دستیابی ایران به فناوری تولید قیرهای پیشرفته | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دستیابی ایران به فناوری تولید قیرهای پیشرفته

  • سه شنبه 25 دی 1397 11:42
  • شناسه 36762
دستیابی ایران به فناوری تولید قیرهای پیشرفته

تولیدکنندگان ایرانی، نخستین بار موفق به تولید نوعی قیر جدید منطبق با استاندارد جهانی شدند، که متناسب با حجم ترافیک جاده ای تولید می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا، ایران از بزرگترین تولیدکنندگان قیر در جهان شناخته می شود که با دستیابی به فناوری های جدید در این صنعت می تواند جایگاه خود در بازارهای جهانی را تقویت کند.
سالیانه 100 میلیون تن قیر در جهان تولید و مصرف می شود؛ ایران در گذشته 10 درصد بازار قیر دنیا را در اختیار داشت که به علت بروز مشکلاتی در روند صادرات، سهم ایران کاهش داشته و سایر کشورها از جمله بحرین و عراق تلاش کرده اند که جایگاه ایران را اشغال کنند.


میزان تولید قیر کشور بیش از پنج میلیون تن و صادرات نیز بیش از سه میلیون تن در سال است.
بار ترافیکی یکی از عوامل اصلی پایین آمدن عمر آسفالت بوده و چنانچه از قیرهای با فناوری جدید در جاده ها استفاده شود عمر آسفالت افزایش قابل توجهی می یابد.
به گزارش شرکت نفت پاسارگاد (از زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی)، پیش از این تولید قیرهای متناسب با شرایط آب و هوایی انجام می شد که اکنون متخصصان کشورمان به دانش تولید قیر براساس حجم ترافیک جاده ای نیز دست یافته اند. 
طبقه بندی قیرها براساس عملکردی با عنوان پی.جی (PG) از حدود چهار سال پیش در ایران ایران آغاز شد.
قیرهای پی جی (PG) منطبق با شرایط آب و هوایی بوده اما در نوع جدیدی که به تازگی تولید شده است قیر بر اساس نوع ترافیک عادی، سنگین، خیلی سنگین و فوق سنگین تولید می شود.
در قیر جدید علاوه بر شرایط ترافیکی، شرایط آب و هوایی که در انواع دیگر قیرهای پی.جی (PG) دیده شده بود نیز وجود دارد که با تحقق آن، ایران به دانش تولید به روز ترین مدل قیر دست یافته است.

 ایران به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر نفتی جهان، سال هاست در صنعت قیر فعالیت دارد. در سال های 1386 تا 1390 ایران با تکیه بر کیفیت و میزان عرضه قیر، تعیین‌کننده قیمت این محصول در منطقه بود.
در آن دوران، کشورهای متعدد اروپایی و آسیایی مشتری قیر با کیفیت ایران بودند، به طوری که اروپایی ها با وجود تحریم حاضر بودند به دلیل کیفیت بالا، قیر تولید شده در ایران را از طریق واسطه ها به شیوه های گوناگون بخرند.
با گذشت زمان به دلیل ضعف نظارت بر فعالان این عرصه و تخلف در تولید و صادرات این محصول، این جایگاه از دست رفت؛ به طوری که به جای ایران اکنون بحرین به مرجع تعیین قیمت قیر در منطقه تبدیل شده است.

اکنون ایران به دلیل ضعف نظارت بر فعالیت ده ها شرکت تولیدکننده و تخلف های گسترده در تولید و صادرات این فرآورده، جایگاه خود در بازارهای جهانی را از دست داده است و حتی برخی کشورها واردات قیر از ایران را متوقف کرده اند.
دستیابی به فناوری های جدید تولید قیرهای پیشرفته و ساماندهی روند تولید و صادرات می تواند به احیای جایگاه ایران در بازار جهانی قیر کمک کند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «فناوری اطلاعات»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها