قیمت خرما ۳ برابر نرخ واقعی است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

قیمت خرما ۳ برابر نرخ واقعی است

 • چهارشنبه 07 فروردین 1398 14:07
 • شناسه 37983
قیمت خرما ۳ برابر نرخ واقعی است

موسوی گفت:با وجود آنکه خرما با نرخ ۳ برابری بیش از قیمت واقعی در بازار عرضه می‌شود، مسئولان ذی‌ربط باید نظارت را در بازار افزایش دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ،علی‌اصغر موسوی، دبیر انجمن خرما با انتقاد از قیمت بالای خرمادر بازار اظهار کرد: هم اکنون هر کیلو خرما به سبب سودجویی دلالان و عوامل واسطه با نرخ‌های ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود در حالی که در ابتدای فصل برداشت به نرخ ۲ تا ۵ هزار تومان از کشاورزان خریداری شده است.

وی افزود: با وجود آنکه خرما با نرخ ۳ برابری بیش از قیمت واقعی در بازار عرضه می‌شود مسئولان ذی ربط باید نظارت را در بازار افزایش دهند و از سودجویی دلالان جلوگیری کنند چرا که سرد خانه‌ها مملو از خرما است و نمیدانیم بر اساس چه منطقی قیمت خرما این میزان افزایش یافته است.

موسوی تولید خرما در سال زراعی ۹۶-۹۷ را ۱ میلیون تن اعلام کرد و گفت: همه ساله ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار تن از این میزان در داخل مصرف و ۸۰ تا ۱۳۰ هزار تن به بازار هدف صادر می‌شود که امسال اختلاف قیمت ارز با دلار زمینه را برای رونق صادرات فراهم کرد.

دبیر انجمن خرما ادامه داد: بر اساس آمار همه ساله ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن از میزان تولید خرما به سبب نبود فرآوری و تولید به عنوان خوراک داممورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی به خرید توافقی خرما در ابتدای فصل را راه کار تنظیم بازار این محصول برشمرد و گفت: همه ساله باغداران به سبب کمبود نقدینگی از چند ماه مانده به فصل برداشت اقدام به پیش فروش محصول خود به دلالان می‌کنند مه همین امر زمینه را برای افزایش قیمت در بازار فراهم می‌کند در حالی که دولت با وعده خرید توافقی از باغداران می‌تواند از نوسان قیمت و پیش فروش محصول قبل از زمان برداشت به دلالان جلوگیری کند.

موسوی راه اندازی صندوق خرما را یکی دیگر از راه کار‌های کنترل قیمت در بازار برشمرد و گفت: با توجه به آنکه راه اندازی این صندوق دست دلالان و واسطه گران را از بازار کوتاه می‌کند از این رو می‌تواند در تعادل قیمت و آرامش بازار تاثیر بسزایی داشته باشد.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه خرما به بازار نداریم تصریح کرد: البته با استمرار روند سودجویی دلالان و واسطه گران پیش بینی می‌شود که قیمت خرما در ماه رمضان به بالای ۳۵ هزار تومان برسد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صنعت و معدن»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها