راهنمای تجارت با کشور فنلاند | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

راهنمای تجارت با کشور فنلاند

  • پنجشنبه 25 مهر 1398 22:51
  • شناسه 39859
راهنمای تجارت با کشور فنلاند

جمهوری فنلاند کشوری است در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا. این کشور ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند. واحد پول این کشور یورو است. فنلاند هرساله یکی از کشورهایی است که در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد.

 

جمهوری فنلاند کشوری است در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا. این کشور ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند. واحد پول این کشور یورو است. فنلاند هرساله یکی از کشورهایی است که در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد.

دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. ۸۹٫۳۳ درصد از مردم کشور، فنلاندی‌زبان هستند و سوئدی در چند منطقهٔ ساحلی در غرب، جنوب، و منطقهٔ خودگردان اُلند صحبت می‌شود. ذحدود ۷۸ درصد از مردم این کشور پیرو آیین لوتری از دین مسیحیت هستند و ۲۰ درصد نیز مذهبی ندارند. از نظر مساحت، فنلاند هشتمین کشور در اروپا و پس از جمهوری کنگو شصت و پنجمین کشور در جهان است. فنلاند از نظر جمعیت کم‌تراکُم‌ترین کشور در اتحادیه اروپا به‌شمار می‌آید.

فنلاند از سدهٔ دوازدهم تا آغاز سدهٔ نوزدهم جزئی از سوئد بود و پس از آن در دوره‌ای تبدیل به یک دوک‌نشین بزرگ خودگردان در امپراتوری روسیه شد و این وضعیت تا انقلاب روسیه ادامه یافت.

جغرافيا

فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد همسایه‌است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد. فنلاند سرزمینی است پَست، مشتمل بر چندین دریاچه (معروف به کشور هزار دریاچه با پوشش ۱۰ درصد از مساحت کل کشور) و ۸۶ درصد کشور پوشیده از جنگل‌های توندرا و تایگا است. رشته کوه‌های آن اغلب در نیمه شمالی واقع شده‌اند. بزرگ‌ترین دریاچه فنلاند سایمای بزرگ نام دارد که ۴۳۷۷ کیلومتر مربع مساحت آن است. بلندترین رود فنلاند نیز کمی یوکی با ۴۸۳ کیلومتر درازا است.

این کشور ۲۰۰۰۰ جزیره با وسعتی بیش از ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. تابستان فنلاند بسیار درخشنده و گرم و کوتاه و زمستان آن بسیار تاریک، سرد و بسیار بلند دارد. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب آفتاب وجود ندارد.

قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار شمالگان، این کشور را پس از ایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان مبدل ساخته‌است. در شمالی‌ترین نقطه فنلاند تابستان‌ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌کند و همه ۲۴ ساعت روز هوا روشن است. در زمستان نیز ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌کند. به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، جمعیت بسیار کمی در این مناطق زندگی می‌کند.

راى مزيت نسبى آشكار شده بالاتر از يك است. مزيت هاى اين كشور در صنايع مذكور مى توانند معيارهايى براى معرفى زمينه هاى همكارى ميان ايران و فنلاند قرار گيرند.

مردم و فرهنگ

جمعیت فنلاند پنج میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۲۴ نفر است که میانگین سنی آنها ۴۱٫۶ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۲٫۳۱ سال و برای مردان ۷۵٫۱۵ سال است. کمتر از ۰٫۱ درصد از جمعیت این کشور (حدود هزار و پانصد نفر) به بیماری ایدز مبتلا هستند. ۹۳٫۴ درصد از جمعیت آن فینی، ۵٫۷ درصد سوئدی و ۰٫۴ درصد روسی هستند. بقیه از تبارهای استونیایی، کولی‌های اروپا و سامی هستند. ۸۴٫۲ درصد از جمعیت آن مسیحی و پیرو کلیسای لوتری فنلاند هستند. ادیان اسلام و یهود نیز بویژه میان مهاجران فنلاند رایج است. همچنین بخشی از مردم این کشور بی‌دین می‌باشند.

بیشتر مردم فنلاند به زبان فنلاندی که از زبان‌های فینو اوگریایی است صحبت می‌کنند. این زبان که تا حدودی با زبان مجاری نیز نزدیکی دارد و به همراه زبان‌های استونیایی، مجاری و مالتی، زبان‌های رسمی غیر هندواروپایی اتحادیه اروپا می‌باشند.

فنلاندی‌ها به فنلاندی بودن شرکت نوکیا و «لینوس توروالدز»، سازنده لینوکس افتخار می‌کنند. فنلاندی‌ها شدیداً علاقه‌مندند که هر چه در خارج در مورد آنها می‌نویسند را بخوانند و همیشه نظر بازدیدکنندگان از فنلاند را دربارهٔ این کشور می‌پرسند.

برابری و عدالت، ارزشهای مهمی برای فنلاندی ها هستند. در جامعه فنلاندی تمام افراد با هم برابر هستند و باید با همه افراد با عدالت رفتار شود. زنان و مردان با هم برابر هستند.
در فنلاند برای راستی و صداقت ارزش زیادی گذاشته می شود. حائز اهمیت است که همواره قول و قرار های خود را بجا آورید. ناراستی و عدم صداقت برای فنلاندی ها از بدترین ویژگی ها به حساب می آید. برای کار کردن و سعی و تلاش ارزش فراوانی گذاشته می شود.

وقت شناس بودن در فنلاند امر مهمی می باشد. زمانی که قرار ملاقات دارید، بسیار مهم است که بموقع سر قرار خود حاضر شوید. اگر با کارمند یا پزشکی وقت دارید، بسیار اهمیت دارد که بموقع در محل قرار خود حضور داشته باشید.

در فنلاند، فروتنی و تواضع ارزش مهمی به حساب می آید. افراد در داخل یک گروه خیلی خود نمایی نکرده، با صدای بلند حرف نزده و خود وصفی نمیکنند. یکی از جنبه های خوب اخلاقی در فنلاند، مورد توجه قرار دادن بقیه افراد و گوش فرا دادن به آنها می باشد.

 

اقتصاد

با اینکه فنلاند به‌عنوان یکی از کشورهای عضو منطقه یورو به‌صورت رسمی در رکود اقتصادی به سر می‌برد، ولی وضع اقتصاد این کشور بهتر از سایر کشورهای منطقه یورو است. اقتصاد فنلاند وابستگی فراوانی به صادرات دارد و بحران اقتصادی سایر کشورهای اروپایی تأثیر زیادی روی صادرات این کشور گذاشته است. فنلاند تنها کشور منطقه یورو است که بر اساس اعلام سه نهاد مطرح مالی در زمینه اعتبار و درستی‌سنجی، از وضع باثبات (AAA) برخوردار است.

بدهی‌های دولت در فنلاند تقریباً نصف بدهی‌های حوزه یورو است. بحران بدهی‌ها، دست‌کم در سال ۲۰۱۲ میلادی مهم‌ترین موضوعی بود که بر مبارزات انتخابات ریاست جمهوری فنلاند سایه افکند. فنلاند یکی از کشورهای حوزه پولی یورو است که بحران جهانی اقتصاد آن را بی‌نصیب نگذاشت. صادرات این کشور که ۴۵ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد در سال ۲۰۰۹، ۳۲ درصد کاهش یافت. از نظر شاخص فساد اقتصادی، فنلاند (به همراه کشورهای دیگری همچون دانمارک و نیوزیلند) سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته، معرفی شده‌است. دو میلیون و ۶۸ هزار نیروی کار در این کشور وجود دارد و نرخ بیکاری در آن ۶٫۶ درصد است. نرخ تورم فنلاند در سال ۲۰۰۷ میلادی ۲٫۷ درصد بود.

تولید ناخالص داخلی فنلاند ۱۸۵٫۹ میلیارد دلار است که ۲٫۵ درصد آن در بخش کشاورزی، ۳۱٫۷ درصد آن در بخش صنعت و ۶۵٫۹ درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود. صادرات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، آهن‌آلات، الوار، کاغذ و خمیر کاغذ است که به کشورهای آلمان (۱۱٫۳ درصد)، سوئد (۱۰٫۵ درصد)، روسیه (۱۰٫۱ درصد)، بریتانیا (۵٫۶ درصد)، ایالات متحده آمریکا (۶٫۵ درصد) و هلند (۵٫۱ درصد) صادر می‌شود. واردات این کشور شامل مواد غذایی، نفت خام و فراورده‌های آن، مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، آهن و فولاد، ماشین‌آلات، پارچه و الیاف پارچه و پشم است که از کشورهای آلمان (۱۵٫۶ درصد)، روسیه (۱۴ درصد)، سوئد (۱۳٫۷ درصد)، هلند (۶٫۶ درصد)، چین (۵٫۴ درصد)، بریتانیا (۴٫۷ درصد) و دانمارک (۴٫۵ درصد) است.

کشور فنلاند در زمينه هاى مرتبط با تحقيقات و توسعه و سرمايه انسانى از جمله كشورهاى پيشتاز در اروپاست. همچنين از نظر شاخص ادراك فساد دومين كشور با كمترين فساد در جهان است. فنلاند در گزارش رقابت پذيرى جهاني رتبه ۸، گزارش جهانى رقابت پذيرى سفر و گردشگرى رتبه ۲۲، گزارش جهانى فناورى اطلاعات رتبه ۲ و بر اساس شاخص رقابت پذيرى صنعتى رتبه ۲۰ را دارد.

بر مبناى آنچه از بررسى ظرفيت هاى اقتصادى فنلاند به دست مى آمد، مى توان گفت اين كشور در زمينه صنايع كاغذ، پتروشيمى، ماشين آلات، محصولات فلزى، چوب و محصولات چوبى، فلزات اساسى و تجهيزات الكتريكى داراى مزيت نسبى آشكار شده بالاتر از يك است. مزيت هاى اين كشور در صنايع مذكور مى توانند معيارهايى براى معرفى زمينه هاى همكارى ميان ايران و فنلاند قرار گيرند.

آداب و رسوم

ديدار از کشور فنلاند آسان است. آداب و رسوم فنلاندی تنها با چند مورد تفاوت ملی، کاملا اروپایی‌ است و مردمانش دارای نگرشی روشن‌فکرانه‌اند. به ندرت وضعیتی ممکن است رخ دهد که مسافر هنگام بازدید از این کشور رفتار اشتباه اجتماعی و خلاف رسوم متعارف این کشور مرتکب شود که بواسطه آن رابطه او و میزبانش را خدشه‌دار کند. در صورت بروز چنین اشتباهی از طرف یک فنلاندی، سایر فنلاندی‌ها با متانت و آرامش با آن روبرو می‌شوند و اگر یک خارجی مرتکب آن شود با درک و سرگرمی با آن برخورد می‌‌کنند. آداب رفتاری فنلاندی‌ها کاملا ملایم است و اعتبار و رفتار افراد به مرور زمان بر اساس رفتار خوب یا بد شناخته می‌ شود تا با رعایت استانداردها و هنجارهای متعارف. در فنلاند شهرت و آبرو به ندرت با یک اشتباه اجتماعی خدشه‌دار می‌شود.

فنلاند کشوری‌ است که مردمانش برای قدرت کلام اهمیت زیادی قائل‌اند و به همین دلیل کلامشان را به دقت و با هدف رساندن پیام انتخاب می‌کنند. در واقع، ملاحظات فرهنگی خاص زیادی وجود ندارد که بازدیدکنندگان از این کشور ملزم به آگاهی از آن باشند. از آنجا که فنلاندی‌ها ارزش زیادی برای کلام قائلند می‌توان بازتاب آن را در گرایش‌شان به کم گویی و نیز اجتناب از صحبت‌های بی‌حاصل و غیرضروری دید؛ همان‌طور که در این ضرب المثل چینی آمده است: "کلامت باید سودمندتر از سکوتت باشد در غیر این صورت ساکت باش."

فنلاندی‌ها ازاحساس میهن‌دوستی بالایی برخوردارند و خوشحال می‌شوند از این که بازدیدکنندگان از کشورشان از موفقیت‌های آن‌ها در زمینه ورزشی و فرهنگی آگاه باشند. از آنجا که فنلاندی‌ها بسیار واقع‌گرا هستند انتظار ندارند بازدیدکنندگان اطلاعات زیادی در مورد حال و گذشته فنلاند و شخصیت‌های برجسته کشورشان داشته باشند، اما همین‌ که در مورد رویدادهای مهم تاریخی یا ورزشی "پاوو نورمی" و "لاسه ویرن" و یا از موفقیت‌های ورزشی آنان در زمینه اتومبیلرانی و قهرمانان فرمول یک بدانند خوشحال می‌شوند. شناخت "یاری لیتمن" و "سامی هیپیا"، دو ستاره فوتبال این کشورهم کافی است. فنلاندی‌ها چون توجه زیادی به فرهنگ دارند، برایشان امری بسیار عادی‌ست که بازدیدکنندگان از کشورشان با شخصیت‌هایی مانند "سیبلیوس" یا آهنگسازان معاصری چون "کایا ساآریاهو" و "ماگنوس لینبرگ" و رهبران ارکستری مانند "پکا سالونن"، "یوکا پا ساراسته"، "ساکاری اورامو" و "اوسو وانسکا" آشنا باشند. با وجودی که اغلب، نوکیا را شرکتی ژاپنی فرض می‌کنند، اما فنلاندی‌ها از این تصور نادرست با گذشت اما با دلسوزی و تاسف می‌گذرند. آن‌ها افتخار می‌کنند که "لینوس توروالدس"، سازنده لینوکس یک فنلاندی است.

یکی دیگر از ویژگی‌های ملی فنلاندی‌ها این است که آنها همیشه نگرانند که دنیا از موفقیت‌های این ملت اروپایی نداند. فنلاندی‌ها شدیدا علاقه‌مندند که هر چه در خارج در مورد آنها می‌نویسند بخوانند و بازدیدکنندگان از این که فنلاندی‌ها همیشه نظر آنها را در مورد خود می‌پرسند نباید ناراحت شوند. با این همه، اگر چه فنلاندی‌ها به اندازه کافی از کشور خود انتقاد می‌کنند اما الزاما دوست ندارند که بازدیدکنندگان از کشورشان انتقاد کنند.

نگرش‌های تبعیض جنسیتی یا خوارشمردن زنان به کلی غیرقابل قبول است ولی چنین برخوردهایی همچنان ادامه دارد. زنان به آداب و سنن احترام می‌گذارند و در نهایت مردان را بر‌ اساس برخوردی که نسبت به مسئله برابری زن و مرد دارند می‌سنجند. زن‌ها معمولا از نظر مالی مستقل هستند و ممکن است بخواهند که سهم خود را از صورت‌حساب رستوران بدهند. مرد می‌تواند این پیشنهاد را رد کند و یا بپذیرد که هر دو صورت کاری مودبانه است.

زبان فنلاندى

از آنجایی که تعداد کمی خویشاوند زبانی نزدیک به زبان فنلاندی وجود دارد، فنلاندی‌ها به قابلیت صحبت به زبان‌های مختلف اهمیت می‌دهند و بدین منظور زبان‌های خارجی بسیاری را می‌آموزند. اکثرجمعیت فنلاند به زبان فنلاندی، ۵.۶% به زبان سوئدی و۸۰۰۰ نفربه زبان بومی سامی صحبت می‌کنند. زبان فنلاندی متعلق به گروه کوچک زبان فینو-اوگریک است واین زبان در کشور استونی تا حدی صحبت و درک می‌شود. در سوئد، زبان فنلاندی در میان شمار زیادی از فنلاندی‌های مهاجر صحبت می‌شود. فنلاندی‌ها به ارتباط به زبان‌های گوناگون اهمیت می‌دهند و طیف گسترده‌ای از زبان‌های خارجی را در برنامه درسی گنجانده‌اند.

در فنلاند، زبان انگلیسی در بسیاری از جاها صحبت می‌شود و در اجتماعات تجاری برخی از شرکت‌ها زبان اصلی محسوب می‌شود. زبان آلمانی دیگر مانند گذشته به طور گسترده تدریس نمی‌شود هر چند فنلاندی‌هایی که در میانه ۵۰ سالگی و یا مسن‌تر هستند این زبان را در زمان خود به عنوان اولین زبان خارجی در مدرسه آموختند. رواج زبان‌های فرانسه، اسپانیولی و روسی هم در مدارس و هم در میان دانشجویان بسیار شده است. عضویت در اتحادیه اروپا و نیاز واقعی و اجتماعی مربوطه موجب افزایش نیاز به یادگیری زبان‌های اروپایی شده است؛ دست‌کم در مورد فنلاندی‌هایی که برای امور تجاری و یا تحصیل به سایرکشورهای اروپا سفر می‌کنند چنین است.

تنها در برخی از مناطق ساحلی و ایالت خودمختار در جزایر آلند است که زبان فنلاندی زبان غالب و در واقع تنها زبان رسمی به شمار می‌رود. جایگاه زبان سوئدی را به عنوان زبان رسمی مشترک می‌توان در اسامی دو زبانه سازمان‌های دولتی و علائم خیابانی مشاهده کرد که مورد اخیر بستگی به درصد اقلیت زبانی ساکن در برخی از مناطق معین شهرداری دارد و در این مناطق برنامه‌های رادیو و تلویزیون به زبان سوئدی پخش می‌شود. فنلاندی‌های سوئدی‌زبان فرهنگ خاصی دارند و آداب اجتماعی‌شان در مقایسه با اکثریت فنلاندی‌ زبان از رسوم اسکاندیناویایی بیشتر تاثیر گرفته است.

مذاكره با فنلاندى ها

فنلاندی‌ها برای کلام ارزش بالایی قائل هستند که می‌توان بازتاب آن را در کم‌گویی و اجتناب آنان از صحبت‌های پیش پا افتاده و غیرضروری مشاهده کرد. آنها شنوندگان بهتری هستند تا صحبت کننده. این باور که فنلاندی‌ها مردمانی تودار و کم حرف هستند مربوط به گذشته است. با این همه، کلام برای فنلانديها امری جدی محسوب می‌شود و حرف مردم نیز برایشان مهم است. در ضرب المثل فنلاندی آمده است که "گاو را از شاخش بشناس و مرد را از کلامش". یک فنلاندی آنچه را که می‌گوید به دقت در نظر می‌گیرد و از دیگران هم توقع چنین رفتاری را دارد. او به تعهدات کلامی و وعده‌های لازم الاجرا متعهد است. ملاقات کنندگان باید به خاطر بسپارند که در یک گفتگوی بسیار اتفاقی مانند این که "باید یک وقت با هم ناهاری بخوریم" گفتگویی جدی تلقی می‌شود و فراموش کردن آن می‌تواند باعث ناراحتی شود.

فنلاندی‌ها به ندرت با غریبه‌ای وارد صحبت می‌شوند مگر انگیزه‌ای ناگهانی باعث این کار شود. همان طور که خارجی‌ها اغلب متوجه می‌شوند، فنلاندی‌ها در مترو، اتوبوس برقی و اتوبوس به طور عجیبی ساکت‌اند. آنها هم مانند همه افراد در هر جای دنیا هنگامی که در آسانسور هستند معذب می‌شوند.

فنلاندی‌ها شنونده‌های خوبی هستند و به میان پریدن صحبت دیگران را بی‌نزاکتی می‌دانند. فنلاندی‌ها هنگامی که صحبتی متوقف می‌شود عصبی نمی‌شوند زیرا از نظر آنها سکوت بخشی از ارتباط است. فنلاندی‌ها معمولا هنگام صحبت به زبان مادری‌شان هم با طمانینه صحبت می‌کنند. سرعت خواندن خبر در تلویزیون فنلاند برای بسیاری از خارجی‌ها خنده‌دار به نظر می‌آید و با وجودی که بسیاری از فنلاندی‌ها به زبان‌های خارجی بسیاری تسلط دارند با این حال هنگام صحبت به این زبان‌ها جانب احتیاط را حفظ می‌کنند. با این وصف، فنلاندی‌ها هنگامی که موقعیت درست باشد، سلیس و پر نیرو صحبت می‌کنند. فنلاندی‌ها هنگامی که با غریبه‌ای تا حدی خوب آشنا می‌شوند، حاضرند از هر دری صحبت کنند و گفتگو در مورد مذهب و سیاست دیگر برایشان تابو نخواهد بود. فنلاندی‌ها یکی از پیشتازان جهان در مطالعه کتاب و روزنامه و استفاده از کتابخانه هستند و از این رو یک فرد فنلاندی معمولی نسبت به آنچه که در فنلاند و یا هر کجای دنیا می‌گذرد آگاه است.

مانند هر جای دیگر دنیا، سرگرمی‌های مشترک، سوژه معمول مکالمات و تبادل عقاید در فنلاند است و به راحتی می‌توان درباره فرهنگ و هنر یا ورزش گفتگو کرد. در سال‌های اخیر به سبب موفقیت‌های حاصله در این زمینه (غیر از مسابقات دوی سنتی طولانی و ورزش‌های زمستانی)، ورزش سوژه بسیار رایج دیگری شده است.

فنلاندی‌ها هنگام معرفی خود ابتدا نام و سپس نام خانوادگی خود را می‌گویند. زنانی هم که از نام پیش از ازدواج و هم فامیل همسر استفاده می‌کنند بدین ترتیب خود را معرفی می‌کنند. با وجودی که فنلاندی‌‌ها نسبت به عناوین رسمی خود آگاه و مغرورند اما به ندرت هنگام معرفی خود از این عناوین استفاده می‌کنند. در عوض، انتظار دارند که با عناوینی که دارند مانند دکتر "ویرتانن"، مدیر عامل "ساولینن" و غیره مورد خطاب قرار گیرند. اما از خارجی‌ها انتظار رعایت این مورد را ندارند مگر عناوینی چون دکتر و پروفسور، آن هم اگر گوینده از آن باخبر باشد. در غیر این صورت، خارجی‌ها به راحتی می‌توانند فنلاندی‌ها را با آنچه که در زبان انگلیسی مرسوم است با اسامی خانم، مادام و یا آقا هر جور که مقتضی بدانند صدا کنند.

کاربرد "سینَ" بسیار متداول است و صدا کردن شخص با نام کوچک نیازمند رابطه نزدیک‌تری می‌باشد. صدا زدن نام شخص نسبتا راحت است به خصوص اگر معلوم باشد که دیدارهای کاری و یا تفریحی ادامه می‌یابد. با این همه برای این که دو نفر یکدیگر را با نام کوچک صدا بزنند لازم است مشترکا بر سر آن به توافق برسند. استفاده از نام کوچک را باید فرد بزرگتر به کوچکتر پیشنهاد کند ولی اگر هم سن باشند یا زن و مرد، این موافقت با دست دادن و تماس چشمی با نفر دیگر و همزمان نام کوچک را بلند ذکر کردن و تکان خفیف سر صورت می‌گیرد. بلند کردن گیلاس اشناپس، شراب و یا شامپاین حال و هوای شاد به موقعیت‌ها می‌بخشد.

فنلاندی‌ها مانند بسیاری از مردم در به یاد داشتن نام افراد خیلی مصر نیستند. هنگام سلام و احوالپرسی یا یک مکالمه عادی؛ افراد علی‌رغم میزان آشنایی‌شان یکدیگر را با نام کوچک صدا می‌زنند و این از رسم آمریکایی‌ها وارد فرهنگ آنها شده است. با وجودی که شنیدن نام خود بسیار خوشایند است اما به فنلاندی‌ها برنمی‌خورد اگر هنگام خطاب نامشان را صدا نزنند.

از بازرگانان و افرادی که در ادارات دولتی کار می‌کنند انتظار می‌رود که کارت ویزیت ارائه دهند تا نام و عنوان‌شان در خاطر بماند. هنگام تبادل کارت ویزیت هیچ رسم خاصی در فنلاند وجود ندارد. برای بازدیدکننده از فنلاند، دریافت کارت ویزیت فرصت مناسبی برای پرسیدن چگونگی تلفظ نام فرد و یا معنی عنوان شخص است.

در چشم‌انداز بین‌المللی یا هنگام صحبت به زبان خارجی، به خصوص زبان انگلیسی، فنلاندی‌ها عادت کرده‌اند که از نظر سیاسی زبانی را که به طور معمول در آن اصطلاحات مردانه به کار می‌رود، با اصطلاحاتی که جنسیت در آن منظور نمی‌شود مانند رئیس جلسه تصحیح کنند یا هر جا که لازم باشد از ضمیر سوم شخص مفرد خنثی (که در زبان انگلیسی مونث و مذکر آن وجود دارد) استفاده کنند. در فنلاند چنین قاعده‌ای وجود ندارد. در عوض، ضمیر سوم شخص مفرد که "هَن" است در مورد هر دو جنس زن و مرد به کار می‌رود. ضمیر دیگری با پسوند "می‌یِز" (مرد) وجود دارد که در آن جنسیت مشخص نیست ولی بازدیدکنندگان می‌توانند قوانین زبانی را که به آن صحبت می‌کنند به کار ببرند.

آیین سلام و احوالپرسی

هنگام دیدار با فنلاندی‌ها دست دادن و تماس چشمی لازم است و دست دادن باید کوتاه و محکم باشد و به هیچ حرکت و ژست دیگری نیاز نیست. هنگام سلام و احوالپرسی، طرفین با یکدیگر دست می‌دهند و تماس چشمی برقرار می‌کنند. تعظیم مختصر سر دلالت بر احترامی ویژه‌ دارد – در مواقع عادی، با سر اشاره کردن کافی است. دست دادن فنلاندی‌ها کوتاه و محکم است و نیازی به حرکت و ژست تاییده کننده‌ای مانند دست گذاشتن روی شانه و یا لمس کردن بالای بازو ندارد. هنگام سلام و احوالپرسی با زوج متاهل، ابتدا باید به خانم سلام کرد و به استثناء مناسبت‌های رسمی همسری که از او دعوت شده است باید ابتدا به میزبان سلام کند. هنگام سلام با فرزندان نیز دست می‌دهند. آغوش گرفتن مردم هنگام سلام و احوالپرسی در فنلاند کاری‌ست که به ندرت انجام می‌شود. هنگام سلام و احوالپرسی در خیابان آقایان کلاه خود را بلند می‌کنند و در هوای سرد زمستان، گرفتن لبه کلاه با دست کفایت می‌کند.

فنلاندی‌ها هم مانند دیگر ملیت‌ها روبوسی می‌کنند اما به ندرت یکدیگر را هنگام سلام می بوسند. دوستان و آشنایان هنگام ملاقات می‌توانند همدیگر را در آغوش بگیرند و گونه یکدیگر را ببوسند، هر چند که چنین عادتی در مناطق روستایی زیاد مرسوم نیست. هیچ آداب و رسوم ویژه‌ای برای شمارش بوسه بر روی گونه نیست، ولی اکثر فنلاندی‌ها احساس می‌کنند که سه بار همدیگر را بوسیدن کمی زیاده‌روی است. مردان همدیگر را هنگام سلام به ندرت می‌بوسند و هرگز مانند همسایگان شرقی خود لبان یکدیگر را نمی‌بوسند.

آداب غذاخوردن

در آشپزی فنلاندی، همان موادی به کار می‌رود که در آشپزی روسیه، اسکاندیناوی و اروپای غربی استفاده می‌شود. آداب سر میز نشستن هم اروپایی‌ است. صبحانه رکن قابل توجهی در وعده غذایی فنلاندی‌ها به حساب می‌آید. ناهار معمولا بین ساعت یازده صبح و یک بعد از ظهر صرف می‌شود و وقت ناهار در محل کار معمولا کمتر از یک ساعت است. ناهارهای کاری طولانی مدت که زمانی معمول بود اکنون به ۹۰ دقیقه و یا دو ساعت کاهش یافته است. وعده شام بین پنج الی شش بعدازظهر صرف می‌شود. در بیشتر رستوران‌ها، شام را از ساعت شش عصر به بعد سرو می‌کنند. بسیاری از رستوران‌ها حدود ۴۵ دقیقه پیش از زمانی که رستوران تعطیل شود دیگر سفارش قبول نمی‌کنند، از این رو، بهتر است پیش از رزرو میز زمان سرو غذا چک شود. کنسرت و نمایش تئاتر معمولا ساعت ۷ شب آغاز می‌شود و تماشاچیان اغلب رفتن به رستوران را به حدود ساعت ۱۰ شب به تعویق می‌اندازند.

صورت غذا در رستوان و آشپزی درمنزل به ندرت شامل غذاهایی است که بازدیدکنندگان غربی با آن آشنا نباشند. آگاهی از ارزش غذایی باعث شده است که غذاهای سنگین و چرب گذشته جای خود را به رژیم غذایی سبک‌تر بدهد و رستوران‌های بهتر می‌توانند نیاز رژیم غذایی متنوعی را برآورده کنند. تعداد فزاینده رستوران‌های کشورهای مختلف باعث افزایش تنوع در غذا شده است. آبجو و شراب هنگام عصر در رستوران و با غذا سفارش داده می‌شود اما در ظهر کمتر یا اصلا سفارش این نوشیدنی‌ها داده نمی‌شود.

در مهمانی‌های شام، میزبان ترتیب نشستن میهمانان را تعیین می‌کند. فردی که به افتخار او مهمانی داده می‌شود در سمت راست خانم میزبان (یا آقای میزبان در صورتی که شام مردانه باشد) قرار می‌گیرد. این صندلی در واقع جایگاهی‌ست که اکثر فنلاندی‌ها از آن وحشت دارند زیرا از مهمان افتخاری انتظار می‌رود که برای قدردانی از میزبان(ها) چند کلمه‌ای صحبت کند. مهمان‌ها نباید تا زمانی که همة مهمانان سر میز ننشسته‌اند -با وجودی که غذا بر روی میز چیده شده باشد- خوردن غذا را آغاز کنند. معمولا میزبان چند کلمه‌ای در شروع غذا می‌گوید و آرزو می‌کند که مهمان‌ها غذا نوش جانشان شود. مهمان‌ها پیش از این سخنرانی کوتاه، نباید نوشیدنی‌های خود را بنوشند مگر آنکه در شروع سرو غذا خیلی تاخیر شده باشد.

فنلاندی‌ها به ندرت هنگام صرف غذا سخنرانی می‌کنند اما هنگام مهمانی‌های رسمی سخنرانی متداول است. در چنین مواردی، سخنرانی در بین نوبت‌های سرو غذا صورت می‌گیرد. هنگام صرف غذا، میزبان ممکن است به سلامتی یکی از مهمانان یا یکایک مهمانان لیوان خود را بلند کند و یا مهمانان، خود با بلند کردن لیوان و برقراری تماس چشمی به سلامتی یکدیگر بنوشند. هنگامی که به سلامتی مهمان نوشیده شد، دوباره باید هنگام قرار دادن لیوان بر روی میز تماس چشمی برقرار شود.

سرو قهوه و نوشیدنی‌های بعد از شام معمولا بلافاصله و یا کمی بعد از صرف شام پایان‌بخش مهمانی شام است. در این زمان، چنانچه میزبان اجازه سیگار کشیدن بدهد، سیگار برگ و یا سیگار معمولی می‌آورند مگر آن که میزبان زودتر اجازه کشیدن سیگار را بدهد. هنگام ترک میز، مهمانان در صورتی که فرصت شود به صورت خلاصه از پذیرایی میزبان تشکر می‌کنند بدون در نظر گرفتن این که مهمان افتخاری تشکر کرده باشد یا نه.

وقت صرف قهوه رسیده است. فنلاندی‌ها همه جا و همه وقت قهوه می‌نوشند. در هیچ کجای دنیا مردم به اندازه فنلاندی‌ها قهوه نمی‌نوشند.

آداب انعام دادن

به دلیل سنت‌های مذهبی که تاکید بر کم خرج کردن دارد، دادن انعام هرگز با روش زندگی فنلاندی‌ها جور نبوده است. اما امروزه ندادن انعام برای این است که این مبلغ برای همه موارد از قبیل خوش‌خدمتی و رفتار مودبانه در صورت حساب منظور شده است. با این وصف، دادن انعام در فنلاند هم مرسوم است و از آنجایی که کسی از گرفتن انعام ناراحت نمی‌شود به راحتی می‌توانید انعام دهید و البته افرادی هم هستند که اگر به آنها انعام داده نشود ناخرسند می‌شوند. در کل، مبلغ سرویس در صورت‌حساب رستوران منظور می‌شود که این رقم هنگام پرداخت نقدی اغلب روند می‌شود و حساب آن برای مشتری چندان دشوار نیست. در ضمن کسی اهمیت نمی‌دهد که در کل صورت‌حساب ۱۰ یا ۱۵ درصد سرویس منظور شده باشد.

انعام دادن در هتل تقریبا نادر است ولی اگر بدانید که برای نظافتچی اتاق باعث زحمت اضافه شده‌اید گذاشتن انعام برای او کار پسندیده‌ای است. مهمانانی که اقامت‌شان در هتل طولانی است معمولا به بخش پذیرش هتل انعام می‌دهند. باربران هتل در فنلاند مانند همکاران خود در هر جای دنیا، از گرفتن انعام خوشحال می‌شوند و این مبلغ به میزان قیمت یک لیوان کوچک آبجو است. در ضمن اشکالی ندارد که چند سکه‌ای هم برای کارکنان بار بگذارید.

رانندگان تاکسی انتظار انعام ندارند ولی مشتریان اغلب رقمی روند شده نزدیک به رقم کرایه می‌پردازند. بسیاری از تاکسی‌ها دستگاه کارت‌خوان دارند که در این صورت اگر انعام را به صورت نقد بدهید بهتر است. اگر میهمان یک فنلاندی هستید شما می‌توانید انعام را بدون آن که او متوجه شود بپردازید.

ملاقات

در مقایسه با بیشتر کشورهایی که معمولا افراد یکدیگر را در رستوران ملاقات می‌کنند، کانون زندگی اجتماعی مردم در فنلاند به دلیل فرهنگی و اقتصادی تا حد زیادی در منزل است. با افزایش علاقه به آشپزی و شراب، بیشتر دیدار و پذیرایی‌ها‌ در منزل صورت می‌گیرد. میهمان خارجی نباید از این که به منزل کسی دعوت می‌شود احساس ناراحتی کند در عوض می‌تواند فضایی نسبتا آرام و غیر رسمی را تجربه کند. میهمان می‌تواند با ارسال یا بردن دسته گل یا بطری شراب برای میزبان از او قدردانی کند.

خارجی‌ها اصولا از قبول دعوت به خانه‌های تابستانی در سواحل دریا و دریاچه در فنلاند مردد می‌شوند. در فنلاند از هر ۴ نفر یک نفر کلبه تابستانی دارد و برای بسیاری خانه دوم محسوب می‌شود و جامعه‌شناسان دلیل آن را پیوند فنلاندی‌ها با گذشتة روستایی خود می‌دانند. جالب این که بسیاری از فنلاندی‌ها وقتی به خانه‌های تابستانی خود می‌روند تبدیل به ماهیگیر، باغبان، کشاورز، نجار یا جنگل‌بان‌های قابلی می‌شوند. البته از میهمان انتظار انجام این امور نمی‌رود دست کم نه به صورت فعال. اما میزبان انتظار دارد که میهمان بدون ابراز نارضایتی با برخی از شرایط ابتدایی در این اقامتگاه‌های تابستانی کنار بیاید چرا که همه این خانه‌ها دارای برق، آب لوله کشی یا سیفون آب در توالت و یا دیگر شرایط رفاهی خاص زندگی شهری نیستند. بسیاری از خانواده‌ها حتی داشتن تلویزیون را با زندگی در این خانه‌های تابستانی سازگار نمی‌بینند.

برای رفتن به خانه‌های تابستانی میهمان باید لباس مناسب و راحت بپوشد و میزبان معمولا سایر وسایل از قبیل بادگیر مناسب، چکمه لاستیکی و بارانی برای رفتن به ماهیگیری یا کندن قارچ و پیاده‌روی در جنگل را دارد. یک میهمان با تجربه می‌داند که در چنین شرایطی میزبان به خصوص خانم خانه برای ایجاد اقامتی خوش برای میهمان خود متحمل زحمت زیادی می‌شود. همکاری میهمان در کارهای منزل از قبیل سیب زمینی یا پیاز پوست کندن برای میزبان بسیار خوشایند است. بهترین پاداش برای میزبان این است که به میهمان خوش بگذرد چه هوا آفتابی باشد و چه بارانی. میهمان قرار رفتن را می‌تواند برای مثال بعد از صبحانه روز سوم پیشنهاد کند و مودبانه این است که تنها در صورتی با ماندن موافقت کند که میزبان به رفتن او جدا اعتراض نماید.

وقت شناسى

فنلاندی‌ها بسیار وقت‌شناس و به نوعی اسیر زمان هستند. درست مانند هر کشور دیگری، آن دسته که دارای شغل‌های سخت هستند، برنامه کاری بسیار فشرده‌ای دارند و از دست دادن یک وقت ملاقات باعث اضطراب و دلواپسی آنها می‌شود. وقت‌های از قبل تعیین شده کاملا با وسواس و دقت در حد دقیقه رعایت می‌شود و اگر کسی بیش از پانزده دقیقه دیر سر قرار حاضر شود بی‌نزاکتی محسوب می‌شود و نیاز به عذرخواهی و یا توضیح دارد. برنامه‌‌ریزی زمانی ادارات بسیار انعطاف‌پذیر است و هر کس به اقتضای خود می‌تواند زمان کار کردن خود را از ۷.۵ ساعت تا ۸ ساعت در روز انتخاب کند. اکثر افراد کار خود را از ۸ صبح شروع می‌کنند و تا ۴ بعدازظهر به پایان می‌رسانند. معمولا ۳۰ دقیقه زمان برای ناهار نیز در نظر گرفته می‌شود. هفته کاری بین ۳۸ تا ۴۲ ساعت است و برنامه‌های زمان‌بندی انعطاف‌پذیر است. نمایش‌های تئاتر و کنسرت و دیگر برنامه‌های عمومی سر وقت اعلان شده آغاز می‌‌شود و تاخیر در زمان حرکت مسافرت‌های شهری با قطار و اتوبوس در ترافیک امری نادر است.

در کل، زندگی پرمشغله ادامه دارد و در فنلاند داشتن تقویمی که پر از قرار ملاقات برای دیدار و مذاکره است باعث سرافرازی و حاکی از موقعیت شخص است تا نشانه‎ای از برنامه‌ریزی ضعیف. با چنین مشغله‌ای، زمانی که برای سرگرمی میهمان‌ اختصاص داده می‌شود، یکی از مهم‌ترین نشانه‌های ارزش قائل شدن برای این فرصت است. اگر زمانی ببینید که یک فنلاندی می‌ایستد و به ساعت خود نگاهی می‌اندازد، نشانه این است که زمان خوردن، نوشیدن یا حتی گرفتن حمام سونا فرا رسیده و میهمان می‌تواند به حتمی بودن ادامه رابطه تجاری یا دوستی مطمئن باشد.

سرمايه گذارى در فنلاند

یکی از ویژگی های کشور فنلاند عضو شنگن بودن آن است چون میتوانید در این صورت وارد هر کشوری که عضو شنگن است شوید و در کل اروپا فعالیت کنید فنلاند هشتمین کشور بزرگ اروپا است در کشور فنلاند دو زبان فنلاندی وسوئدی رسمیت دارد وهمچنین سطح زندگی در کشور فنلاند بالا میباشد. بهتر است بدانید که کشور فنلاند دارای زیر ساخت های توسعه یافته ای می باشد و این کشور از نظر نیرو کار ماهر بسیار غنی و از هزینه های عملیاتی رقابتی برخوردار است. دولت فنلاند از کسب وکار حمایت کرده وجزء یکی از کشورهای است که در آن فساد مالی کمتر دیده می شود. در کشور فنلاند شرکت های خارجی می توانند از شرکت های سرمایه گذاری دولتی و بخش خصوصی و همچنین از تحقیقات اقتصادی دانشگاه فنلاند بهره مند شوند.

در حال حاضر سرمایه گذاری در کشور فنلاند در ۷ حوضه از دیدگاه دولت فنلاند بسیار امیدوارانه است:

۱- فناوری پاک
۲- پژوهش، توسعه و نوآوری محرک های اصلی
۳- بهداشت ودرمان وسلامت
۴- فناوری اطلاعات و ارتباطات
۵- استخراج معدن
۶- خرده فروشی
۷- سفر و گردشگری

همچنين تدارکات و زیر ساخت های مدرن یک مزیت اضافه شده برای کشور فنلاند است. فنلاند دارای منابع عظیمی از مس، چوب، طلا، نقره و سنگ آهک است. کشور فنلاند از بزرگترین تولیدکنندگان چوب در جهان می باشد.

دولت فنلاند به سرمایه گذاران امتیازهایی واگذار می کند که این امتیازها در مناطق توسعه یافته متفاوت می باشد:

۱- شرکت های کوچک می توانند کمک های مالی به اندازه ۴۵% از کل هزینه حقوق و دستمزد را از دولت دریافت کنند.
۲- دولت فنلاند مزایای مالیاتی به شرکت های کوچک و متوسط اعطا کرده است.
۳- دولت فنلاند کمک های مالی به شرکت های کاووش بخش تحقیق و توسعه را فراهم میکند این کمک ها میتواند در غالب وام با نرخ پایین بهره صورت گیرد.

 

ثبت شرکت در فنلاند

از جمله مزایای ثبت شرکت در فنلاند می توان موارد زير را عنوان نمود:
۱- استفاده از مارک تجاری (برند)
۲- افتتاح حساب برای اشخاص حقیقی وحقوقی
۳- استفاده از قوانین تجاری و گمرکی در داخل کشور فنلاند واتحادیه اروپا
۴- امکان اخذ ویزا برای کشور فنلاند و کل اروپا
۵- امکان اخذ پاسپورت بعد از ۵ سال
۶- دسترسی به تمام نقاط اروپا از نظر تجارت و اقامت طولانی مدت
۷- مالکیت ۱۰۰% (بدون نیاز به شریک فنلاندی)

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کشور فنلاند توسط حداقل یک عضو و با حداقل سرمایه از ۲۵۰۰ یورو شروع شده و این سرمایه می تواند نقدی یا به صورت دارایی باشد و در ثبت شرکت عمومی در کشور فنلاند برای کسب و کار های بزرگ طراحی شده و در آن حداقل سرمایه ۸۰۰۰۰ یورو است؛ البته اگر سرمایه این نوع شرکت بیش از ۸۰۰۰۰ یورو باشد سهام این نوع نهاد می تواند در بورس اوراق بهادار هلسینکی وارد شود.

ماليات

در فنلاند بايد از هر نوع درآمدي ماليات پرداخت کرد. كارفرما مطابق با در صد مالياتي كه در برگه مالياتي تان وجود دارد از حقوق تان ماليات كسر مي كند. برگه مالياتي را مي توانيد از اداره ماليات دريافت نمائيد. برگه مالياتي را بايد خودتان به كارفرما تحويل دهيد. اداره هاي ماليات در تمام نقاط فنلاند وجود دارند. هنگام درخواست كارت مالياتي بايد يا شماره شناسايى شخصي داشته باشيد و يا شماره شناسايى شخصى موقتي. اين شماره شناسايي شخصى را مي توانيد از اداره ثبت احوال دريافت كنيد. در فنلاند بايد از هر نوع درآمدي ماليات پرداخت. هنگامي كه مشغول به كار مي شويد، به خاطر داشته باشيد كه كه از نزديكترين اداره ماليات كارت مالياتي گرفته و به سرعت به كارفرما تحويل دهيد. بدون كارت مالياتى مقدار ۶۰% ماليات از حقوقتان اخذ مي شود. به ياد داشته باشيد كه قرارداداستخدامي خود را كه در آن حقوقتان ديده مي شود، با خود به اداره ماليات ببريد. از كارت مالياتي ديده مي شود كه درصد ماليات شما چقدر است. در صورتي كه علاوه بر كار اصلي تان كار جانبي ديگري نيز انجام مي دهيد، از كارت مالياتي درآمد جانبي، كه آن را هم بايد بلافاصله به كارفرما تحويل دهيد، استفاده كنيد.

درصد مالياتى به درآمد بستگي دارد و در صورتي كه درآمد تغيير يابد مي توان آن را تغيير داد. خودتان بايد مقداردرآمد و درصد مالياتتان را دنبال كنيد، چرا كه در صورتي كه كمتر از آنچه كه بايد ماليات بپردازيد ماليات پرداخت كرده باشيد، اين اختلاف را بايد سال بعد پرداخت كنيد. در صورتي كه به مشاورت و راهنمائي نياز داريد مي توانيد به نزديك ترين اداره ماليات مراجعه كنيد.

در صورتي كه براي فردي شخصي كار مي كنيد و درآمد سالانه تان كمتر از ۱۵۰۰ يورو مى باشد نيازي به تهيه كارت مالياتى نداريد. كارت مالياتي بايد هميشه براى شركت ارائه گردد. در هر دو صورت اطلاع مالياتى بايد هميشه انجام گيريد.

حساب بانكی

معمولاً هميشه حقوق به حساب بانكی واريز می شود. با خدمات بانك های مختلف آشنا شويد. روش های مختلفی برای پرداخت قبض وجود دارد (دستگاه های اتوماتيك بانك ، به عبارت ديگر عابر بانك pankkiautomaatti، اينترنت، تلفن وغيره). هنگام باز كردن حساب بانكی به گذرنامه و يا ديگر مدرك شناسايی رسمی نيازداريد. گذرنامه ويژه اتباع بيگانه نيز اخيراً به عنوان مدرك شناسايی مورد قبول واقع شده است.

برای رسیدگی به امور مالی خود به حساب بانکی نیاز دارید. بهتر است که خدمات و قیمت های بانک های مختلف را با هم مقایسه کنید تا بتوانید مناسب ترین را برای خود انتخاب نمائید. هنگام باز کردن حساب بانکی، به گذرنامه، کارت شناسایی خارجی یا کارت شناسائی رسمی احتیاج دارید. چنانچه شما گذرنامه یا کارت شناسایی خارجی ندارید، بهتر است از بانک بپرسید که چه نوع کارت شناسائی را قبول می کند. برخی از بانک ها گذرنامه اتباع خارجی که توسط مقامات فنلاندی صلدر گردیده است، مدرک مسافرتی پناهندگان یا کارت شناسائی دیگری که بتوان به عنوان مدرک مسافرتی پذیرفت را قبول می کنند. بانک ممکن است در مواردی که در مدرک شناسائی تان ذکر شده باشد که هویت تان قابل اثبات نبوده است، از شما در مورد نشان دادن هویت تان توضیح و سند دیگری بخواهد. با گواهی نامه نمی توانید هویت خود را اثبات کنید.

بیمه ها

بهتر است که برای زندگی از بیمه مسکن استفاده کنید. بیمه مسکن از جمله خساراتی که بر روی مبلمان شما و دیگر لوازم خانه تان وارد می شود را جبران می کند. بیمه مسکن را می تواند از شرکت های بیمه تهیه نمود. چنانچه اتومبیل شخصی دارید، باید طبق قانون بیمه جاده داشته باشید. در صورتی که می خواهید بیمه شخصی از شرکت های بیمه فنلاندی تهیه کنید، معمولاً به کارت کلای (Kela-kortti) فنلاندی نیاز دارید. بیمه شخصی شامل از جمله بیمه حوادث، بیمه مخارج درمان و بیمه عمر می شود.

سطح قیمت ها در فنلاند

سطح قیمت ها در فنلاند بالاست. مثلاً قیمت غذا و خیلی خدمات در فنلاند بالاتر از میانگین قیمت ها در اروپا می باشد. هزینه زندگی بسیار متفاوت است. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ خیلی گرانتر از مناطق کوچک است.

خرید و حقوق مصرف کننده

هر شخصی که کالا یا خدمات خریداری کند مصرف کننده است. قانون حفاظت از مصرف کنندها از حقوق مصرف کنندها در فنلاند محاظت می کند. در صورتی که جنسی می خرید که دارای اشکالی است که شما باعث آن نبوده اید، حق دارید بابت آن، جبران خسارت دریافت کنید. مثلاً می توانید جنسی را که ایرادی ندارد دریافت نمائید و یا پول تان را پس بگیرید. چنانچه کالائی خریده اید که ایرادی دارد، نخست با فروشنده کالا تماس بگیرید. در صورتی که با فروشنده کالا به توافق نرسیدید، با مرکز مشاورت مصرف کنندگان تماس بگیرید.

حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی در فنلاند به خوبی کار می کند. تقریباً به همه مناطق فنلاند می توان با قطار و اتوبوس مسافرت نمود. به خیلی از شهرها می توان با هواپیما نیز مسافرت نمود. در شهرهای بزرگ و حومه آنها حمل و نقل عمومی منطقه ای که به خوبی کار می کند نیز وجود دارد. حمل و نقل عمومی منطقه ای معمولاً با اتوبوس کار می کند. برای اطلاعات بیشتر به صفحه راه و ترابری فنلاند درInfopankki مراجعه کنید.

گواهینامه

چنانچه ۱۸ سالتان تمام شده است، می توانید در فنلاند گواهینامه دریافت نمائید. در صورتی که دارای گواهینامه کشور دیگری هستید، بستگی به وضعیت و شرایط مربوطه دارد که چگونه بهتر است اقدام نمائید.

 

گزارش کشوری فنلاند

 

 اطلاعات پایه  

روابط تجاری با ایران   

روابط تجاری با جهان  

همکاری های دوجانبه

 

دانلود اولويتهاى همكارى تجارى با كشور فنلاند

اولويتهاي تجارت با فنلاند

 

منبع: سایت سازمان توسعه تجارت ایران

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «قوانین و مقررات »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها