دومین ماه افت معاملات مسکن/ ناتوانی خرید و ترس از فروش دلیل اصلی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دومین ماه افت معاملات مسکن/ ناتوانی خرید و ترس از فروش دلیل اصلی

 • دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 15:59
 • شناسه 38486
دومین ماه افت معاملات مسکن/ ناتوانی خرید و ترس از فروش دلیل اصلی

ناتوانی در خرید مسکن از یک سو و ترس از فروش مسکن توسط مالکان باعث شده تا معاملات مسکن در دومین ماه سال نیز کاهشی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، رشد جهشی قیمت مسکن در یکسال گذشته که دلیل آن را نباید در بخش مسکن، بلکه در کلان اقتصاد جست‌وجو کرد، باعث شده تا در ماه‌های گذشته قدرت خرید متقاضیان مسکن به شکل قابل توجهی کاهش یابد.

این کاهش قدرت خرید و ناتوانی متقاضیان مسکن باعث شده تا این روزها با نبود تسهیلات مناسب برای بالا رفتن توان خرید عجین شده و بسیاری از واحد مسکونی نوساز و کهنه‌ساز بدون متقاضی خرید باقی بمانند.

رشد قیمت مسکن که از اواخر روزهای تابستان ۹۶ آغاز شد و در زمستان و سپس در اردیبهشت و خرداد ماه امسال به اوج خود رسید، باعث شد تا بازار مسکن در یک رکود تورمی شدیدی فرو برود، به طوری که آمار دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گزارش خود از تحولات مسکن شهر تهران در اواخر پارسال نشان داد که تعداد معاملات مسکن نسبت به مدت مشابه پارسال ۶۱،۳ درصد کاهش یافته است.

بنا به گفته کارشناسان مسکن، رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته موجب کاهش بیش از پیش قدرت خرید مسکن شده است، بنابراین دولت باید چاره ای برای بالا بردن قدرت خرید مسکن و خروج بخش مسکن از رکود بیاندیشد.

این روزها تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی مسکن کفاف خرید را نمی دهد و متغیر بودن پرداخت تسهیلات نیز هنوز به تصویب شورای پول و اعتبار نرسیده است.

به گزارش سامانه املاک و مستغلات، خرید و فروش مسکن در ۲۰ روز اردیبهشت ماه جاری حدود ۳۷ درصد در تهران کاهش داشته است و به گفته فعالان بازار مسکن مهم‌ترین دلیل افت معاملات مسکن ،ترس فروشندگان از فروش است، چرا که احساس می‌کنند، مبادا پس از فروش نتوانند مسکن مورد نظر را خریداری کنند. البته ناتوانی در خرید مسکن را نیز باید به این افت معاملات همان طور که در بالا توضیح داده شد به آن اضافه کرد.

معاملات مسکن در تهران در فروردین ماه ۳۲ درصد و در اردیبهشت ماه تا ۲۱ اردیبهشت ۳۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش یافته است

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «مسکن و شهرسازی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها