راهنمای تجارت با کشور دانمارک | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

راهنمای تجارت با کشور دانمارک

  • جمعه 17 آبان 1398 18:44
  • شناسه 40119
راهنمای تجارت با کشور دانمارک

پادشاهی دانمارک در اروپای شمالی واقع شده و هم‌مرز با آلمان است. این کشور نزدیک به ۵.۵ نفر جمعیت دارد و پایتخت آن کپنهاگ است. زبان‌های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این کشور رسمیت دارند. واحد پول این کشور کرون دانمارک است و با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به حوزه یورو نپیوسته‌است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری هستند.

پادشاهی دانمارک در اروپای شمالی واقع شده و هم‌مرز با آلمان است. این کشور نزدیک به ۵.۵ نفر جمعیت دارد و پایتخت آن کپنهاگ است. زبان‌های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این کشور رسمیت دارند. واحد پول این کشور کرون دانمارک است و با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به حوزه یورو نپیوسته‌است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری هستند.

جزایر فارو و گرینلند بخشی از پادشاهی دانمارک به‌شمار می‌آیند اما به ترتیب در سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۷۹ به آن‌ها خودگردانی اعطا شده‌است. دانمارک جنوبی‌ترین کشور اسکاندیناوی است و تنها مرزی که دارد با کشور آلمان است. پلی دریایی به نام پل اورسوند، دانمارک را به سوئد متصل می‌کند.

دانمارک از اعضای مؤسس سازمان ملل و ناتو است. کشور دانمارک دارای دولت رفاه‌است و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان «راضی‌ترین» مردم جهان اعلام می‌شوند و همچنین در سال ۲۰۱۶ شرکت یونیورسام با انتشار شاخص سالانه شادی، کشور دانمارک را در رتبه نخست شادترین و راضی‌ترین نیروی کار در دنیا قرار داد. این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان به شمار می‌آید

حکومت دانمارک سلطنت مشروطه است. بیش از ۹۸% مردم دانمارک به زبان دانمارکی صحبت می‌کنند و زبان آلمانی نیز در منطقه نورد-شلزویگ در مرز آلمان به عنوان زبان رسمی این منطقه استفاده می‌شود. واحد پول دانمارک کرون و صادرات عمده آن ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، نوشابه، مواد غذایی، مواد شیمیایی، و سوخت است.

در حال حاضر چهره صنعتی دانمارک ترکیبی از شرکت‌های کوچک تا متوسط است و همانند دیگر کشورهای بزرگ صنعتی اروپا، تعداد سازمان‌های بزرگ بسیار کم است. شرکت‌های دانمارک تخصص‌گرا هستند و معروفیت آن‌ها نه به خاطر تولید انبوه در بازار، که به خاطر تولیدات دارای طراحی خلاق و کیفیت عالی است. در محیط‌های کار دانمارک آن چه اهمیت دارد صلاحیت و شایستگی فرد است، نه تحصیلات یا طبقه اجتماعی او.

دانمارک به عنوان یک جامعه مساوات‌جو معروف است و نکته جالب این که این مسئله در زبان دانمارکی نیز که کلمات آن فاقد مذکر و مؤنث هستند نیز منعکس شده است. اکثر دانمارکی‌ها در مورد موفقیت‌های فردی خود بسیار متواضع هستند و بیش از آن که نگران نیازهای فردی خود باشند به دغدغه‌های گروه توجه دارند.

 

تعطیلات عمومی

۱ ژانویه (۱۱ دی)، ۲۳ و ۲۴ مارس (۳ و ۴ فروردین)، ۲۷ مارس (۷ فروردین)، ۲۱ آوریل (۱ اردیبهشت)، ۴ مه (۱۴ اردیبهشت)، ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت)، ۵ ژوئن (۱۵ خرداد)، ۲۵ و ۲۶ دسامبر (۴ و ۵ دی).

 

ساعات کار

بانکها: از ۳۰/۹ الی ۱۶ روزهای دوشنبه تا چهارشنبه و جمعه، و از ۳۰/۹ الی ۱۸ روزهای پنجشنبه

 ادارات: از ۹ تا ۱۷ روزهای دوشنبه تا جمعه، فروشگاهها: از ۹ تا ۳۰/۱۷ روزهای دوشنبه تا جمعه، و از ۳۰/۹ تا ۱۳ روزهای شنبه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جغرافیا

دانمارک سرزمینی پست متشکل از یخرفت است. تنها جزیره‌ی بورنهولم در دریای بالتیک دارای سنگهایی سخت در سطح است. جزایر شرق شبه جزیره‌ جوتلند یک سوم کشور را تشکیل می دهند. آب و هوای دانمارک معتدل و مرطوب است، و تابستان های معتدل و زمستانهای سردی دارد. جزیره‌ی بورنهلم (در شرق) چندان معتدل نیست.

شهرهای مهم دانمارک عبارتند از: اورهوس، اودنسه، راندرس، کولدینگ، هلسینگور، هورسنس. مساحت کشور دانمارک ۴۳،۰۹۴ کیلومتر مربع و جمعیت ۵،۴۱۳،۳۹۲نفر است.

 

سیاست

حکومت دانمارک سلطنت مشروطه است که ۱۷۹ نماینده‌ی پارلمان (فولکتینگ) تحت نظام تعیین نمایندگان به نسبت جمعیت هرمنطقه برای دوره ای چهار ساله با رأی تمامی افراد بالغ نیز انتخاب میشوند. دو نماینده از هر کدام از دو سرزمین وابسته‌ی خود مختار نیز انتخاب می گردند. پادشاه شخصی را به نخست وزیری انتصاب می کند که دارای پشتیبانی اکثریت در پالمان است.

در دانمارک قانون اساسی دانمارک یا حکومت مردمی در سال ۱۸۴۹ بنیاد گذاشته شد. این قانون جانشین حکومت مطلق شد که بر طبق آن پادشاه از سال ۱۶۶۰ اختیار تام را داشت.

دانمارک در این سازمانها و پیمانها عضویت دارد: سازمان ملل متحد، جامعه‌ی اروپا، پیمان آتلانتیک شمالی، شورای اروپا، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و همچنین اتحاد اروپای غربی (بعنوان عضو پیوسته). عضویت دانمارک در سازمان نظامی ناتو و سازمان همکاریهای اقتصادی و بنیادی جهان غرب (او ای سی دی) این کشور را به ایالات متحده آمریکا، کانادا و یکسری کشورهای اروپایی نزدیکتر کرده‌است.

دانمارک یکی از کشورهای معدودی است که بیش از میزان تعیین شده سازمان ملل برابر هفت دهم درصد از درآمد ناخالص ملی را صرف همکاریهای بنیادی در کشورهای فقیر قاره آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین می‌کند.

 

اقتصاد

واحد پولی دانمارک کرون دانمارک است. از نظر شاخص فساد اقتصادی، دانمارک (به همراه کشورهای دیگری همچون فنلاند و نیوزیلند) سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته‌است، معرفی شده‌است.

دانمارک به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا که از واحد پول یورو استفاده نمی‌کند با رکود اقتصادی شدیدی روبه‌روست. این کشور از جنگ جهانی دوم تاکنون با چنین رکودی مواجه نبوده‌است. بحران اقتصادی سبب شده که مازاد مالی به کسری بودجه تبدیل شود و تصور می‌شود که این کسری در سال ۲۰۱۲ معادل ۴٫۶ درصد تولید ناخالص داخلی باشد.

در دانمارک سطح زندگی بالاست، ولی منابع طبیعی کمی یافت می شود. کشاورزی و دامداری دانمارک بر اساس تعاون سازمان دارد. پنیر و دیگر لبنیات، گوشت خوک و گاو از جمله تولیداتی است که بیشتر آن صادر می گردد. حدود یک پنجم نیروی کار در بخش صنایع تولیدی است و صنایع آهن و فلزکاری، غذایی، آبجو سازی مهندسی و شیمیایی مهم ترین آنها محسوب می شود. هزینه‌ی بالای سوخت وارداتی مشکلی برای اقتصاد کشور بوده است، ولی این وضع با اکتشاف نفت و گاز طبیعی دریای شمال تعدیل یافته است.

 

عضویت در شینگن

این کشور عضو شینگن است که بدین وسیله به دارندگان ویزای شینگن امکان می دهد تا بین ۲۶ کشور عضو (اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، جزیره مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوانی، اسپانیا، سوئد و سوئیس) آن آزادانه در سفر باشند. پیمان شینگن که در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۵ امضاء گردید به کشورهای عضو امکان می دهد که به عنوان یک کشور واحد پیرامون سفرهای بین المللی عمل کنند و کنترلهای مرزی داخلی وجود نداشته باشد.

 

مقررات تجاری

 

روش های رایج خرید: سیف یا سی اند اف

زبان های رایج تجاری: انگلیسی

محدودیتهای وارداتی: اکثر کالاها را از کشورهای مختلف می توان آزادانه وارد کرد. برای برخی از انواع منسوجات و ظروف آشپزخانه و غذاخوری که از مبادی کشورهائی غیر از اعضاء جامعه اقتصادی اروپا وارد می شوند، مجوز ورود مورد نیاز است.

مقررات گمرکی ورود و خروج ارز: ورود پول محلی و یا ارز هیچگونه محدودیتی ندارد. افراد مقیم می توانند حداکثر ۲۵۰۰۰ کرون خارج کنند. افراد غیرمقیم مقدار بیشتری را می توانند خارج کنند مشروط بر آنکه قبلا" وارد شده و یا از طریق تبدیل ارز خارجی بدست آمده باشد.

کنترل ارزی: وجود ندارد.

بارنامه/ قرارداد حمل: مقررات خاصی بکار بسته نمی شود. بارنامه را می توان در صورت لزوم بصورت "به حواله کرد" صادر نمود.

سیاهه کنسولی: لازم نیست.

گواهی مبداء: فقط برای کالاهای وارده از هنگ کنگ درخواست می شود. فرم خاصی ندارد.

سیاهه تجاری: باید شامل تاریخ صورتحساب و خرید، شرح دقیق کالا، شماره نمانکلاتور (برمبنای سیستم هماهنگ شده، ( HS )، قیمت هر قلم کالا، شرایط پرداخت و تحویل، سایر شرایط فروش و تخفیف ها بوده و علت تخفیف را روشن کند. مطالب مربوط به کرایه حمل، بیمه، و غیره نیز باید بصورت جداگانه قید شود. یک گواهی امضاء شده و تاریخ دار مبنی بر صحیح و حقیقی بودن ارزش کالا باید ضمیمه سیاهه گردد. رونوشت امضاء مورد قبول است. چهار نسخه از سیاهه برای گمرک مورد نیاز است.

گواهی نامه های ویژه: برای گیاهان و برخی از مواد خوراکی، گواهی بهداشت ضروری است. برای احشام باید گواهی دامپزشکی صادر شود.

علائم ساخت کالا: نام کشور مبداء باید روی بعضی کالاها بیاید، و در مورد تعدادی دیگر از کالاها ذکر عبارت "Foreign Goods" (کالاهای خارجی) کافی است.

جنس بسته بندی: محدودیتی در کار نیست، اما اگر برای ارسال محموله به جزایر فارو (یکی از جزایر دانمارک) از کاه وپوشال استفاده شود، صدور گواهی بهداشت در خصوص آنها اجباری است.

علامت گذاری جعبه های حمل کالا: مقررات خاصی وجود ندارد، اما اگر وزن محموله از یک تن بیشتر باشد، باید وزن آن روی جعبه ثبت شده باشد.

نمونه کالا: نمونه های فاقد ارزش تجاری بدون پرداخت حقوق گمرکی قابل ورود هستند. بقیه نمونه ها را می توان در قبال سپردن ودیعه وارد کرد، به شرط اینکه طی مدت شش ماه از دانمارک خارج شوند. نمونه ها را تحت کارنه آ.ت.آ نیز می توان وارد کرد.

 بانکها:

Amqerbanken ، Danmarks Nationallbank ، Kjobenhavns Handelbank A/S ، Den Danske Bank A/S ، Privatbanken I Kjobenhavn A/S ، Faellesbanken ، Standard  Chartered Bank ، …

حقوق گمرکی: براساس نرخهای معین یا قیمت کالا بر حسب ارزش سیف تعیین می شود. تعرفه های گمرکی براساس سیستم هماهنگ شده (HS code) تنظیم شده اند.

 

* چند نکته: ملاقاتهای تجاری غیر رسمی برگزار می شوند، اما وقت شناسی اهمیت اساسی دارد. توصیه می شود برای سیگار کشیدن اجازه گرفته شود. تعطیلات تابستانی اکثر کارخانجات و شرکت ها برای ماههای ژوئن، ژوئیه و اوت (یعنی از ۱۱ خرداد تا ۹ شهریور) برنامه ریزی می شود و معمولا" ۲ تا ۳ هفته طول می کشد.

   

وضعیت فرهنگی

زبان این كشور دانماركی است كه از گروه زبانهای آنگلو ساكسون می باشد. زبان انگلیسی در دانمارك رواج زیادی داشته و تقریبا عموم دانماركی ها قادر به تكلم این زبان هستند. در دانمارك به غیر از كلیسای لوترن كه مذهب رسمی اكثریت مردم دانمارك محسوب می شود، ۱۱ مجمع مذهبی دیگر به رسمیت شناخته شده اند كه پرجمعیت ترین آنان كاتولیك ها با جمعیتی حدود یک درصد کل جمعیت  می باشند. دانمارك دارای ۸ دانشگاه در شهرهای مختلف از جمله كپنهاگ، آرهوس، اودنسه، آلبورگ و رسكیلده به اضافه یك مركز دانشگاهی در جنوب یولند و دو مركز تخصصی به نام های دانشگاه فنی دانمارك و دانشگاه سلطنتی كشاورزی و دامپزشكی است. مراكز دیگر آموزش عالی شامل كالجهای آموزش فنی، تجاری و دیگر تخصصها می باشد.

به طور کلی مردم دانمارک برای فرهنگ اهمیت زیادی قائل هستند. حجم زیادی از سفرهای خارج کشور مردم دانمارک برای دیدن جاذبه های فرهنگی سایر کشورها می باشد.

در دانمارك مزاح در روابط مردمی نقش بسزایی دارد. بعلاوه بسیاری نیز طعنه میزنند. به این دلیل نحوه صحبت بخصوص در بسیاری از محیط های كار ”تند”بنظر می آید. افراد میتوانند چیزهایی به یكدیگر بگویند كه به گوش شنونده ناخوشایند است و به راحتی باعث ترس و وحشت یك فرد جدید می شود. ولی اغلب نشانه رفاقت و احترام متقابل است، گرچه یكدیگر را كمی مسخره می كنند.

 

چرا دانمارکی‌ها شادند؟

اگرچه موسسه گالوپ در نظرسنجی خود دقیقاً معیارهای رضایت مردم را مشخص نکرده با اینحال حقایقی در مورد دانمارک وجود دارد که ممکن است دلایل مناسبی برای بالا بودن امتیاز نشاط در این کشور نسبت به سایر کشورهای دنیا باشد. یکی از این موارد، بالا بودن نرخ تولید ناخالص داخلی دانمارک است. در سال ۲۰۰۹، این نرخ برای دانمارک در حدود ۶۸۰۰۰ دلار بوده که از این حیث، در حدود ۲۰۰۰۰ دلار بالاتر از ایالات متحده بوده است. به علاوه، در زمان این نظرسنجی، نرخ بیکاری در این کشور فقط در حدود دو درصد بوده است.

دارابودن ثروت، تنها معیار بالا بودن سطح شادی و نشاط در کشور دانمارک نیست. یک اقتصاد قوی در کنار امنیت سرمایه گذاری می تواند به کاهش سطح استرس منجر شود که این امر می تواند باعث بالارفتن روحیه عمومی در جامعه شود. بسیاری از ترس ها و نگرانی هایی که برای بسیاری از مردم در سایر کشورها وجود دارد، در دانمارک وجود ندارند. برای مثال، خدمات بهداشت و درمان و تحصیل، برای تمامی شهروندان کاملاً رایگان است. دانشجویان دانشگاهها، تا زمان اتمام تحصیلات خود، از مقداری حقوق و هزینه تحصیل برخوردار هستند. اینها دو مورد دیگر از دلایل کاهش سطح نگرانی هستند که باعث ایجاد رضایت زیاد در جامعه دانمارک شده اند.

پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که دانمارکی ها دید واقع بینانه و انتظارات و آرزوهای معقولی را برای آینده و زندگی خود متصور هستند. کار کریستنسن (Kaare Christensen) پژوهشگر دانمارکی معتقد است که مردم دانمارک به این دلیل رتبه ی بالایی را در سرانه ی شاد بودن در بین مردم دنیا بدست آورده اند که همیشه می خواهند از انتظارات و توقعات خود فراتر روند.

 

ارزش‌های خانوادگی

اکثر خانواده‌های دانمارکی کوچک هستند. خانواده هسته‌ای (متشکل از پدر، مادر، و فرزندان) مرکز ساختار اجتماعی است. کودکان از همان ابتدا طوری ترتیب می‌شوند که مستقل باشند. اکثر آن‌ها حدود یک سالگی به مهد کودک سپرده می‌شوند. تشکیل خانواده در دانمارک به ازدواج نیاز ندارد و زوج‌ها می‌توانند بدون ازدواج قانونی با هم تشکیل خانواده بدهند.

 

مراوده اجتماعی و هدیه دادن

دانمارکی‌ها روز تولد و کریسمس به دوستان نزدیک و اعضای خانواده هدیه می‌دهند. اگر به جشن تولدی دعوت شده اید انتظار می رود كه كادویی با خود بیاورید. اگر به جشن یا شامی دعوت شدید فكر خوبی است كه هدیه كوچكی برای میزبان ببرید؛ می‌توانید به عنوان هدیه برای آن‌ها گل یا شکلات مرغوب بگیرید. ترکیبی از گل‌ها وحشی برای آن‌ها هدیه‌ای بسیار ارزشمند محسوب می‌شود. حتماً سر وقت به منزلشان بروید چون هم در موقعیت‌های اجتماعی و هم در کسب و کار آدم‌های وقت‌شناسی هستند. مطمئن شوید که قبل از ورود به منزل لازم است کفش خود را درآورید یا خیر. با خانم خانه تماس بگیرید و ببینید مایل است همراه خود غذا بیاورید یا خیر. موقع آماده کردن میز یا هنگام جمع کردن آن به خانم خانه پیشنهاد کمک بدهید. دانمارکی‌ها به منزلشان افتخار می‌کنند چون معمولاً دکوراسیون آن را خودشان انجام می‌دهند و به همین خاطر اگر از آن‌ها بخواهید که منزل را به شما نشان دهند معمولاً خوشحال می‌شوند. در منزل در مورد مسائل کاری صحبت نکنید. اگر به مهمانی رسمی‌تر دعوت شدید بهتر است گل‌ها را قبل از مراسم بفرستید. کاغذ کادوی قرمز رنگ همیشه گزینه خوبی است. آن‌ها معمولاً هدیه را جلوی شما باز می‌کنند.

 

آداب غذا خوردن

سر میز غذا منتظر شوید تا به شما بگویند کجا بنشینید. ممکن است برای این کار برنامه‌ریزی کرده باشند. به سبک اروپایی، موقع خوردن غذا چنگال را در دست چپ و چاقو را در دست راست بگیرید. موقع غذا خوردن مچ دست را روی میز بگذارید تا هر دو دست شما معلوم باشد. همه چیز را امتحان کنید. احتمالاً میزبان دوباره به شما تعارف می‌کند که باز هم میل کنید ولی اگر تعارفش را رد کنید ناراحت نمی‌شود. بشقاب خود را تا ته تمام کنید چون دور ریختن غذا را دوست ندارند. وقتی غذا خوردن شما تمام شد چاقو و چنگال را به صورت ضربدری و در حالی که دندانه‌های چنگال رو به بالا و دسته آن‌ها متمایل به سمت راست است روی بشقاب بگذارید.

 

سبک مدیریت

ساختار کسب و کار در دانمارک بسیار مسطح و مبتنی بر اجماع و اتفاق نظر است. مدیر دانمارکی دنبال این نیست که خود را به عنوان کسی جلوه دهد که یک تنه تصمیم دشواری را گرفته و سختی‌های کار را متحمل شده است. در جامعه‌‌ای که جملاتی چون «فکر نکن کسی هستی»، «فکر نکن عاقل‌تر از مایی»، و «فکر نکن بهتر از مایی» شعار مردمان آن است، یک مدیر به سختی می‌تواند نقش سنتی و پدرگونه را در محیط کار بازی کند.

 

زمان

دانماركی ها خیلی ”برطبق ساعت” كار میكنند. آنها انتظار دارند كه شما دقیقا سر ساعت قرار، نه زودتر و نه دیرتر حاضر باشید. در مورد قرارهای خصوصی و كاری و همچنین قرار با پزشكان، دندانپزشكان و مقامات دولتی هم عیناً همینطور است. تأخیر یا غیبت بدون دلیل موجه مطمئناً باعث نامحبوب شدن است.

 

جلسات کاری

دانمارکی‌ها زیاد جلسه تشکیل می‌‌دهند و اغلب از طولانی بودن آن‌ها شکایت دارند. قبل از جلسه همه شرکت‌کنندگان به خوبی در جریان موضوع جلسه قرار می‌گیرند تا با اطلاع و آمادگی بیایند. از همه انتظار می‌رود که نظر خود را بگویند. دانمارکی‌ها مستقیم بحث می‌کنند ولی به ندرت با هم مقابله می‌کنند؛ چرا که معتقدند مقابله کردن فرایند به اجماع رسیدن را مختل می‌کند. حاضرین در جلسه به نوبت صحبت می‌کنند و قبل از شروع از رییس جلسه اجازه می‌گیرند. قطع کردن صحبت دیگران یا ابراز احساسات آشکار دور از آداب جلسات است و با اخم به آن واکنش نشان می‌دهند. قبل از جلسه حتماً وقت بگیرید و وقت خود را کتباً تأیید کنید. مکاتبات اولیه را با شرکت انجام دهید، نه با یک شخص خاص. از اواسط ماه ژوئن تا اواسط ماه آگوست اکثر دانمارکی‌ها در تعطیلات هستند و بهتر است در این زمان وقت جلسه درخواست نکنید. سر وقت در جلسه حاضر شود. اگر بیش از ۵ دقیقه تأخیر دارید حتماً تلفنی اطلاع بدهید.

سلام و احوال‌پرسی به صورت غیررسمی و خودمانی است و با دست دادن محکم و کوتاه، نگاه مستقیم به چشم طرف مقابل، و لبخند همراه است. هنگام ورود به جلسه با تک‌تک افراد دست بدهید و هنگام رفتن با همه آن‌ها خداحافظی کنید. دانمارکی‌ها را با عنوان حرفه‌ای (مثل دکتر یا مهندس) به همراه نام خانوادگی مخاطب قرار دهید. اگر کسی عنوان حرفه‌ای ندارد از Herr (آقا)، Fru (خانم متأهل) یا Froken (دوشیزه) استفاده کنید. آن‌ها ترجیح می‌‌دهند که به نام کوچکشان مخاطب قرار بگیرند ولی صبر کنید تا خودشان پیشنهاد بدهند. تبادل کارت ویزیت در جلسات مرسوم است. علاوه بر صندوق پستی، حتماً دفتر کار را هم روی کارت ویزیت درج کنید.

 

ناهار کاری

دانمارکی‌ها خیلی به ایجاد ارتباط دوستانه برای شروع تجارت اعتقادی ندارند و لذا دعوت به شام و ناهار کاری که معمولاً با این هدف صورت می‌گیرد. خیلی حائز اهمیت نیست. با وجود این، اگر به رستوران دعوت شدید هرگز شروع کننده بحث کاری نباشید و بگذارید میزبان دانمارکی در این کار پیش قدم شود. ترجیح آن‌ها این است که در این موقعیت‌ها راجع به کار صحبت نکنند. به صورت‌حساب رستوران‌ها یک سری هزینه‌ها بابت خدمات اضافه می‌شود و لذا دادن انعام خیلی ضرورت ندارد. اگر سرویس ویژه‌ای به شما دادند می‌توانید بابت آن انعام بدهید ولی انتظاری از شما ندارند.

 

مذاکرات تجاری

قبل از جلسه بهتر است دستور جلسه را ارسال نموده و طبق آن پیش بروید. تصمیم‌گیری معمولاً پس از مشورت با کلیه اشخاص درگیر در موضوع انجام می‌شود. اگر قرار است مطلبی را ارائه کنید حتماً از قبل برنامه‌ریزی کنید و مطلب خود را با استفاده از واقعیت‌ها، اعداد و ارقام، و نمودار ارائه کنید تا نتیجه مطلوب‌تری بگیرید. موقع صحبت کردن به چشم افراد نگاه کنید. گپ و گفت خارج از موضوع متداول نیست و دانمارکی‌ها ترجیح می‌دهند زودتر به اصل مطلب بپردازند.

 

گروه‌های کاری

سه ویژگی سنتی اسکاندیناوی‌ها، یعنی اتفاق نظر، وفاداری به جمع، و مساوات‌جویی موجب گردیده که دانمارکی‌ها در کارهای تیمی موفق عمل کنند. مادامی که به تیم به عنوان گروهی از افراد دارای ارزش و مقام یکسان نگاه شود همه چیز خوب پیش می‌رود، اما اگر قرار باشد فرد قدرتمندی در گروه بخواهد سلطه‌گری داشته یا باقی اعضا را هدایت کند مشکل به وجود می‌آید و ممکن است خیلی صریح نارضایتی خود را ابراز کنند. بنابراین، گر چه گروه‌های کاری برای اثربخشی بیشتر تشکیل می‌شوند، اما نحوه عمل گروه باید به ترتیبی باشد که همه احساس کنند که وجودشان ارزشمند است و در فرایند کار دخالت دارند.

 

سبک‌های ارتباطی

گرچه دانمارک به اندازه هلند و سوئد شرکت‌های بزرگ چند ملیتی ندارد، اما درصد بزرگی از صنایع آن صادرات‌گرا هستند. خارجی‌ها کم‌تر می‌توانند به زبان دانمارکی تسلّط پیدا کنند و به همین خاطر اکثر دانمارکی‌ها دو یا سه زبان خارجی را به خوبی یاد می‌گیرند تا بتوانند با آن‌ها ارتباط بگیرند. این ویژگی باعث می‌شود که در سطح بین‌المللی راحت بتوانند ارتباط برقرار کنند، ولی از طرفی الگوهای ارتباطی آن‌ها باعث می‌شود که وقتی به زبان دوم صحبت می‌کنند دچار مشکل بشوند؛ به ویژه در فرهنگ‌هایی که در ارتباطات تجاری رویکرد سـیاستمدارانه دارند.

در دانمارک صریح صحبت کردن و رو راست بودن نشانه احترام به طرف مقابل است، در حالی که این مسئله ممکن است در برخی فرهنگ‌ها که در مراودات تجاری خود با سـیاست عمل می‌کنند بی‌ادبی یا گستاخی به نظر برسد.

گرچه دانمارکی‌ها آدم‌های رکی هستند، ولی این بدان معنا نیست که مقابله کردن و جر و بحث را دوست دارند. آن‌ها طرف‌دار بحث و گفت‌وگوی مستقیم و بی‌پرده‌‌اند که خیلی با مقابله تفاوت دارد و از شخصی کردن موضوع یا رویارویی با طرف مقابل اجتناب می‌کنند. آن‌ها در موقعیت‌های کاری از طنز و شوخی برای ایجاد جو دوستانه استفاده می‌کنند تا همه احساس راحتی کنند.

همانند دیگر اسکاندیناویایی‌ها، دانمارکی‌ها نیز زیاد از تن‌گفتار (زبان بدن) استفاده نمی‌کنند و لذا بازخورد گرفتن از این طریق کمی دشوار است. سؤالات معمولاً در انتهای مطلب گوینده مطرح می‌شوند و این بدان معنا نیست که مطالب گوینده برای مخاطبان جالب نبوده است.

 

* چند نکته:

انگیزه مساوات‌جویی در محافل کاری دانمارکی‌ها بسیار قوی است و از این رو در بسیار موقعیت‌ها تمایل به اجماع و اتفاق نظر از طریق بحث و گفت‌وگوی مفصل دارند.

موفقیت دانمارکی‌ها در کسب و کار به خاطر سطح عالی طراحی، خلاقیت، و برتری فنی است.

کارمندان معمولاً بخش عمده‌ای از عمر کاری خود را در یک شرکت می‌مانند و تغییر شغل مکرر به ندرت به چشم می‌خورد.

مدیر از نظر دانمارکی‌ها کسی است که از بین یک سری افراد برابر نفر اول است، نه شخص صاحب اقتداری که فقط به زیردستان دستور می‌دهد.

ارتقای شغلی بیشتر بر اساس پیشرفت و موفقیت افراد است، نه روابط یا باندبازی.

از افراد انتظار می‌رود با آمادگی در جلسات حاضر شوند و اظهار نظر کنند.

لابی‌ کردن‌های قبل از جلسه را مخفی‌کاری و شیطنت‌آمیز می‌دانند.

در دانمارک خیلی صریح و رک صحبت کنید چون به کسانی که با سـیاست و محافظه‌کاری حرف می‌زنند سوء‌ظن پیدا می‌کنند.

دانمارکی‌های سعی می‌کنند کار و زندگی خصوصی را کاملاً از هم جدا کنند. زمان فعالیت کاری آن‌ها طبق قرارداد کار و فقط در ساعات کاری است.

استفاده از دوچرخه به جای وسایل نقلیه موتوری در دانمارک امری بسیار متداول است و نقش مهمی در سلامت شهروندان ایفا می‌کند.

 

ثبت شرکت در دانمارک

ثبت شرکت در کشور دانمارک از طریق آژانس های های تجاری که مسولیت ثبت شرکت در کشور دانمارک را بر عهده دارند امکان پذیر می باشد و این موسسات زیر نظر وزارت امور اقتصادی و کسب و کار کشور دانمارک فعالیت میکنند و مهمترین وظیفه این شرکت ها ثبت شرکت در کشور دانمارک می باشد و دفتر اصلی این نهاد در شهر کپنهاگ است.

بهرحال، قبل از شروع کار تجاری، مشورت فراموش نشود. جهت گرفتن مشاوره، قبل از شروع كار، می توانید از موارد زیر استفاده كنید:

• اداره كار شهرداری محل كسب و كار

• مشاوران مربوطه در امر شروع كسب و كار

• اداره مالیات دانمارك (SKAT)

• مراكز كاریابی

• اینترنت (وب‌سایت های رسمی، وب‌سایت های كاریابی، شبكه های اجتماعی و ...)

• فراموش نكنید، صندوق بیکاری نیز می تواند درباره چگونگی تاثیر شروع کار آزاد بر امکان مطالبه حقوق بیکاری به شما مشورت بدهد.

 

ثبت شرکت خصوصی

به طور کلی تمام شرکت ها باید توسط « سازمان تجارت و شرکت های دانمارک » ثبت شوند. البته اگر درآمد سالانه شما کمتر از ۵۰۰۰۰ کرون دانمارک باشد، ثبت شرکت اجباری نخواهد بود. بعد از این که شرکت ثبت شد، یک شماره به شما داده می شود به نامCVR، که شماره شناسایی شرکت می باشد. در مواقعی که به عنوان مثال زمان تکمیل اظهارنامه مالیاتی MOMS فرا می رسد، به شماره CVR خود نیاز خواهید داشت.

 

انواع روش های ثبت شرکت در کشور دانمارک عبارتند از:

۱-ثبت نام آنلاین شرکت

در کشور دانمارک این امکان وجود دارد که یک شرکت توسط سیستم ثبت نام الکترونیکی توسط سازمان کسب و کار دانمارک به ثبت برسد و برای ثبت شرکت در دانمارک به صورت آنلاین نیاز به ارائه یک امضاء دیجیتال می باشد.

 

۲-ثبت نام کاغذی شرکت

افرادی که تمایل دارند برای ثبت نام شرکت به صورت سنتی در کشور دانمارک اقدام کنند میتوانند از طریق ثبت نام شرکت به صورت کاغذی اقدام کنند و این نوع ثبت شرکت به صورت کاغذی مختص شرکت های با مسولیت محدود می باشد و معمولا ثبت نام به صورت کاغذی از طریق اژانس تجارت کشور دانمارک و شرکت هایی که در زمینه ثبت شرکت در کشور دانمارک در حال فعالیت هستند امکان پذیر است و همچنین لازم به ذکر است که ثبت نام شرکت در کشور دانمارک به صورت کاغذی بین دو تا سه هفته صورت می پذیرد.

 

فرم ثبت شرکت در دانمارک

انتخاب فرم ثبت شرکت معمولا بستگی به فعالیت شخص متقاضی ثبت شرکت در فرانسه دارد و معمولا تقسیم بندی فرم شرکت دانمارک به صورت ذیل می باشد:

APS -۱

A\S -۲

 

۳-احداث یک شعبه و یا دفتر نمایندگی خود

و همچنین لازم به ذکر است ک با توجه به موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی که کشور دانمارک دارد میتواند بستر بسیار مناسبی برای افراد متقاضی سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اتحادیه اروپا باشد و از مزایای دیگر ثبت شرکت و سرمایه گذاری در دانمارک این می باشد که امکان راه اندازی سایر شعب و یا نمایندگی در سایر کشور های اتحادیه اروپا برای شخصی که در کشور دانمارک اقدام به ثبت شرکت میکند وجود دارد و نکته مثبت این است که در امد حاصل از شعب خارجی شامل پرداخت مالیات نخواهد شد و همچنین لازم به ذکر است که توصیه ما به افرادی که قصد سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور های اسکاندیناوی را دارند این است که شرکت مادر یا همان شرکت اصلی را در کشور دانمارک به ثبت برسانند و در صورت تمایل در سایر کشور هایی که در حوزه اسکاندیناوی قرار دارد اقدام به افتتاح شعب و یا اخذ نمایندگی کنند و بر طبق قوانین ثبت شرکت در کشور دانمارک شخصی که اقدام به ثبت شرکت در کشور دانمارک میکند اجازه تاسیس شعب و یا اخذ نمایندگی در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا از جمله کشور هایی که در حوزه کشور های اسکاندیناوی قرار دارند را خواهد داشت

 

شرکت سهامی عام SE

کشور دانمارک هم همانند تمامی کشور های اتحادیه اروپا از قوانین ثبت شرکت سهام عام در اتحادیه اروپا تبعیت میکند و براساس قوانین اتحادیه اروپا اگر شخصی قصد ثبت شرکت در کشور دانمارک را دارد باید شعبه اصلی را در دانمارک ثبت کند و ادرس رسمی شرکت باید در دانمارک باشد و حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت به صورت سهامی عام در کشور دانمارک ۱۲۰۰۰۰یورو می باشد و مسولیت هر یک از سهامداران به نسبت سهم خود می باشد و از نظر پرداخت مالیات تفاوتی بین شرکت های سهامی عام و خاص وجود نخواهد داشت و صورت حساب های سالیانه توسط حسابداری شرکت به حساب داری مرکز ارائه خواهد شد.

 

شرکت های جمعی EEIG

اشخاصی که تمایل دارند در کشور دانمارک به صورت بین المللی اقدام به ثبت شرکت کنند میتوانند با افتتاح شعبه اصلی در کشور دانمارک اقدام به افتتاح این شرکت بین المللی کنند و از مزایای افتتاح این شرکت بین المللی صرفه جویی در هزینه ها و همچنین بالا بردن سود شرکت برای تمامی اعضای شرکت می باشد.

 

 شرکت IVS

این نوع شرکت همان شرکت با مسولیت محدود در کشور دانمارک می باشد و از سال ۲۰۱۴مشغول به فعالیت در کشور دانمارک شده است و حداقل سرمایه که برای شرکت های با مسولیت محدود در دانمارک در نظر گرفته شده است ۱۳۰۰۰یورو می باشد و امکان اینکه سرمایه شرکت های با مسولیت محدود از طریق وام تامین شود وجود دارد و یا اینکه از افراد حقیقی که به عنوان شریک حضور دارند برای تامین سرمایه شرکت استفاده کنند و امکان سرمایه گذاری با مسولیت محدود در کشور دانمارک در حوزه های صنعتی کشاورزی و ساخت تولید وجود دارد و اطلاعات شخصی تمامی شرکا باید در اداره کسب و کار محلی به ثبت برسد و همچنین لازم به ذکر است که تنها مالک اصلی شرکت مسول جوابگویی به بدهی های شرکت می باشد.

 

در ادامه مزایای ثبت شرکت برای کارفرمایان در دانمارک را خدمت شما توضیح خواهیم داد:

 

۱-اختیار آزادانه برای داشتن در استخدام و اخراج

کارفرایانی که در شرکت های دانمارکی مشغول به فعالیت هستند آزادانه میتوانند بدون هیچ گونه محدودیتی اقدام به استخدام و اخراج کارکنان خود کنند

 

۲-هزینه های نیروی کار رقابتی

یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت در کشور دانمارک بالا بودن دستمزد های کارکنان می باشد که این دستمزد بالا با توجه به شرایط بسیار خوبی که ثبت شرکت در دانمارک نسبت به سایر کشور ای اتحادیه اروپا دارد می باشد و یکی از بزرگترین دلایل برای اشتیاق افراد برای ثبت شرکت در کشور دانمارک به شمار می رود

 

۳-استعداد و کسب و کار و فرهنگ

امکان استخدام کارکنانی که به چندین زبان مسلط هستند در کشور دانمارک وجود دارد و معمولا این تسلط کارکنان به چندین زبان برای کارفرمایان و همچنین افرادی که قصد ثبت شرکت در کشور دانمارک را دارند شرایط بسار خوبی را به وجود می آورد.

 

بهترین محیط کسب و کار در جهان

آیا دانمارک بهترین مکان در جهان برای انجام کسب و کار است؟  بر اساس آمار بانک جهانی دانمارک به عنوان ساده ترین کشور در اروپا برای ایجاد  کسب و کار شناخته می شود و با توجه به مجله فوربس، دانمارک  “بهترین کشور برای کسب و کار” در سراسر جهان است.

 

چرا سرمایه گذاری در دانمارک؟

از طریق دانمارک شما دسترسی به بازارهای پر سود اتحادیه اروپا با بیش از ۱۰۰ میلیون مصرف کننده خواهید داشت.

بدون نیاز به حضوردر محیط برای مدیریت (از جمله مدیر عامل و هیئت مدیره).

در مقایسه با دیگر کشورهای اسکاندیناوی مالیات بسیار کمتری برای ایجاد کسب و کار خود را در دانمارک می پردازید.

قوانین شرکتهای دانمارکی مدرن و منطبق با قانون فعلی اتحادیه اروپا است.

 دانمارک به سرمایه گذاران خارجی طیف گسترده ای از اختیارات را برای ایجاد یک کسب و کار ارائه می دهد.

به شما فرصت می دهد طرح توجیهی سرمایه گذاری خود را ارائه دهید.

بدون نیاز به اقامت برای مدیریت، از جمله اعضای هیئت اجرایی (CEO)، هیئت مدیره یا هیئت نظارت.

جلسات هیئت مدیره سهامدار و غیره همچنین می توانید به صورت الکترونیکی برگزار می شود.

نیاز به مدرک زبان ندارد.

قانون شرکت دانمارکی در انطباق با قانون فعلی اتحادیه اروپا طراحی شده است.

دانمارک یکی از شادترین و با کیفیت ترین کشورهای دنیاست و اعتبار پاسپورت دانمارکی همواره مورد توجه همه مردم دنیا بوده است.

پایتخت کشور دانمارک شهر کپنهاگ است و با کشورهای آلمان، سوئد و نروژ هم مرز است.

دانمارک با داشتن مدرنترین تکنولوژی های کشاورزی و سیستم حکومتی دموکراتیک و اقتصاد فراخ، همواره مورد استقبال سرمایه گذاران بویژه در بخش کشاورزی بوده است.

این کشور حوزه ی اسکاندیناوی موفق شده بزرگترین حجم سرمایه گذاری توجه در زمینه تولیدات دارویی در جهان را به کشور خود معطوف دارد.

از جمله روشهای سرمایه گذاری در دانمارک میتوان ثبت شرکت و کار آفرینی در دانمارک را نام برد، طبق تجربه داشتن طرح اقتصادی قوی و مورد تایید دولت و کمک گرفتن از مشاور مالی اقتصادی در این امر میتواند مسیر سرمایه گذاری در دانمارک را برای شما هموار سازد.

 

۱۰دلیل انتخاب کشور دانمارک جهت سرمایه گذاری:

 

۱) انتخاب امن

کشور دانمارک با رشوه خواری عملا بیگانه است، دانمارک رتبه های بالایی در شاخص شفافیت بین المللی در سالهای اخیر به دست آورده است. سطح بسیار پایین از فساد در دانمارک مکانی جذاب برای فعالیت های متعدد و کسب و کار می باشد.

 

۲) دسترسی به بازار سود آور

با توجه به دسترسی آسان به کل اتحادیه اروپا جهت عرضه خدمات، دانمارک از جمله ۱۰۰ میلیون نفر از ثروتمندترین مصرف کنندگان در جهان است.

 

۳) بازار کار انعطاف پذیر

مدل بازار دانمارکی “انعطاف و امنیت” است انعطاف پذیری بالا در استخدام و اخراج شیوه های غیر اخلاقی در برابر کارگران در دانمارک مورد توچه است. نیروی کار دانمارکی که در میان سازنده ترین کارگران در اروپا شناخته شده و هیچ محدودیتی در اعمال اضافه کار ندارد و دولت دانمارک اجازه می دهد تا شرکت ها برای ۲۴ ساعت  در شبانه روز و ۳۶۵ روز در سال فعالیت کنند.

 

۴) دانمارک، استخر استعداد و انگیزه

۹۶درصد افراد در دانمارک متخصص و با انگیزه هستند،جوانان یک برنامه آموزشی متوسطه را طی میکنند و یک سوم مردم دانمارک مسلط به زبان انگلیسی هستند. در واقع صحبت به زبان انگلیسی و نیم دانمارکی و آلمانی رایج است.

 

۵) قطبی کامل

فرودگاه کپنهاگ کارآمدترین فرودگاه در اروپاست. این فرودگاه با ۵۷ خطوط هوایی عامل در مجموع ۱۳۲ مقصد و جابجایی هر سال حدود ۳۸۰۰۰۰ تن از باربری هوایی، دارایا کوتاهترین زمان کالاهای ترانزیتی نسبت به سایر فرودگاه های اروپا است.

 

۶) کسب و کار و عرضه آسان

دانمارک یکی از ساده ترین مکان ها در جهان برای انجام کسب و کار و به نوعی بانک جهانی است.

راه اندازی یک کسب و کار در یک روز و اقامت و اجازه کار صادر شده در ۵ هفته است.

 

۷) رهبر جهان در فناوری پاک و علوم زندگی

۳۰ درصد از برق مورد استفاده در دانمارک نیروی باد دانمارکی تولید می شود. شرکتهای دانمارکی کنترل یک سوم از بازار جهانی باد و اولین بهره برداری سوخت های زیستی نسل ۲ را به صورت تجاری دارا می باشند.

 

۸) صرفه جویی در هزینه

كه عملا هیچ مشارکت اجتماعی و هزینه ای برای کارکنان  ندارد  وکمترین اجاره دفتر و مالیات شرکت های بزرگ (۲۳٫۵٪ است که به ۲۲ درصد در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است). در اسکاندیناوی و کشورهای اتحادیه اروپا سطح حقوق و دستمزد رقابتی، به ویژه برای مدیریت بسیار مناسب است.

 

۹) بهترین بازار تست در جهان

نه تنها دانمارک به عنوان بهترین بازار تست در جهان ستایش میشود بلکه، آن را نیز در سطح جهانی به عنوان زیرساخت های فناوری اطلاعات با برخی از بالاترین نرخ نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان برای موبایل، پهنای باند و رایانه های شخصی. بر شمرده اند.

 

۱۰) کیفیت بالا از زندگی

دانمارکی ها به طور مداوم بیرون می آیند به عنوان شادترین مردم در جهان بر شاخص شادی بین المللی و کپنهاگ در هر دو سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ معرفی شده اند.

اجازه اقامت و کار و نامزد دریافت جایزه های بین المللی و برتری در عرصه اقتصاد  باعث شده دسترسی به طیف گسترده ای از خدمات رفاهی دانمارکی در این کشور فراهم گردد، از جمله مراقبت های پزشکی و آموزش و پرورش رایگان.

سرمایه گذاری در دانمارک امری انعکاس یافته است.

دانمارک  با مشخص شدن هدف بلند پروازانه در داشتن برق به طور کامل توسط منابع تجدیدپذیر تا سال ۲۰۵۰  به عنوان مقصدی مناسب در سرمایه گذاری تعیین شده است.

همچنین دانمارک از بزرگترین صنعت حمل و نقل دریایی در جهان برخوردار است و سرمایه های زیادی را در زمینه انرژی های تجدید شونده جذب کرده است.

دانمارک ۹۹ درصد وابسته به سوخت های فسیلی خارجی بود اما امروزه به طور کامل  در بحث انرژی خودکفا شده است.

تقریبا چهل سال از سیاست انرژی متمرکز در دانمارک میگذرد پیش از  این دانمارک به بسیاری از کشورهای دیگر در استفاده از فناوری های انرژی های تجدید پذیر وابسته بود.

بدون شک انتخاب کشور دانمارک در امر سرمایه گذاری با داشتن اقتصاد قوی و استانداردترین بازار کار گزینه ای مناسب قلمداد میشود.

 

مجوز عرضه نوشیدنی و خواربار

تمام شرکت هایی که درسال بیش از ۵۰۰۰۰ کرون دانمارک، مواد خوراکی می فروشند، باید در یک دفتر ثبت مواد خوراکی خاص ثبت شوند.

قانون رستوران ها و خواربار فروشی های دانمارک، در مورد تمام مشاغل آزادی که نوشیدنی و مواد غذایی عرضه می کنند، اعمال می شود. چنین مشاغلی می توانند شامل رستوران ها، بارها، دیسکوها، پیتزا فروشی ها، گریل بارها و هات داگ فروشی ها شوند. این قانون، مقرراتی را قید کرده است که شرکت ها و اشخاص در موقع درخواست مجوز تجارت و فروش نوشیدنی ها باید از آنها پیروی نمایند. اگر درخواست مجوز عرضه نوشیدنی دارید، باید شرایط سنی خاصی را برآورده نمایید و بتوانید یک طرح مالی برای کسب خود تهیه کنید.

 

بیمه کردن کارکنان

به عنوان نكته آخر، اگر شرکت شما نیروی کار استخدام نموده است، باید آنها را در برابر جراحات ناشی از کار، بیمه کنید.

 

سرمایه گذاری و کار در دانمارك

دانمارك برنامه های جدیدی برای جذب نیروی كار خارجی دارد كه به صورت سه برنامه مجزاست:

۱. Pay Limit Scheme

۲. Positive list

۳. Green Card Scheme

در سیستمPay Limit Scheme متقاضی باید دارای قرارداد كتبی و پیشنهاد شغلی باشد و درآمد سالانه او كمتر از ۳۷۵۰۰۰ كرون دانمارك نباشد. این نوع كار باید مطابق با استاندارهای دانمارک باشد. برخی از موارد، مدارك متقاضیان باید به تأیید سازمان ذیربط نیز برسد. این نوع اجازه اقامت و كار سه ساله است و تا چهار سال هم قابل تمدید می باشد. با این نوع روادید می توان برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود مجوز اقامت گرفت و همسر متقاضی هم می تواند با این اقامت مجوز كار بگیرد.

در طرحPositive list بر اساس فهرست مشاغل مورد نیاز دانمارك كه تعداد این مشاغل به ۱۲۵ نوع می رسد (البته در سالهای مختلف متفاوت می باشد) متقاضی برای درخواست كار باید تخصص و مهارت لازم را داشته باشد تا جذب بازار كار دانمارك شود.

در طرح گرین كارتGreen Card Scheme هدف این است كه به تمام افراد فرصت داده شود كه به مدت یك سال و نیم شاغل شوند. شرایط گرفتن این نوع روادید به صورت امتیاز بندی است كه به متقاضیان بر اساس تحصیلات، زبان، تجربیات كاری، قابلیت انطباق و سن امتیاز داده می شود و داشتن ۱۰۰ امتیاز برای شروع كار ضروری است. برای درخواست این اجازه کار متقاضیان باید توانایی مالی یك سال اقامت در دانمارك را داشته باشند.البته این نوع ویزا نیز ممکن است در فواصل زمانی مختلف کنسل شود.

كلیه مدارك تحصیلی متقاضیان باید توسط ادارهSIRIUS وابسته به وزارت علوم، فناوری و نوآوری دانمارك مورد ارزیابی قرار گیرد. حداقل مدرك تحصیلی متقاضیان در این طرح باید لیسانس باشد كه دارای ۳۰ امتیاز بوده و مدارك بالاتر به ترتیب فوق لیسانس ۶۰ امتیاز و دكتری ۸۰ امتیاز خواهد داشت.

از نظر داشتن مدارک زبان نیز فرد باید بر اساس آزمون بین المللی زبان انگلیسی هم چون آیلتس و تافل ارزشیابی شود، اما اگر كارفرمایی تایید كند كه شما سابقه كار به انگلیسی دارید این می تواند امتیاز آور باشد.

در مورد قرارداد بین كارگر و كارفرما باید توجه داشت که استانداردهای قرارداد بر طبق مقرراتILO و حتی بهتر از آن است. به دلیل آن كه در طی سال ها این شرایط رابهبود بخشیده اند.

دانمارک اتحادیه های كارگری قوی دارد كه مسائل را زیر نظر دارد تا در صورت نارضایی كارگر، كارفرما از مقررات مربوط عدول نكند و در رعایت شرایط كار، هیچ تفاوتی بین كارگران خارجی و كارگران دانماركی وجود ندارد. دولت چهارچوب ها را مشخص می كند و در چارچوب قوانین، كارگر و كارفرما توافق می كنند. شرایطی هم هست همچون ۳۶ ساعت كار اجباری و ۶ هفته تعطیلی كه به صورت عام رعایت می شود. علاوه بر شرایط كلی كه دولت تعیین می كند، امتیازاتی است كه خود كارفرما برای كارگر در نظر می گیرد همچون دادن ناهار و تسهیلات دیگر. در مقایسه با بازار كار دیگر كشورها، دانمارك سعی می كند محیط كار لذت بخشی را برای خانواده فراهم نماید.

بعد از دریافت جواز کار و اقامت در دانمارک، می توانید درخواست ملحق شدن خانواده خود را بدهید. یکی از مفاد «قانون اتباع خارجی دانمارک» این است که آنهایی که خواستار جواز کار و اقامت در دانمارک می باشند، بایستی بتوانند زندگی خود را تامین نمایند.

 

اطلاعات مفید جهت تماس

 

    سفارت و بخش بازرگانی دانمارک در ایران:

تهران، خیابان دکتر شریعتی، کوچه دشتی، شماره ۱۸، تلفن: ۲۰۳۰۰۰۹، ۲۶۰۱۳۶۰. فکس: ۲۰۳۰۰۰۷

 

   اتاق بازرگانی دانمارک:

The Danish Chamber of Commerce Borsen، Dk-۱۲۱۷ Copenhangen K، Denmark

Tel: ۰۰۴۵ ۳۳۹۵۰۵۰۰

Fax: ۰۰۴۵ ۳۳۳۲۵۲۱۶

E-mail: handelskammeret@commerce.dk

  موسسه توسعه صادرات دانمارک:

Export Promotion Danmark (Erhvervenes Eksportfremme Sekretariat)، Gameliorv ۲۲، DK-۱۴۵۷ Copenhagen K، Denmark،

Tel: ۴۵ ۱ ۳۲ ۱۷ ۱۱، Fax: ۴۵ ۱ ۳۲ ۱۹ ۱۰

 موسسه ملی صنایع و بازرگانی دانمارک، بخش توسعه صادرات:

National Agency of Industry and Trade، Denmark، Exportion Division (Industri-og Handelsstyrelsen، Eksport fremmekontoret)، Tagensveg ۱۳۵، DK-۲۲۰۰ Copenhagen N،Denmark، Tlx: ۱۵ ۷۶۸ INTRA DK،

Tel: ۴۵ ۱ ۸۵ ۱۰ ۶۶

Fax: ۴۵ ۱ ۸۱ ۷۰ ۶۸

 

 

 

 

 

 

 

گزارش کشوری دانمارک

اطلاعات پایه
روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران
روابط تجاری با جهان
همکاری های دوجانبه

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «قوانین و مقررات »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها