راهنمای تجارت با کشور کانادا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

راهنمای تجارت با کشور کانادا

  • پنجشنبه 25 مهر 1398 22:53
  • شناسه 39858
راهنمای تجارت با کشور کانادا

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان (فدرال) و یازده مرکز اداری و سه قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده است. کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

 

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان (فدرال) و یازده مرکز اداری و سه قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده است. کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

ساختار حکومت کانادا از پادشاه یا ملکهٔ بریتانیای کبیر، دولت فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده است. رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعدهٔ این هرم قرار می‌گیرند. این کشور توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته‌اند.

الیزابت دوم ملکهٔ انگلستان، ملکهٔ کشور کانادا نیز هست و قانون به امضاء و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی پیدا می‌کند.

هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یک‌پنجم جمعیت روسیه است. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور هستند.

نزدیکی جغرافیایی این کشور به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد، به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگ‌ترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است. با این حال این رابطه اقتصادی قوی، زیان‌هایی هم برای کانادا در پی داشته است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این زیان‌هاست.

کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، پهناورترین آبشار جهان هم در این کشور قرار دارد.

این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود. در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفت. در قرن نوزدهم کانادا استقلال یافت. این کشور عضو کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است. کنفدراسیون کانادا، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود.

پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس فدرال کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او یک کانادایی است که به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمرهٔ سابق بریتانیای کبیر، زندگی می‌کند. فرماندار کل، توسط پادشاه و به توصیهٔ نخست وزیر منصوب می‌شود.

بر پایه آمار ۲۰۱۱ تعداد ۱۶۳٬۲۹۰ نفر با تبار ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند.

اقتصاد کانادا

کانادا با تولید ناخالص داخلی آسمی در حدود ۱/۷۹ تریلیون دلار در رده یازدهم بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۱۵ قرار گرفت. کانادا یکی از کشورهای عضو گروه هشت و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است. این کشور دارای منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته (همچون خودروسازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی و شیلات) و محصولات فراوان کشاورزی (از جمله گندم، دانه‌های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون) است.

این کشور از نظر صنعت و فناوری، کشوری پیشرفته است که سیستم اقتصادی آن به شدت به خصوص در بخش بازرگانی و داد و ستد به ایالات متّحده وابسته است، به نحوی که باعث شده این کشور رابطهٔ اقتصادی پیچیده و بلندمدتی را با این کشور داشته باشد. وابستگی این کشور به بخش منابع طبیعی گران‌بهایش نیز بسیار زیاد است.

 

 

كشوری با واردات ۸/۴۸۴ میلیارد دلاری، فرصتی برای ایران

كانادا ساختاری غیرمعمول در اقتصاد خود دارد. واردات این كشور ۸/۴۸۴ میلیارد دلار است و نفت یكی از مهم‌ترین كالاهایی است كه كانادا اقدام به واردات آن می‌كند. بعد از آن ماشین‌آلات، مواد شیمیایی و برق مهم‌ترین كالاهای وارداتی این كشور است كه در واقع همین كالاها پایه‌گذار صادرات این كشور است. صادرات پتروشیمی، مواد پلاستیكی و فراورده‌های نفتی كانادا در كنار صدور حجم عظیمی از مواد اولیه در واقع پایه ایجاد الگوهایی جدید در توسعه تجارت بین‌الملل بر پایه اقتصاد منابع طبیعی شده است.

نكته حایز اهمیت فرصتی است كه ارتباط مجدد میان ایران و كانادا برای گسترش تجارت ایران ایجاد می‌كند و با برداشته شدن تحریم‌ها، ایران باید به دنبال بازارهای جدید صادراتی نفت خود بگردد چرا كه بسیاری از این بازارها توسط دیگر كشورهای عضو اوپك خصوصا عراق پر شده و در این میان كانادا می‌تواند نقشی اساسی ایفا نماید.

 

اقلام‌ عمده‌ صادراتی‌ به‌ كانادا

كانادا كشوری وسیع، با تنوع جمعیتی زیاد است كه به طور طبیعی نیازهای متنوعی نیز در این كشور وجود دارد. این كشور همانند هر كشور دیگری بخشی از نیازهای خود را از خارج وارد می‌كند. بنابراین، شناخت بازارهای این كشور و اقلام عمده مورد نیاز آن فرصت مناسبی را پیش روی تجار قرار می‌دهد. از این‌رو، در این قسمت به شناخت بازار اقلام عمده صادراتی كشور كانادا و موارد مرتبط با آن خواهیم پرداخت.

 

خشكبار، میوه‌، سبزی‌های‌ خشك‌ و ادویه‌جات‌

الگوی‌ مصرف‌ مواد غذایی‌ در كانادا تحت‌تأثیر تركیبات‌ نژادی‌ مختلف‌ كه‌ در سال‌های‌ اخیر وارد كانادا شده‌اند، تا حد زیادی ‌تغییر یافته‌ است‌. وارد شدن‌ انواع‌ غذاها برای‌ مصرف‌ گروه‌های‌ نژادی‌ مختلف‌ موجب‌ شده تا ذائقه‌‌ كانادایی‌ با انواع‌ طعم‌ها آشنا شده‌، تقاضا برای‌ انواع‌ غذاها به وجود آید. روند مصرف‌ مواد غذایی‌ در كانادا مانند دیگر جوامع‌ غربی‌ تمایل‌ به‌ مصرف‌ مواد غذایی‌ طبیعی‌ است‌، زیرا ثابت‌ شده كه‌ مواد مصنوعی‌ برای‌ سلامتی‌ مضر است‌، از این رو، مردم‌ گرایش‌ بیشتری‌ به‌ مصرف‌ مواد غذایی‌ طبیعی‌ دارند. برخی‌ از این‌ اقلام‌ مواد مغذی‌ است‌ كه‌ از منابع‌ حیوانی‌ و گیاهی‌ تهیه‌ می‌شود، مانند اسیدهای‌ آمینه‌، چربی‌ها، فیبرها، مواد رنگی‌، آنتی‌اكسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی‌. در كانادا پتانسیل‌ خوبی‌ برای‌ مواد غذایی‌ طبیعی‌ وجود دارد و این‌ مواد، فرصت‌ خوب‌ تجاری‌ در كانادا هستند. در زمینه ‌ مواد دارویی‌ نیز تمایل‌ به‌ مصرف‌ مواد طبیعی‌ وجود دارد و روند تولید به‌ سمت موادغذایی‌ و دارویی‌ طبیعی‌ است‌.

میوه‌های‌ خشك‌ در میان‌ اقلام‌ مختلف‌ خشكبار، بیشترین‌ واردات‌ را در سال‌ ۲۰۰۷در کانادا داشته‌ است‌. در این‌ سال‌ رقم‌ واردات‌ میوه‌های‌ خشك‌ در سطح ۹۰۰ میلیون‌ دلار به‌ ثبت‌ رسید. رشد واردات‌ میوه‌های‌ خشك‌ در دوره ‌ پنج‌ساله منتهی‌ به‌ ۲۰۰۷ در حدود ۱۷ درصد بود. كشورهای‌ عمده‌ عرضه‌كننده‌‌ میوه‌های‌ خشك‌ در دوره پنج ساله، ایالات‌ متحده‌ آمریكا و كاستاریكا بودند و در سال‌۲۰۰۷به‌ ترتیب‌ ۴۰ و ۱۵ درصد از این‌ بازار سهم‌ داشتند. اكوادور و كلمبیا در رتبه‌های‌ بعدی‌ هستند.

واردات‌ دانه‏ های‌ خوراكی‌ در سال‌ ۲۰۰۷ معادل‌ ۲۰۰ میلیون‌ دلار بود. عرضه‌كنندگان‌ عمده‌ دانه‌های‌ خوراكی‌ به‌ كانادا در این سال، ایالات‌ متحده‌ و برزیل‌ بودند. واردات‌ سبزی‌های‌ خشك‌ كانادا در سال‌ ۲۰۰۷ به‌ بیش از ۱۰۰ میلیون‌ دلار رسید. واردات‌ این‌ كالا متضمن‌۳۸ درصد رشد در دوره ‌پنج‌ساله منتهی‌ به‌ سال‌ ۲۰۰۷ بود. این‌ افزایش‌ منعكس‌كننده بازار قوی‌ و روبه‌رشد برای‌ واردات‌ سبزی‌های‌ خشك‌ در كاناداست‌. سبزی‌های‌ خشك‌ در طول‌ سال‌ در بسیاری‌ از محصولات‌ غذایی‌ مانند سوپ‌ها و محصولات‌ مصرفی‌ نظیر نان‌ شیرینی‌ به‌ كار می‌رود. عرضه‌كنندگان‌ عمده‌ سبزی‌های‌ خشك‌ به‌ بازار كانادا، ایالات‌ متحده‌ و چین‌ هستند. خشك‌ كردن‌ سبزی‌های‌ به‌ روش‌های مختلف‌ انجام‌ می‌شود كه‌ خشك‌ كردن‌ فریز، وكیوم‌، دهیدرات‌ و اوپوریت‌ و خشك‌ كردن‌ با هوا (خشك‌ كردن‌ معمولی‌) از انواع‌ آن است‌. در كانادا سبزی‌ به‌ روش فریز (انجماد) خشك‌ می‌شود كه‌ پرهزینه ‌است‌. بنابراین بیشتر سبزی‌های‌ خشك‌ مصرفی‌ از طریق‌ واردات‌ تأمین‌ می‌شود.
مصرف‌كنندگان‌ عمده‌ سبزی‌های خشك‌ در كانادا عبارت اند از: صنعت‌ سوپ‌سازی‌ كه‌ تولیدكننده سوپ‌های‌ آماده‌ مصرف‌ (اعم‌ ازسوپ‌های‌ خشك‌ و کنسروی) هستند. در تولید غذاهای‌ نژادی‌ نیز تا اندازه‌ای‌ از سبزی‌های خشك‌ استفاده ‌می‌شود.

سایر مصرف‌كنندگان‌ سبزی‌های‌ خشك‌ تریاها و فروشگاه‌ها و نهادها و سازمان‌ها و پردازش‌كنندگان ‌مواد غذایی‌ هستند. طبق‌ آمارهای‌ موجود، صنایع‌ غذایی‌ در كانادا سالانه‌ در حدود ۵۴ میلیون‌ دلار سبزی‌های‌ خشك‌ مصرف‌ می‌كنند. مصرف‌ سبزی‌های خشك‌ در بخش‌ خرده ‌فروشی‌ محدود است‌ و بیشتر به‌صورت‌ طعم‌دهنده‌ در بسته‌ها به‌ صورت‌ تركیبی‌ با محصولات‌ دیگر عرضه‌ می‌شود. مصرف‌كنندگان‌ عمده ادویه‌ عبارت اند از: هتل‌ها، رستوران‌ها و صنایعی كه‌ پردازش‌كننده مواد غذایی‌ هستند. بخش‌ دیگر خریداران‌ جزء هستند كه‌ ادویه‌ پردازش‌شده‌ را به‌ مقادیر كم‌ برای‌ مصرف‌ در خانه ‌خریداری‌ می‌كنند. ازعصاره‌ ادویه‌ به‌ دلیل‌ محلول‌ بودن‌، طعم‌، رنگ‌ و رایحه‌ و نیز پایین‌ بودن‌ هزینه‌ آن در تولید و پردازش‌ برخی‌ مواد غذایی‌ استفاده‌ می‌شود. مصرف‌ میوه‌های‌ خشك‌ و دانه‌های‌ خوراكی‌ در دهه‌ اخیر میان كانادایی‌ها بیشتر متداول‌ شده‌ است‌. میوه‌های‌ خشك‌ در تنقلات‌ و خوراكی‌های‌ كودكان‌ مصرف‌ بیشتری‌ یافته‌ و نیز برای‌ طعم‌ دادن‌ به‌ محصولاتی‌ نظیر شیرینی‌‌ و نان از میوه‌های‌ خشك‌ و دانه‌های‌ خوراكی‌ استفاده‌ می‌شود.

 

 

آداب معاشرت و روابط كاری در كانادا

برخی از آداب معاشرت و روابط كاری در كانادا به‌شرح زیراست:
· اهمیت رتبه و مقام در فرهنگ كسب و كار كانادا نسبت به دیگر كشورهای غربی مشخص‌تر است. بنابراین، احترام به مقامات بالاتر باید به شكل ظریفی نشان داده شود.
· روند تصمیم‌گیری در كانادا می‌تواند از یك شركت به شركت دیگر متفاوت باشد. اما به دلیل تنوع جمعیت، تجار كانادایی اغلب تعامل و همكاری بیشتری میان مراتب قدرت نشان می‌دهند و برای مسئولیت دوجانبه و شفاف‌سازی در تصمیم‌گیری نسبت به دیگر كشورهای غربی اهمیت بیشتری قائل هستند.
· كانادایی‌ها به‌ دلیل داشتن روابط كاری استوار با همكاران خود خواستار برابری و احترام متقابل هستند. بنا كردن این‌گونه روابط قبل از شكل‌گیری تعاملات تجاری موفق، بسیار ضروری است.
· به موقع رسیدن در جلسات و قرار ملاقات‌ها در فرهنگ تجاری كانادا بسیار اهمیت دارد. بنابراین، افراد باید همكاران تجاری خود را از هر تأخیری مطلع سازند. اما در برخی مناطق فرانسوی‌نشین، در این مورد سخت‌گیری كمتر است. بسیار ضروری است كه قرار ملاقات‌ها از پیش تعیین شوند و چند روز قبل از قرار دوباره تایید شوند.
· در احوال‌پرسی با همتای كانادایی خود برای اولین بار مرسوم است دست داده شود و فرد خود را معرفی نماید. هنگام ملاقات و خداحافظی با شركای تجاری خود محكم دست بدهید و تماس چشمی مستقیم داشته باشید، این عمل حس صمیمیت ایجاد می‌كند و بسیار مهم است.
· در جلسات معرفی اولیه برای خطاب كردن همكاران كانادایی خود بهتر است از عنوان‌های شغلی مناسب همراه با نام خانوادگی استفاده شود. از افراد به سرعت دعوت می‌شود تا از نام كوچك آن‌ها استفاده كنند.
· همكاران با مقام مشابه، یكدیگر را با نام كوچك خطاب می‌كنند. اما در برابر یك همكار مسن‌تر یا همكاری كه مقام بسیار بالاتری دارد، (مدیر عامل شرك) عنوان شغلی و نام خانوادگی استفاده می‌شود.
· در فرهنگ تجاری كانادا معاوضه كارت‌های ویزیت جزء عادات مرسوم است. كسی که در انتاریو یا در استان كبك كسب و كار دارد، بهتر است که كارت بازرگانی خود را به زبان‌های انگلیسی و فرانسه همراه با عنوان و میزان تحصیلات خود چاپ كند. تحصیلات و مقام فرد بویژه در میان كانادایی‌های فرانسوی‌تبار بسیار اهمیت دارد.
· جلسات تجاری در كانادا به طرز مناسبی سازماندهی می‌شوند. همه افراد به‌دنبال توافق و تبادل‌ نظرند و همگی تشویق می‌شوند كه آزادانه اظهارنظر کنند. در این كشور انتظار می‌رود تا مذاكرات تجاری بر اساس برنامه مشخصی پایان یابد، اما تصمیم‌گیری نباید با عجله انجام شود و روند بحث آزاد در مذاكرات كانادایی‌ها ممكن است باعث شود تا در تجارت شیوه ملایم‌تری اتخاذ شود.
· باید با زبانی (فرانسه یا انگلیسی) كه همتای كانادایی انتخاب می‌كند، پیشاپیش طرح و انتخاب كنید. ممكن است برخی از سازمان‌ها از شما مدارك را به زبان‌های انگلیسی و فرانسه درخواست كنند.
· بهتر است همواره برای مذاكرات تجاری یك فضای رسمی ایجاد شود. منش خوب، خویشتن‌داری و انجام آداب معاشرتی برای نشان دادن اعتماد به نفس و قابل اعتماد در برابر شركای تجاری، اهمیت بالایی دارد.
· نباید در مورد زندگی خصوصی افراد مانند خانواده و سایر امور شخصی سؤال یا بحث کرد. كانادایی‌ها ترجیح می‌دهند این جنبه از زندگی‌ خود را از مقوله كاری مجزا كنند.
· نباید بیش از حد بر قابلیت‌های شركت خود تأكید کرد. البته میزان مشخصی اعتماد به نفس در فرهنگ تجاری كانادا انتظار می‌رود اما هرگز در مورد قابلیت‌های تجاری خود نباید زیاده‌‌گویی كرد.
· هرگز شیوه تجاری همتای كانادایی خود را دست كم نگیرید. به‌رغم شهرت كانادایی‌ها به خویشتن‌داری، در شرایط تجاری ارتباطات آنها صریح‌ و موجز است.

 

اقدامات‌ و رویه‌های‌ تجاری‌

كانادا از جمله‌ كشورهایی است که‌ بالاترین‌ واردات‌ سرانه‌ را دارد. صادركنندگان‌ از كشورهای‌ مختلف‌ در این ‌بازار حضور دارند. موفقیت‌ در بازار كانادا مستلزم‌ توسعه یك‌ استراتژی‌ بازاریابی‌ سازمان‌ یافته‌ است‌. اولویت‌هایی‌ كه‌ باید به‌ آن توجه‌ شود عبارت اند از:

· دارا بودن‌ كیفیت‌ بالا همراه‌ با قیمت‌ رقابتی‌.
· تحویل‌ به‌موقع‌.
· تحویل‌ محصول‌ مطابق‌ با مشخصات‌ و نمونه‌های‌ ارائه شده‌.
· جابه‌جایی‌ مناسب‌ و امكانات‌ ذخیره‌سازی‌.
· استفاده‌ از مواد بسته‌بندی‌ مناسب‌ برای‌ حمل‌ به راه‌ دور.
· تبلیغات‌ (بویژه برای‌ محصولات‌ جدید)، آشنایی‌ با روش‌های‌ پرداخت‌.
· استمرار عرضه‌ كالا.

پیدا كردن‌ یك‌ خریدار، نیاز به‌ پشتكار، صرف‌ وقت‌ زیاد، تلاش‌ ومقداری‌ هزینه‌ دارد. برای‌ پیدا كردن‌ خریدار، راه‌های‌ زیر را به صادر كنندگان‌ توصیه‌ می‌كنیم:
· درج‌ آگهی‌ در نشریات‌ تبلیغاتی‌ صادراتی‌ كشور صادركننده‌
· تماس‌ با اتاق‌ بازرگانی‌ مشترك‌ و وابسته‌های‌ بازرگانی‌
· ‌ امكانات‌ تولیدی‌ صادركنندگان‌ و بازدید خریدار
· شركت‌ در نمایشگاه‌های‌ تجاری‌ بین‌المللی‌ یا كسب‌ اطلاع‌ در مورد شركت‌كنندگان‌ در نمایشگاه‌ كه ‌بسیاری‌ از آن‌ها واردكننده‌ نیز هستند.
· دفاتر تجاری‌ و نمایندگی‌ها.
· پیدا كردن‌ فهرست‌ خریداران‌ از طریق‌ اینترنت‌ و نشریات‌ ادواری‌ تجاری‌ كانادا. برخی‌ از این‌ نشریات ‌راهنمای‌ خریدار دارد و امكان‌ درج‌ آگهی‌ را نیز دارند.
· اتحادیه‌های‌ تجاری‌ كانادا یا اتحادیه‌‌ واردكنندگان‌ كانادا
· كتاب‌های‌ راهنما (نظیر راهنمای‌ فروشگاه‌های‌ خرده‌فروشی‌ و جز این‌ها)


ارسال‌ نمونه‌

واردكننده‌ كانادایی‌ معمولاً از صادركننده‌، نمونه‌ درخواست‌ می‌كند. این‌ نمونه‌ها باید‌ با سلیقه‌ ‌كانادایی‌ و اندازه بسته‌بندی‌ در كانادا مطابقت‌ داشته‌ باشد و نیز لازم‌ است‌ همراه با برگه‌های‌ توضیح‌ مشخصات‌ كالا‌ باشد. اگر نمونه‌ قابل‌ قبول‌ باشد، وارد كننده‌ می‌تواند یك‌ سفارش‌ نمونه‌ به‌ عرضه‌كننده‌ ارائه دهد. در صورتی‌ كه‌ نمونه‌ با استانداردها مطابقت‌ نداشته‌ باشد، واردكننده‌ نمونه‌های‌ جدیدی‌ با تغییرات‌ موردنیازدرخواست‌ می‌كند. واردكنندگان‌ در خرید مستقیم‌ از مبدأ، ریسك‌ نوسانات‌ قیمت‌ و مرجوع‌ شدن‌ كالا را در نظر می‌گیرند. واردكننده‌ بیمه‌ خریداری‌ می‌كند و به طور عموم هزینه حمل‌، هزینه جابه‌جایی‌ و انبار را پوشش‌ می‌دهد. منطقه ‌قیمت‌ بر حسب‌ فوب بنادر خارجی‌ است‌ كه‌ هزینه بسته‌بندی‌ را نیز شامل‌ می‌شود. لكن‌ در مواردی‌ قیمت‌ها بر اساس‌ سیف درخواست‌ می‌گردد. ممكن‌ است‌ خریداران هزینه انبارداری‌اضافی‌ كالا را به عهده نگیرند. وجود امكانات‌ وسیع‌ حمل‌ و نقل‌ بین‌المللی‌ و ترخیص‌ كالا در كانادا موجب ‌تسهیل‌ و تحویل‌ به‌موقع‌ كالا شده‌ و در بسیاری‌ از موارد، نیازی‌ به‌ ذخیره‌سازی‌ نیست‌.


كیفیت‌

صنایع‌ غذایی‌ در كانادا بسیار قانونمند است و استانداردهای‌ دقیقی‌ دارد كه‌ از جانب دولت‌ و صنعت‌غذایی‌ وضع‌ می‌شود. بنابراین، مصرف‌كنندگان‌ كانادایی‌ متقاضی‌ كیفیت‌ بالا هستند. آژانس‌ بازرسی‌ مواد غذایی‌كانادا مسئول‌ نظارت‌ بر كیفیت‌ مواد غذایی‌ در كاناداست.

 

درجه‌ بندی‌

كالاهای‌ وارداتی‌ كه‌ در بازار كانادا به‌فروش‌ می‌رود، باید‌ از نظر سایز و رنگ‌ با استانداردها مطابقت داشته باشد. درجه‌بندی‌ كالا برای‌ محصولات‌ وارداتی‌ كه‌ از قبل بسته‌بندی‌ شده‌ و برای‌ خرده‌فروشی‌ عرضه‌ می‌شود، باید‌ بر روی‌ بسته‌ نصب‌ شود.

 

استانداردها

مقررات‌ بسیاری‌ برای‌ مصرف‌ افزودنی‌ها، مواد محافظ‌ آنتی‌اكسیدان‌ها، رنگ‌های‌ مصنوعی‌، سموم‌ ضدآفات‌، باقیمانده‌ مواد شیمیایی‌ و تقلب‌ در مواد غذایی‌ وجود دارد كه‌ واردكننده‌ و صادركننده‌ لازم‌ است‌ ازآن‌ها اطلاع‌ داشته‌ باشد. رعایت‌ نكردن استانداردها ممكن‌ است‌ به‌ اخذ خسارت‌ و ضبط‌ كالا منجر شود.

میزان‌ شاخ‌ و برگ‌ و مواد زاید در محصول‌ نهایی‌، مقادیر باكتری‌ نظیر آفلاتوكسین‌، سالمونلا و كپك‌ ومیزان‌ تخمیر تا حد زیادی‌ كنترل‌ می‌شود. محصولاتی‌ كه‌ در مرحله خشك‌ كردن‌، سوخته‌، كپك‌ زده‌ یا آلوده‌شده‌ باشند، مرجوع‌ خواهد شد.

سطح‌ رطوبت‌ قابل‌ قبول‌ برای‌ سبزی‌های‌ خشك‌، معمولاً بر حسب‌ پروسه‌ خشك‌ كردن‌ بین‌ ۵ تا ۹ درصد است‌. سطح‌ رطوبت‌ برای‌ میوه‌های‌ خشك‌ باید آنقدر پایین‌ باشد كه‌ قارچ‌ نتواند در آن رشد كند و برای‌ مدتی‌ طولانی‌ قابل‌ ذخیره‌سازی‌ باشد. سطح‌ رطوبت‌ تا ۳۰ درصد برحسب‌ محصول‌ متداول‌ است‌. سطح‌ رطوبت‌ برای‌ مغزهای‌ خوراكی‌ ۱۰- ۱۳درصد است‌.
صادركنندگان‌ باید‌ با واردكننده‌ برای‌ كسب‌ اطلاعات‌ در مورد جزییات‌ مشخصات‌ كالا و آنچه‌ ‌مجاز است‌، قبل‌ از تولید برای‌ بازار كانادا تماس‌ بگیرند.

 

بسته ‌بندی‌

بسته‌بندی‌ خرده‌فروشی‌ لازم‌ است‌ مناسب‌ و جذاب‌ باشد. توصیه‌ می‌شود صادركنندگان‌ از عرضه‌كنندگان‌ استانی‌ یا خریداران‌ كانادایی‌ در مورد نحوه بسته‌بندی‌ اطلاع‌ كسب كنند. بر طبق‌ مقررات ‌كانادا، لازم‌ است‌ جایی برای‌ برچسب‌ و كدها بر روی‌ بسته‌های‌ خرده‌فروشی‌ در نظر گرفته‌ شود.

خشكبار، میوه‌ و سبزی‌های‌ خشك‌ به‌ هر دو صورت‌ دارای‌ هوا و بدون‌ هوا بسته‌بندی‌ می‌شود. مواد غذایی‌ خشك‌ شده‌، بهتر است‌ در قوطی‌های‌ فولادی استاندارد‌ بسته‌بندی‌ شود، زیرا اكسیژن‌ سبب‌ فاسدشدن‌ یا افت‌ كیفیت‌ محصول‌ می‌شود. البته‌ این‌ یك‌ روش‌ پرهزینه‌ است‌ و معمولاً برای‌ محصولات‌گران‌قیمت‌ و پودرها جهت حمل‌ از كشورهای‌ گرمسیری‌ مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد. بنابراین برای‌ حفظ‌ كیفیت‌ محصول‌ بهتر است‌ از مواد نگهدارنده‌ استفاده‌ كرد و در بسته‌های‌ كوچك‌ و كم‌ حجم‌ بسته‌بندی‌ شود تا در هزینه‌‌ حمل‌ونقل‌ صرفه‌جویی‌ شود. اندازه بسته‌های‌ مورد استفاده‌ تهیه‌كنندگان‌ و توزیع‌كنندگان‌ بین‌ ۵۰۰ گرم‌ تا ۳ كیلوگرم‌ است‌. اندازه‌ بسته‌ها برای‌خرده‌فروشی‌ بین‌ ۲۰ تا ۲۵ گرم‌ است‌. بسته‌بندی‌كنندگان‌ دوباره كالا را وارد كرده‌ و در اندازه‌های‌ فوق‌بسته‌بندی‌ می‌نمایند.

بسته‌بندی‌ باید‌ مقاوم‌ باشد‌ و لازم‌ است‌ علایم‌ حمل‌ بر روی‌ بسته‌های‌ اصلی‌ و شماره‌ كالاها روی ‌بسته‌های‌ داخلی‌ نصب‌ شود. روی‌ یك‌ طرف‌ جعبه‌ها لازم‌ است‌ علایم‌ كدها مهر شود. برای‌حفاظت‌ از محیط‌ زیست‌ باید‌ در بسته‌بندی کردن‌ از مواد قابل‌ بازیافت‌ استفاده‌ شود. بسته‌بندی‌ مناسب‌ مهم‌است،‌ زیرا بسته‌بندی‌ غیر استاندارد باعث‌ صدمه‌ دیدن‌ كالا می‌شود‌ و بازاریابی‌ را مشكل‌ می‌كند. در چنین‌ صورتی‌ واردكننده‌ از خرید مجدد صرف نظر خواهد کرد.

 

برچسب

تمامی كالاهای بسته‌بندی شده نیاز به برچسب دارد. برچسب شامل اطلاعاتی است كه خریداران را در انتخاب آگاهانه كالا كمك می‌كند. برچسب یكی از مهم‌ترین راه‌ها و در واقع راه مستقیم ارتباط در زمینه‌ اطلاعات كالا بین خریداران و فروشندگان است. برچسب چهار عامل را در بر دارد:
۱. اطلاعات اولیه محصول: شامل نام محصول، فهرست محتویات، وزن خالص، تاریخ مصرف، كشور مبدأ، نام و آدرس تولیدكننده، بازرگان یا واردكننده.
۲. اطلاعات مربوط به سلامتی و تغذیه: دستورالعمل‌هایی برای نگهداری كالا، جابه‌جایی، مشخصات تغذیه‌ای نظیر مقدار چربی، پروتئین، كربوهیدرات، ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در مواد غذایی، اطلاعات خاص برای مصرف‌كنندگان با نیازهای رژیمی.
۳. ابزاری برای بازاریابی، توسعه‌ بازار و رقابت، تبلیغات و توسعه‌ فروش كالا همراه با اطلاعات جانبی در برچسب.
۴. واردكنندگان و مصرف‌كنندگان عمده.

 

مقررات گمركی

اداره درآمد كانادا برخی مدارك نظیر اظهارنامه، گواهی مبدأ، اطلاعاتی در زمینه میزان مواد ضد عفونی و جز این‌ها را درخواست می‌كند. تمامی كالاهای صادراتی از كشورهای در حال توسعه مشمول تعرفه ترجیحی عمومی هستند. بیشتر اقلام ادویه‌، دانه‌های خوراكی و میوه‌های خشك از عوارض واردات معاف اند، مگر محصولاتی كه با مقیاس تجاری در كانادا تولید می‌شود.
گفتنی است كه موانع غیرتعرفه‌ای مانند سهمیه، عوامل مؤثری در تجارت بین‌المللی كانادا در زمینه خشكبار و اقلام مشابه نیستند.

 

بازرسی

برای مطابقت با استانداردهای كانادا، مواد غذایی خشک بازرسی می‌شوند و كالا تا زمان اعلام سازمان بازرسی و اجازه ترخیص در گمرك باقی می‌ماند. فرم‌های اظهارنامه وارداتی را باید صادركننده برای استفاده بازرسان تكمیل کند.

 

میوه و سبزی‌های كنسرو و منجمد

كانادا بازار خوبی برای میوه و سبزی است، به خصوص اقلامی كه در كانادا كشت نمی‌شود. گروه‌هایی كه در سال‌های اخیر از كشورهای آسیایی و آسیای جنوب شرقی به آن كشور مهاجرت كرده‌اند، مصرف بالای سبزی را دارند، یعنی مصرف سرانه سبزی این گروه ۳۵ درصد بیش از سایر گروه‌هاست. بهترین بازار برای این محصولات، شهرهای مونترال، ‌ تورنتو و ونكوور است. تقاضای وسیعی برای میوه و سبزی‌های گرمسیری نیز در این نواحی وجود دارد.

حدود ۳۰ درصد بازار داخلی میوه و سبزی‌های كنسرو شده و ۲۴ درصد میوه و سبزی‌های منجمد در كانادا از طریق واردات تأمین می‌شود. میزان واردات این محصولات در سال ۲۰۰۷ در سطح یك میلیارد دلار كانادا بود. بخش عمده واردات معادل ۷۵۰ میلیون دلار از ایالات متحده صورت گرفت. میزان واردات میوه و سبزی‌های منجمد در سال مزبور ۲۸۷ میلیون دلار كانادا بود. ایالات متحده ۱۶۴ میلیون دلار از آن را تأمین کرده است.

صادركنندگان سبزیجات منجمد به كانادا، چین، گواتمالا، جمهوری دومینیكن، مكزیك، ‌ مالاوی، هند، اكوادور، پرو، جامائیكا، مصر، فیلیپین، تایلند، تركیه، مصر، نیجریه و لهستان‌اند. به دلیل شهرت جهانی كانادا در زمینه بهداشت و كیفیت بالای محصولات غذایی، صنایع پردازش مواد غذایی در این كشور تابع مقررات سخت برای حمایت از مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان مواد غذایی است. طبق مقررات كالاهای پردازش شده واردات و تجارت داخلی مواد غذایی كه از نظر كیفیت درجه‌بندی، بسته‌بندی و برچسب مغایر با مقررات باشد، ممنوع شده است. كیفیت آب مصرفی از نظر میزان باكتری كه در تمامی مراحل تولید میوه و سبزی‌های پردازش شده استفاده می‌شود، مورد است، زیرا بر استاندارد محصول نهایی اثر می‌گذارد. لازم است كنسروها بعد از چند هفته نگهداری و مطمئن شدن از سلامت آن‌ها صادر شوند. طبق مقررات تجاری، واردكننده می‌تواند محموله‌ای را كه بیش از ۲ درصد قوطی‌های كنسرو برآمدگی داشته باشد یا در یك دوره نهفته بوده و بعد ظاهر شود مرجوع نماید. مواد غذایی منجمد از نظر جنس، طعم و سوختگی نیز آزمایش می‌شوند.

وزن خالص، بیشترین جای خالی سر ظرف و موارد مشابه بازرسی دقیق می‌شود. بسته‌بندی میوه و سبزی كنسروی باید محكم و اندازه باشد تا از محتویات به خوبی نگهداری كرده، كیفیت آن را حفظ نماید. بسته‌بندی سنتی مواد غذایی در بسته‌بندی كنسرو به خاطر آثار زیست‌محیطی جای خود را به مصرف مواد جدید بسته‌بندی نظیر بسته‌های چندلایه و اسپتیك داده است. مسئولیت بازرسی در سطح خرده‌فروشی به عهده وزارت كشاورزی و مواد غذایی كاناداست. این محصولات در صورتی كه از كشور مبدأ به‌صورت كلی وارد كانادا شود و در آنجا تكمیل نهایی و بسته‌بندی شود، محصول كانادا محسوب می‌شود، زیرا كشور مبدأ مشخص‌كننده كشوری است كه محصول به‌طور كامل یا حداقل ۵۱ درصد محصول در آن كشور تولید شده باشد.

قوانین جاری كانادا بر این امر تأكید دارد كه محصولات غذایی وارداتی از قبل بسته‌بندی شده، باید دارای برچسب و توضیح كشور مبدأ و آدرس سازنده باشد. تداوم تهیه و ارسال محصول و تحویل در زمان تعیین شده لازم به حفظ سفارش‌ها از سوی واردكنندگان كانادایی است. خریداران عمده این محصولات واردكنندگان و آژانس‌ها، گروه‌ها و دفاتر خرید مركزی، مصرف‌كنندگان صنعتی یا كارخانه‌های مواد غذایی هستند.

آژانس بازرسی مواد غذایی كانادا مسئول بازرسی مواد غذایی در این كشور است. محصولات غذایی كشاورزی را در مراحل مختلف تولید، توزیع، خرده‌فروشی، صادرات و واردات این آژانس بازرسی می‌کند.

مواد غذایی از جمله میوه و سبزی‌های پردازش شده بر حسب محصول، مشمول قوانین و مقررات زیر است:
· قانون محصولات كشاورزی كانادا
· قانون و مقررات بسته‌بندی مصرفی و برچسب
· قانون تعرفه‌های گمركی
· قانون و مقررات مواد غذایی و دارویی

كانادا در زمینه ایجاد تسهیلات تجاری طرح‌هایی را برای كاهش تعرفه‌های گمركی در دست دارد، و عوارض گمركی مرتب در حال تغییرند.
 

كفپوش

انواع كفپوش شامل: فرش، گلیم، كاشی، محصولات پلاستیكی، سرامیك و سنگ است. بازار كفپوش با ساخت خانه‌های جدید در كانادا ارتباط تنگاتنگ دارد. در طول سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۷ ساختمان‌سازی در استان‌های انتاریو، آلبرتا و ساسكاچوان حدود ۳۴ درصد رشد کرد. بر اساس آمارهای موجود، در سال ۱۹۹۷ حدود ۱۰ درصد از محصول ناخالص ملی صرف ایجاد بناهای جدید مسكونی شده است، در نتیجه مصرف و واردات انواع كفپوش در این سال افزایش یافت.

واردات كفپوش كانادا طی سال‌های ۲۰۰۲-۲۰۰۷ به طور مرتب افزایش داشته است. ایالات متحده آمریكا عرضه‌كننده‌ عمده‌ این محصولات به بازار كاناداست. واردات فرش، گلیم و اقلام مشابه بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷، حدود ۶۷ درصد رشد داشت كه ۲۵ درصد آن مربوط به سال آخر این دوره بوده است. عرضه‌كنندگان عمده به این بازار و سهم آن‌ها عبارت بود از: ایالات متحده آمریكا (۷۸ درصد)، مكزیك (۶ درصد)، هند (۴ درصد) و سایر کشور‌ها (۱۲ درصد). ده عرضه‌كننده عمده‌ این محصولات به بازار كانادا، ۹۸ درصد از این بازار را در اختیار دارند. این كشورها عبارت‌اند از: آمریكا، مكزیك، هند، ایران، چین، بلژیك، انگلستان، پاكستان، مصر و استرالیا.

ایران با داشتن ۶/۳ درصد سهم از بازار فرش در سال ۱۹۹۷، در این بازار مقام چهارم را دارد.

واردات كفپوش‌های سرامیك در سال ۲۰۰۷ در سطح ۱۹۲ میلیون دلار بود كه نسبت به سال ۱۹۹۷رشدی معادل ۴۷ درصد دارد. حدود نیمی از این بازار در اختیار ایتالیاست. اسپانیا و برزیل به‌ترتیب ۱۵ و ۸ درصد از این بازار سهم دارند. رشد چشمگیر در این بخش از بازار كانادا متعلق به تركیه و مكزیك است. مكزیك در دوره پنج‌ساله سهم خود را دو برابر و تركیه ۱۶ برابر كرده است.
در سال‌های اخیر، تقاضا برای كفپوش با كیفیت بالا، بادوام و منطبق با مد افزایش یافته است. به تازگی متخصصان دكوراسیون توجه بیشتری به كفپوش در طرح‌های خود نشان می‌دهند. بنابراین، تولیدكنندگان و عرضه‌كنندگان كفپوش به این موارد بیش از قبل توجه دارند. استفاده از قالیچه در سال‌های اخیر متداول‌تر شده است، چون استفاده از قالیچه روی پاركت زیباتر جلوه می‌كند. واردات قالیچه در طول دوره ۱۹۹۷-۲۰۰۷ سالانه به‌طور متوسط ۴۵- ۵۳ درصد رشد داشته است.

به‌طور كلی، خریدار در انتخاب یك فرش به عواملی چون قیمت، محل تولید، شرایط تحویل، رنگ، الگو و بافت توجه می‌كند. بازار فرش در كانادا به دو بازار مقاطعه‌كاری تجاری و مسكونی تقسیم می‌شود. دفاتر، هتل‌ها و مشتریان صنعتی بازار تجاری را تشكیل می‌دهند. سازندگان منازل كه خانه‌ها و آپارتمان‌های جدید را می‌سازند و آن‌ها را مفروش می‌كنند، در بخش مسكونی كار می‌كنند. مقاطعه‌كاران به طور عموم تمایل به خرید فرش تولید شده در كارگاه‌های بزرگ دارند، ولی صادركنندگان نیز می‌توانند با پیشنهادهای رقابتی وارد این بازار شوند. فرش و قالیچه دستباف بیشتر در بازار خرده‌فروشی متقاضی دارد و مهم‌ترین جزء خرده‌فروش بازار كفپوش است. برای مثال قالیچه‌های دستباف هند با اشكال، طرح‌ها و رنگ‌های مختلف و با قیمتی مناسب در كانادا به‌عنوان یك كار هنری مطرح شده است و مشتریان زیادی دارد.

در دهه ۹۰ بیشتر مشتریان و طراحان در پی یافتن رنگ‌ها و مواد طبیعی در فرش بودند. گرچه هنوز طرح‌های سنتی متداول است، ولی طرح‌های مدرن هندسی، طرح‌های بومی و طرح‌های گل نیز فروش بالایی دارد. رنگ‌های سرد كه از طبیعت الهام گرفته، بسیار مورد توجه‌اند. بازار سرامیك در كانادا شامل دو نوع سرامیك چینی و اكسترود است که نوع چینی بیشتر تقاضا دارد و توزیع‌كنندگان در این كشور همیشه از ضعف تحویل شكایت دارند. تعداد اندکی كارخانه در زمینه تولید كاشی و سرامیك در كانادا وجود دارد. بالغ بر ۲۵ كشور در زمینه صنعت كاشی‌سازی فعالیت دارند كه عمده‌ترین آن‌ها كشورهای ایتالیا، اسپانیا و برزیل هستند. در بعضی موارد كاشی‌ها به‌صورت نیمه‌تمام وارد كانادا شده و كار پرداخت و لعاب در آن كشور انجام می‌شود. كشورهای دیگر به دلیل داشتن مواد اولیه خام (خاك رس)، نیروی انسانی یا تكنولوژی تولید بهتر از كانادا عمل می‌كنند. جابه‌جایی، نصب، دانش تولید و انتخاب خط تولید مناسب همگی فاكتورهای بسیار مهم برای توسعه این محصول است.

سنگ طبیعی چه به‌صورت مكعب و چه به‌صورت سنگ‌های متراكم در كانادا متداول شده است. رشد بازار سنگ‌های طبیعی، به دلیل تنوع رنگ‌ها و بافت آن‌ها افزایش یافته است. توزیع‌كنندگان، متقاضی سنگ‌های مرمر هستند. رنگ‌های صورتی و سبز رگه‌دار بویژه تركیبات سفید و بنفش ارغوانی متقاضی بیشتری دارد.
استانداردهای عمومی كانادا و انجمن استانداردهای كانادا بر استانداردهای انواع كفپوش نظارت دارند.


محصولات شیمیایی صنعتی

براساس اطلاعات به‌دست آمده از صنایع كانادا، صنایع شیمیایی، سازنده بالغ بر ۶۰ هزار محصول در طیفی گسترده از فلزات، نفت خام و از گاز طبیعی تا روغن‌های گیاهی، چربی‌های حیوانی و دیگر مواد خام هستند. این محصولات شامل مواد آلی و غیرآلی شیمیایی، روغن‌ها، كودهای شیمیایی، مواد دارویی، رنگ‌ها و انواع روغن‌ها، صابون و تركیبات پاك‌كننده هستند.

بزرگ‌ترین صنایع شیمیایی دنیا در اختیار ایالات متحده امریكا قرار دارد. پس از آن كشورهای ژاپن، آلمان و فرانسه در رتبه‌های بعدی هستند. ۲۰ شركت تولیدی چندملیتی ۲۵ درصد فروش در مقیاس جهانی را در اختیار دارند. با افزایش اهمیت صنایع پتروشیمی طی دهه اخیر، اكنون كشورهای خاورمیانه از جمله ایران، در رقابت با صادركنندگان سنتی مانند آمریكا، ژاپن و كشورهای اروپای غربی قرار گرفته‌اند. كشورهای تازه صنعتی شده مانند كره و تایوان نیز ظرفیت صنایع شیمیایی خود را برای پاسخگویی به نیاز داخلی و نیز یافتن فرصت‌های صادراتی گسترش داده‌اند. انتظار می‌رود كشورهای آسیایی و پاسیفیك بیشترین رشد را در بازار صنایع شیمیایی داشته باشند.

صنایع شیمیایی كانادا بویژه در بخش آمونیاك و محصولات پتروشیمی به دلیل قیمت‌ پایین نفت و گاز در وضعیت رقابتی بالایی قرار دارد. بخش كودهای شیمیایی نیز شرایط رقابتی خوبی دارند، اما در زمینه محصولات شیمیایی خالص بخش عمده نیازها از طریق واردات تأمین می‌شود. مجاورت بازار بزرگ آمریكا نیز می‌تواند در برنامه‌ریزی صادركنندگان مدنظر باشد. تولیدكنندگان اغلب نیازمند مواد خام و تركیبات ویژه‌ای هستند كه در داخل كانادا موجود نیست. كسری تجاری كانادا در زمینه محصولات شیمیایی خالص در حدود ۲ میلیارد دلار بوده است. به‌طور كلی، خریداران كانادایی به دنبال اعتماد، تجربه، قدرت رقابت و اطمینان برای ایجاد روابط تجاری بلندمدت هستند. اطلاعاتی كه خریدار از عرضه‌كننده درخواست می‌کند، معمولاً شامل موارد زیر است:

نام تجاری، خواص محصول، قیمت، علامت تجاری، ترتیبات خاص تجاری، كیفیت، قابلیت اطمینان از حمل مستقیم به كانادا، در دسترس بودن محصول، تكرار دسترسی، سرعت در تحویل اولیه، سرعت دسترسی، محصول جانشین، حمل و نقل كامل و گسترده و خدمات سفارشی.

در مورد محموله‌های بزرگ، واردكنندگان معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ درصد تخفیف درخواست می‌كنند. مدت زمان تحویل بین دو تا سه ماه است. تداوم تهیه و ارسال كالا شرط كلیدی برای بازاریابی كالا در كاناداست. حمل و نقل به كانادا معمولاً از طریق دریا صورت می‌گیرد. اطلاعات لازم در برچسب شامل موارد زیر است:

نام و نشان دفتر مركزی تولیدكننده یا واردكننده، نام و مشخصات محتویات محصول، مقدار وزن، نام كشور محل تولید، باركد، اطلاعات مربوط به مصرف كالا و توجه به موارد خطر. همه اطلاعات فوق باید به زبان انگلیسی و فرانسه باشد. در صورت نقص در برچسب، اجازه فروش به محصول داده نمی‌شود.


موانع، مشكلات و پیشنهادها

بازار كانادا ویژگی‌هایی دارد كه از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

وسعت و پراكندگی جمعیت، استانداردهای بالا، مقررات سخت بسته‌بندی و برچسب، مشكلات بازاریابی، هزینه بالا برای بازاریابی و تبلیغات، رقابت فشرده، دوری راه و هزینه بالای حمل و نقل. جمعیت كانادا به دلیل وسعت زیاد این كشور در سطح وسیعی پراكنده است. نامساعد بودن هوا در بیشتر ایام سال در اكثر مناطق این كشور، مدت زمان و امكان بازاریابی را محدود می‌سازد. این نكات در امر بازاریابی در آن كشور لازم است به طور حتم در نظر گرفته شود.

وجود قوانین سخت حمایت از مصرف‌كننده در كشورهای پیشرفته از جمله كانادا سبب شده تا كیفیت كالا، درجه‌بندی و استانداردهای بهداشتی در آن كشور مورد توجه و كنترل خاص قرار گیرد. لازم است صادركنندگان با استانداردهای آن كشور قبل از آغاز فعالیت صادراتی آشنایی پیدا کنند. گاهی مشاهده شده كه كالایی با داشتن گواهی استاندارد و بهداشت از سازمان‌های ذی ربط در ایران، بعد از ورود به كانادا به دلیل عدم تطابق با استانداردهای آن كشور مرجوع شده و زیان زیادی به صادركننده وارد كرده است.

بطور كلی، امر بسته‌بندی به دلیل مشكلات و محدودیت‌هایی كه در كشور وجود دارد، به‌صورت مشكلی عام مطرح است. سالیانه مقادیر زیادی كالاهای صادراتی ایران با هدف بسته‌بندی مناسب راهی كشورهای دیگر می‌شود. توسعه صنایع بسته‌بندی و ارتقای استانداردهای بسته‌بندی كالا و توجه به اصول بسته‌بندی و طراحی آن برای رقابت در بازارهای خارجی لازم است.

كنترل كیفی كالا لازمه صادرات موفق است. صادرات كالاهای ایران به دلیل فقدان كنترل كیفی، در بسیاری از بازارها با شكست روبه‌رو شده است. خریداران كانادایی مصرف‌كنندگانی آگاه و نسبت به كیفیت كالا حساس‌اند و در صورت سوء شهرت یك محصول از خرید مجدد آن خودداری می‌كنند.

كالاهای صادراتی ایران اغلب با هدف صادرات تولید نمی‌شود. و ملاحظات بازاریابی و تأمین نیاز بازارهای خارجی در تولید كالا در نظر گرفته نمی‌شود، در حالی كه توان بالقوه زیادی در زمینه صادرات وجود دارد. تنگناهای موجود در عرصه تولید مانعی در راه توسعه صادرات شده است. در بازار كانادا رقابت فشرده میان كشورهای صادركننده وجود دارد. این كشورها با عملیات بازاریابی سازمان یافته وارد بازار كانادا می‌شوند. در چنین شرایطی فعالیت فردی بازاریابی شانس كمی برای موفقیت دارد. به علاوه شركت‌های واردكننده كه شركت‌های بزرگ هستند، ترجیح می‌دهند نیازهای خود را از یك شركت تأمین كنند. در صورت ارائه محصول با كیفیت خوب و قیمت مناسب و تحویل به موقع با شركت صادركننده رابطه تجاری بلندمدت برقرار می‌كنند.

تبلیغات نقش مهمی در بازار كانادا دارد و بسیار پرهزینه است و صادركنندگان ایرانی اغلب امكانات لازم را در اختیار ندارند. ایجاد تشكل‌های صادراتی، سازماندهی فعالیت‌های صادراتی، برنامه‌ریزی، تجمع امكانات در زمینه بازاریابی می‌تواند گامی مثبت در این زمینه باشد. به این وسیله در هزینه‌ها صرفه‌جویی شده و امكانات وسیعی در اختیار جامعه صادراتی قرار می‌گیرد. بُعد مسافت و هزینه بالای حمل و نقل از عوامل تأثیرگذار بر صادرات به آن كشور است، ارائه تخفیفات بر حمل كالا می‌تواند مؤثر باشد. امكانات بیشتر حمل و نقل زمینی تا اروپا و رفع مشكلات ترانزیت كالا برای كالاهایی كه از اروپا از طریق دریا به كانادا حمل می‌شود، لازم است فراهم گردد.

تحویل به موقع كالا و ارسال كالا طبق نمونه از مسائل مورد توجه در صادرات كاناداست. وجود برنامه‌ریزی دقیق در آن كشور و قوانین پیچیده، شركت‌ها را ملزم به اجرای دقیق تعهدات می‌نماید که در صورت تخلف مجبور به پرداخت خسارت‌های سنگین می‌شوند. در مواردی كه كالا با تأخیر یا بدون تطابق با نمونه به دست واردكننده می‌رسد، مجبور به پرداخت خسارت به خریداران می‌گرددپس باید از عقد قرارداد با صادركننده‌ای كه در انجام تعهدات خود اهمال می‌ورزد، خودداری كند. بر طرف ساختن موانع فوق و تجهیز امكانات در زمینه صادرات اقلامی كه در آن بازار پتانسیل دارد و در این گزارش به آن‌ها اشاره شده است، راهی برای افزایش صادرات به كاناداست. سایر راه‌های توسعه صادرات به كانادا را در قالب تجارت متقابل، همكاری‌های صنعتی، تولید و بازاریابی مشترك و سرمایه‌گذاری مشترك می‌توان یافت. اعزام هیأت‌های بازرگانی متخصص و آگاه، ایجاد دفاتر بازرگانی و نمایندگی با استفاده از نیروهای متخصص و فعال جهت منعكس نمودن وضعیت بازار و آخرین اطلاعات به جامعه صادراتی، توسعه فعالیت‌های نمایشگاهی در زمینه افزایش صادرات، از جمله اقدامات مثبت در جهت ارتقای صادرات ایران به آن كشور است.

 

گزارش کشوری کانادا

(تهیه کننده: دفتر بازرگانی کشورهای اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت ایران - خرداد ۱۳۹۵)

اطلاعات پایه

روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران

روابط تجاری با جهان

همکاری های دوجانبه

 

منبع: سایت سازمان توسعه تجارت ایران

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «قوانین و مقررات »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها