صنایع تبدیلی و غذایی و توسعه کشاورزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

صنایع تبدیلی و غذایی و توسعه کشاورزی

  • چهارشنبه 02 مهر 1399 02:32
  • شناسه 45783
صنایع تبدیلی و غذایی و توسعه کشاورزی

میهمانان برنامه آقایان دکتر ناصر شاهنوشی عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد، محمد مهدی برومندی مشاور و سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی، خاکزاد رستمی دبیر نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران، مهرداد شمس مولوی بنیانگذار گروه صنایع غذایی شادلی و ​​​​​​​علی شریعتی مقدم رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران با دکتر پرویزیان مجری برنامه به بررسی وضعیت محصولات کشاورزی خصوصا صنایع تبدیلی در این حوزه پرداختند

دکتر ناصر شاهنوشی عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگو با برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا گفت: کشورهای توسعه یافته بیشترین حمایت را از بخش کشاورزی دارند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم این کار را انجام می دهند.

آقای شاهنوشی ادامه داد: به دلیل اینکه بخش کشاورزی به عنوان یک صنعت پایه محسوب می شود و تولید محصولات تنها تا زمان تولید در مزرعه به بخش کشاورزی مربوط می شود و بعد از آن به صنایع تبدیلی و صنعت مربوط است کشاورزی سهم کمی در رشد اقتصادی کشورها دارد.

وی افزود: از طرفی رشد اقتصادی مربوط به زنجیره ایجاد ارزش افزوده است که سرمایه گذاری های مختلفی در این حوزه صورت می گیرد و دولت ها حمایت خود را از این صنایع واسطه ای نیز با روش های مختلفی انجام می دهند.

دکتر شاهنوشی با بیان اینکه اکنون محصولات تولیدی در بخش کشاورزی به همه جای دنیا صادر می شود و صنایع غذایی مکمل صنایع کشاورزی هستند اظهار داشت: قدرت رقابت را با بسیاری از کشورهای دنیا در حوزه تولید محصولات کشاورزی داریم بنابراین باید به سمت سرمایه گذاری در حوزه صنایع غذایی برویم و به این وسیله بازار محصولات این صنعت را در طول سال متعادل نگه داریم.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: اگر سرمایه گذاری در بخش های جانبی محصولات کشاورزی به اندازه سرمایه گذاری در حوزه خودرو بود اکنون حرفی برای گفتن در بازارهای جهانی داشتیم در حالی که در حوزه خودرو اکنون جایگاهی در دنیا نداریم.

شاهنوشی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اساسی در کشور ما و در حوزه تجارت و صنعت پراکندگی حوزه های تصمیم گیری است گفت: مشکلات غیر قابل حل نیست و تنها به ارادهی بالادستی نیاز است و باید در حاکمیت و نهاد ریاست جمهوری این اتفاق بیافتد. تشکیل وزارت بازرگانی در دنیا دیگر جایگاهی ندارد و تقریبا در هیچ کشوری این وزارتخانه را نداریم و این اصرار دولت به دلیل تفکرات ناصحیح است.

محمد مهدی برومندی مشاور و سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی میهمان تلفنی برنامه چشم انداز نیز در گفتگو با این برنامه و دیگر کارشناسان گفت: معاونت بازرگانی در وزارت جهاد به موضوع صنایع تبدیلی می پردازد و در حد یک معاونت در این وزارتخانه فعالیت دارد.

آقای برومندی تصریح کرد: در راستای دستیابی به امنیت غذایی، اشتغال و صادرات محصولات کشاورزی و همچنین جلوگیری از خام فروشی باید تحولات اساسی در سیاست های وزارت جهاد کشاورزی اتفاق بیافتد.

وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم این است که در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی حدود 1700 ردیف خاص وجود دارد که مرتبط با بخش کشاورزی است گفت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری بعد از مکاتبات مفصلی که وزارت جهاد با وزارت صمت در این خصوص داشت و نتیجه ای حاصل نشد از سال 94 تقریبا تمام این حوزه ها را طی ابلاغی به صورت قانونی به وزارت جهاد واگذار می کند اما علی رغم همه مکاتبات و تلاشهای صورت گرفته در وزارت جهاد تا کنون وزارت صمت از همکاری امتناع کرده و پرونده ها و ردیفهای اعتباری این صنایع در قانون بودجه را به وزارت جهاد منتقل نکرده است.

سخنگوی وزارت جهاد گفت: نظارت هر دو وزارتخانه مشکلات و پیچیدگی‌هایی را ایجاد کرده و هنوز این حوزه ها به وزارت جهاد واگذار نشده و در واقع بسیاری از معضلات در حوزه های مربوط به کشاورزی به همین دلیل است.

آقای برومندی تأکید کرد: در وزارت جهاد معتقدیم تمام محصولات غذایی از جمله شیرینی و شکلات، دلستر و نوشابه، قند و شکر و .... باید به وزارت جهاد واگذار شود تا با مدیریت یکپارچه و منسجم بسیاری از مشکلات این حوزه حل شود.

برومندی تأکید کرد: نوسانات شدید قیمت در بازار موجب شده که شرایط تولید در کشور خصوصا در حوزه کشاورزی و ... دچار مشکل شده است.

خاکزاد رستمی دبیر نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران نیز در ارتباط را برنامه چشم انداز و گفتگو با مجری برنامه گفت: حلقه صنایع تبدیلی و تکمیلی اولین حلقه بعد از تولید محصول و یکی از مهم ترین بخش هایی است که می تواند با همراهی علم و تکنولوژی کمک زیادی به کشاورزان و تولید کنندگان کند.

آقای رستمی گفت: در برخی از حوزه ها این بخش از صنعت به طور بینابینی عمل کرده و نه به طور کامل به کشاورزی کمک کرده و نه از مدار خارج بوده است. به عنوان مثال شالیکوبی ها نتوانستند خودشان را با پیشرفت صنعت وفق بدهند و هنوز از ماشین آلات قدیمی استفاده می کنند.

رستمی افزود: صنایع تبدیلی فعلی در کشور جوابگوی حجم تولیدات در کشور نیست و عواملی که می تواند این صنعت را موفق کند سرمایه در گردش و تکنولوژی استفاده شده در این صنعت است.

وی با اشاره به اینکه در استان مازندران که در بخش مرکبات و برنج سرآمد است بخشی از تولدی و کشاورزی به صورت سنتی اداره می شود که باید به سمت صنعتی شدن پیش برود اظهار کرد: از  1200 واحد شالیکوبی 800 واحد با ظرفیت 50 درصد در حال فعالیت هستند و این به دلیل ایجاد واحدهای بیشتر به جای به روز کردن واحد های قدیمی بوده است و واحدهای به روز شده ظرفیت بیشتر بازار را به خود اختصاص داده اند و واحدهای کوچک توان مدرن سازی را پیدا نکرده اند.

مهرداد شمس مولوی بنیانگذار گروه صنایع غذایی شادلی که به عنوان تولید کننده میهمان برنامه چشم انداز بود گفت: سومین مجموعه تولیدی آبمیوه و کنستانتره بعد از انقلاب هستیم و در حوزه صادرات همیشه پیشگام بودیم ولی به دلیل مشکلات موجود در حوزه تبادلات ارزی و پولی و از طرفی شیوع کرونا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنیم.

وی در خصوص نحوه فعالیت شرکت شادلی گفت: میوه ای که مناسب صنعت آبمیوه است معمولا میوه ها و محصولات پادرختی یا درجه سه است که در بازار کم است و باغداران تمایل دارند محصولات خودشان را به صورت تازه خوری و به عنوان میوه درجه یک و دو در بازار عرضه کند و به همین دلیل هم محصولات باغی برای تولید آبمیوه و کنستانتره کم است و هم از طرفی محصولات روی دست باغدار باقی می ماند.

آقای مولوی گفت: از دولت خواهشمندیم در شرایط تحریمی و کرونایی بسته های حمایتی از جمله تخفیفات مالیاتی و یارانه های انرژی برای تولید کنندگان در نظر بگیرد و همچنین از بخشنامه های ناگهانی و یک شبه جلوگیری کند به دلیل اینکه واحدهای تولیدی برنامه ریزی خود را به صورت سالانه انجام می دهند و این بخشنامه ها تا حد بسیار زیادی به روند تولید ضربه می زند.

علی شریعتی مقدم رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران گفت: متأسفانه شرایط صادراتی محصولات صنایع غذایی تبدیلی خوب نیست و از دو سال پیش شرایط خوبی برای صادرات فراهم نشده است.

آقای شریعتی ادامه داد: صنایع غذایی ما پیشرفته، دارای استاندارد و از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند ولی در بازار جهانی حضور خوبی نداریم و این جای سوال دارد.

وی افزود: مشکلات زیادی برای صادر کنندگان وجود دارد از جمله تعلیق کارت بازرگانی اختلاف قیمت پایه صادراتی و ... که وضعیت صادرات محصولات غذایی تبدیلی را دچار چالش کرده است و باید به جد در این خصوص راهکار مناسبی اتخاذ شود.

 

مطالب بیشتر از «صنعت و معدن»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها