گود بشود ابتدا باید تحقیقات کتابخانه ای بکند که به مسائل فرش و کارهایی که دیگران و همینطور منابع و ماخذ آشنا بشود بعد به تحقیقات میدانی بپردازد و انتخاب کند مسیر خودش را، اگر می خواهد بافنده بشود کارگاه دایر کند و به تحقیقات خودش هم برسد . و اگر می خواهد تجارت فرش بکند باید در حد آگاهی یک تاجر تحقیقات خودش را بکند و... بنابراین وقتی جوان وارد کار شد ابتدا باید هدفش را تعیین کند و رو به هدف خودش برود . فرش دانش بیکران است که نسل ها بعد از نسل باید در آن مطالعه کنند و بر آن بیفزایند .
یادش در قلب دوستدارانش پیوسته گرامی ست.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صنایع دستی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها