طرح خانه ایرانی موجب جهش در فروش صنایع دستی می شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

طرح خانه ایرانی موجب جهش در فروش صنایع دستی می شود

  • یکشنبه 24 دی 1396 10:32
  • شناسه 13894
طرح خانه ایرانی موجب جهش در فروش صنایع دستی می شود

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: طرح خانه ایرانی یک سبک جدید ارائه ترکیب محصولات صنایع دستی در اجزا و معماری خانه های ایرانی است که موجب جهش در فروش صنایع دستی می شود.

به گزارش ایران کالا به نقل از ایرنا بهمن نامور مطلق در مراسم رونمایی از طرح خانه ایرانی طراحی شده توسط موسسه چونک در هفتمین نمایشگاه بین المللی طراحی و دکوراسیون خانه(میدکس)  افزود، پیشتر مردم صنایع دستی را به صورت جدا و منفصل خریداری می کردند و چون خانه ها همگون نبود باعث زحمت و تغییرات متعدد می شد.

وی ادامه داد، در این طرح انواع محصولات صنایع دستی با ترکیبی در معماری و لوازم منزل با یک هارمونی و هماهنگی به صورت الگوی خوبی از یک خانه ایرانی ارائه می شود که نسل جدید صنایع دستی ما را در برمی گیرد. صنایع دستی در خانه های ما غریبه و ناهمگون بود اما ما با خانه ایرانی ترکیبی ارائه می دهیم تا صنایع دستی فقط به صورت نوستالژی و باز نمایی گذشته نباشد بلکه زندگی امروزی در آن شکل بگیرد.
در طرح خانه ایرانی تصمیم گرفتیم علاوه بر تمرکز روی محصولات صنایع دستی بر روی طراحی داخلی به سبک ایرانی هم تمرکز کنیم و به دلیل تنوع اقلیم نوع نگاه طراحان و جغرافیا مدل های مختلفی از این خانه ارائه می شود.
نامور مطلق تاکید کرد، اولین الگو از این خانه در نمایشگاه ملی صنایع دستی ارائه شد و این دومین طرح از این خانه است که با ویرایش و طراحی چونک انجام شده و امیدواریم روزی بتوانیم در یک مجموعه مستقل یک صد برند و قرائت مختلف از خانه ایرانی داشته باشیم که همه سلیقه های را تامین کند.

خانه ایرانی در پاریس 
نامور مطلق گفت، کشورهای دیگر طراحی یک مدل از خانه بومی خود را قبل از ایران انجام داده اند و ما چون در این زمینه با تاخیر وارد شدیم باید این عقب ماندگی را جبران کنیم.
وی افزود: برای سرعت بخشی و پیشرفت این طرح اقدامات مختلفی خواهیم داشت از جمله دادن فراخوان برای نمایشگاه عیدانه صنایع دستی کشور به استان ها تا هر استان به طور مجزا طرح خانه ایرانی خود را ارائه کند ضمن اینکه در تبریز و اصفهان در حال طراحی خانه های ایرانی به طور ثابت هستیم و مذاکراتی داشته ایم تا یکی از این خانه ها برای عید در نمایشگاه پاریس حضور پیدا کند.
معاون صنایع دستی یادآور شد: این طرح در نمایشگاه اخیر میلان ایتالیا هم مورد استقبال واقع شد و در خواست های مختلفی از جمله کشور اتریش برای ارائه این خانه در نمایشگاه های خود داشته اند.

خانه ایرانی خوانشی از معماری گذشته تا امروز ایران 
طراح خانه ایرانی نمایشگاه میدکس نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: این خانه خوانشی است که ما از معماری گذشته ایران در زمان معاصر باید داشته باشیم و اگر بخواهیم فرزند زمان خود باشیم نمی توانیم صرفا به الگوهای گذشته تکیه کنیم و از نگاه امروزی به میراث معماری خود غافل باشیم.
امیر شهراد افزود: الگوهای معماری گذشته خانه ایرانی با تحولات زمانه و شرایط روز قابل تکرار نیست و با بهره گیری از الگوهای چون اندرونی و بیرونی و نمادها و اسلوب های طراحی عالی گذشته، قابلیت های معماری ایرانی را در زمان حاضر و به شکل مدرن ترکیب و ارائه کردیم.
وی ادامه داد: نمونه ارائه شده در نمایشگاه به صورت نمادین بوده و در طراحی واقعی خانه ایرانی از ظرفیت و فضای موجود بهره بیشتر و از عناصر کمتر استفاده می کنیم .
این فارغ التحصیل معماری از دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: از نظر قیمت نسبت به محصولات خارجی عناصر و طرح مورد استفاده مقرون به صرف تر است که این امر نه به دلیل کیفیت پایین تر بلکه به دلیل استفاده از عناصر و محصولات بومی ممکن شده است.
نمایشگاه میدکس، بزرگترین رویداد حوزه معماری و دکوراسیون داخلی در ایران به شمار می‌رود و شرکت‌های مشاور، طراح معماری و معماری داخلی، تجهیزات دکوراسیون داخلی، مصالح نوین ساختمانی، لوازم تزئینی و مبلمان فضای باز، تجهیزات نورپردازی، تجهیزات هوشمندسازی ساختمان و دیگر تکنولوژی‌های جدید ساختمان و همچنین کتب و نشریات تخصصی و دانشگاهی مرتبط در آن شرکت و محصولات و خدمات خود را ارائه می کنند. 
در هفتمین نمایشگاه میدکس که سال 1395 برگزار شد، 369 شرکت از 14 کشور مختلف دنیا در فضای نمایشگاهی با مساحت حدود 10 هزار مترمربع در کنار یکدیگر به ارائه محصولات و خدمات خود پرداختند. 
در هشتمین دوره این نمایشگاه که از 21 تا 24 دی‌ ماه امسال در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا است، معاونت صنایع‌ دستی سازمان میراث ‌فرهنگی در سالن 38 این نمایشگاه حضور دارد و طرح‌های مختلف این معاونت از جمله طرح «خانه ایرانی» در این نمایشگاه به بازدید‌کنندگان معرفی می‌شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «صنعت و معدن»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها