انحصارگرایی مخابرات عام عدم توسعه VDSL در کشور است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

انحصارگرایی مخابرات عام عدم توسعه VDSL در کشور است

  • شنبه 16 اسفند 1399 08:41
  • شناسه 61031
انحصارگرایی مخابرات عام عدم توسعه VDSL در کشور است

وزیر ارتباطات تاکید دارد که مخابرات به خاطر انحصارگرایی که انجام می‌دهد باعث شده که VDSL در کشور توسعه پیدا نکند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، «محمدجواد آذری جهرمی» در گروه تلگرامی خود به سوالاتی که کاربران از او پرسیده بودند پاسخ داد. وزیر ارتباطات که از طریق این کانال مستقیم با مردم صحبت می‌کند درباره موضوعات مختلفی از جمله مخابرات و انحصارگرایی این شرکت و عدم توسعه VDSL در کشور صحبت کرد.

ژاو درباره فیبرنوری و راهکاری که باعث می‌شود بقیه شرکت‌ها غیر از مخابرات نیز بتوانند بر بستر فیبرنوری به مردم اینترنت با کیفیت‌تر و پرسرعت‌تری ارائه کنند گفت: «در سال ۹۶ مصوبه‌ای در کمیسیون تنظیم مقررات تحت عنوان «بیت‌استریم» داشتیم. بر اساس این مصوبه مخابرات موظف است با شرکت‌های دیگر همکاری کند برای اینکه امکان ارائه خدمات به سایر شرکت‌ها فراهم شود. مصوبات قانونی این موضوع وجود دارد و چند ماه قبل بین شرکت مخابرات ایران، آسیاتک و شاتل در تهران، قم، بوشهر و سایر استان‌ها قراردادهایی امضا شد تا این دو شرکت نیز بتوانند خدمات اینترنت بر بستر فیبرنوری که در انحصار مخابرات است را ارائه کنند اما سهامداران مخابرات همواره بر برداشتن انحصار نگاه بدبینانه دارند و دخالت‌های مدیریتی مانع از انجام این کار شده است. متاسفانه ضمانت‌های اجرایی مصوبه هم فعلا به اندازه کافی نیست.»

وی با تاکید بر اینکه مخابرات خیلی سخت در این مسیر حرکت می‌کند افزود: «به خاطر دارم زمانی که قرار بود انحصار نسل سوم و چهارم اینترنت همراه در اپراتور رایتل برداشته شود، همین خصلت مدیران مخابرات ایران در سهامداران رایتل هم وجود داشت و سهامداران تامین اجتماعی و وزارت رفاه پیگیر بودند که این انحصار شکسته نشود. آن زمان نیز من اعلام کردم شکستن این انحصار باعث رشد رایتل خواهد شد و این طور هم شد؛ رایتل پس از شکست انحصار ده برابر رشد کرد چرا عملا بازار بزرگ‌تر شد.»

او درباره برنامه‌ای که کشور برای توسعه ۵ میلیون پورت VDSL تا پایان سال داشته گفت و تاکید کرد مخابرات ایران نتوانست منابع مالی این کار را تامین کند: «از طرفی هم با شرکت های بخش‌خصوصی علی رغم قراردادی که بسته بود (بیت استریم) همکاری نکرد. نتیجه آن شده که حالا در حد ۱ میلیون پورت VDSL  نصب شده داریم و نتوانستیم به دلیل عدم همکاری مخابرات به برنامه اصلی ودر در این زمینه برسیم.»

جهرمی تاکید که آنها دست از کار برنداشتند برای اینکه به برنامه برسیم به جای تمرکز روی VDSL روی ۵G و FWA (راهکاری است که در حوزه بی‌سیم به ‌صورت ثابت خدمات را به مشتریان انبوه و سازمانی ارائه می‌دهد) متمرکز شده‌اند: «اینترنت خانگی ۵G به زودی راه‌اندازی می‌شود اولین شرکتی که این کار را انجام می‌دهد مبین‌نت است. این شرکت از دوشنبه آینده (۱۸ اسفند) افتتاح اولین مجموعه کاری خود را در زمینه ۵G خانگی در تهران دارد و در فاز بعدی و به تدریج در سال آینده نقاط بیشتری را پوشش خواهد داد تا از برنامه توسعه اینترنت خانگی خود عقب نمانیم. البته در این بین مذاکرات ما با مخابرات.»

آذری جهرمی به خصوصی سازی مخابرات در سال ۸۸ اشاره کرد و گفت این موضوع دو تاثیر مهم در صنعت ارتباطات کشور داشته است: «اتفاقات سال ۸۸ و خصوصی‌سازی مخابرات دو اثر داشت. رشد بالای اپراتور همراه اول حاکی از این بود که یک مدیریت صحیح در این مجموعه انجام شد و رقابت خوبی بین ایرانسل  و همراه اول شکل گرفته است. بنابراین فضا منطقی رشد کرد اما در اینترنت خانگی و مخابرات پس‌رفت داشتیم و سال هاست سرمایه گذاری در این خصوص انجام نشده است.»

او با اشاره به توضیحات مخابرات درباره درآمد کم این شرکت و خواستار افزایش تعرفه از سوی این شرکت گفت که آنها موافق این صحبت نیستند:

اذری جهرمی می‌گوید طبیعتا چون مخابرات خصوصی شده است دولت نمی‌تواند سرمایه‌ای به آن تزریق کند: «البته این به جز قدر و سهم ۲۰ درصدی که در مخابرات دارد و به همان اندازه می‌تواند در مخابرات سرمایه‌گذاری کند. ما نمی‌توانیم پولی از بیت المال در مخابرات سرمایه‌گذاری کنیم. تلاش برای حل مشکل ادامه دارد و امیدواریم حل شود.»

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «فناوری اطلاعات»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها