راهنمای تجارت با کشور ازبکستان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

راهنمای تجارت با کشور ازبکستان

  • چهارشنبه 01 آبان 1398 13:25
  • شناسه 39966
راهنمای تجارت با کشور ازبکستان

جمهوری ازبکستان کشوری در آسیای میانه است که در سال ۱۹۹۱ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی استقلال خود را به دست آورد. پایتخت ازبکستان، تاشکند و واحد پول آن سوم (UZS) است. این کشور از غرب و شمال با قزاقستان، از شرق با قرقیزستان و تاجیکستان و از جنوب با ترکمنستان و افغانستان همسایه است. شهرهای مهم سمرقند، بخارا و انديجان هستند.

جمهوری ازبکستان کشوری در آسیای میانه است که در سال ۱۹۹۱ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی استقلال خود را به دست آورد. پایتخت ازبکستان، تاشکند و واحد پول آن سوم (UZS)است. این کشور از غرب و شمال با قزاقستان، از شرق با قرقیزستان و تاجیکستان و از جنوب با ترکمنستان و افغانستان همسایه است. شهرهای مهم سمرقند، بخارا و انديجان هستند.

 

تركيب قومی

طبق آمارهای دولت ازبکستان، ترکیب جمعیتی ازبکستان شامل ۸۰% ازبک، ۵/۵% روس، ۵ تا ۵/۵% تاجیک ۳% قزاق، ۵/۲% قره قالپاق، ۵/۱% تاتار و ۵/۲% نیز از سایر اقوام تشکیل می‌دهند .برخلاف آمار رسمی، فارسی زبانان ازبکستان ۳۰ تا ۴۰ درصد برآورد شده‌اند. در اين كشور بیشتر از ۷۰ قوم و ملیت ساكن هستند.

زنان بیش از نیمی از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند . ۸۰ درصد زنان و دختران شاغل می باشند. از ویژگی های سیستم آموزش و پرورش در شوروی سابق فراگیر بودن و یک سطح بودن آن بود که ازبکستان نیز یکی از وارثان آن سیستم می باشد.

زبان در ازبکستان ازبکی/ روسی و خط رسمی الفبای لاتين است.

دين رسمی و توزيع دينی، مذهبی و قومی آن: ۸۸ درصد از مردم ازبکستان مسلمان هستند که اغلب آنها شيعه مذهب و بقيه حنفی مذهب می باشند.

تاریخ رسمی ازبکستان تاریخ میلادی است. تعطیلات رسمی ازبکستان عبارتند از: عید نوروز، عید فطر، عید قربان، اول سال میلادی، روز زن، روز پیروزی در جنگ جهانی دوم، روز استقلال و روز قانون اساسی.

 

ساختار سياسی

حکومت ازبکستان جمهوری تک مجلسی می باشد. مجمع قانونگذاری با ۵۰۰ عضو و همچنین رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می شوند. شورای عالی قانون‌گذاری در این کشور ۱۰۰ کرسی دارد که ۸۴ نماینده آن با رای مردم و ۱۶ نماینده به انتخاب رئیس جمهور برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند. مجلس ملی این کشور ۱۲۰ کرسی دارد که نمایندگانش با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله تعیین می‌شوند. قانون اساسی ازبکستان در تاریخ ۸ دسامبر ۱۹۹۲ در یک مقدمه ۶ بخش، ۲۶ فصل و ۱۲۸ ماده به تصویب رسید. طبق اصل ۱۵ قانون اساسی الویت قانون اساسی بر دیگر قوانین بدون قید و شرط تصریح می شود.

 

وضعيت اقتصادی ازبکستان

ازبکستان با ۲۸ ميليون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور منطقه آسیای میانه است و بزرگترین تولیدکننده پنبه در جهان به شمار می‌آید. گاز، نفت و طلا از غنی‌ترین منابعی است که در طبیعت این کشور نهفته است. تولید ناخالص داخلی این کشور ۱۵/۶۴میلیارد دلار است. ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. بر اساس آمار وزارت کار این کشور نرخ بیکاری در ازبکستان هشت دهم درصد است و به علاوه ۲۰ درصد نیز جویای کار هستند.۳۳ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. محصولات صادراتی این کشور شامل پنبه، طلا، انرژی، کودهای معدنی، فلزات آهنی و غیرآهنی، منسوجات، محصولات غذایی، ماشین‌آلات و اتوموبیل است که به کشورهای روسیه (۸/۲۳ درصد)، لهستان (۷/۱۱ درصد)، چین (۴/۱ درصد)، ترکیه (۷/۷ درصد)، قزاقستان (۹/۵ درصد)، اوکراین (۷/۴ درصد) و بنگلادش (۳/۴ درصد) صادر می‌شود. محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد غذایی، مواد شیمیایی و فلزات آهنی و غیرآهنی است که از کشورهای روسیه (۸/۲۷ درصد)، کره جنوبی (۲/۱۵درصد)، چین (۴/۱ درصد)، قزاقستان (۳/۷درصد)، آلمان (۱/۷ درصد)، اوکراین (۸/۴درصد) و ترکیه (۵/۴درصد) وارد می‌شود.

 

 

 

ظرفیتهای تجاری

ازبکستان در سال ۱۹۹۱ از اتحاد جماهیر شوروی استقلال یافت. در این کشور طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ شش هزار و ۶۶۰ واحد کارخانه و تاسیسات مربوط به املاک دولتی به بخش خصوصی فروخته شد و در سال ۲۰۱۰ هشتاد درصد محصولات تولیدی داخلی در کل کشور و بیش از ۸۵% محصولات صنایع که تقریبا شامل تمام محصولات کشاورزی و گردش تجارت خرده فروشی می شد، به بخش خصوصی متعلق بود. در نتیجه انجام این فعالیت ها در مدت ۲۲ سال گذشته اقتصاد این کشور ۲۵% رشد کرده است و جمعیت این کشور از ۱۱ میلیون به ۳۰ میلیون نفر رسیده است. ازبکستان کشوری است که اقتصادش بیشتر مبتنی بر کشاورزی و دامداری است و صنایع قدرتمندی در آن وجود ندارد و بخشی از درآمدهای دولتی نیز از طریق فروش انرژی بدست می آید. محصول اصلی ازبکستان از ناحیه برداشت مزارع پنبه بوده که هر ساله ۳میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول خام و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن الیاف پنبه در این کشور تولید می شود که از این لحاظ ازبکستان بزرگترین تولیدکننده پنبه در جهان شناخته می شود. ازبکستان در سال ۱۹۹۶ واردات فراورده های نفتی از خارج را متوقف و در سال ۱۹۹۷ خود به یک کشور صادرکننده فراورده های نفتی تبدیل شد. در بین صادرکنندگان گاز طبیعی نیز ازبکستان مقام دوم را در بین کشورهای مشترک المنافع در اختیار دارد و یکی از ۱۰ کشور استخراج کننده گاز طبیعی در جهان محسوب می شود که سالانه نزدیک به ۷۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی تولید می کند. چین و روسیه خریداران اصلی گاز ازبکستان به شمار می روند. در سال های بعد از فروپاشی شوروی بیش از ۱۶۲ میلیارد دلار در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری شده است که بیش از ۵۶ میلیارد دلار آن سرمایه گذاری خارجی می باشد. شرکت های جمهوری اسلامی ایران نیز در رشد اقتصادی این کشور سهم قابل ملاحظه ای داشته و هم اکنون در این کشور بیش از ۱۵۰ شرکت ایرانی در زمینه های نفت و گاز، آبیاری، داروسازی، حمل و نقل، کاشی سازی و غیره فعالیت می کنند ولی با این اوصاف حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۳ تنها ۳۵۰ میلیون دلار بوده است که این میزان با ظرفیت های موجود میان دو کشور فاصله زیادی دارد و انتظار می رود مقامات دو کشور در سال های آینده در پرتو تقویت همکاری ها و ارتباط میان بخش های خصوصی، این رقم را افزایش دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش کشوری ازبکستان

* از کشورهای دارای اولویت اول در بازار هدف ایران

(تهیه کننده: دفتر بازرگانی کشورهای اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت ایران - خرداد ۱۳۹۵)

 

اطلاعات پایه

روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران

روابط تجاری ازبکستان با جهان

همکاری های دوجانبه ایران و ازبکستان

سایر گزارشات

 

دانلود:

کتابهای راهنمای تجارت با کشور پاکستان (سری ۱ و سری ۲)

نقشه راه توسعه تعاملات تجاری با کشور ازبکستان

راهنمای صوتی راهنمای تجارت

      

 

منبع: سایت سازمان توسعه تجارت ایران

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «قوانین و مقررات »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها