راهنمای تجارت با کشور تاجیکستان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

راهنمای تجارت با کشور تاجیکستان

 • پنجشنبه 25 مهر 1398 23:12
 • شناسه 39851
راهنمای تجارت با کشور تاجیکستان

کشور تاجیکستان در سال ۱۳۷۰ هجری خورشیدی (۱۹۹۱) با فروپاشی شوروی، استقلال یافت. پایتخت تاجیكستان، شهر دوشنبه است كه در سال ۱۹۲۴میلادی به عنوان پایتخت جمهوری خودمختار شوروی سوسیالیستی تاجیكستان (در تابعیت جمهوری شوروی سوسیالیستی ازبكستان) انتخاب شده بود. این شهر تا سال ۱۹۲۹میلادی دوشنبه نام داشت و پس از آن به استالین‌آباد و پایتخت جمهوری شوروی تاجیكستان تغییر نام داد. پس از مرگ استالین (۱۹۵۳) و در زمان خروشچف در سال ۱۹۶۱میلادی بار دیگر نام این شهر به دوشنبه تغییر یافت.

 

کشور تاجیکستان در سال ۱۳۷۰ هجری خورشیدی (۱۹۹۱) با فروپاشی شوروی، استقلال یافت. پایتخت تاجیكستان، شهر دوشنبه است كه در سال ۱۹۲۴میلادی به عنوان پایتخت جمهوری خودمختار شوروی سوسیالیستی تاجیكستان (در تابعیت جمهوری شوروی سوسیالیستی ازبكستان) انتخاب شده بود. این شهر تا سال ۱۹۲۹میلادی دوشنبه نام داشت و پس از آن به استالین‌آباد و پایتخت جمهوری شوروی تاجیكستان تغییر نام داد. پس از مرگ استالین (۱۹۵۳) و در زمان خروشچف در سال ۱۹۶۱میلادی بار دیگر نام این شهر به دوشنبه تغییر یافت.

زبان رسمی تاجیکستان فارسی تاجیکی است، گرچه زبان روسی نیز کاربرد گستردهٔ بازرگانی و حکومتی دارد. واحد پول تاجیکستان، سامانی نام دارد.

جغرافیا

پهناوری تاجیکستان ۱۴۳۱۰۰ کیلومتر مربع (۹۵ ام در جهان) است و جمعیت آن ۸۱۶۰۰۰۰ نفر (۹۸ ام در جهان) است (آمار ۲۰۱۴). تراکم جمعیت در این کشور ۵۷ نفر در هر کیلومتر مربع است. تاجیکستان کشوری کوهستانی و سرسبز با بارندگی فراوان است که می‌تواند صادرکنندهٔ آب و برق به سایر کشورها باشد. تاجیکستان کشوری مرتفع است که رشته‌کوه پامیر آن را پوشانده‌است، ولی در شمال کشور، منطقه پست فرغانه وجود دارد.

در تاجیکستان هر ولایت (معادل استان در تقسیمات کشوری ایران) به چندین ناحیه (معادل شهرستان در تقسیمات کشوری ایران) و هر ناحیه به چندین جماعت دهات (معادل دهستان در تقسیمات کشوری ایران) و هر جماعت به چندید ده (معادل روستا در تقسیمات کشوری ایران) تقسیم می‌گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مردم و مذهب

جمعیت تاجیکستان در سال ۲۰۱۴ میلادی ۸۱۶۰۰۰۰ تن برآورد شده‌است. حدود ۷۹٫۹% از مردم این کشور تاجیک هستند (که به فارسی تاجیکی سخن می‌گویند)، ۱۵٫۳% ازبک‌ها، ۱٫۱% روس، ۱٫۱% قرقیز، ۰٫۳% ترکمن و ۰٫۳% تاتار هستند. اقلیت‌های کوچک غیربومی از قبیل اوکراینی، چینی، کره‌ای و غیره نیز در تاجیکستان زندگی می‌کنند که حدود ۲% از جمعیت تاجیکستان را تشکیل می‌دهند.

تاریخ و فرهنگ تاجیکستان با ایران اشتراکات بسیاری دارد. در پاره‌هایی از دوران پیش از اسلام، تاجیکستان جزئی از شاهنشاهی ایران بود. پس از اسلام، سرزمین خراسان و فرارود (از جمله تاجیکستان) زنده‌کننده فرهنگ ایرانی و به وجود آورنده زبان پارسی دری بود که جانشین زبان پهلوی شد. نخستین شاعران پارسی‌زبان از این ناحیه به پا خاستند، به ویژه رودکی، که پدر شعر پارسی محسوب می‌گردد. در نخستین سده‌های هجری، خراسان و فرارود مهد تمدن و علوم ایرانی بوده و بزرگانی مانند ابن سینا و فارابی در آنجا پرورش یافته‌اند. حکومت سامانی نیز از تاجیکستان برخاسته‌است.

دین حدود ۹۰% از مردم تاجیکستان اسلام است (۹۵% سنی حنفی، اقلیت ۵% شیعه که غالباً شیعه اسماعیلی و کمتر از ۱% آن شیعه دوازده امامی) است. شیعیان بیشتر در بدخشان زندگی می‌کنند. مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان، بوداییان و بهائیان از جمله اقلیت‌های دینی ساکن در تاجیکستان هستند.

تاجيكستان از جمله كشورهايست، كه جمعيت آن به سرعت رو به افزايش است. در سال ۲۰۱۰ جمعيت تاجيكستان به بيش از ۷۵۰۰۰۰۰ نفر بالغ گرديد. دو عامل مهم رشد جمعيت در تاجيكستان يكی ارزش و امتيازاتی بود كه حكومت شوروی به خانواده‌های پرجمعيت می‌داد و ديگری عدم وجود كنترل بر زاد و ولد، مخصوصاً در مناطق روستايی بود كه افزایش جمعيت را در بر داشت.

نسبت جمعيتی (طبق آمار سال ۲۰۰۷) بشرح زیر است:
۱۴- ۰ سال ۳۵%، مردان ۱۲۶۱۲۴۷ و زنان ۱۲۱۸۶۸۶
۶۴ - ۱۵ سال ۶۱/۲% مردان ۲۱۴۵۳۰۰ و زنان ۲۱۸۴۵۱۹
۶۵+ سال ۳/۸% مردان ۱۱۳۱۸۶ و زنان ۱۵۳۶۶۰

از نظر اميد به زندگی، طبق آمار ميانگين طول عمر، تاجیکستان دارای طولانی ترين طول عمر در بين ۵ جمهوری آسيای مركزی است.


 

 

 

 

 

 

 

سیاست

حکومت تاجیکستان، جمهوری است. امامعلی رحمان از سال ۱۳۷۱ ریاست جمهوری تاجیکستان را به عهده دارد. در سال ۱۳۷۱، پس از برکناری اجباری رحمان نبی‌اف، نخستین رهبر این کشور پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی سابق، امام علی رحمان، که پیشتر رئیس یک مجتمع کشاورزی بود، به مقام ریاست شورای عالی تاجیکستان منصوب شد. در سال ۱۳۷۳، رحمان به مقام ریاست جمهوری انتخاب شد. پس از پایان دورهٔ پنج ساله، او دوباره در سال ۱۳۷۸ به مدت هفت سال دیگر به این مقام برگزیده شد.

در سال ۱۳۸۲، در یک همه‌پرسی، ۹۳% مردم به اصلاح قانون اساسی (برای ممکن‌شدن انتخاب دوبارهٔ رحمان) رای مثبت دادند. دولت می‌گوید که ۹۶% مردم در این همه پرسی شرکت کرده‌اند. در نوروز ۱۳۸۶ (۲۰۰۷ میلادی) امامعلی رحمانف خواستار آن شد که او را امامعلی رحمان بخوانند. از آنجا که امکان تمدید دورهٔ ریاست جمهوری در کنار ده‌ها اصلاحیهٔ دیگر به رأی گذاشته شد، منتقدان دولت گفتند که رأی مردم با آگاهی کامل نبوده‌است.

این کشور عضو سازمان‌های بين‌المللی مانند کشورهای مشترک‌المنافع، مجمع اقتصادی اورآسيا، سازمان همکاریهای شانگهای و سازمان معاهده امنيت مشارکتی است. همه کارگران دولتی وابسته به کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری هستند که دسترسی به وجوه بازنشستگی، مزایای خدمات درمانی، مسکن و دیگر خدمات اجتماعی را کنترل می‌کند. بسیاری از نهادهای چندجانبه با کاهش تعرفه‌ها و ارائه وام و مشاوره برای توسعه و ترویج کسب‌وکار در این کشور می‌کوشند. برخی از مهم‌ترین سازمان‌های فعال در توسعه کسب‌وکارهای جدید، عبارتند از: انجمن خجند و انجمن دل‌افروز برای حمایت از زنان شاغل، انجمن ملی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط در تاجیکستان و مرکز تاجیک برای کارآفرینی و مدیریت.

اقتصاد

تاجیکستان در میان ۱۵ جمهوری سابق شوروی کمترین درآمد سرانه را دارد. پنبه مهمترین محصول تاجیکستان است . منابع معدنی متنوع، ولی از نظر کمیت محدود شامل: نقره، طلا، اورانیوم و تنگستن می باشد. از نظر صنایع می توان به کارخانه آلومینیوم، تاسیسات نیروگاه آبی و کارخانه های کوچک که اغلب در زمینه صنایع سبک و فرآورده های غذایی فعالیت دارند، اشاره نمود.

پس از استقلال تاجیکستان، اوضاع اقتصادی این کشور به دلیل قطع شدن سوبسیدهای بودجه‌ای، بسیار وخیم شد. اقتصاد تاجیکستان بشدت طی ۶ سال جنگ داخلی(۱۹۹۲تا۱۹۹۷) و از دست دادن یارانه های مسکو و بازارهای تولیدات خود ضعیف شده بود و ۸۵ درصد مردم تاجیکستان به زیر خط فقر کشاند. این کشور بسیاری از نیازهای اساسی خود را از طریق کمکهای بشر دوستانه بین المللی تامین می کند. تاجیکستان حدود ۹۰ درصد از نیازهای انرژی خود را با واردات تامین می‌کند.

منابع عمده درآمد در تاجیکستان تولید آلومینیوم، پرورش پنبه و ارسال وجه از کارگران مهاجر تاجیک (که اکثرا در روسیه مشغول کار هستند) است. رودهای تاجیکستان مانند وخش و پانج پتانسیل بسیاری در تولید برق دارد و دولت این کشور بر جذب سرمایه برای پروژه‌ها، هم برای استفاده داخلی و صادرات برق، تمرکز کرده است.

با ذخایر اندک نفت و گاز طبیعی، منبع مهم دیگر برای انرژی جدای از نیروی برق-آبی، زغال‌سنگ است. منابع دیگر معدنی این کشور شامل طلا، نقره، اورانیوم و تنگستن می‌شوند. پنبه مهم‌ترین محصول کشاورزی در تاجیکستان است. غلات ( که بخش عمده‌ای از آن را گندم تشکیل می‌دهد)، سیب‌زمینی، سبزیجات (به خصوص پیاز و گوجه‌فرنگی)، میوه‌ها و برنج نیز از محصولات دیگر این کشور محسوب می‌شوند. با وجود صنعت فعلی کشاورزی نیاز مبرمی برای گسترش آن احساس می‌شود. با این وجود، تاجیکستان بیش از نیمی از نیازهای غذایی خود را وارد می‌کند که قیمت‌ها را به دلیل هزینه‌های حمل و نقل بالا افزایش می‌دهد. حوزه دیگر و دارای پتانسیل بالا برای مخاطرات جدید در فضای کسب‌وکار تاجیکستان شامل صنعت توریسم، مالیه (تنها درصد کوچکی از سرمایه در حال حاضر از طریق سیستم بانکی جابه‌جا می‌شود) و هر نوع صنعتی که به یک نیروی کار ارزان، اما تحصیلکرده نیاز دارد، می‌شود.

تاجیکستان به دلیل توانایی های جغرافیایی و طبیعی خود، یکی از مناطق مهم اقتصادی در آسیای مرکزی محسوب می شود و از جایگاهی ویژه برخوردار است. وجود شرایط ویژه طبیعی و آب وهوایی و علاقه‌مندی سنتی مردم سخت کوش تاجیکستان به کشاورزی از دیرباز تاجیکستان را به سرزمین پنبه کاران، باغ‌داران و انگور کاران تبدیل کرده است. علی رغم وجود کوه های بسیار در تاجیکستان و انجام کشاورزی در یک سوم پهنه آن دو سوم جمعیت آن در روستاها زندگی می‌کنند و به کشاورزی و صنایع وابسته به آن اشتغال دارند.

درآمد سرانه: در سال ۲۰۰۴ مبلغ ۳۰۹ دلار و در سال ۲۰۰۳ حدود ۲۳۶ دلار بوده است.

نرخ تورم: در سال ۲۰۰۵ به ۵/۷% و درسال جاری (۲۰۰۶) ۷% پیش بینی شده است.

سهم بخش های اقتصادی در تولید ناخالص داخلی: بخش کشاورزی ۸/۱۹% - بخش صنعت ۱/۱۸% - بخش خدمات ۲/۶۲% (۲۰۰۴)

آمار فوق گویای این است که اکثر واردات تاجیکستان از کشورهای مشترک المنافع انجام گرفته و به بیان ارقام، ۶۵ درصد واردات تاجیکستان از این کشورهاست. درحالیکه بخش عمده صادرات تاجیکستان به کشورهای غیرمشترک المنافع بوده است.

بودجه: بودجه پیش بینی شده دولت برای سال ۲۰۰۵ در بخش درآمد بودجه حدود ۳۹۹میلیون دلار (۱میلیارد و ۲۵۶ میلیون سامانی) می باشد که در مقایسه با بودجه سال ۲۰۰۴، ۱/۳۷% بیشتر است. هزینه بودجه سال ۲۰۰۵ نیز حدود ۴۱۰ میلیون دلار (۱میلیارد و ۲۹۱ میلیون سامانی) پیش بینی شده که حدود ۱۱ میلیون دلار کسری بودجه را نشان می دهد. بودجه دولت برای سال ۲۰۰۴ در بخش درآمد ۳۰۶ میلیون دلار و در بخش هزینه ۳۱۴ میلیون دلار و کسر بودجه معادل ۸ میلیون دلار بوده است. بودجه پیش بینی شده برای سال ۲۰۰۶، درآمد بودجه ۱ میلیارد ۴۸۴ میلیون سامانی برآورد شده که بیش از ۴۰ میلیون سامانی کسری بودجه دارند که امیدوارند از محل کمک ها و وامهای خارجی تامین گردد.

کمک و اعتبار:‌ در اجلاس گروه مشورتی (می ۲۰۰۳) در تاجیکستان، کشورهای کمک کننده تعهد نمودند ۹۰۰ میلیون دلار ظرف مدت سه سال به این کشور کمک نمایند. از مبلغ فوق ۲۰۰ میلیون دلار کمک بشردوستانه، ۴۰۰ میلیون دلار کمک توسعه ای (بلاعوض) و ۳۰۰ میلیون دلار در قالب اعطای اعتبار امتیازی (concessional) می باشد. در سال ۲۰۰۳ تاجیکستان از ۴۰ کشور به ارزش ۱/۱۱۹ میلیون دلار کمک بشر دوستانه دریافت کرده است. ۶/۵۰ درصد از این کمک ها توسط امریکا ارائه شده است. نمایندگی سازمان ملل متحد در تاجیکستان از کشورهای کمک کننده خواسته است تا برای پشتبانی از توسعه پایدار این کشور در سال ۲۰۰۶ مبلغ بالغ بر ۵۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کمک مالی کنند.

سرمایه گذاری: در سال ۲۰۰۵ مبلغ ۲۵۹۲۰۰/۲۴ دلار سرمایه گذاری مستقیم توسط سرمایه گذاران خارجی در تاجیکستان صورت گرفته است. بر اساس مرکز هماهنگ سازی روابط خارجی ریاست جمهوری تاجیکستان در سال ۲۰۰۶ به منظور اجرای ۶ طرح سرمایه گذاری به مبلغ ۸۰ میلیون دلار در بخش های کشاورزی، بهداشتی، آموزش و پرورش و غیره پیشنهاد شده است. تاکنون بانک جهانی، بانک آسیایی و بانک رشد اسلامی آمادگی خود را جهت اقدام در این زمینه اعلام داشته اند.

بدهی ها:
- بدهی های دولت: بدهی های دولت به سازمانهای دولتی در سال ۲۰۰۵ ۳۲میلیون سامانی (۱۰میلیون دلار) افزایش داشته و در حال حاضر (اوایل ۲۰۰۶) بدهی دولت ۱۶۰ میلیون سامانی (۵۰ میلیون دلار) برآورد می شود.
- بدهی های خارجی: طبق اعلام منابع تاجیکستانی،‌ این کشور در ژانویه ۲۰۰۶ ۹۴/۸۹۴ میلیون دلار بدهی خارجی داشته است.

بستانکاران عمده: روسیه، ازبکستان، بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی، بانک توسعه اسلامی و صندوق بین المللی پول.
لازم به ذکر است صندوق بین المللی پول در پایان سال ۲۰۰۵ میلادی ۹۹ میلیون بدهی تاجیکستان را بخشید.

نیروی کار: ۳ میلیون و ۱۸۷ هزار نفر (آمار ۲۰۰۰). گفته می شود بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر از اتباع تاجیکی در کشورهای مشترک المنافع بویژه روسیه و قزاقستان به انجام کارهای ساده مشغولند.

صنایع: آلومینیوم، سرب، روی، مواد شیمایی، کود شیمیایی، سیمان، روغن گیاهی، ماشین برش فلزات، یخچال و فریزر

محصولات کشاورزی: پنبه، حبوبات، میوه، انگور، روغن گیاهی، منسوجات.

انرژی: منابع اساسی آب آسيای مرکزی در تاجيکستان و قرغيزستان موجود می باشند. طبق آمار، تاجيکستان از جهت اندازه محدوده خود در جای ۸۵ و از جهت مأخذ انرژی آب (۵۲۷ میلیارد در سال) پس از چين، روسيه، آمريکا، برازيل، زائر، هند و کانادا در جای ۸ قرار دارد و به نسبت اهالی و کيلومتر مربع در جای ۱۲ قرار دارد. بنابراين ساختمان نيروگاه های برقی آبی برای تاجيکستان يکی از مسئله های استروتژی کشور است و تاجيکستان می تواند خودکفايي خودرا در سایه انرژی تأمين نمايد و شرايط مساعد را برای کارخانه های صنعتی و کشاورزی فراهم آورده وصادرات برق را افزايش بدهد. اساس انرژی برق تاجيکستان را نيروگاه آبی برقی «نارک» (۲.۷ ميليون کيلوات) يکی از نيروگاه های پرقدرت جهان تشکيل می دهد.از لحاظ سطح بلندی سد نارک پيشتاز در مقياس جهان، ۳۰۰ متر است. غير از نيروگاه آبی برقی نارک در تاجيکستان سد های بايپازين (در رودخانه وخش) و قيراقم در رودخانه سيردريا فعال می باشند. در سال ۱۹۷۸ ميلادی ساختمان نيروگاه آبی برقی عظيم راغون در رودخانه وخش (با قدرت ۳۶۰۰ ميگاوات) آغاز گرديد ولی به دليل روند نامطلوب بازسازی و فروپاشی اتحاد شوروی اين پروژه تعطيل شده. در حال حاضر با کمک مالی روسيه و جمهوری اسلامی ايران و ديگر سرمايه گذاران خارجی ساختمان نيروگاه های آبی برقی «سنگتوده ۱» (۶۷۰ ميگاوات - روسيه) و «سنگتوده ۲» (۲۲۰ ميگاوات ايران) ادامه دارد.

حمل و نقل: سيستم حمل و نقل تاجيکستان قسمت مهم اقتصاد آن می باشد. در سال های اخير در تاجيکستان چهار پروژه ساختمان و بازسازی راه های اتوموبيل به مبلغ ۸۳۹۳۰ ميليون دلار آمريکايی عملی شده است. سيزده پروژه به مبلغ ۴۶۸۰۰۵ ميليون دلار در حال ساخت و ساز است. بازسازی راه ها امکان انتقال محصولات کشاورزی و صنعتی را به ديگر کشورهای همسايه فراهم می آورد.

تجارت خارجی

در سال ۲۰۰۵ حجم مبادلات تاجیکستان با کشورهای مشترک المنافع ۰۴۲/۱ میلیارد دلار و با سایر کشورها ۱۹۶۵/۱ میلیارد بوده است. مبادلات با روسیه ۲۶۳۱/۳۳۹، با ازبکستان ۳۲۸/۲۱۹، با قزاقستان ۹۹۳۳/۱۸۷، با لهستان ۳۹۶۴/۴۲۵، با ترکیه ۲۵۵/۱۶۵ و باچین ۰۶۷۹/۹۸ میلیون دلار بوده است.

شرکای صادراتی: از مجموع صادرات تاجیکستان، سهم طرفهای صادراتی این کشور بشرح زیر است: هلند ۴/۲۵ درصد، ترکیه ۴/۲۴ درصد، لاتویا ۹/۹ درصد، سوئیس ۷/۹ درصد، ازبکستان ۵/۸ درصد، روسیه ۶/۶ درصد، ایران ۴/۶ درصد (۲۰۰۳).

شرکای وارداتی: عمده واردات تاجیکستان از کشورهای زیر است که سهم هریک نیز نشان داده شده است: روسیه ۲/۲۰ درصد، ازبکستان۱/۱۵ درصد، قزاقستان ۹/۱۰ درصد، آذربایجان ۷ درصد، اکراین ۷ درصد،رومانی۴/۴ درصد،ترکیه ۳/۳ درصد، چین و برزیل هریک۳ درصد، ایران ۷/۲ درصد (۲۰۰۳).

صادرات عمده: آلومینیوم، برق، پنبه، نخ پنبه، میوه، روغن گیاهی، منسوجات

آلومینیوم: حدود ۶۵ درصد از صادرات تاجیکستان در سال ۲۰۰۵ آلومینیم بود. تولیدات کارخانه مذکور در سال ۲۰۰۵ حدود ۳۸۰ هزار تن آلومینیوم به ارزش یک میلیارد و ۷۱۱ میلیون سامانی بوده است. لازم بیاد آوری است که بیش از ۴۰ درصد مجموع حجم تولیدات صنایع تاجیکستان آلومینیوم است. موضوع بازسازی و توسعه این کارخانه در دستور کار دولت قرار گرفته و قرار است این کار توسط شرکت ”روس آل“ روسیه دو کارگاه جدید به کارخانه آلومینیوم سازی اضافه شود که پس از آن حجم تولید سالانه فراورده این کارخانه به ۷۰۰ هزار تن خواهد رسید. درنظر است برای احداث این دو کارگاه جدید مبلغ ۱۶۰ میلیون دلار مصرف گردد و آن در سال ۲۰۰۸ میلادی مورد بهره برداری قرار بگیرد.

پنبه: در سال ۲۰۰۳، ۳۳۴ هزار تن و در سال ۲۰۰۴ میلادی ۵۵۳ هزار تن پنبه در کشور تولید شد در حالیکه پیش بینی کرده بودند در سال ۲۰۰۳ تولید این محصول به ۳۶۵ هزارتن برسد. در سال ۲۰۰۵ پیش بینی شده بود که ۶۱۰ هزار تن پنبه برداشت شود ولی در ۲۱ مهر ۸۴ (۱۳ اکتبر) و در دیدار امامعلی رحمانف و مقامات وزارت کشاورزی با وی آمار محصولات فوق در این سال را ۳۱۲هزار و پانصد تن اعلام شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۳% کاهش تولید داشتند که اعتراض رئیس جمهور را در پی داشت.

در سال ۲۰۰۶ کارخانجات صنایع نساجی تاجیکستان ظرفیت کارکرد ۷۳۰۰۰ تن نخ پنبه را دارا بود که در مقایسه با سال های گذشته رشد داشته و بر اساس اظهارات وزیر اقتصاد و بازرگانی تاجیکستان تا سال ۲۰۰۷ کارخانجات نساجی تاجیکستان ۵۰% نخ پنبه تولیدی را به پارچه تبدیل خواهند کرد.

واردات عمده: برق، گاز، اکسید آلومینیوم، محصولات نفتی، اکسید آلومینیوم، ماشین آلات صنعتی، دارو، مواد غذایی

گاز: گاز از اقلام وارداتی به تاجیکستان است. هرساله ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز از ازبکستان و با نرخ ۵۵ دلار برای هر متر مکعب به تاجیکستان وارد می شود.

نفت: تاجیکستان دارای ۴۰۰ میلیون تن نفت ذخایر نفت و یک تریلیون و ۳۰۰ میلیون متر مکعب ذخایر گاز است که در عمق ۷-۶ کیلومتری زمین قرار گرفته است لذا استخراج آن از دید کارشناسان توجیه اقتصادی ندارد. بناچار سوخت از اقلام وارداتی به این کشور است.

وبسایتهای مفید

 سفارت جمهوری تاجیکستان در ایران
– سایت ریاست جمهوری تاجیکستان
– سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان
– رایزنی فرهنگی ایران در دوشنبه
– وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
– انجمن دوستی ایران و تاجیکستان
– دفتر سفارت تاجیکستان در مشهد

 

 

 

 

 

 

گزارش کشوری تاجیکستان

اطلاعات پایه
روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران
روابط تجاری با جهان
همکاری های دوجانبه

دانلود کتاب راهنمای تجارت کاربردی با کشور تاجیکستان

 

راهنمای صوتی تجارت با کشور تاجیکستان

 

 

منبع: سایت سازمان توسعه تجارت ایران

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «قوانین و مقررات »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • نمایشگاه آسانسور:گروه مهندسی بازرگانی هیدرولیفت (سایت)

  نما و نمایشگاه

  نمایشگاه آسانسور:گروه مهندسی بازرگانی هیدرولیفت (سایت) (144)

  تولیدکننده آسانسورهای هیدرولیک و نیرو محرکه اصلی آسانسور و سایر متعلقات

 • شرکت تولیدی پوشاک نانو مهیار زنجان

  پیشران 9

  شرکت تولیدی پوشاک نانو مهیار زنجان (3)

  شرکت تولیدی صادراتی پوشاک مهیار، سال 1366 با تولید جوراب، قدم به عرصه تولید نهاد. این شرکت اولین تولید کننده جوراب آنتی باکتریال در ایران می باشد که با استفاده از فناوری نانوذرات نقره، اقدام به تولید جوراب با خاصیت ضد میکروب و ضد بو نموده است.

 • نمایشگاه آسانسور:شرکت ایمن موتور فرش باف(سایت)
 • شرکت تولیدی پوشاک نانو مهیار زنجان

  پیشران 9

  شرکت تولیدی پوشاک نانو مهیار زنجان (3)

  شرکت تولیدی صادراتی پوشاک مهیار، سال 1366 با تولید جوراب، قدم به عرصه تولید نهاد. مدیریت این شرکت طی سالهای متمادی با عبور از چالشهای متعدد، روز به روز به میزان تولید خود افزود و محصولات خود را علاوه بر جوراب، به دستکش و زیرپوش نیز گسترش داد. این شرکت اولین تولید کننده جوراب آنتی باکتریال در ایران می باشد که با استفاده از فناوری نانوذرات نقره، اقدام به تولید جوراب با خاصیت ضد میکروب و ضد بو نموده است.

 • موج بافی ( اصلاح تایتل )

  تعادل

  موج بافی ( اصلاح تایتل ) (1)

  موج بافی موج پارچه ایست دستبافت که از پشم گوسفند بافته می شود و از رنگهای متعدد و شاد برخوردار است. در قدیم از موج به عنوان رختخواب پیچ ، پتو ، پشتی ، رویه کرسی ، سجاده و گاه برای چادر عشایر استفاده می شده است. از موج در ماه های سرد به عنوان رو انداز و قدیمترها به عنوان پوشش تزئیینی روی کرسی ها می انداختند. نقوش تزئیینی موج دارای ویژگی های مشابهی است و در محدوده خاصی سیر می کند. طرح های موج که از اصالت و خصوصیات محلی و بومی برخوردار هستند عبارتند از پر طاووس ، چهارخانه، سیاه و سفید، تخت قرمز ، گل، کله کبکی ، شانه ، گنجیشک ، پروانه، بزکوهی ، درخت و ماهی ، ترنج و برگ بیدی.

آخرین خبرها

 • آبشار مارگون

  آبشار مارگون

  آبشار مارگون در روستای مارگون واقع شده است، این روستا از توابع روستای کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. این آبشار یکی از بزرگترین و با شکوه‌ ترین آبشارهای ایران است که از نظر زیبائی، بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی لرستان رقابت می‌ کند.

 • منطقه حفاظت شده هلن

  منطقه حفاظت شده هلن

  «هلن» منطقه ای حفاظت شده در چهار محال و بختیاری است. این منطقه حفاظت شده هلن پوشیده از جنگل های بلوط است با مراتع زیبا و بکر که گونه های مختلف بلوط،گز،بادام،گون و زالزالک در آن دیده می شود.

 • تپه گیان

  تپه گیان

  شهر تاریخی و زیبای گیان است جایی که تمدن آن ریشه های عمیقی دارد. تپه گیان یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی است که شهرت جهانی دارد و قبرستان تاریخی گبری در این تپه است .

 • سراب گاماسیاب

  سراب گاماسیاب

  سراب گاماسیاب یکی از گردشگاه زیبای اطراف نهاوند است که شامل مجموعه ای از چشمه ها ،غارها،دریاچه و کانال های انتقال آب است.سراب گاماسیاب پدیده بی نظیری است که در این ناحیه قرار گرفته است و بزرگ ترین چشمه ایران است.

 • آبگرم نوجین

  آبگرم نوجین

  ایران از لحاظ تاریخی و طبیعی جاذبه های شگفت انگیزی دارد. چشمه های آبگرم در تمام نقاط ایران بویژه در مناطق کوهستانی اهمیت درمانی و گردشگری ویژه ای دارند. در این میان نوجین در شهرستان فراشبند استان فارس دارای آبگرم شناخته شده ای است که اکنون با فراهم شدن شرایط گردشگری مناسب به تفرجگاه محبوب این بخش از ایران زمین تبدیل شده است.

 • منطقه شکار ممنوع خرمنکوه فسا

  منطقه شکار ممنوع خرمنکوه فسا

  شهر تاریخی فسا که در زمان پیشدادیان و کیانیان بنا شده است و در زمان هخامنشیان بنام پسا یا پسه خوانده می شد، در منطقه ای کوهستانی از استان فارس واقع شده است. این شهرستان بدلیل کوهستانی بودن، دارای حیات وحش و طبیعتی منحصربفرد است که در این میان می توان به منطقه شکار ممنوع خرمن کوه اشاره کرد. خرمنکوه در شمال شهر فسا قرار دارد و مرتفع ترین نقطه این شهرستان محسوب می شود

 • سر آسیاب قیر و کارزین

  سر آسیاب قیر و کارزین

  با فرا رسیدن اسفند ماه که بشارت دهنده نوروز است، خانواده های ایرانی برای رسیدن بهار خود را آماده می کنند. در مناطق گرمسیر ایران طبیعت گردی در این ماه آغاز می شود. یکی از مکان های زیبا برای تفریح و گذراندن لحظات خوش و لذت بخش، چشمه زلال و طبیعت دیدنی «سرآسیاب» در قیرو کارزین است. این چشمه طبیعی در ورودی شهر قیر و در کنار تپه شهدای گمنام این شهر واقع شده است. سرسبزی و طبیعت دل انگیز اطراف این چشمه مانند مخملی سبز در میان دشت های قیروکارزین خودنمایی می کند.

 • رشد ۳.۹ درصدی تولید یخچال و فریزر تا پایان آذرماه

  رشد ۳.۹ درصدی تولید یخچال و فریزر تا پایان آذرماه

  بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۸۴۸ هزار و ۳۰۰ دستگاه یخچال و فریزر از ابتدای امسال تا پایان آذرماه و رشد ۳.۹ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

 • قهرود

  قهرود

  قهرود روستای سرسبز و زیبا با جاذبه های فراوان تاریخی و گردشگری است که فصل بهار آن ،فصل گلابگیری است و بسیار دیدنی و جذاب است.سد قهرود و دو حمام تاریخی آن از شگفتیهای مهندسی ایرانی در سلسله صفویه می باشد که جاذبه گردشگری را در این منطقه افزایش داده است.

 • قزاآن

  قزاآن

  این روستا در منطقه کوهستانی و سردسیر واقع شده است . وجود دره پر درخت و خرم با رودهای جاری در آن جزو روستاهای مهم گردشگری اصفهان است. قالی بافی ،باغداری و کشاورزی از مشاغل این روستاست و کیفیت گل محمدی آن از مرغوب ترین گل و گلاب این منطقه است.

 • برزک

  برزک

  این شهر زیبا و بکر دارای باغ های متعدد و مختلف میوه و نیز باغ های گل محمدی است که گلاب گیری در این منطقه باعث جاذبه گردشگری و نیز چشمه سارهای فراوان و سفره های آب زیرزمینی و بناهای تاریخی به جا مانده از دوره سلجوقیان این منطقه را به بهشت کوچکی تبدیل کرده است.

 • تخفیفان و نت برگ پس از ادغام به ابهامات پاسخ دادند

  تخفیفان و نت برگ پس از ادغام به ابهامات پاسخ دادند

  نت برگ و تخفیفان، دو سرویس اصلی حوزه‌ی تخفیف گروهی کشور، طی نشستی به بیان مسائل مربوط‌به ادغام با یکدیگر پرداختند.

 • رکوردشکنی بورس تهران؛ بدون توقف!

  رکوردشکنی بورس تهران؛ بدون توقف!

  شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوباره رکوردشکنی کرده و با افزایش 6471 واحد روبرو شد.

 • حرکت به سوی تکمیل حلقه های مفقوده در صنعت / هدفگذاری افزایش صادرات به 15 کشور همسایه به48 میلیارد یورو تا پایان ۱۴۰۰

  حرکت به سوی تکمیل حلقه های مفقوده در صنعت / هدفگذاری افزایش صادرات به 15 کشور همسایه به48 میلیارد یورو تا پایان ۱۴۰۰

  سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت با تاکید بر ضرورت توجه به صنعت ساخت محور و دانش بنیان برای عبود از اقتصاد نفتی از هدفگذاری افزایش صادرات به 15 کشور همسایه به48 میلیارد یورو خبرداد.

 • کروز با تجهیزات های تک، نیاز خودروسازان به چراغ را تامین میکند

  کروز با تجهیزات های تک، نیاز خودروسازان به چراغ را تامین میکند

  چراغ خودرو یکی از اجزای مهم در خودرو به شمار می رود که نه تنها وظیفه تامین روشنایی را بر عهده دارد، بلکه نقش بسزایی در ایمنی و زیبایی‌آفرینی در خودرو را نیز ایفا می‌کند.

 • بازاریابی و تجارت هدف برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادرات

  بازاریابی و تجارت هدف برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادرات

  مدیر ستاد ایران اسکپو در گفت و گو با تحریریه اقتصاد با بیان اینکه ما سال گدشته 200 ملیون دلار قرارداد تجاری داشتیم گفت:هدف از برگزاری نمایشگاه توانمندیهای صادرات، بازاریابی و تجارت است.

 • دریاچه هفت برم

  دریاچه هفت برم

  هفت برم از چهار تالاب دائمی و سه تالاب فصلی تشکیل شده است. این منطقه سرسبز و خرم است که پوشش گیاهی متنوعی دارد و نیز به سبب مجموعه دریاچه هفت برم به دلیل دارا بودن شرایط زیستی از مناطق جذب پرندگان مهاجر به شمار می آید.

 • ایران رتبه چهارم جهان در تولید عسل را دارد

  ایران رتبه چهارم جهان در تولید عسل را دارد

  مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران در گفتگو با برنامه تحریریه اتاق اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: ایران از نظر کلونی زنبور عسل و مقدار تولید عسل رتبه چهارم جهان را دارد.

 • هتل های ۳ ستاره و پایین تر از پرداخت مالیات معاف شدند

  هتل های ۳ ستاره و پایین تر از پرداخت مالیات معاف شدند

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند: خدمات اقامتی هتل‌های سه ستاره و پایین‌تر، مهمانپذیرها و سایر مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی یا اتحادیه‌های ذی ربط از پرداخت عوارض و مالیات معاف می شوند.

 • صادرات محصولات غذایی ایران به کشورهایی اروپایی نشانگر استاندارد بودن آن است

  صادرات محصولات غذایی ایران به کشورهایی اروپایی نشانگر استاندارد بودن آن است

  مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در گفتگو با برنامه تحریریه اتاق اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: صادرات محصولات غذایی ایران به کشورهایی اروپایی به معنای رعایت استانداردهای جهانی در تولید است.

 • یک میلیون و 178 هزار نفر سهام شرکت «ذوب روی اصفهان» خریدند

  یک میلیون و 178 هزار نفر سهام شرکت «ذوب روی اصفهان» خریدند

  امروز شاهد عرضه اولیه 10 درصدی سهام شرکت ذوب روی اصفهان در فرابورس ایران بودیم. در این بین به هر کد معاملاتی 51 سهم رسید.

 • فروش فوری و اقساطی 2 محصول ایران خودرو در پنج شنبه 10 بهمن

  فروش فوری و اقساطی 2 محصول ایران خودرو در پنج شنبه 10 بهمن

  ایران خودرو شرایط فروش اقساطی و فوری 2 خودروی خود ویژه 10 بهمن 98 را اعلام کرد.

 • نرم افزار هلیکس را با هدف کمک به ارتقاء سلامت جامعه تولید کردیم

  نرم افزار هلیکس را با هدف کمک به ارتقاء سلامت جامعه تولید کردیم

  بنیان‌گذار استارتاپ هلیکس در گفتگو با برنامه تحریریه اتاق اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: هدف ما از راه‌اندازی هلیکس این بود که خدمات سلامت را به ساده‌ترین شکل ممکن در اختیار کاربران نیز قرار دهیم.

 • بلاتکلیفی یارانه ۷۲ هزار تومانی

  بلاتکلیفی یارانه ۷۲ هزار تومانی

  شریعتمداری با بیان اینکه پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی در برنامه‌های دولت نبوده، گفت که این موضوع را از زبان خبرنگاران می‌شنود!

 • تسهیل در روند واردات و صادرات با الکترونیکی شدن فرایند گمرک

  تسهیل در روند واردات و صادرات با الکترونیکی شدن فرایند گمرک

  سخنگوی گمرک در بیان عملکرد گمرک در یک سال گذشته گفت: یکی از دستاوردهای سازمان گمرک کنارگذاشتن فرایند کاغذ و حرکت به سمت الکترونیکی شدن است.

 • افتتاح ۲۷ طرح صنعت آب و برق و انرژی

  افتتاح ۲۷ طرح صنعت آب و برق و انرژی

  وزیر نیرو: امروز در استان تهران ۲۷ طرح از ۱۳۲ طرح مهم صنعت آب و برق کشور افتتاح شد.

 • مردم با اطمینان خاطر محصولات لبنی مصرف کنند/ لبنیات در رتبه ی اول صادرات

  مردم با اطمینان خاطر محصولات لبنی مصرف کنند/ لبنیات در رتبه ی اول صادرات

  مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: مردم با خیال راحت از شیر و سایر محصولات لبنی استفاده کنند همه ی دقت های لازم برای تهیه محصولات لازم در مسیر تولید انجام می گیرد.

 • با مالیاتی که می‌دهیم و نمی‌دهیم چه‌کار می‌شود کرد؟

  با مالیاتی که می‌دهیم و نمی‌دهیم چه‌کار می‌شود کرد؟

  مالیات دادن یا ندادن، پرداخت درصدی کمتر یا بیشتر یا اساساً فرار از دادن مالیات، پدیده‌ای تازه و مختص ایران نیست. واضح است که آدم‌ها دوست دارند پول بیشتری دربیاورند و مالیات کمتری بپردازند! اما...

 • واگذاری ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو در ۳ ماه گذشته

  واگذاری ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو در ۳ ماه گذشته

  مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: این خودروساز در سه ماه گذشته بیش از ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو را به مردم تحویل داده است.

 • میزِ ساختِ داخلِ لوازم خانگی راه‌اندازی می‌شود

  میزِ ساختِ داخلِ لوازم خانگی راه‌اندازی می‌شود

  وزیر صمت با اشاره به افزایش تولید لوازم خانگی در سال ۹۸ گفت: میز ساخت داخل لوازم خانگی به‌زودی راه‌اندازی می‌شود.