تاثیر نوسانات نرخ دلار بر بازار آهن | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تاثیر نوسانات نرخ دلار بر بازار آهن

  • چهارشنبه 25 فروردین 1400 15:12
  • شناسه 62189
تاثیر نوسانات نرخ دلار بر بازار آهن

 در حالی که تاثیر نوسانات نرخ ارز در بزرگترین صنایع تا سفره کوچک مردم مشهود است اما گویا کاهش نرخ اسکناس امریکایی بر هیچ صنعت و کالایی کارساز نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، دستهای پشت پرده در بازار آهن تصمیم گیرنده اصلی برای افزایش قیمت هستند و رویدادهای سیاسی، نوسانات نرخ دلار، تحریم ، کرونا و هیچ دلیل دیگری به صورت مستقیم بر افزایش نرخ آهن تاثیر مستقیم ندارد.

محمد هراتی، فعال بازار آهن در مورد نوسانات تغییرات تقاضا در بازار آهن به دلیل افزایش نرخ دلار گفت : تغییرات مداوم قیمت در بازار آهن و ترس مصرف‌کننده نهایی از خرید و افزایش قیمت‌ها به مغازه‌دار خرد و از خرده‌فروش به تولید‌کننده منتقل می‌شود و گرانی در بازار آهن  و نداشتن نقدینگی کافی برای مصرف‌کننده نهایی از دردسرهای بزرگ فعالان این بازار است.

وی افزود :الان ۱۰۰ کیلو آهن حدود ۳ میلیون نرخ دارد به همین دلیل است که مردم برای مصارف خانگی و خرد به خلازیر و ضایعاتی‌های آهن روی آورده‌اند که قیمت تمام شده کمتری دارد.

این کارشناس با اشاره به جابجایی بارهایی که به صورت نمایشی در بازار انجام می‌شود گفت: خریدهای بازار آهن  توسط خرده‌فروشان، آهن‌فروشان و بنگاه‌داران بیشتر حالت سرمایه‌گذاری و تبدیل ریال به کالا برای ممانعت از کاهش ارزش نقدینگیشان دارد و این موضوع ارتباط مستقیم با عدم اعتماد فعالان بازار آهن نسبت به رخدادهای سیاسی و نوسانات قیمت دلار دارد.

هراتی ضمن تاکید بر دستهای پشت پرده در بازار آهن گفت: بسیاری از دولتی‌ها به هر عنوانی ذی‌نغع اتفاقات افسارگسیخته هفتگی بورس کالا هستند . چه دلیل منطقی میان افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی ورق آهن در بورس کالا بعد از تعطیلات عید وجود دارد؟ ضمن اینکه این افزایش در بازار آهن رقم قابل توجهی است .

وی ادامه داد : کارخانه‌ها فروش دارند اما این افزایش تقاضا که باید روی قیمت نهایی آهن اثر گذار باشد تاثیری در قیمت آهن ندارد و منفعتی برای مردم به جهت کاهش قیمت‌ها ندارد.

این فعال بازار آهن در خصوص حجم بالای خرید و مصارف صنعتی ، نفت، گاز ، پتروشیمی و معادن گفت: خرید توسط این بخش صورت می‌گیرد اما حجم کار این بخش نیز بسیار کاهشی بوده و از ۱۰۰ درصد به ۲۰ درصد رسیده است. بسیاری از تولیدکنندگان متوسط به دلیل تحریم‌ها از بازار حذف شدند و معادن و کارخانجات کوچک از بازار جمع شدند.

وی گفت: مافیا در بازار آهن تصمیم گیرنده اصلی برای افزایش قیمت هستند و رویدادهای سیاسی، نوسانات نرخ دلار، تحریم ، کرونا و هیچ دلیل دیگری به صورت مستقیم بر افزایش نرخ آهن تاثیر مستقیم ندارد و این دلایل بهانه‌ای است برای افزایش نرخ !

وی با بیان اینکه دولت بازار آهن را به حال خود رها کرده گفت :  قبلا تعزیرات و اتحادیه افزایش قیمت‌ها جلوگیری می‌کردند اما الان بازار رها شده و ذی‌نفع تمام این اتفاقات تولیدکننده‌هایی هستند که رانت بیشتری دارند و کسانی هستند که به پشتوانه دولت قیمت‌ها را بالا می‌برند.

هراتی خاطرنشان کرد : در افزایش تومان به تومان دلار آهن نیز گران شد ولی بازار آهن اصلا نگاهی به کاهش دلار ندارد . آهن در همه مقاطع فولادی در بازار ایران با دلار ۳۵ هزار تومانی خرید و فروش می‌شود این در حالی است که شب عید ۱۰ درصد افزایش قیمت آهن داشتیم و بعد از عید هم ۱۰ درصد دیگر روی قیمت‌ها رفت.

وی در پایان از بین رفتن و کوچک شدن بسیاری از بازرگانی‌های فروش آهن اشاره کرد و گفت: قبلا در مجموعه من ۵۰ نفر مشغول به کار بودند که الان به ۲۵ نفر رسیده و هر لحظه نیز امکان تعدیل نیرو وجود دارد.

گویا آنچه از نوسانات نرخ دلار عاید صنایع بزرگ به ویژه آهن در بازار کشور شده افزایش لحظه به لحظه ای قیمت‌هاست که مردم و مصرف‌کننده متضرر نهایی این بهانه‌ها هستند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «صنعت و معدن»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها