ثبت شرکت ماشین‌سازی و ایستگاه راه‌آهن اراک در فهرست میراث صنعتی کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ثبت شرکت ماشین‌سازی و ایستگاه راه‌آهن اراک در فهرست میراث صنعتی کشور

  • دوشنبه 18 آذر 1398 23:51
  • شناسه 40367
 ثبت شرکت ماشین‌سازی و ایستگاه راه‌آهن اراک در فهرست میراث صنعتی کشور

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: در همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور، شرکت ماشین سازی و ایستگاه راه آهن اراک در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا براساس اعلام میراث فرهنگی استان مرکزی، محسن کریمی با اعلام این خبر افزود: این همایش که در بندر ماهشهر استان خوزستان برگزار شد، 6 اثر میراث صنعتی استان مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت.

او گفت: از این 6 اثر یک اثر در زمره صنایع مادر،  4 اثر در زمینه صنعت ریلی و یک اثر مربوط به کوره های آجرپزی است.

معاون میراث فرهنگی استان مرکزی در ادامه افزود: از مجموع این آثار 2 اثر شامل شرکت ماشین سازی اراک و ایستگاه راه آهن اراک در فهرست میراث ملی صنعتی به ثبت رسیدند.

کریمی در ادامه گفت: در بررسی کارشناسی آثار ارائه شده، 4 اثر منابع آب، ایستگاه راه آهن اراک و شازند، پل راه آهن انانگرد آشتیان و کوره آجر پزی سوسن آباد اراک واجد ارزش تاریخی و فرهنگی شناخته شدند.

وی در ادامه گفت: شرکت ماشین سازی اراک که 143 هکتار وسعت دارد و از ساختمان ها و کارگاه های متعدد تشکیل شده، در زمره صنایع مادر ایران محسوب می شود و در دهه 1340 ساخته شده است.

او گفت: ایستگاه راه آهن همزمان با بهره برداری بخشی از خط آهن سراسری در سال 1317 به بهره برداری رسیده و مجموعه ای از ساختمان ایستگاه، مجتمع های مسکونی و انبار و سایر تاسیسات مربوط به صنعت ریلی است، ساختمان ایستگاه از یک ایوان ورودی و سالن انتظار تشکیل شده است .

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «صنعت و معدن»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها