بازگشت ۷ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بازگشت ۷ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید

  • سه شنبه 05 آذر 1398 12:29
  • شناسه 40264
بازگشت ۷ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید

مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: تا پایان ۹۷ نزدیک به هفت هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید بازگشتند.

به گزارش  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «طهمورث لاهوتی اشکوری» با بیان اینکه از سال ۹۳ به بعد برنامه بازفعال سازی واحدهای صنعتی راکد اجرا شده، افزود: براساس برنامه امسال نیز، بازگردانی یکهزار و ۳۰۰ واحد تولیدی راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در دستور کار است.

وی اضافه کرد: کل واحدهای صنعتی مورد نظر برای برگرداندن به تولید برای امسال دو هزار واحد بوده که تا پایان مهرماه ۶۵۰ واحد به چرخه تولید بازگشتند.

مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره عمده مشکلات واحدهای صنعتی بازگشته به چرخه تولید، گفت: توجیه ناپذیری فنی و اقتصادی برخی از طرح‌ها، پایین بودن سطح فناوری در تولید، کمبود نقدینگی، فقدان بازار، تامین مواد اولیه تولید و همچنین بدهی

به بانک‌ها که منجر به تملک بانکی شده، از عمده‌ترین مشکلات این واحدها است.

به گفته لاهوتی اشکوری، چنانچه  بخواهیم کالای قابل رقابت با کالاهای خارجی داشته و به بازارهای خارجی دست پیدا کنیم، باید محصولی با هزینه تمام شده پایین تولید کنیم که تحقق این مهم با میزان سود تسهیلات اعطایی بانک‌ها به واحدهای تولیدی ناممکن به‌نظر می‌رسد.

وی تاکید کرد: واحدهای صنعتی باید به دنبال توسعه سطح فناوری و ارتقای ارزش افزوده تولیدات خود باشند و برای حل مشکلات تامین مالی، باید رویکرد بانک محور واحدهای صنعتی تغییر کرده و از بازار سرمایه تامین مالی شوند.

این مقام مسوول افزود: ضروری است فرایند حضور واحدهای کوچک و متوسط (SME) در بازار سرمایه بیش از پیش تسهیل شود تا شاهد حضور واحدهای بیشتری در تابلوی SMEها در بازار فرابورس باشیم.

به گزارش ایرنا، نزدیک به ۸۰ هزار واحد کوچک و متوسط (SME) در کشور وجود دارد که ۴۳ هزار واحد آنها در شهرک‌های صنعتی مجوز فعالیت داشته و ۷۵ درصد آنها فعالند.

مطالب بیشتر از «صنعت و معدن»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها