راهنمای تجارت با کشور سوئد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

راهنمای تجارت با کشور سوئد

  • پنجشنبه 25 مهر 1398 22:35
  • شناسه 39863
راهنمای تجارت با کشور سوئد

پادشاهی سوئد کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور شهر استکهلم است.

 

پادشاهی سوئد کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور شهر استکهلم است.

حکومت کشور سوئد پادشاهی مشروطه است و دولت به شکل پارلمانی اداره می‌گردد. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور را نخست وزیر اداره می‌کند. پس از پایان جنگ سرد، سوئد در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۹۵ به کشورهای عضو ناتو پیوست امّا بعدها همانند کاری که در قبال منطقه یورو کردند، با یک رفراندوم از ناتو خارج شدند. سوئد همچنین عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، شورای نوردیک و مدل نوردیک می‌باشد. سوئد هشتمین سرانهٔ تولید ناخالص داخلی را در جهان دارا می‌باشد و از جایگاه خوبی در جنبه‌های مختلف ملی مانند کیفیت زندگی، آزادی شهروندی، بهداشت، آموزش، اختلاف طبقاتی، رفاه و توسعه انسانی دارد.

زبان سوئدی ها از خانوادهٔ زبان های هندواروپایی شاخه ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. 

 

 

 

 

 

 

 

جغرافیا

سوئد در شمال اروپا واقع شده و دارای آب و هوای بسیار سردی است. این کشور از نظر طبیعی، از ۴ ناحیه تشکیل شده‌است. کوه‌های پوشیده از جنگل در منطقه نورلند در شمال، دریاچه دیستریکت در ناحیه مرکزی، زمین‌های مرتفع یونکوپینگ در جنوب و جلگه حاصلخیز اسکانیا در منتهی‌الیه بخش جنوبی کشور. تابستان‌ها کوتاه و گرم و زمستان‌های سرد و طولانی از ویژگی‌های آب و هوای این کشور است. میانگین بارش سالانه از ۲۰۰ سانتی‌متر در غرب وجنوب غربی، تا ۵۰ سانتی‌متر در شرق و جنوب شرقی متغیر است. بیش از نیمی از مساحت این کشور از جنگل پوشیده شده و طبعاً، صنایع چوب و ساخت ماشین آلات مرتبط با آن، معمول و متداول است. در قسمت‌های شمالی سوئد شش ماه از سال روز و شش ماه شب است؛ ولی در قسمت‌های جنوبی می‌توان چهار فصل را دید.

سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع، کمابیش اندازهٔ عراق و ششمین کشور بزرگ اروپا (با احتساب روسیه و ترکیه) از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۹٫۶ میلیون نفر است که تقریباً ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند. این کشور با تعداد ۲۱ نفر در هر کیلومتر مربع تراکم جمعیت پایینی دارد و بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند. همچنین بیش از ۸۵% مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌کنند. 

 

اقتصاد

در گذشته نه چندان دور، تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود، اما بعدها دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد. بعد از جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری به خود گرفت؛ درآمد خالص ملی کشور بالا رفت و شکوفائی رشد اقتصادی به وجود آمد.

درآمد کشور سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتاً کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است که در حال حاضر از رشد بالائی در توازن بین صادرات و واردات برخوردار است. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی ۱/۱۲۰۰ میلیارد دلار بود و رشدی ۵/۴ درصدی را نسبت به سال پیش از آن نشان می‌داد. نرخ بیکاری این کشور ۶/۵درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دسترس نیست اما به نظر می‌رسد این آمار نباید چندان بالا باشد.

تورم در این کشور ۴/۱درصد است. ۳۵ درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان (۸/۹درصد)، آمریکا (۳/۹ درصد)، انگلستان (۱/۷ درصد)، دانمارک(۹/۶ درصد)، فنلاند(۶ درصد)، فرانسه(۹/۴ درصد)، هلند(۷/۴ درصد) و بلژیک(۵/۴درصد) صادر می‌شود.

سهم صادرات در درآمد خالص ملی کشور در یک دوره ۱۰ ساله (بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹) از ۳۰ درصد به ۴۴ درصد رشد داشته است. اروپا مهم ترین بازار صادراتی کشور است. ۶۰ درصد تولیدات کشور سوئد به دیگر کشورهای عضو بازار مشترک اروپا صادر می شود.

صادرات و واردات سوئد و دیگر کشورهای عضو بازار مشترک اروپا از سال ۱۹۹۵ که سوئد عضو این اتحادیه شد، رشد چشمگیری داشته است. واردات سوئد از دیگر کشورهای اروپائی در سال ۱۹۹۵ بالغ بر ۳۲۵ میلیارد کرون سوئدی و صادرات آن در همان سال بالغ بر ۳۴۰ میلیارد کرون سوئدی بوده است این ارقام در سال ۱۹۹۹ به ترتیب به ۳۹۰ میلیارد کرون سوئدی (واردات) و ۴۱۰ میلیارد کرون سوئدی (صادرات) ارتقا می یابد. آمریکای شمالی و کشورهای آسیای جنوب شرقی از دیگر بازارهای مهم صادراتی سوئد هستند.

معدن سنگ آهن و جنگل وسیع به یقین نقش بسزائی در پیشرفت صنعتی کشور سوئد دارند. این دو منابع سرشار طبیعی، پایه و اساس تولیدات صنعتی کشور را تشکیل میدهند. تلفن و سیستم های مخابراتی، خودرو و ماشین های سنگین را می توان منجمله به صنعت و تولیدات سوئد اضافه کرد.

تولید خودرو، کامیون و دیگر صنایع فلزی سبک و سنگین، سهم ۵۰ درصد در اقتصاد تولیدی کشور را دارا می باشد. درصد این سهم برای صنعت کاغذ و خمیر کاغذ ۲۰ و داروسازی ۱۲ است.

مهمترین صادرات کشور سوئد:

ماشین آلات، الکترونیک و مخابرات، کاغذ، دارو، فرآورده های نفتی، آهن و فولاد و مواد غذایی.

 

 

 

 

 

 

 

روابط ایران و سوئد

ایران و سوئد دارای روابط دوسویه هستند. از زمان برقراری رابطه دیپلماتیک ایران و سوئد، همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی بخش مهمی از روابط دو کشور را تشکیل داده است. شرکت‌های بزرگ صنعتی سوئد در بخش‌های گوناگون اقتصادی و صنعتی ایران حضور دارند. تعداد ایرانیان در سوئد تا سال ۱۳۹۲ خورشیدی، بیش از یکصد هزار نفر گزارش شده است. بیشتر این تعداد متخصص و تحصیل کرده می‌باشند.

در بهمن ۱۳۹۲ وزیر امور خارجه سوئد پس از ۱۳ سال به ایران سفر کرد. رئیس کمیسیون امورخارجه پارلمان سوئد در سال ۲۰۰۸ میلادی گفت: ایران حق دارد در صنعت هسته‌ای به شکلی صلح آمیز پیشرفت داشته باشد. وی همچنین خواستار یک راه حل دیپلماتیک دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران شد. راه حلی که مورد پذیرش دو طرف مذاکره باشد. در سال ۲۰۰۷ میلادی کریستوفر جیلنستیرنا سفیر سوئد در ایران گفت: به دلیل این که بازرگانان و تجار سرمایه‌گذاری بزرگی در سوئد کرده‌اند، تحریم‌ها نمی‌تواند در رابطه اقتصادی ایران و سوئد تأثیر بگذارد.

پس از توافق اتمی وین و آغاز روند گام به گام برداشتن تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، شرکت‌های تجاری سوئد، از جمله اریکسون و اسکانیا، از برنامه‌ریزی خود برای ورود به بازار مصرف ایران خبر دادند.

آمار منتشر شده از روابط بازرگانی ایران با سوئد در سال ۲۰۱۲، حاکی از کاهش روابط و نزول شدید صادرات به ایران دارد. بر اساس ارقام اداره آمار سوئد، ارزش مجموع صادرات سوئد به ایران در ۹ ماهه اول سال ۲۰۱۲ میلادی، ۶۷۸ میلیون کرون بوده که ۸۴ درصد کمتر از مدت مشابه سال پیش از آن است. احمد علوی استاد اقتصاد دانشگاه سوئد دلیل اصلی این کاهش روابط را تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران برشمرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ثبت یا خرید شرکت در سوئد

افرادی که خارج از اتحادیه اروپا و کشور‌های عضو شنگن برای دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در سوئد میتواند از دو طریق اقدام کنند:

- راه اندازی و سرمایه گذاری در یک تجارت جدید

- خرید شرکت و تجارت در حال کار

اگر قصد دارید بیش از ۳ ماه در سوئد فعالیت کنید با این هدف که شرکت خصوصی خودتان را تاسیس و راه اندازی کنید و یا به عنوان شریک وارد شرکتی شوید میبایست اجازه اقامت سوئد را دارا باشید. به عنوان صاحب خصوصی شرکت و یا تجارت شما مجاز نیستید به استخدام دیگران در بیائید. سرمایه گذاران که قصد کار به مدتی‌ کمتر از ۳ ماه دارند احتیاج به اجازه اقامت نداشته بلکه احتیاج به ویزای بازدید دارند.

به طور کلّی، واجد شرایط شناخته شدن برای دریافت اقامت کاری و یا از طریق سرمایه گذاری در سوئد بدین روش صورت می‌گیرد:

شما در ابتدا میبایست یک پلان با تمامی‌ جزئیات از شرکتی که خود قصد تاسیس آن را دارید به ادارهٔ مهاجرت سوئد ارائه دهید.

در قدم بعد، شما با ارائه مدارک لازم (نامهٔ موجودی حساب) از تمکن مالی خود نشان می‌دهید که هم توانایی مالی سرمایه گذاری و یا خرید شرکت در سوئد را دارید و همچنین میتوانید در مدت ۲ سال ابتدایی حضورتان در سوئد از پس مخارج زندگی‌ خود و خانواده خود بر بیایید. این بدین معناست که شما باید برای دوسال توانایی مالی‌ جهت زندگی‌ در سوئد را داشته باشید.

 

به این نکات کاملا توجه کنید:

دارا بودن پاسپورت معتبر واعتبار پاسپورت نباید کمتر از طول مدت درخواست باشد.

شما میبایست حداقل ۵۰% از سهام شرکت را دارا بوده، گرداننده شرکت شما باشید و در نهایت مسئولیت شرکت به عهده شما است.

انتظار میرود که تجارت و یا شرکت شما در طیّ ۲ سال نخست به سوددهی‌ رسیده و شما توانایی حمایت از خود و خانواده همراهتان را بعد از ۲سال زمان آزمایشی‌ (اقامت موقت) داشته باشید.

با ارائه مدرک میبایست نشان دهید که آگاهی‌ کامل نسبت به تجارت مورد نظر خود دارید و تجربه اداره کردن و گرداندن شرکت خصوصی را دارا هستید.

ارائه گواهی بانکی‌ نشان دهنده نقدینگی کافی‌ جهت حمایت خود و خانواده همراهتان در طول ۲ سال اول سکونت در سوئد الزامیست. این مبلغ برای شخص درخواست کننده دویست هزار کرون، برای همسر صد هزار کرون و برای هر فرزند زیر ۱۸سال پنجاه هزار کرون می باشد. نحوه ارائه این مدرک به صورت گواهی بانکی معتبر می باشد.

به یک یا هر دو زبان انگلیسی‌ و سوئدی داشته باشید.

نکته: اگر در سوئد دانشجو هستید باید درخواست ویزای اقامت کاری خود را قبل از تمام شدن اعتبار ویزای تحصیلی به اداره مهاجرت تحویل دهید. همچنین باید حداقل ۳۰ واحد درسی (معادل یک ترم تحصیلی یا تحقیقاتی) را گذرانده باشید.

ارائه مدارک زیر به همراه تقاضانامه الزامی است:

کپی‌ از صفحه‌های پاسپورت که نشان دهنده هویت شما,  تاریخ اعتبار پاسپورت و مجوز خروج است.

صورتحساب مالی‌ نشان دهنده سرمایه مورد نیاز برای بنیان گذاری یا خریداری شرکت و همچنین  پشتوانه مالی‌ کافی‌ جهت حمایت مالی‌ خود و خانواده همراهتان طیّ ۲ سال اول اقامت شما در سوئد.

ارائه طرح دقیق طولانی مدت اداره و توسعه شرکت

این طرح میبایست شامل موارد زیر باشد:

طرح توجیهی‌  شرکت  – بیزینس پلان Business Plan

تحقیقات علمی‌ بازار  Marketing Plan

قرارداد‌های موجود با مشتریان و تامین کننده ها  Contract with Customers/Suppliers

قرارداد اجاره‌ نامه و یا خرید ملک برای شرکت  Contract for Business Permisses

مجوز‌های لازم بیزینس  Business Permits

برنامه سرمایه گذاری و تامین سرمایه لازم کوتاه و طولانی‌ مدت  Investment Budget

بودجه گردش مالی و برنامه سود دهی‌  Liquidity Budget and Profit/Loss Budget

ترازنامه مالی‌  Budgeted Balance Sheet

 

قوانین، آداب و رسوم

۱- قوانین سوئد درخصوص حمل و استفاده و نیز هرگونه همکاری در رابطه با قاچاق مواد مخدر به هرشکل و میزان بسیار شدید وسختگیرانه است و مجازات جدی به دنبال دارد.

۲- نیروهای پلیس مدارک شناسائی جهانگردان خارجی را بعضا کنترل می نمایند بنابراین توصیه می شود ضمن به همراه داشتن مدارک مسافرتی (گذرنامه به همراه ویزای معتبر این کشور) در این خصوص با پلیس همکاری خوبی داشته باشید.

۳- برای رانندگی در این کشور می باید گواهینامه سوئدی یا یک گواهینامه بین المللی (IDP) در اختیار داشته باشید. (IDP) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی نمایند.اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

۴- به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

۵- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

۶- سوئد دارای قوانین سخت مهاجرتی میباشد. درصورت سفر به این کشور نباید بیش از مدت تعیین شده در ویزای این کشور، در این کشور اقامت داشته باشید.

۷- محدودیتی برای ورود پول سوئدی (کرون) و دیگر پول های خارجی وجود ندارد.از کارتهای اعتباری معتبر نیز میتوان برای پرداخت تقریبا کلیه هزینه ها استفاده نمودچک های مسافرتی هم قابل قبول هستند.

 

فرهنگ و رسوم سوئدی ها را بشناسید

همه کشورها دارای آداب و رسوم خاصی هستند که برای مردم آن سرزمین مقدس و قابل احترام می باشد. بعضی از رسوم نیز با این که بسیار قدیمی هستند ولی هنوز هم برای مردم ارزشمن تلقی می شوند و مردم آن ها را به جا می آورند. در کشور سوئد نیز رسوم و فرهنگ های خاص خود را دارند که در بخش های قبلی راجع به بعضی از آن ها صحبت کردیم. در این پست نیز به معرفی برخی دیگر از این فرهنگ های سوئد می پردازیم تا شما را با آن ها آشنا سازیم.

 

مهمترین جشن های سوئدی ها

در بین تمام روزهای تعطیل و مناسبت های مختلف، در سوئد ۳ روز از این روزها بیشتر قابل توج مردم است که عبارتند از:

Advent

این روز که یکی از برجسته ترین جشن های سوئدی ها و از تعطیلات آن ها محسوب می شود. در این روز شهروندان سوئدی به کلیساها می روند و موسیقی خاص خود را می خوانند. این جشن به منزله شروع سال جدید است و اولین یکشنبه نامیده می شود. مردم سوئد در این روز شهر ر تزئین می کنند و در طول ماه در کریسمس هر یکشنبه شمع روشن می کنند.

All Saints Day

یکی دیگر از تعطیلات مهم سوئدی ها روزی است که مردم به احترام همه بزرگان مقدس در گذشته، برگزار می کنند و به خوبی در کشور سوئد شناخته شده است. این مراسم در ۳۰ اکتبر برگزار می شود و دسته های گل و شمع های روشن در قبرستان ها همه جا به چشم می خورد.

Swedish Midsommar

این تعطیلات در گرمترین و طولانی ترین اوقات سال اتفاق می افتد و مردم در این روز جشن هایی برگزار می کنند. ۲۴ ژوئن روز جشن گرفتن برای جان مقدس است و اول صبح روز می (May Day) نیز سوئدی ها جشن می گیرند. غذاهای تنوع، رقص و پایکوبی، تزئینات شهری و حتی جادو نیز این روزها شهر را پر می کند.

 

۷ کار که بعداز وارد شدن به سوئد باید انجام دهیم:

۱. مسکن: بعداز عقد قرارداد با سازمان املاک در سوئد برگی دریافت می‌کنید که روی آن نام سرپرست یا مسئول ناحیه‌ای که خانهٔ شما در آن واقع شده است نوشته شده، با مراجعه به دفتر آن شخص شما میتوانید برای تحویل گرفتن منزل خود اقدام نمایید.

۲. برق و اینترنت: طبق قوانین در سوئد هر شخص میبایستی با ارائه مدارک مربوط به خانهٔ خود به سازمانهای برق و اینترنت مراجعه کرده و برای راه اندازی آنها اقدام نماید.

۳.شماره ملی (personnummer): هر فرد می‌‌تواند به سازمان مالیات مراجعه کرده و با ارائه مدارک شخصی‌ خود از جمله پاسپورت، شمارهٔ ملی‌ دریافت کند که این شماره معرف شخص در تمام ادارات و سازمان‌ها و مکان‌های عمومی‌ می‌باشد.

۴.افتتاح حساب بانکی: شما می‌‌توانید با در دست داشتن مدارک خود، و شمارهٔ ملی دریافت شده از سازمان مالیات برای افتتاح حساب در یکی‌ از بانکهای موجود اقدام کنید.

۵.کارت اتوبوس: بهترین و ارزانترین وسیلهٔ حمل‌نقل در کشور سوئد اتوبوس‌ شهری است که می توان با مراجعه به فروشگاهای pressbyrån یا ترمینال اصلی‌ واقع در هر شهر کارت اتوبوس ماهیانه را خریداری کرد.

۶.سیم کارت: با مراجعه به یکی‌ از فروشگاهای مخابراتی از قبیل Tele2 ، Telia و … یا فروشگاه pressbyrån در سرتاسر شهر می‌‌توانید جهت خریداری سیم کارت اقدام کنید. به دلیل امکانات ارزان خط Comviq– Tele2 به دانشجویان توصیه میشود برای خریداری این سیم کارت اقدام کنند.

۷.یادگیری زبان سوئدی: هر شخص می‌‌تواند بنا بر نوع ویزا خود برای ثبت نام در کلاسهای آموزش زبان سوئدی اقدام کند. به طور مثال دانشجویان می‌‌توانند از امکانات دانشگاه برای یادگیری زبان سوئدی استفاده کنند.

 

آشنایی با هزینه های زندگی در کشور سوئد

در گفتار زیر تلاش شده است مهمترین هزینه های زندگی اعم از هزینه های اقامت، خورد و خوراک، پوشاک،سفر و…در کشور سوئد بطور خلاصه و مفید برای تمامی کسانی که به نحوی علاقه مند به زندگی در سوئد هستند توصیف شود.عوامل بسیاری در کاهش یا افزایش این هزینه ها که بطور متوسط و بصورت نرمال حساب شده اند نقش دارند. مثلا با پخت و پز در خانه یا استفاده از خدمات اجتماعی ارزان قیمت اعم از خرید از مراکز ارزان یا سفرهای مقرون به صرفه می توان از هزینه های زندگی در سوئد بطور قابل توجهی کاست و یا با کارهای نیمه وقت یا تمام وقت بخشی از هزینه های زندگی را جبران نمود.برای یافتن فرصت های شغلی و آگاهی از شرایط کار در سوئد به پستهای بخش کار در سوئد در همین وبلاگ مراجعه نمایید.

 

غذا و خوراک

بطور متوسط و حدودی، اختصاص ۲۰۰۰ کرون (تقریبا ۲۰۰ یورو) برای پوشش هزینه های خورد و خوراک ماهیانه برای یک فرد بزرگسال در سوئد کافی بنظر میرسد.این هزینه بدون درنظر گرفتن هزینه های جداگانه ای است که برای صرف وعده های غذایی در رستورانها یا بارهای داخل سوئد می پردازید.در رستورانها یا بارها، هزینه خرید یک لیوان آبجو بین ۳ تا ۵ یورو متغیر است.یک گیلاس شراب کمی بیشتر هزینه برمی دارد و صرف یک ساندویچ معمولی بین ۶ تا ۸ یورو در رستورانهای سطح شهر برایتان خرج خواهد داشت.صرف شام یا ناهار در رستوران هم بسته به نوع و محل رستوران بین ۵ تا ۱۵ یورو هزینه دارد.در اکثر رستورانها هزینه نوشیدنی ها در هزینه غذای شما گنجانده می شود.

 

مسکن

یافتن خونه،آپارتمان،اتاق،ویلا و… در سوئد تماما بصورت آنلاین و از طریق اینترنت انجام می شود.سایتهای مختلفی در سوئد ارائه کننده خدمات املاک و اقامتی هستند که از مهمترین آنها می توان به پایگاههای اینترنتی زیر اشاره نمود.

 www.blocket.se

هزینه متوسط اقامت در یک آپارتمان بسته به شرایط آن از جمله محل و منطقه آن-متراژ-امکانات و تسهیلات آن-مشترک بودن آشپزخانه یا سرویسهای عمومی آن (درصورت اجاره اتاق) و… بسیار می تواند متغیر باشد.در شهر استکهلم هزینه ها به مراتب از شهرهای دیگر بیشتر است.در شهر استکهلم هزینه اجاره یک آپارتمان معمولی می تواند از ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ کرون (تقریبا۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو) متغیر باشد درحالیکه در دیگر شهرهای سوئد این هزینه می تواند بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کرون (تقریبا۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو) تغییر نماید.برای اجاره فقط یک اتاق با امکانات آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک طبیعتا هزینه ها کمترخواهد بود( بطور متوسط از ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کرون(

برای یافتن محل اقامت در این سایت باید ابتدا شهر موردنظر خود را انتخاب کنید و برروی نام آن کلیک کنید.متاسفانه تنها زبان این سایت زبان سوئدی است ولی میتوانید همزمان از مترجم همزمان گوگل برای ترجمه به انگلیسی یا فارسی استفاده نمایید.پس از انتخاب شهر موردنظرخود، از بخش بالای صفحه ( از بخش نشان داده شده در شکل زیر) یعنی Alla kategorier گزینه Bostad را پیدا کنید و زیرشاخه Lägenheter (به معنی آپارتمان) را انتخاب و  Sök  به معنی جستجو را کلیک نمایید.

سپس می توانید از قسمت بالای صفحه منطقه موردنظر خود از شهر انتخاب شده را پیدا کرده و فقط آگهی های اقامتی در آن منطقه خاص را دنبال نمایید. از گزینه های بالای صفحه می توانید Tab ای را انتخاب کنید که Privat (به معنی آپارتمانها یا خانه های خصوصی) نام دارد.با کلیک برروی هرکدام از موارد آگهی شده مشخصات کاملی از شرایط اجاره یا فروش به شما داده خواهد شد.همچنین پس از انتخاب نهایی می توانید در همان محل به شخص آگهی دهنده ایمیل ارسال کنید.اجاره خونه یا آپارتمان از طریق این سایت اغلب به ارائه کپی فیش بانکی از حساب پس انداز شما و یا ارائه گواهی کار در سوئد نیاز دارد ولی با اینحال مورد به مورد می تواند متفاوت هم باشد.

www.boplats.se

برای یافتن محل اقامت از طریق این سایت می توانید به بخش انگلیسی زبان سایت این شرکت از اینجا مراجعه نمایید.سپس بهتر است در سایت ثبت نام نمایید تا بتوانید محل اقامت خود را بعدها بصورت قرارداد رسمی ثبت نمایید.برای این کار به بخش Register  رفته و مشخصات فردی خود را وارد نمایید.درصورتی که دارای شماره ده رقمی یا Swedish Social Security number که در سوئد به آن”پرشون نامبر” اطلاق می شود نیستید،تاریخ تولد خودتان را در بخش موردنظر وارد کنید.پس از ثبت نام در سایت می توانید براحتی از گزینه Available apartments  استفاده کنید.توجه داشته باشید که پیداکردن محل اقامت از این سایت معمولا ممکن است تا یکسال هم طول بکشد.بنابراین ثب نام زودهنگام شما و قرارگرفتن در صف متقاضیان بیشمار این سایت، تاثیر بسزایی در نتیجه جستجوی شما خواهد داشت.

www.studentlya.com

این سایت به بخش خصوصی تلعق دارد و پس از یافتن محل اقامت خود می توانید براحتی با مالک آن که معمولا فردی حقیقی است تماس مستقیم داشته باشید.همچنین می توانید بر روی قیمت و شرایط خونه وارد مذاکره شوید.یافتن محل اقامت از طریق این سایت گاها ساده تر و راحت تر از سایتهای قبلی است.برای این کار ابتدا شهر موردنظر خود را از لیست گزینه ها انتخاب و سپس گزینه Search accomodation را انتخاب کنید و از صفحه بعدی منطقه و شرایط موردنظر خود را برای یافتن محل اقامت خود مشاهده و انتخاب کنید.با کلیک بر روی هریک از نتایج بدست آمده می توانید مشخصات کاملی از آگهی داده شده را بیابید و با ارسال ایمیل یا تماس تلفنی با آگهی دهنده(درصورت وجود در آگهی) با وی وارد مذاکره شوید.

 

پوشاک

هزینه پوشاک در سوئد تفاوت چندانی با ایران ندارد.فقط گاهی ممکن است در مواقع حراجی ها یا تاریخ های فروش ویژه از فروشگاههای مارک دار و درجه یک هم بتوانید اجناس را با قیمتهای باورنکردنی خریداری کنید.برای هزینه پوشاک می توانید بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کرون را درنظربگیرید.

 

حمل ونقل

بطور متوسط درنظرگرفتن ۵۰۰ کرون در ماه برای استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی در شهرهای سوئد و ۷۰۰ کرون برای شهر استکهلم کافی بنظر میرسد.در سوئد، اتوبوسهای عمومی در برنامه مشخص و دقیقی یکی از منظم ترین و راحت ترین راههای حمل ونقل در سطح شهر و همچنین خطوط بین شهری محسوب می شوند و اصولا بجز برای مسافرتهای خانوادگی نیاز چندانی به اتومبیل شخصی نخواهید داشت.درصورتی که همچنان درصدد باشید که از اتومبیل شخصی استفاده نمایید، باید هزینه های قابل توجه پارک اتومبیل در سطح شهر،هزینه بنزین (درحال حاضر ۱۲ کرون یا حدودا ۱۷۰۰ تومان به ازای هر لیتر) و هزینه بیمه ماهیانه اتومبیل خود را مدنظر داشته باشید.

 

تلفن و اینترنت

هزینه استفاده از تلفن همراه شخصی (درحد مکالمات معمولی) و اینترنت (خدمات Broadband) از شرکتهای مختلف ارائه دهنده اینگونه خدمات ارتباطی بطور متوسط ماهیانه ۳۰۰ کرون خواهد بود.سرعت اینترنت بسیار معمولی در سوئد حداقل ۵۴ مگابایت در ثانیه است ولی با پرداخت بیشتر می توانید به سرعتهای بالاتر نیز دسترسی پیدا کنید.

 

بهداشت و درمان

اگر در سوئد دانشجوی بین المللی باشید بطور خودکار شامل بیمه اجتماعی همگانی خواهید بود و درصورت بیماری تا سقف ۱۰۰۰ کرون بابت دوا و دارو بیشتر نخواهید پرداخت و بعد از آن هیچ هزینه دیگری از شما بابت هیچ خدمات درمانی دیگری دریافت نخواهدشد.درصورتی که شهروند سوئد هم باشید بازهم بطور خودکار بیمه درمانی هستید.با این همه،درنظرگرفتن ۲۵۰ کرون برای موارد احتمالی نشان از آینده نگری شما خواهد بود.درصورتی که بصورت توریستی به سوئد سفر می کنید، باید از کشور محل اقامت خود بیمه ای جهت پوشش بیمه خود در مدت اقامت تان در منطقه شنگن ارائه نمایید.

 

سفر

هزینه مسافرت در سوئد و یا سفر به کشورهای اطراف بستگی زیادی به خودتان دارد. اینکه از ایرلاینهای ارزان قیمت (مثل خدمات شرکت هواپیمایی رایان ایر) یا از خدمات Last Minute و یا از پکیج های استثنایی شرکتهای مختلف مسافرتی استفاده می کنید یا نه، نقش مهمی در کاهش هزینه سفرهای شما دارد. همچنین استفاده از خدمات هاستلها،هتل آپارتمانها و… تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های اقامتی شما دارد. صرفنظر از این موارد، بطور متوسط برای سفرهای داخلی در سوئد اختصاص ۵۰۰ کرون و برای سفرهای برون مرزی کوتاه مدت اختصاص ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کرون (تقریبا ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو) برای هر نفر کافی بنظر م یرسد.

 

مجموع هزینه ها

در مجموع و طبق برآورد رسمی اداره مهاجرت سوئد، درنظرگرفتن ۷۳۰۰ کرون درماه (تقریبا ۷۳۰ یورو) برای هزینه های زندگی در سوئد کافیست ولی چیزی که در عمل معمولا مشاهده می شود، اختصاص ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو برای مخارج ماهیانه در سوئد نیز کفاف یک زندگی معمولی را خواهد داد. البته همانطوری که قبلا هم در بالا ذکر شد، این هزینه کلی بستگی زیادی به محل زندگی شما و نوع  عادات زندگی شما دارد.

طبق قوانین نسبتا جدید سوئد (دسامبر ۲۰۰۸) شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا در صورت دارا بودن یک دعوت نامه کاری از یک کارفرمای سوئدی امکان تقاضای اجازه کار و اقامت در سوئد را برای خود و خانواده ‌شان دارند. با این حال همواره پیدا کردن کار مناسب در سوئد و جلب اعتماد کارفرمای سوئدی از موانعی است که ایرانیان و شهروندان دیگر کشور‌های خارج از اروپا با آن مواجه هستند.

 

بازار کار سوئد

حدود نیمی از مردم سوئد دارای کار با حقوق و دستمزد هستند. نرخ بیکاری حدود 7 درصد (دسامبر 2011) است.

 

مالیات برای شرکتداران

شرکتداران هم مالیات پرداخت می کنند. این مالیات بر مبنای درآمد تخمینی شرکت در یک سال محاسبه شده و ماهیانه پرداخت می شود.

 

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی اطلاعات مربوط به میزان درآمد و مالیاتهای پرداختی فرد در یک سال است. اظهارنامه مالیاتی هرسال حداکثر تا تاریخ 2 مه باید به اداره مالیات تحویل داده شود. اداره مالیات از کارفرما، شرکت بیمه و بانکها در مورد پولهائی که شما در یک سال گرفته اید، اطلاعات دریافت می کند.

اداره مالیات برگ اظهارنامه را برایتان به خانه ارسال می کند. شام باید کنترل کنید که همه اطلاعات صحیح باشند. سپس باید اظهارنامه را امضاء کنید.

 

گزارش کشوری سوئد
تهیه کننده: سازمان توسعه تجارت ایران - دیماه ۱۳۹۵


اطلاعات پایه 

روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران 

روابط تجاری با جهان 

همکاری های دوجانبه

 

منبع: سایت سازمان توسعه تجارت ایران

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «قوانین و مقررات »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها