رانت موجود در صنعت فولاد دلیل نیست، نتیجه است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رانت موجود در صنعت فولاد دلیل نیست، نتیجه است

 • جمعه 02 خرداد 1399 12:46
 • شناسه 43495
رانت موجود در صنعت فولاد دلیل نیست، نتیجه است

 محتشمی پور عضو هیئت مدیره انجمن فولاد ایران هم گفت: رانت دلیل نیست بلکه نتبجه است ، مشکلی که در بازار فولاد داریم مسئله قیمت گذاری است به دلیل نوع قیمتی که در بازار است فاصله گذاری را در بازار زیاد میکند و این فاصله قیمت رانت را به ما نشان می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا رضا شهرستانی عضو انجمن فولادو محتشمی پور عضو هیئت مدیره انجمن فولاد ایران در گفت و گو با شبکه ایران کالا به موضوع بازار فولاد از قیمت گذاری دستوری تا نابسامانی مدیریتی پرداختند.

شهرستانی در ابتدا پیرامون بحث رانت های سنگین در زنجیره فولادگفت: هرجایی  عرضه و تقاضا همدیگرو پیدا کنند و دستوری باشد رانتی ایجادمیشود ریشه این مسئله به سیاست دولت بر می گردد.

وی ادامه داد: ما در حوزه فولاد دو دسته تولیدات داریم 1. محصولات تخت مثل ورق 2. طویل مثل میلگرد، محصولات تخت سال قبل حدود 11 ملیون تن تولید شده که 10 ملیون تن رو فولاد مبارکه و 1 ملیون تن فولاد خوزستان تامین کردند .8 ملیون تن ورق گرم تولید شده و 2 ملیون تن ورق های سرد ، امسال نزدیک 2 ملیون تن اسلک صادر شد که در تولید داخل ما دچار مشکل شدیم و اختلاف قیمت در بازار بوجود آمد زیرا باتوجه به اینکه در بخش بورس نظارت است و بعد از آن نظارتها نسبت به عرضه و تقاضا کم میشود و این اختلاف قیمت به وجود میاد

محتشمی پور عضو هیئت مدیره انجمن فولاد ایران هم گفت: رانت دلیل نیست بلکه نتبجه است ، مشکلی که در بازار فولاد داریم مسئله قیمت گذاری است به دلیل نوع قیمتی که در بازار است فاصله گذاری را در بازار زیاد میکند و این فاصله قیمت رانت را به ما نشان می دهد.

وی افزود: فرمول های بالادستی قیمت های پایین دستی را بالا میبرد با توجه به قیمت جهانی ، سیستم مدیریتی در بازار و در مقاطع مختلف داشتیم که چه عواملی باعث افزایش قیمت میشود این اتفافات هم قبلا رخ داده و تجربیاتی همچنینی هم قبلا داشتیم و الان استفاده نکردیم انچه که در بازار فولاد مقرراتی حاصل شده نظر شخص یک مدیر دولتی است ، اگر مسائل و تجربه های گذشته اصلاح نشود دوباره تجربیات قبل تکرار میشود. این اتفاق تنها برای فولاد نیست بلکه برای پتروشیمی هم هست ولی این اسیب در بازار فولاد برای مصرف کننده بیشتر است.

شهرستانی عضو انجمن فولاد هم گفت: پارسال 27 ملیون تن تولید فولاد داشتیم که 18/5 ملیون تن صادرات داشتیم سعی ما این بود که امسال بین 30 تا 32 ملیون تن تولید داشته باشیم که 15 ملبون تن مصرف داخلی و برنامه ریزی کردیم 15 ملیون تن هم صادر کنیم . الان رقابت شدید بین بازار فولاد ما و چین است که کشور چین حتی برنامه دارد به صورت حمل و نقل رایگان فولاد خود را صادر کند.  الان کاهش قیمت نفت داریم و نمی توانیم صادر کنیم باید تمرکز کنیم روی صادرات غیر نفتی مثل همین فولاد که کیفیت عالی هم دارد ما باید روی صادرات فولاد سرمایه گذاری کنیم.

 

 

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های کارشناسان این برنامه را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «صنعت و معدن»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • محمد شفقی

  سازدهنی

  محمد شفقی (32)

  یکی از قدیمی ترین و مهم ترین تولید کنندگان فرش

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (525)

  طرح راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار، ، تعیین تکلیف دستمزد کارگران، آخرین اخبار پلیس امنیت اقتصادی، آخرین اخبار اقتصادی: 1.6 میلیون نفر متقاضی مسکن ملی، بازگشت رونق به بازار سرمایه تحریریه اقتصاد ساعت 12 شنبه 10 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (519)

  توانمندی تولید کنندگان، سیاست های پولی بانک مرکزی، گشت مشترک تعزیرات در بازار لوازم خانگی، اخبار اقتصادی: تسهیلات دهی به 12 رسته گل و گیاه زینتی، دریافت 60 هزار قطعه زمین برای ساخت مسکن تحریریه اقتصاد ساعت 12 چهارشنبه 07 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (524)

  آیا روند بازار بورس و سهام عدالت در ماه های اخیر، آخرین اخبار و آمار کشاورزی، صنعت دام و طیور استان کردستان، اخبار اقتصادی روز: نخستین افتتاح طرح اقدام ملی مسکن در سیرجان انجام می‌شود و... تحریریه اقتصاد ساعت 10 شنبه 10 خرداد

 • پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت

  گفتانه

  پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت (7)

  پشت صحنه برنامه چشم انداز اقتصاد، پیام تصویری مهرافزار، مدیریت پارچه سرای ایلکار، پیام صوتی مخاطب، معرفی بخش مخاطبان سایت و... بخشهای برنامه این هفته را تشکیل می دهند.

آخرین خبرها