راهنمای تجارت با کشور پاکستان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

راهنمای تجارت با کشور پاکستان

  • پنجشنبه 02 آبان 1398 20:39
  • شناسه 39976
راهنمای تجارت با کشور پاکستان

پاکستان با نام رسمی «جمهوری اسلامی پاکستان» کشوری در جنوب غربی آسیا است و پایتخت آن اسلام‌آباد نام دارد. این کشور در جنوب مرز آبی هزار کیلومتری با دریای عمان دارد و از غرب با ایران، از شمال با افغانستان، از شرق با هندوستان، و از شمال شرق با جمهوری خلق چین هم‌مرز است. ناحیه کشمیر مورد ادعای هندوستان و پاکستان است. هر دو کشور هند و پاکستان به طور جداگانه بخش‌هایی از این منطقه را اداره می‌کنند و این مناطق توسط خط کنترل از هم جدا شده‌اند.

تجارت با کشور پاکستان

پاکستان با نام رسمی «جمهوری اسلامی پاکستان» کشوری در جنوب غربی آسیا است و پایتخت آن اسلام‌آباد نام دارد. این کشور در جنوب مرز آبی هزار کیلومتری با دریای عمان دارد و از غرب با ایران، از شمال با افغانستان، از شرق با هندوستان، و از شمال شرق با جمهوری خلق چین هم‌مرز است. ناحیه کشمیر مورد ادعای هندوستان و پاکستان است. هر دو کشور هند و پاکستان به طور جداگانه بخش‌هایی از این منطقه را اداره می‌کنند و این مناطق توسط خط کنترل از هم جدا شده‌اند.

پاکستان بر اساس برآورد سال ۲۰۱۲ با بیش از ۱۹۹ میلیون نفر جمعیت ششمین کشور پرجمعیت دنیاست.

نوع حکومت این کشور جمهوری پارلمانی فدرال است و از ۴ ایالت و چهار قلمرو فدرالی تشکیل می‌شود. پاکستان هم از نظر زبانی و قومی و هم از نظر جغرافیایی کشور متنوع است. اردو زبان رسمی این کشور است، اما زبان انگلیسی زبان رسمی است که در قانون اساسی، در تجارت و همچنین طبقه تحصیل کرده و شهری و بسیاری از دانشگاه‌ها به کار برده می‌شود.

دین رسمی پاکستان اسلام است. این کشور در سال ۱۹۴۷ به عنوان یک دولت و کشور جدید از هند مستقل شد. در سال ۱۹۷۱ جنگ داخلی به جدایی پاکستان شرقی با نام بنگلادش از این کشور منجر شد. پاکستان از لحاظ بزرگی نیروهای مسلح در رده هفتم جهان است و تنها کشور اسلامی دارنده جنگ‌افزار هسته‌ای می‌باشد.

 

 

موقعيت جغرافيايی

شهرهای بزرگ پاکستان عبارتند از: کراچی بعنوان بزرگترین و مهمترین شهر و بندر پاکستان، لاهور، راولپندی، پیشاور، ایالت جامو و کشمیر، اسلام‌آباد.

پهناوری پاکستان معادل ۸۰۳، ۹۴۰ کیلومتر مربع است.

در پاکستان به طور تقریبی ۱۰۸ قله با بلندی بیش از ۷۰۰۰ متر (۲۳۰۰۰ فوت) وجود دارد و هر ساله قسمت‌های شمالی پاکستان شمار زیادی جهانگرد خارجی را به خود جلب می‌کنند.

 

 

سیاست

پاکستان عضو سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی، سازمان همکاری منطقه‌ای جنوب آسیا (سارک)، و سازمان اکو می‌باشد. همچنین از دوران استقلال پاکستان و هند از بریتانیای کبیر، این کشور عضوی از اتحادیه کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) بوده‌است. پاکستان همچنین یکی از اعضا سازمانهای مهم منطقه‌ای سازمانهای همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا (سارک) و سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) است.

هر رئیس جمهوری در پاکستان برای پنج سال انتخاب می‌شود. رئیس‌جمهور مقامی تقریباً تشریفاتی در پاکستان به شمار می‌آید.

 

اقتصاد

پاکستان کشوری در حال توسعه‌است. با وجود اینکه در سال ۱۹۴۷ این کشور بسیار فقیر بود نرخ رشد اقتصادی پاکستان در طول ۴ دهه بعد از آن بهتر از میانگین جهانی بوده‌است. اما سیاست‌های ناآگاهانه به پایین آمدن این نرخ در دهه ۱۹۹۰ منجر شد.

اخیراً تغییرات گسترده اقتصادی به اقتصادی قدرتمندتر منجر شده‌اند و به نرخ رشد به‌ویژه در زمینه‌های ساخت و تولید و بخش‌های خدمات مالی (اقتصادی) سرعت بخشیده‌اند. پیشرفت‌های بزرگی نیز در موقعیت ارز خارجی و رشد سریع در منابع ارز ثابت در سالهای اخیر شاهد بوده‌ایم. تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۵ حدود ۶/۴۰۴ میلیارد دلار برآورد شد و تولید سرانه ناخالص ملی آن ۲۴۰۰ دلار آمریکا بود.

نرخ‌های رشد تولید ناخالص ملی پاکستان در ۵ سال اخیر شاهد یک افزایش ثابت بوده‌اند. در سال ۲۰۰۱ نرخ رشد تولید ناخالص داخلی کشور ۸/۱٪ بود ولی در سال مالی که ۳۰ ژوئن ۲۰۰۵ پایان یافت، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی اسمی به حدود ۴/۸٪ رسید. این نرخ رشد پاکستان را پس از چین دارنده دومین نرخ رشد اقتصادی در میان پرچمعیت‌ترین کشورهای جهان قرار داد. با این حال فشارهای تورمی و میزان ذخیره کمتر از مقدار لازم و همچنین عوامل اقتصادی دخیل دیگر امر نگه داشتن نرخ رشد به این میزان را مشکل می‌سازد.

رشد بخشهای غیرکشاورزی ساختار اقتصاد را تغییر داده‌است و اکنون اقتصاد تنها ۲۰٪ تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد. بخش خدماتی حدود ۵۳٪ تولید ناخالص داخلی کشور که تجارت عمده و خرد کشور حدود ۳۰٪ این بخش را تشکیل می‌دهد. اخیراً بازار بورس کراچی همراه با دیگر بازارهای در حال ایجاد دنیا اوج گرفته‌است. مقادیر هنگفتی از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در صنایع متعددی به کار گرفته شده‌اند. با این حال سرانه بازار بورس همچنان مخابرات، نرم‌افزار، خودرو، نساجی، سیمان، کود، فولاد و ساخت کشتی هستند.

 

اركان اقتصاد كشور پاكستان بر چهار ركن معدن، صنعت، كشاورزی و صید و دامپروری استوار است.

 

بخش معدن

۱- نفت

میزان استخراج نفت، حدود ۷۰هزاربشكه در روز است. این مقدار تنها پاسخگوی ۱۰درصد مصارف داخلی است. لذا قسمت اعظم نیازهای نفتی و ‏فرآورده ای آن خارج از كشور تامین می شود.

۲- گاز طبیعی

۳۵ درصد سوخت كشور توسط گاز تأمین می شود. پاكستان دارای ذخایر وسیع گاز است. این میزان قریب به ۱۵۷۰۶ میلیارد فوت مكعب تخمین زده شده است.

۳- زغال سنگ

این معادن صرفا ۱۰درصد نیاز سوختی كشور را تامین می كنند؛ مزید بر اینكه نوع زغال سنگ تولیدی مرغوب نیست. بزرگترین معدن زغال سنگ پاكستان در استان پنجاب قرار گرفته است.

۴- آهن

۱۶ درصد نیاز آهن كشور از معادن داخلی تامین می گردد. آهن معادن چترال (استان سرحد) و نوكندی (استان بلوچستان) از نوع مرغوب است. مواد اولیه كارخانه ذوب آهن كراچی از خارج كشور تامین می گردد.

۵- كروم

بزرگترین معادن كروم جهان در پاكستان واقع است. كروم استخراج شده به خارج ازكشور نیز صادر می گردد.

۶- سنگ آهك

سنگ آهك بزرگترین معادن پاكستان را تشكیل میدهد. این معادن دراكثر نقاط پاكستان یافت می گردد.

 

بخش صنایع

پس ازاستقلال، کشورپاكستان از صنعتی عقب مانده و بیمار برخورداربوده و معدود كارخانه های موجود کشور نیز تولید مطلوبی نداشتند. از این روی،دولت نوپای پاكستان طی سال ۱۹۴۸، مبادرت به اعلان سیاست صنعتی خود نموده و برای بهبود وضع صنعت کشور، به تقویت سرمایه گذاری در بخش خصوصی مبادرت نمود. در سال ۱۹۷۲، صنایع مهم کشور اعم از ذوب آهن، فلزات، ابزار برقی، ماشین سازی، تراكتورسازی، صنایع شیمیایی، فرآورده های نفتی، سیمان سازی، ذخایر نفت، گاز و برق ملی شد.

۱- ذوب آهن

هنگام تشكیل حكومت پاكستان چندین كارخانه كوچك ذوب آهن با فعالیت و تولیدات محدود وجود داشت. تا اینکه طی سال۱۹۷۳، با همكاری دولت شوروی سابق، كارخانه بزرگ ذوب آهن در بندر قاسم نزدیك شهر كراچی تأسیس گردید. در حال حاضر اكثر بخش های این كارخانه فعال است.

۲- ماشین سازی

كارخانه بزرگ ماشین سازی با همكاری دولت چین درشهرك تكسیلا حومه شهر راولپندی تأسیس گردیده است. تولیدات این كارخانه اغلب بر ماشین آلات و لوازم برقی و ابزار مهندسی مشتمل می گردد.

واگن قطار، موتورماشین آلات سنگین جاده سازی، ماشین آلات كارخانه های سیمان، شكرسازی، كودشیمیایی و فرآورده های نفتی از جمله تولیدات مهم این كارخانه به شمار می آید.

۳- اسلحه سازی

صنعت ساخت سلاح های سبك پاكستان به مرحله خودكفایی رسیده و به صدور اسلحه به برخی از كشورهای اسلامی منتتهی گردیده است.

۴- كشتی سازی

دركارخانه كشتی سازی بندركراچی انواع كشتی های كوچك و بزرگ تولید میگردد. این تولیدات به كشورهای عربستان و امارات متحده عربی،ایران (كشتی های ماهیگیری) صادر می گردد. این كارخانه علاوه برساخت كشتی،ازامكانات تعمیر و بازسازی كشتی نیزبرخورداراست.

۵- پالایشگاه نفت

دو پالایشگاه نفت در شهرهای راولپندی و ملتان و دو پالایشگاه دیگر در شهر كراچی قرار دارند. طبق قرارداد منعقده میان دولتهای ایران و پاکستان طی سال ۱۹۹۴، پالایشگاه دیگری در شهر كراچی در دست تأسیس است.

۶- صنایع دستی

صنایع دستی پاكستان به لحاظ وجهه هنری در داخل و خارج از كشور از جایگاه ممتازی برخوردار است. ازجمله صنایع دستی پاكستان میتوان به دگمه، شانه، میز و صندلی و مصنوعات چوبی، پارچه، رنگ رزی، پارچه، سوزن دوزی، زیورآلات، طناب، قالی و گلیم اشاره نمود.

 

 

نقش کشاورزی اقتصاد

بیش از ۶۸ درصد مردم پاكستان در روستاها به سر برده و اغلب به كشاورزی اشتغال دارند. از این روی، اقتصادکشور بركشاورزی استوار است. بالغ بر ۵۵درصدكل جمعیت كشور در بخش كشاورزی اشتغال داشته و ۲۹درصد تولیدات ناخالص ملی، ۴/۲۶درصدكل تولیدات داخلی و ۷۰درصد صادرات کشور به محصولات و فرآورده های كشاورزی تعلق دارد.

 

صنایع مهم:

صنایع پنبه پاك كنی، شتلی كوبی، ریسندگی و بافندگی، پارچه بافی و برخی صنایع غذایی متكی به بخش كشاورزی.

 

بخش صید و دامپروری

طبق آمار بدست آمده طی سال های اخیر، كشور پاكستان از پیشرفت چشمگیری در زمینه دامداری و دامپروری برخوردار بوده است.

۱- ماهیگیری

صنعت ماهیگیری ۵/۲درصد كل صادرات كشور به ارزش۲/۲میلیارد روپیه را به خود اختصاص داده است. بالغ بر۲۰۰ نوع ماهی آب شیرین و ۱۰۰۰نوع ماهی دریایی از آب های پاكستان صید می گردد.

۲- دام

دام های پاكستان شامل گاومیش، گاو، بز، گوسفند، شتر و طیور می باشد.

میزان تولید كارخانه های شیر کشور به ۱۳میلیون لیتر در روز بالغ می گردد و این در حالی است كه طرفیت میزان کل شیر تولیدی کشور ۴۰ میلیون لیتر در روز است.

 

ارتباط با رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در کشور پاکستان

تلفن: ۰۰۹۲۲۱۳۵۳۶۹۱۶۷

نمابر: ۰۰۹۲۳۵۸۷۴۶۳۳

تلفن همراه: ۰۰۹۲۳۴۵۸۲۵۳۲۱

آدرس: EMBASSY OF THE I.R. Of IRAN NO.81, dhahrah-e-Iran, clif, karachi

 

پايگاه اطلاعاتی رايزن بازرگانی:

     اطلاعات پايه، گزارشات مطالعاتی، نمايشگاه ها، موافقت نامه های تجاری و بازرگانی، كميسيون، همايش و سمينار

 

دانلود:

کتابهای راهنمای تجارت با کشور پاکستان (سری ۱ و سری ۲)

چشم انداز توسعه تجارت با کشور پاکستان

گزارش تحلیل بازار کشور پاکستان برای ورود کالاهای ایرانی

   

 

 

منبع: سایت سازمان توسعه تجارت ایران

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «قوانین و مقررات »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها